Geen aktiviteiten in Schiedam Vlaardingen vooraan bii nationale museumweekeind Gewijzigde tijden ophalen huisvuil Vergunning Kamphuisen officieel ingetrokken HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 een aantal vuurstenen werktuigen in de Westwijk vormde de aanlei ding tot een grootscheeps archeolo gisch onderzoek door de Universi teit van Amsterdam onder leiding van prof. dr. W. Glasbergen. De op gravingen werden verricht in de periode van oktober 1959 tot sep tember 1964. In deze 5 jaar heeft men voorwerpen verzameld uit o.a. de zogenaamde „late steentijd" (2400 v. Chr.), van de dragers van de zogenaamde „Klokbekercul tuur", zo genoemd naar de vorm van hun aardewerk (plm. 1700 v. Chr.), de „Ijzertijd" (600 v. Chr.), en uit de tijd van de Romeinse be zetting (tot 400 na Chr.). Men vond ook aarde werk uit de 12e eeuw (het zoge naamde kogelpot en Pingsdorff aardewerk). Van al deze vondsten (tot plm. 1600 na Chr.) is een permanente ten toonstelling ingericht. Het Vlaardingse aandeel aan het nationale museum weekeind be gint woensdagmorgen om half elf in het Visserijmuseum. Daar krijgen burgemeester Willem Kieboom en cultuur wethouder Ary Maarleveld resp. het eerste (Vlaardingse) exemplaar van het groot museumboek en het eerste (Vlaardingse) exemplaar van de museum jaarkaart. Beide aktiviteiten worden georgani seerd door twee Vlaardingse boek verkopers. Zaterdag 13 december barst het kunstfeest los voor de be volking. Het programma voor die dag luidt: Archeoruimte: open van 10.00-17.00 uur. Koffieverkoop. Muziekinformatiecentrum Ton Stolk: open van 10.00-17.00 uur. Museum Anderson: open van 10.00- 17.00 uur. Boekenstand (w.o. anti quarische werken). Koffieverkoop en snoepwinkel. Speciale ruilbeurs van 10.00-13.00 uur (onderwerpen: oud-Vlaardingen, visserij en scheepvaart, kinderspeelgoed, Tweede Wereldoorlog, ansichtkaar ten en munten). Visserijmuseum: open van 10.00- 17.00 uur. Doorlopend: vertoning van de his torische film „Vlaardingen, een groeiende stad" (op veler verzoek). Doorlopend: demonstraties kuipen en nettenboeken. Boekenstand. Koffieverkoop. 10.30 uur Muziek zaal: reünie oud-boetsters met aan bieden eerste grammofoonlplaat van door hen gezongen liederen (opgenomen in het museum in 1977) aan de voorzitter van de Culturele Raad Vlaardingen (besloten). 15.00 uur Muziekzaal: concert door het duo „Lanteerne", een programma van Nederlandse volksmuziek; vrij toegankelijk voor de bezoekers van het museum. Gemeentearchief: open van 10.00- 17.00 uur. Gemeentebibliotheek (Fransen straat): open van 10.00-12.30 en 14.00-17.30 uur; onder meer: exposi tie affiches en boeken over musea. Zondag 14 december. Archeoruimte: open van 14.00-17.00 uur. Koffieverkoop. Muziekinformatiecentrum Ton Stolk: open van 14.00-17.00 uur. Museum Anderson: open van 14.00- 17.00 uur. Boekenstand. Koffiever koop en snoepwinkel. Visserijmuseum: open van 14.00- 17.00 uur. Doorlopend: filmverto ning „Vlaardingen een groeiende stad". Boekenstand. Koffieverkoop. 15.00 uur Muziekzaal: concert door het duo Aart van der Gronden en Geert Bierling, muziek voor twee clavecimbels. Gemeentearchief: open van 14.00- 17.00 uur. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum in Schiedam schenkt geen speciale aandacht aan het museumweekeinde. Verschij nen van het boek van de maand en de museumjaarkaart gaan in dit museum niet met bijzondere aktivi teiten gepaard. Wel krijgt het Groot Museumboek een opvallende plaats in het museum toebedeeld en zullen ook de plaatselijke boekwinkels door middel van extra reklame de aandacht op dit nieuw verschenen werk vestigen. Wegens de drukte rond rond Sint Nicolaas en de aanstaande Kerst drukte heeft het museum besloten geen grootscheepse aktiviteiten aan boek en jaarkaart te koppelen. leden. De heer Kamphuisen wilde aan de Buitenhavenweg een ligplaats voor een luxe Rijnschip, waarmee hij dag tochtjes en vakantietochten op de Rijn wilde uitvoeren. Na zijn aanvraag meldde hij zich niet meer bij de gemeente. De reeds ver leende vergunning werd niet afgehaald. Thans heeft kapitein Kamphuisen la ten weten dat hij geen brood meer ziet in de onderneming, onder andere we gens een teruglopende belangstelling voor dit soort tochtjes. De heer Kamphuisen heeft zich in IJs- selham (Overijssel) gevestigd, waar hij eigenaar is geworden van een jach twerf. Het Vlaardingse Visserijmuseum aan de Westhavenkade, één van de plaatsen van handeling tijdens het (Vlaardingse) nationale museumweekeind. VLAARDINGEN Zaterdag 13 en zondag 14 december zal Vlaardingen in het teken staan van het nationale museum weekeind. Dat betekent dat de vier Vlaardingse musea n.l. het Visserijmuseum aan de Westhavenkade, de Archeoruimte in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade, het streekmuseum Jan Anderson aan de Kethelweg en het Muziek en Informatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade open dagen zullen houden. Deze open dagen zullen worden op geluisterd door tal van meer of minder kunstzinnige aktiviteiten. Het nationale museum weekeind is overigens geen Vlaardingse uitvin ding. Het kunstfeest maakt deel uit van het nationale museumweekeind waaraan zo'n 660 musea in Neder land deelnemen. Nationaal is het hoogtepunt onge twijfeld de verschijning van het groot museumboek, voor liefheb bers een uniek kunstwerk dat als boek van de maand verschijnt en bij de erkende boekhandel vanaf donderdag 11 december verkrijg baar is. Daarnaast wordt landelijk een mu seumkaart uitgegeven. Het groot museumboek is een rijk geïllus treerd boek en een complete reis gids langs 660 musea, de museum kaart is als een jaarkaart geldigtot 31 december 1981 en geeft toegang tot 167 Nederlandse musea (waar onder alle Rijksmusea), mits de kaart is voorzien van een zegel van respectievelijk 3,— (categorie 0 tot 26 jaar), ƒ7,50 (houder van een 65plus pas), 15,(categorie 26 tot 65 jaar). Deze zegels zijn verkrijg baar bij ca. 200 musea en bij alle postkantoren. Ongeveer 150 musea in Nederland zijn altijd gratis toegankelijk. Van de 167 musea die gratis toegang verlenen op vertoon van de mu seumkaart variëren de toegangs prijzen van 50 cent tot 3,50. Naast de vier Vlaardingse musea zullen ook de gemeentebibliotheek aan de Fransestraat, het gemeen tearchief en de gemeentelijke VW in de Visbank aan dit museum weekeind meewerken. Een van de organisatoren van het (Vlaardingse) nationale museumwee keind Joop van Dorp, in het dagelijks leven directeur van het Vlaar dingse Visserijmuseum, met het groot museumboek, ongetwijfeld een kunsttrekpleister van de eerste orde. De VW en de gemeentelijke bi bliotheek hakert echter zondag af, maar het gemeentearchief en de vier Vlaardingse musea zijn zondag van 14-17 uur doorlopend, gec- pend. Op zaterdag zijn de musea, het ge- jneentearchief en de gemeentelijke bibliotheek tussen 10 en 17 uur open. Daarbij zal alles gratis toe gankelijk zijn. Nu is dat voor alle deelnemende instellingen altijd al het geval, maar het Visserijmu seum maakt een uitzondering. Daar moet men anA anders een toegangsprijs voor betalen, maar zowel zaterdag als zondag zal de Vlaardingse visserij tempel ook gratis toegankelijk zijn. Door de VW is een '.Museumwan deling door Vlaardingen" ontwor pen. De routebeschrijving is gratis verkrijgbaar, tevoren bij het VW- kantoor in de Visbank, tijdens het weekeinde in de musea. De Gemeentebibliotheek organi seert tot 31 december een kleine tentoonstelling in de centrale aan de Fransenstraat met affiches van een aantal musea in Zuid-Holland en een overzicht van boeken die over musea verschenen zijn. De leden van öet Vissersvrouwen koor versterken de personeelsbe zetting in de deelnemende instellin gen en verzor2mn in het bijzmnder de koffiezerkoop en de bezetting van de boekenstands. De boekverkopers attenderen in hun etalages op het museumwee keinde en verzorgen de boeken stands in enkele deelnemende mu- De vier Vlaardingse musea die aan het nationale museum deelnemen zijn dus: VISSERIJMUSEUM (Instituut voor de Nederlandse Zee visserij Visserijmuseum), Westha venkade 53-54, 010=348722. Ope ningstijden: maandag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag 14.00-17.00 uur. Toegangsprijzen 1,—; jonge ren tot 14 jaar (onder geleide) 0,50 (zaterdag en zondag 13 en 14 de cember gratis) Het museum werd in 1962 geopend in een 18e-eeuws pand, het Reeders- huijs, gelegen aan de oude vissers haven van Vlaardingen. De basis collectie bestond uit een deel van de verzameling van de voormalige Vlaardingse Oudheidkamer en Vis- scherijmuseum. Na de opening breidden verzameling en activitei ten zich in snel tempo uit, zodat weldra omgezien moest worden naar een ruimere behuizing. In 1971 werd het museum gevestigd in het Huis met den Lindenboom, daterend uit 1740. Dit gebouw is eveneens gelegen aan de histori sche haven. In het museum bevin den zich onder andere een zeewa terbassin en -aquarium met een grote verscheidenheid aan vissen en andere zeedieren. In de schepen zaal wordt aan de hand van model len, afbeeldingen en beschrijvingen een overzicht gegeven van de ont wikkeling van het Nederlandse vis sersvaartuig. De geschiedenis van de vangtech- nieken en het vistuig kan men vol gen in een aantal diorama's. In een gereconstrueerde w oonkamer van een vissershuis en een rederijkantoor anno 1900 wordt een ander facet van de visserij be licht: het eigen karakter van de wooncultuur en de klederdracht van de vissersbevolking. De bibliot heek bevat een uitgebreide docu mentatie over de Nederlandse zee visserij, met onder andere een foto- en prentenarchief en een verzan- ling technische tekeningen. MUZIEK MUSEUM (Muziek Informatie- en Documenta tiecentrum). Westhavenkade 45, 010-347240. Openingstijden: maan dag t/m vrijdag 10.00-12.00 uur, bij voorkeur na afspraak. Toegang gratis. In het uit de 18e eeuw daterende Reedershuijs heeft de musicus Ton Stolk een permanente expositie in gericht, bestaande uitzijn privéver- zameling exotische en antieke mu-' ziekinstrumenten. De collectie bevat instrumenten uit alle delen van de wereld, een pe riode bestrijkend van omstreeks 1500 vooor Christus tot heden. Tevens bevindt zich in het museum een uitgebreide bibliotheek op het gebied van muziek en muziekin strumenten. STREEKMUSEUM Jan Anderson, Kethelweg 50, tele foon 010-343843., Openingstijden: za en le zo van de maand 14.00-16.00 uur. Toegang gratis. De expositie „Een verzamelaar te kijk", gehouden in 1976, heeft ge leid tot de oprichting van een streekhistorisch museum, genoemd naar de verzamelaar Jan Anderson. Deze bracht gedurende de dertig jaar een uiteenlopende verzameling bijeen die thans in speciale afdelin gen is gegroepeerd in een voorma- lige boerderij met stal. Men ziet er o.a. een oud schoolklasje, een win keltje, een schoenmakerij, een boenhoek (het gedeelte van de boer derij waar boter en-kaas gemaakt worden), een woonkamer uit de Tweede Wereldoorlog, een smede rij, een banketbakkerswinkel en een schilderswerkplaats. Daarnaast bestaat de museumcol lectie uit Nederlands volksaarde werk, speelgoed, ambachtsgereed schappen, volkskunst, materiaal betreffende de Tweede wereldoor log, munten, postzegels, volkspren ten en boeken. ARCHEORUIMTE SCHIEDAM In verband met de Kerstdagen, Oud- en Nieuwjaar viering zullen de Openbare Nuts bedrijven op donderdag 25 decem ber, vrijdag 26 december en don derdag 1 januari gesloten zijn. Op deze dagen wordt geen huisvuil en bedrijfvuil opgehaald. Het kantoorgebouw van de Open bare Nutsbedrijven zal op vrijdag 2 januaii 1381 voor het publiek geslo ten zijn. De vuilnisophaaldiensten worden als volgt verschoven: van donderdag 25 december naar maandag 29 december van vrijdag 26 december naar dinsdag 30 december van donderdag 1 januari naar maandag 5 januari 1981 Op vrijdag 2 januari 1981 wordt op normale wijze huisvuil en bedrijfs- vuil opgehaald. Van 25 december 1980 t/m 2 januari 1981 wordt er geen grof huisvuil op gehaald. Het V.A.M. overlaadstation zal op zaterdag 27 december 1980 en op zaterdag 3 januari 1981 geopend zijn. De warenmarkt op vrijdag 26 de cember is in overleg met de koop lieden verplaatst naar woensdag 24 december. Er wordt een „kleine" markt gehouden van 9.00 tot 14.00 uurr' Voor verdere informatie kan men terecht bij de betreffende hoofdaf deling Voorlichting van de Open bare Nutsbedrijven van Heek straat 15, telefoon 622222. Archeoruimte in het Hollandiage bouw. De vondst van een stenen bijl en SCHIEDAM De ligplaatsvergun ning die de gemeente had verleend aan de heer J. M. Kamphuisen is officieel ingetrokken. Over kapitein Kamphuisen berichtte Het Nieuwe Stadsblad een maand ge-

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 16