Vuurwerk alléén met Oudejaar! Strikte regels voor verkoop en afsteken Het rioolrecht mag niet in de huur worden doorberekend V.R.O.M. staat klaar voor de bestrijding van gladde wegen Niet crossen op Rijksweg 19 Openbare commissie vergaderingen Nieuwe naam: „Schieland ziekenhuis" Kerstboom op de Koemarkt Aanvragen bouwvergunning HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 25 WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 gemeente informatie Publicatie van de gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Bureau Voorlichting Stadskantoor Emmastraat 1. Tel. 260500 Tot schrik en ongenoegen van velen klinkt nu reeds, drie weken voor de jaarswisseling, allerwege het geknal van het vuurwerk. Dit ondanks het feit dat zulks niet is toegestaan. Om de hinder en het eventueel aanrichten van schade door het afsteken van vuurwerk zoveel mogelijk te beperken, heeft de ge meente Schiedam in de Alg. Politie-verorde- ning een aantal regels gegeven voor het af steken en de verkoop van vuurwerk. Deze gelden overigens ook voor de nabuur-ge meenten. Het afsteken van vuurwerk is alléén toege staan op Oudejaars-nacht, vanaf 31 decem ber 23.00 uur tot 1 januari 1.30 uur. Ook in deze periode is het verboden op of aan de weg of op een voor het publiek toeganke lijke plaats vuurwerk af te steken, indien dit gevaar, schade, hinder van ernstige aard of overlast kan veroorzaken. Buiten deze periode op Oudejaarsnacht is het verboden om vuurwerk ook maar bij zich te hebben. De verkoop van vuurwerk is gebonden aan een vergunning van B en W en mag slechts gebeuren in de periode van 27 tot en met 31 december. Eerder verkopen is niet toege staan. In deze periode mag men wél vuur werk bij zich hebben, doch alleen om het na de aankoop naar huis te brengen. Alleen aan personen van 16 jaar en ouder mag vuurwerk worden verkocht. Deze leef tijdsgrens geldt niet voor het lichte vuur werk als wonderkaarsen, kamervuurwerk, pyrotechnische lucifers en klappertjes. Veel mensen hebben echter hinder van het lawaai van vuurwerk en deze overlast is des te groter wanneer het vuurwerk vóór Oude jaarsnacht wordt afgestoken. Ook voor die ren, vooral honden is vuurwerk een kwelling: zij worden er schrikachtig en angstig van. Bovendien is vuurwerk gevaarlijk! Elk jaar opnjeuw raken veel mensen verwond door het onvoorzichtig afsteken van vuurwerk, terwijl er nogal eens schade wordt aange richt. Wees daarom voorzichtig en geef vooral geen vuurwerk in handen van kinde ren. Beoordeel kritisch of uw kinderen oud en wijs (en dus voorzichtig!) genoeg zijn, om mee te doen aan het afsteken van vuurwerk. En blijf toezicht houden! De nare gevolgen kunnen beperkt blijven in dien een ieder zich zou willen houden aan de door het gemeentebestuur gestelde regels en bovendien de overlast voor mens en dier die men veroorzaakt wil beperken. Het gemeentebestuur adviseert een ieder om zoveel mogelijk ramen en deuren aan de straatzijde, vooral die welke toegang geven tot kelderruimten, trappenhuizen en liften- hallen, zoveel mogelijk gesloten te houden. Dit om te voorkomen dat men uit baldadig heid vuurwerk naar binnen gooit, met alle kwalijke gevolgen daarvan. In deze Gemeente Informatie-pagina's is reeds enige tijd geleden de aandacht geves tigd op het feit, dat verhuurders van wonin gen het rioolrecht, dat zij moeten betalen voor het gebruik van de gemeentelijk riole ring, doorberekenen aan de huurder. Jn het artikel werd gesteld, dat de doorberekening niet mogelijk is op grond van artikel 1620 van het Burgelijk Wetboek. De doorberekening vond ook plaats in Rot terdam. De Rotterdamse kantonrechter stelde de huiseigenaar in het gelijk. De ge meente Rotterdam heeft naar aanleiding van de uitspraak van de kantonrechter cassatie van de uitspraak in het belang van de wet ge vraagd aan de Hoge Raad. In de eerder be doelde publicatie werden de huurders aange raden het rioolrecht niet aan de huiseigena ren te betalen in afwachting van de uitspraak van de Hoge Raad. De Hoge Raad heeft nu uitspraak gedaan bij arrest van 10 oktober 1980. De Hoge Raad vernietigde de uitspraak van de Rotterdamse kantonrechter, daarbij overwegende „dat de heffing van het rioolrecht, voor zover gehe-, ven van de eigenaar, kennelijk betrekking heeft op het genot, dat deze aan de aanwezig heid van een aansluiting op de gemeentelijk riolering en het openbaar gemeentewater ontlgent, doordat die aansluiting de gebruiks waarde van zijn onroerend goed verhoogt. Zulks brengt mee, dat datgene waarvoor het in de verordening bedoelde recht van de eige naar van een onroerend goed wordt geheven, niet ligt buiten de sfeer van „het enkele ge bruik van het onroerend goed" als bedoeld in artikel 9, lid 1, van de Huurwet, zodat er geen plaats is voor een vermeerdering van de door de huurder te betalen prijs voor dat enkele gebruik met het bedrag van het van de eige naar geheven recht". Dit betekent, dat de rio lering een wezenlijk onderdeel uitmaakt van een woning en de kosten daarvan zijn opge nomen in de huurprijs. De huurder betaalt dus reeds voor het ge bruik van de riolering aan de huiseigenaar. Deze mag het huurbedrag niet nogmaals verhogen met het door hem te betalen riool recht. In zijn arrest overwoog de Hoge Raad voorts, dat de heffing van het rioolrecht van de eigenaar het niet rechtvaardigt om in strijd met de strekking van artikel 9 van de Huurwet (thans artikel 12 van de Huurprij- zenwet) de prijs voor het gehuurde te ver meerderen met het bedrag van het van de ei genaar geheven recht voor het genot dat deze ontleent aan de aanwezigheid van een aansluiting op de gemeentelijk riolering en het openbaar gemeentewater. De conclusie, welke uit deze overweging kan worden getrokken is, dat huurcontracten, welke de verplichting voor de huurder in houden tot betaling van het rioolrecht in strijd zijn met de wet, i.e. artikel 9 van de huurwet (thans artikel 12 van de huurprij- zenwet). De huiseigenaar mag het rioolrecht dus niet doorberekenen. Na de fusie tussen het Noletziekenhuis en het Gemeenteziekenhuis, die binnen afzienbare tijd een feit zal zijn, zal het fusie-ziekenhuis gaan werken onder de nieuwe naam: „Schielandziekenhuis". De Stuurgroep en de besturen van beide Schiedamse ziekenhuizen hebben zich voor deze nieuwe naam uitgespro ken. Deze voldoet aan de volgende ge stelde eisen: de naam moet geassocieerd worden met Schiedam; - de naam moet eenvoudig uitspreek- baar zijn en - misverstanden over de schrijfwijze dienen zo mogelijk voorkomen te worden. De winter heeft in november al enkele „plaagstootjes" uitgedeeld in de vorm van onverwacht vroege vorst en sneeuwval. Maar nu, in december moet toch ernstig re kening worden gehouden met factoren als sneeuw, vorst, ijzel en met de daaraan ge paard gaande gladde wegen. Bij dit alles blijft het weerbeeld in de winter moeilijk te voorspellen, zeker op wat langere termijn. Bij de hoofdafdeling V.R.O.M. van de Open bare Nuts-bedrijven Schiedam, belast met de gladheidsbestrijding, neemt men daarom het zekere voor het onzekere em reeds in het najaar zijn concrete voorzorgsmaatregelen genomen. Wanneer het straks noodzakelijk wordt kan bij het opvriezen van natte weg gedeelten, bij sneeuwval en bij ijzel direct uitgerukt worden om de gladheid op de we gen te bestrijden. Voor het personeel van het VROM-bedrijf is van 1 december 1980 tot 15 maart 1981 een wachtdienstrooster samengesteld. De dienst doende mensen worden na de eerste melding van gladheid door het personeel van het ONS Bewakingscentrum opgeroepen. Spoedig daarna rijden de strooiwagens uit en begint de strijd tegen de gladheid. Op deze wagens is het strooimechanisme afgesteld op 4 belangrijke factoren: 1. De weersgesteldheid. 2. De verkeerssituatie. 3. De toestand van de wegen. 4. Minimaal zoutverbruik uit oogpunt van milieubesef. Het bestrijden van de gladheid is in eerste in stantie gericht op de doorgaande wegen en straten met veel verkeer, o.a. die straten waar het openbaar vervoer doorheen rijdt. In een later stadium komen de rijbanen rond de ziekenhuizen en oversteekplaatsen aan de beurt, evenals een aantal secundaire of smalle wegen binnen Schiedam, waar de toe stand van de wegen gevaarlijk zou kunnen zijn. Uiteraard wordt ook gedacht aan de mensen die zich met fietsen en bromfietsen verplaat sen. De rijwielpaden, naast de doorgaande wegen, worden bij de eerste uitruk gelijktij dig behandeld. Het kleiner strooimateriaal zorgt hiervoor. Zonodig kunnen deze wagen tjes ook van sneeuwschuiven voorzien wor den. Omdat na het strooien de rijwielpaden niet zo intensief bereden worden duurt het inwerken van het zout langer. Het lijkt alsof er niet gestrooid is, maar dit is dan beslist wel het geval! Auto's zijn nu eenmaal zwaarder dan fietsen en daardoor rijden deze gemakkelijker en sneller sneeuw e.d. weg. Het is van belang dat een ieder meewerkt om snel van de gevaarlijke en hinderlijke glad heid af te komen. Men wordt verzocht om, wanneer het zover is, de gladheid op de stoep of op het voetpad voor de woning zelf te be strijden. De voetgangers en zeker de ouderen onder hen doet u hiermee ook een plezier. Overigens is dit is dit schoonhouden van de voetpaden verplicht gesteld in artikel 87 van de Algemene Politie-verordening. Het VROM-bedrijf stelt in beperkte mate strooizout beschikbaar en wel voor 2,50 per zak van 10 kg of 6,— per zak van 25 kg. Voor verdere informatie en inlichtingen kan men terecht bij de hoofdafdeling VROM of de afdeling Voorlichting van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, Van Heekstraat 15, telefoon 622222. Het zandlichaam van de geprojecteerde Rijksweg 19 tussen Schiedam en Vlaardin- gen, waar als gevolg van diverse omstandig heden al geruime tijd geen werkzaamheden meer uitgevoerd worden, is in gebruik geno men door berijders van brom- en motorfiet sen die het dijklichaam gebruiken om er met hun rijtuigen te „crossen". Dit is niet alleen schadelijk voor het natuur lijk milieu, maar veroorzaak bovendien veel geluidshinder voor de bewoners van de aan liggende wijken. Het crossen op deze dijk is dan ook niet toegestaan en de politie treedt tegen deze vorm van overlast op. Nu is uit onderzoeken na aanhouden van de crossers gebleken, dat er ook inwoners van Delft en Maasland onder zitten. Daarom heb ben B en W van Schiedam de college's van Delft en Maasland gevraagd de bewoners van die steden er op te willen wijzen dat het z.g. „crossen" op het zandlichaam van de Rijksweg 19 niet is toegestaan. Van de ondervermelde openbare commissie vergaderingen liggen de agenda's en de bij behorende stukken ter inzage op het bureau Voorlichting in het Stadskantoor, Emma straat 1. De Commissie voor de Ruimtelijke Ordening houdt de openbare vergadering op woensdag 10 december om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. Aan de orde komen: de lijst van bouwzaken; uitwerking fase 1 wo ningbouwplan Binnenstad; de zaak van het GTB-terrein; de stadsvernieuwing; bespre king van de Beleidsnota van B en W; werk- subsidie 1981 voor de Vrouwenadviescom missie voor de woningbouw; aanschaf van een trilwals, terwijl de mening wordt ge vraagd over de naamgeving in Schiedam- Noord deelplan 2, het weggedeelte tussen de Burg. Honnerlage Gretelaan en de Noord- vestsingel en tussen de Rubenslaan en West- frankelandsedijk en voor het Prinses Bea- trixpark. Aan het begin en einde van de ver gadering is er het vragen-halfuurtje voor de toehoorders. De Adviescommissie voor Volkstuinen komt in het openbaar bijeen eveneens op woens dag 10 december om 20.00 uur in het Stad huis (voorm. B en W-kamer) aan de Grote Markt. De agenda vermeldt: uitbreiding van het aantal volkstuinencomplexen; indeling, gebruik en oppervlakte van de tuinhuisjes; vormen van tuinieren; luifels en andere aan bouwsels. De Adviescommissie Kindercentra Schiedam houdt een openbare vergadering op vrijdag middag 12 december om 13.30 uur in het ge bouw van kinderverblijf Katja aan de Lange Haven 107-109. Aan de orde komen o.m.: eva luatie van de bijeenkomst „peuterspeelzalen/onderwijs" van 19 oktober j.l. en de planning van kindercentra/sociaal- cultureel plan. Van de Streekmuziekschool Nieuwe Water weg Noord houdt het algemeen bestuur een openbare vergadering op vrijdagmiddag 12 december om 16.00 uur in het gebouw van de school aan de Da Costastraat 26 te Vlaardin- gen. De Welstandscommissie komt bijeen op vrij dagmiddag 12 december in de rechter nis van de recreatiezaal van het Stadskantoor, waar van het openbare gedeelte begint omstreeks 15.30 uur. De directie van Sandvik-Nederland B.V. te Schiedam heeft ook dit jaar weer de gemeente een kerstboom aan geboden, die geplaatst is op het Koe marktplein en van lichtjes is voorzien. Op donderdag 11 december a.s. om 19.30 uur precies zullen burgemeester mr. G. J. te Loo en de heer N. C. Nellen, directeur van Sandvik Nederland B.V. gezamenlijk deze verlichting ontsteken. De Harmonievereniging Harpe Davids zal deze feestelijke gebeurtenis muzi kaal omlijsten. De „Sandvik-kerstboom" is 23 jaar ge leden geplant in Sandviken, een plaats circa 200 km ten noorden van Stock holm in Zweden; de boom is 11 meter lang. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. De aanvragen zijn nog in behandeling; er zijn nog geen beslis singen over genomen. Belanghebbenden kunnen nadere informatie krijgen bij het Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskan toor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, telefoon 260500 toe stel 188. B. Duman voor Westfrankelandsestraat 74a: voormalige winkel verbouwen tot koffiehuis; R. A. Libeton voor Puttershoeksestraat 8: wijzigen van raamindeling van de voorge vel van de woning; Openbare Nutsbedrijven Schiedam van Abel Tasmanstraat: plaatsen van een pre fab-transformatorhuisje; G. Galvanjo voor Broersveld 178-180: voormalige antiekzaak verbouwen tot een bar-bistro.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 25