Schiedam moet diep in de beurs voor AVR Praags proces in Stadsgehoorzaal Haute coiffure in Moskou Russische hoofden onder Hollandse kappershanden Ruziemaker snijdt zich in de vingers Vernielers de les gelezen PARTY SERVICE HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 32 WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 SCHIEDAM Bij een vechtpartij op het Rubensplein is zaterdagnacht een 22-jarige Schiedammer ernstig aan een hand gewond geraakt. Deze jongeman was samen met een aantal vrienden op stap geweest en kreeg op het Rubensplein om ongeveer vijf uer 's morgens ruzie met een ande re groep jongelui. Aanvankelijk werden er wat sneeuw ballen over en weer geworpen, maar al weldra nam de onenigheid ernstige vormen aan en werden er hier en daar rake klappen uitgedeeld. Daarop zouden leden van de ene groep met twee personenauto» op de anderen zijn ingereden. Met de bedoeling, de vijand met glasscherven te lijf te gaan, sloeg êên van de ruziemakers een ruit van een snackbar aan het plein aan diggelen. Daarbij verwondde hij echter zijn hand. Hij werd per politieauto naar het No- letziekenhuis gebracht en daar verbon den. Er moest een groot aantal hech tingen aan te pas komen. De jongeman had enkele pezen van zijn hand en pols doorgesneden. Uw feest geslaagd met Lange Singelstraat 109. Schiedam, telefoon 269865 Opgemaakte schalen met borrelgarnituren, salades op bestelling en gratis thuisbezorgd. Speciale korting voor de feestdagen Documentatie op aanvraag. Bijvoorbeeld buffet plm. 10 personen 1 schaal zaim-salade divers garnituur. 1 schaal viees-saiade. divers garnituur 1 schaal vis-salade. diverè garnituur. 1 schaal gerookte paling, crab, gevulde eieren, tomaten. Onze cafetaria is elke dag geopend van 12.00-24.00 uur 's Maandags gesloten. SCHIEDAMSE NOTITIE SCHIEDAM Op vrijdag 12 de cember wordt in huize Francois Haverschmidt aan de Prins Bern- hardlaan 40 een verköopmiddag ge houden. Tussen half drie en vijf uur kan men daar terecht voor het bewon deren en eventueel kopen van ve lerlei handwerken, en gebak uit ei gen keuken. SCHIEDAM In de vergadering van december zal de Schiedamse gemeen teraad opnieuw worden geconfronteerd met een geldverslindend voorstel over de AVR (Afvalverwerking Rijnmond). Tijdens die vergadering zal de gemeen teraad moeten besluiten een bedrag van ruim 3 miljoen gulden te storten op de rekening van dit rampzalige insti tuut, dat al ontelbare miljoenen in rook deed opgaan. De drie miljoen gulden vormen het Schiedamse aandeel in een financieel reddingsplan dat de noodlijdende, in het verleden zelfs aan de rand van een faillisement verkerende AVR weer ge zond moet maken. Ook andere Rijn mondgemeenten dragen financieel in deze reddingsoperatie bij. De Schiedamse gemeenteraad was al eerder over deze drie miljoen in con claaf. Dat was tijdens de vergadering van augustus, toen besloten werd het voorstel nog even aan te houden. Reden daarvoor was het besluit van de Rijnmondraad om Schiedam alsnog te laten opdraaien voor een oude schuld uit 1977 ad. twee miljoen gulden. Dat geld was eveneens bestemd voor de AVR, ditmaal om deel te nemen in het vergrote aandelenkapitaal. Deze twee miljoen werden als een Zwarte Piet heen en weer geschoven en leken uiteindelijk toch op het hoofd van de Schiedamse bevolking terecht te zullen komen. In november dit jaar bekrachtigde de Rijn. mondraad dit besluit. Behalve twee miljoen moest Schiedam ook nog eens de rente over dat bedrag betalen. De Schiedamse raad noemde deze gang van zaken in augustus al „onaanvaardbaar", en hield uit protest de betaling van die andere drie miljoen gulden aan. Dat het voorstel nu toch weer terug keert op de raadsagenda heeft te ma ken met het simpele feit dat ook hier het spook van de rente dreigt. Hoe lan ger Schiedam wacht met betalen, hoe hoger de rente wordt. Over de resterende twee miljoen is, on danks het besluit van de Rijnmon draad, het laatste woord nog lang niet gesproken. Schiedam heeft al aangekondigd, alle mogelijke middelen aan te wenden om deze schuld van zich af te wentelen. Om zijn ergernis omtrent de gang van zaken rond de AVR nog eens extra te onderstrepen zal de gemeenteraad in december ook een voorstel behandelen om de bevoegdheden die het in 1968 aan Rijnmond heeft verleend, aan gaande de afvalverwerking, weer in te trekken. VLAARDINGEN Het kan een unicum worden genoemd als een schouwburgzaal wordt omgebouwd tot een rechtzaal. Op donderdag 18 december is het zover, want op die avond kan men kennis nemen van een rechtzitting in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. SCHIEDAM Op de Burg. Van Haarenlaan is maandagmorgen een 13-jarige Schiedammer in de kraag gegrepen nadat hij een ijsbal naar een passerende politieauto had ge gooid. De agenten hadden ook gezien dat de jongen een ruit van een abri ver nielde en in het water van de vijver gooide. Op het politiebureau werd de jonge vernieler danig de les gele zen. Twee jongens van 13 en 15 jaar, bei den uit Schiedam, vernielden maandagmiddag kort na half vijf een ruit van de Mastenbroekschool aan de De Meesterstraat. Bovendien haalde het tweetal een brandblusser uit de school, wat ge zien werd door een getuige. De jon gens mochten hun gedrag op het ■politiebureau nader uiteenzetten. Die avond wordt namelijk het to neelstuk „Proces in Praag" en „Protest" opgevoerd door de Nieuwe Komedie. Het wordt die avond uiteraard geen vrolijke schouwburgvoorstelling. Het is dus een toneelvoorstelling van o.a. een rechtszitting. Een proces. Terecht staan zes mensen. Inwoners van Tsjechoslowakije. Ze hebben allen openlijk stelling geno men tegen schending van mensen rechten in hun land. Ze hebben zich verzet tegen onrecht en worden aangeklaagd. Hun lidmaatschap van de V.O.N.S., comitee ter verde diging van onrechtmatig vervolgde personen, zal gedurende het proces een belangrijke rol spelen. Een van de aangeklaagden is Va clav Havel, toneelschrijver. Zijn laatste produktie is de eenakter „Protest". Hierin laat hij op spre kende wijze zien dat „stil-protest" en „openlijk-protest" enorm ver ui- telkaar liggen. „Protest" toont het kontrast tussen oprechte moed en verstopte lafheid. De Nieuwe Ko medie onderbreekt het „Proces in Praag" door het spelen van deze be langrijke eenakter van Havel. Door het opvoeren van „Protest zal nog duidelijker worden waarom verzet in deze zo belangrijk is. Maar tegelijk ook moeilijk en daardoor niet voor iedereen mogelijk. Het verspelen van posities is met name een drempel die door velen niet overwonnen kan worden. Op in dringende wijze heeft Vaclav Havel gezorgd voor een illustratie bij zijn eigen proces. Na „Protest" wordt „Proces in Praag" voortgezet. De verklaringen en argumenten van de zes aangeklaagden worden syste matisch genegeerd of vervormd. „Proces in Praag" leidt tot -rechts praak-, een benaming die uitermate oneigenlijk is. De straffen variëren van twee jaar voorwaardelijk tot vijf jaar onvoorwaardelijk. Havel zelf krijgt vierenhalf jaar. „Proces in Praag" is tot stand geko men door öet bewerken van in het geheim gemaakte aantekeningen van het proces op 22 en 23 oktober 1979. Medewerkenden o.a.: Bram van der Vlugt, Ine Kuhr, Cees Wijn, Stella Knaack. Kaartverkoop vanaf vrij dag 12 december, dagelijks van 10- 13 uur (zondag gesloten). V.l.n.r. Bart Scheepens, Cees Wijn, Ine Kuhr, Roel Visser. met Ank Hovingh-Krayo Postbus 167 - Delft ZAKE Permanenten gebeurt in Rusland nog elektrisch. De jongere garde zal dit niets zeggen, wie iets of meer boven de veertig zit he rinnert zich wellicht zo'n toestel waar je als 't waren aan vast zat wanneer je haar werd gepermanent. Tientallen elektrische draadjes werden aan de wikkeltjes bevestigd en dan kreeg je een koppie met krullen dat was nog een wat je noemt een stevige permanent» Violette de Grund heeft als leerling kapster nog met zo'n toestel leren wer ken. Toen ze begin deze maand, 25 jaar in 't kappersvak, 20 jaar een eigen sa lon, in Rusland demonstreerde, zag ze dit stukje jeugdherinnering ineens weer in de kapsalons staan. Maar ze zag méér, evenals haar Neder landse en Belgische collegajs van het Syndicat de la Haute Coiffure Francai- se, die als top-kappers een bezoek aan Moskou en Leningrad brachten. Heeft Violette de Grund (om me maar tot haar te beperken) veel demonstra ties gegeven in tal van Europese steden, werken in Rusland was voor haar uniek. GROTE SALONS ,,'t Klinkt misschien gek, maar ik had het gevoel dat ik een grens over ging. De Belgische collega's hadden allemaal 'hun eigen kapmodel bij zich. Ad Peters uit Deventer en ik, die als Nederlanders demonstreerden, hebben gewoon een Russisch model uit gekozen". Waar? „In de Koeminki-salon. Daar werken in Moskou zo'n 50 kappers(sters). Er zijn zelfs nog grotere salons, kleinere zoals bij ons heb ik in die stad niet ge zien. monnee en zien die eerste categorie sa lons er ook luxer uit? ,,'t Scheelt wel, maar niet zo veel. Echt luxe zijn die salons niet. Wel wat ver zorgder misschien. Daar kost wassen watergolven twaalf en een halve gul den. In salons van de derde categorie zeven en een half een tientje denk ik". ERG EERLIJK En permanenten? „Geen idee. Er waren collega's, die naar prijzen vroegen en andere infor maties ook wel interessant vonden, maar wat men niet kwijt wilde hoorde je niet. Dat klinkt misschien wat on vriendelijk, maar we zijn zonder meer heel fijn ontvangen. Alles was tot in de perfektie geregeld. Je hoefde geen moment aan je koffer te denken. Op je hotelkamer kon je alles laten liggen, er verdween niets. Wat mij als een tikkie slordig zijnde elders in Europa nog wel eens een keer gebeurt. Ze zijn er doodeerlijk". APPLAUS En uw kapmodellen? „Nou, we konden kiezen wie we wilden. Ik let dan op gezicht, vooral de ogen, de structuur van het haar, de mogelijk- hedén en dan ga je aan het werk. Meestal werk ik met wat donkerder haar, m'n collega Ad Peters werkt lie ver met blonde modellen. Iedereen stond op onze handen te kij ken op een leuke manier. We hebben de beide langharige modellen kort ge knipt en een moderne coupe gegeven. Gewoon een goed dagkapsel, waarmee je ook daarna nog uit de voeten kan. Wat je dan opvalt, is het enorme ap plaus, dat je krijgt. Welgemeend, niet uit beleefdheid, maar om wat je hebt ged érvoer Violet te de Grund. MAKE-UP De Belgisch/Nederlandse equipe heeft de modellen ook nog van een avond kapsel, voorzien met een showvoorstel ling in Hotel Cosmos (1800 kamers!). Violette de Grund en Ad Peters zorg den verder nog voor een maquillage (make-up) met zelf meegebrachte ma- ke-up artikelen. Ook een ervaring voor de modellen, want in Rusland zijn make-up artike len dun gezaaid. Nog iets anders opgevallen op schoon- heidsgebied? „Ja, op straat zag je geen kapsel, want iedereen droeg een (bont)muts. Wat mij frappeerde waren de verzorgde handen van de meeste vrouwen, die ik heb ontmoet, waar en in welke baan dan ook. aBF MANICUREN In de doorsnee Hollandse salons komt er iemand op een krukje bij je zitten om je handen te manicuren. In Rusland wordt er een uitgebreide, ge zellige toestand van gemaakt. Je armen rusten beide op een tafeltje en na het manicuren worden je armen gemass eerd", is Violette de Grund opgevallen. Na een klein weekje was het gezelschap weer terug en dat betekende voor deze Rotterdamse kapster (die in Vlaardin- gen haar jeugd doorbracht en haar eerste salonnetje had in Schiedam) weer het gewone werk? aan de winkel. Dat zijn dan haar kapsalon Marie An toinette aan de Voorschoterlaan en De Grund Intercoiffure, voor vrouwen ên mannen, puur Rotterdams gevestigd in een gloednieuw stukje stadshart aan de Wijnkade. In Leningrad, waar het overigens naar mijn gevoel wat fleuriger was, waren de salons soms wat minder immens. Maar in Moskou: net een warenhuis met een etage er nog op". NETJES En de kapsels. „Netjes. Zoals al gezegd: een stevige permanent, maar wat wil je als je vele maanden per jaar als vrouw met een muts op je hoofd loopt". En de kniptechniek, de moderne coupe zoals wij die kennen? „Kom je nog niet veel tegen. Bij ons gaan de échte vakmensen la Vidal Sassoon uit van een wiskundige verde ling. Daar knipt men zoals bij ons 20 jaar geleden. Iedereen zag er waar ik tenminste was, wel netjes uit. Eenvou dig soms, wel keurig". Daar was ze dus bezig met wat ze haar instrument noemt: de schaar. En (na tuurlijk) haar eigen kam. CATEGORIEËN Hoe leer je daar het vak? „Er zijn drie categorieeën salons. Je be gint allemaal in de derde. Na je leer lingentijd en vijfjaar opleiding kom je in de tweede, tenzij je op een concours ofzo een prijs wint. Prestaties leveren, uitblinken, dén promoveer je. Vaktechnisch staat die tweede catego rie salons dus hoger, daarna komt de eerste met de beste kappers". Voel je dat als klant ook in je porte- Violette de Grund uit Rotterdam en Ad Peters uit Deventer als „haute coiffeurs" aan het werk in Moskou.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 32