kleurwedstrijd m Rijnmond zet stap op weg naar nieuw streekplan Uitslag Inspraak Streekplan Rijnmond gaat in januari van start Zakkenrollers slaan toe ■1111 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 47 WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 Sylvia Steenbergen neemt glunderend een cassetteradio van de heer Mak in ontvangst SCHIEDAM Omdat de winke liers van Museum tot Stadhuis ook aan de kinderen van klanten den ken hebben zij onlangs een kleur wedstrijd georganiseerd. Veertig winkeliers van het achterste ge deelte van de Hoogstraat en aan de Grote Markt deden aan deze aktie mee. De organisatoren, de heren Mak, Van Buuren en Coppens kunnen te rugzien op een geslaagde aktie. Er gingen weliswaar vele uren werk inzitten, maar het resultaat mocht er dan ook zijn. Maar liefst 1252 kinderen in de leef tijd van 2 tot en met 12 jaar hebben de tekening prachtig ingekleurd en weer ingeleverd. Een deskundige jury, bestaande uit Mevrouw Kwaaitaal (kunsthandel Fresopal), mevrouw Mughal-Hill (modetekenares) en de fotografen Henk Vos, Hans Hill en Theo Brouns hebben de tekeningen beoordeeld en er 40 prijswinnaars uitgehaald. •f-v Stcphan Swinkels ontvangt zijn fiets van de heer C. Coppens Op 24 november j.l. heeft de Rijnmondraad nota 3 van de Integrale her ziening streekplan Rijnmond besproken en, met een kleine wijziging, vastgesteld. De nota vormt de derde stap op de weg naar de uiteindelijke vaststelling van het streekplan Rijnmond in 1982. In de twee voorgaande nota's kwamen de bij de herziening van het streekplan te volgen procedure en een inventarisatie van het benodigde onderzoek aan bod. In de nu door Rijnmond uitgebrachte streekplan-no ta, in de wandeling aangeduid als „nota 3", is onder meer uitvoerig achteromgekeken naar de ontwikkelingen die zich sinds de vaststelling van het vorige streekplan Rijnmond, in 1974, hebben voorgedaan. 1 liilgjg M Willem Bergkotte krijgt een sjoelbak van J. van Buuren LEEFMILIEU In dat -nu nog geldende- streekplan is erg veel aandacht besteed aan het leefmilieu. In nota 3 wordt ge constateerd dat de situatie sinds 1974 wat betreft de natuur en het landschap zo goed als onveranderd is gebleven. Er is geen verslechte ring opgetreden, maar nieuwe na tuurgebieden zijn bijna niet van de grond gekomen. Op het gebied van de milieuhygiëne zijn hier en daar verbeteringen te signaleren, maar op andere punten, zoals veiligheid, bepaalde vormen van waterveron treiniging en afval, is de situatie verslechterd. De toestand van het woonmilieu is vrij somber. De hoeveelheid nieuw bouw is minder geweest dan in 1974 was gepland en de kwaliteit van het vooroorlogse woningbestand in Rotterdam, Schiedam en Vlaardin- gen laat nog steeds veel te wensen over. Kortom: het tekort aan goede en goedkope woningen is nog steeds groot. Daartegenover staat dat vooral de laatste jaren de pro- duktfe van woningen flink is geste gen en dat met name in Rotterdam de stadsvernieuwing flink op gang is gekomen. BEVOLKING Na een daling van het aantal Rijn mond-bewoners tot 1979 zal de be volking in de komende jaren weer toenemen tot ongeveer 1.050.000. Tussen 1971 en 1979 is het percen tage buitenlanders, inclusief Suri- namers en Antillianen, toegenomen van 3 tot 8. Rijnmond heeft daar naast meer 65plussers dan Neder land als geheel -in Rotterdam bij voorbeeld öijna 17%-. Het aantal al leenstaanden is in de laatste zeven jaar gestegen van 20 tot meer dan 24%. ECONOMIE EN WERKGELEGENHEID De economische ontwikkeling in Rijnmond is de laatste jaren teleur stellend geweest, ook ten opzichte SCHIEDAM Een zwarte porte monnee met daarin ongeveer 270 gulden werd zaterdagmiddag gesto len uit de gesloten tas van een 28-ja- rige man uit Makkum, die een be zoek bracht aan een platenzaak op OPENLUCHTREKREATIE De in het streekplan van 1974 opge nomen projekten zijn nog niet alle maal gerealiseerd. Met name de projekten dichtbij de steden komen maar moeilijk van de grond. Daar door is er nog steeds een flink te kort aan voorzieningen voor open- lucht-rekreatie. MAATSCHAPPELIJKE ONTWIKKELINGEN In de nota wordt verder een beeld geschetst van een aantal maat- de Broersvest. Door de drukte in de winkel ontdekte de man de diefstal pas later. Een 16-jarige Schiedamse raakte op soortgelijke wijze diezelfde zater dagmiddag een lichtblauw zijden portemonneetje met daarin twintig gulden kwijt. De portemonnee werd gestolen uit haar jaszak, ergens op de Hoog straat of in een winkel aan die zelfde straat. De kinderen werden ingedeeld in groepen van 2 tot en met 6 jaar, 7 tot en met 9 jaar en 10 tot en met 12 jaar oud. De hoofdprijs, een fiets, werd ge wonnen door Stephan Swinkels van 8 jaar oud, de tweede prijs was voor de 12 jarige Sylvia Steenber gen (een cassetteradio) en de derde prijs ging naar Willem Bergkotte van 6 jaar. Hij won een sjoelbak. De prijzen werden vorige week uit gereikt. In januari 1981 gaat de inspraak op de herziening van het Streekplan Rijnmond van start. De Rijnmond- raad ging op 24 november accoord met het voorstel van het dagelijks bestuur over de aanpak van de in spraak. Voor de inspraak is een be drag uitgetrokken van 195.000,—. De herziening van het Streekplan Rijnmond moet in september 1982 klaar zijn. Voor de overzichtelijk heid is de behandeling opgedeeld in een aantal stappen. Aan deze stap pen zijn inspraakmomenten gekop peld. Die momenten zijn verspreid over een periode van één jaar. Vanaf januari 1981 kan worden meegepraat over het doel van de streekplanherziening en waar van zou moeten worden uitgegaan bij voor het nieuwe streekplan een aantal -voorlopige- doelstellingen geformuleerd. Over milieuhygiëne en veiligheid wordt gesteld: „Ruimtelijke planning en ordening dienen het streven tot het terug dringen van de milieubelasting als mede industriële en daarmee sa menhangende onveiligheid te on dersteunen. Met betrekking tot het wonen: „Het streekplan dient ruimtelijke moge lijkheden te bieden voor de realise ring van een hoogwaardig woon-, werk- en vrijetijdsmilieu op ver schillend niveau. Het opheffen van de woningnood en het versterken van de woonfunktie van de binnen steden vormen daartoe een belang rijke voorwaarde". Economie: „Ruimtelijke voorwaar den dienen te worden geschapen ter ondersteuning van de ontwikke ling van de regionale economie. De spreiding van de economische akti- viteiten dient een bijdrage te leve ren aan de wederzijdse afstemming wonen-werken". Omdat Rijnmond vindt dat de zorg voor de kwaliteit van het leefmilieu een centrale plaats in het beleid zal moeten blijven innemen, is voor de volgende „centrale randvoor waarde" gekozen. „Bij alle aktiviteiten in het kader van de bestemming, inrichting en het beheer van het Rijnmondgebied dient steeds de voorwaarde te wor- die herziening. Na mei 1981 komen de mogelijkheden 'om de knelpun ten in het gebied op te lossen aan de orde. Het „allesomvattende" con- cept-streekplanontwerp wordt na de zomervakantie aan de inspre kers voorgelegd. Er zijn verschillende mogelijkhe den om aan de inspraak mee te doen. Er worden discussiegroepen gevormd, maar er kan ook schrifte lijk of via opiniepeiling worden ge reageerd. Bovendien worden in september en oktober 1981 een aan tal afsluitende inspraak-avonden gehouden. Door advertenties, affiches, diapre sentaties en tentoonstellingen wordt de mogelijkheid tot inspraak onder ieders aandacht gebracht. Belangstellenden kunnen in januari den gesteld van een ook op langere termijn voor mens, plant en dier le vensvatbaar leefmilieu. Dit houdt in dat ahn een aantal basisvoor waarden met betrekking tot de mi lieubelasting, en tot de kans op en mogelijke gevolgen van calamitei ten moet zijn voldaan. In ieder geval moet een verslechte-, ring worden voorkomen". Daarnaast zijn doelstellingen op papier gezet met betrekking tot de bevolkingsstruktuur, de energie voorziening, het vrijetijdsmilieu, voorzieningen, verkeer en vervoer, natuur en landschap en de agrari sche bedrijvigheid. Tenslotte geeft de nota een over zicht van de ruimtelijke struktuur- principes, die bij de herziening van het streekplan gehanteerd zullen worden. De doelstellingen en beleidsuit gangspunten zoals die in de nota zijn terug te vinden, dragen een voorlopig karakter. Het overleg met de gemeenten in het gebied en de resultaten van de inspraak, alsook de verdere uitwerking van het streekplan, zullen hierop van in vloed zijn. Na deze nota zal stapsgewijs verder worden gewerkt aan de herziening van het streekplan. In mei 1981 hoopt men een volgend deel gewijd aan de planningsruimte en oplos- singsstrategiën te publiceren. Rond september komt, vooral ten be hoeve van de inspraak, een con cept-ontwerp op tafel. De resulta ten van het bestuurlijk overleg en de inspraak zullen in februari '82 beschikbaar komen, gelijktijdig met het complete ontwerp-streek- plan. Na de officiële tervisielegging kan dan in september van dat jaar het nieuwe streekplan door de Rijn mondraad worden vastgesteld. 1981 bij het openbaar lichaam Rijn mond een uitgebreid informatie pakket aanvragen. Allerlei maatschappelijke instan ties zullen rechtstreeks worden geinformeerd. Daarbij wordt ge dacht aan werKgevers- en werkne mersorganisaties, kerkelijke orga nisaties, belangenverenigingen en aktiegroepen, buurt- en wijkgroe- pen. Tijdens het verloop van de in spraak krijgen alle belangstellen den iedere twee maaanden een in formatiebulletin in de bus. Daarin komt informatie over de stand van zaken rond de streekplanherziening en de inspraak. De organisatie van de inspraak is in handen van de af deling Voorlichting en Inspraak van het openbaar lichaam Rijn mond. naraad nota 3 van de Integrale her- )ken en, met een kleine wijziging, stap op de weg naar de uiteindelijke nond in 1982. men de bij de herziening van het n inventarisatie van het benodigde jnmond uitgebrachte streekplan-no- „nota 3", is onder meer uitvoerig ingen die zich sinds de vaststelling in 1974, hebben voorgedaan. van de rest van Nederland. De werkloosheid is sterk gestegen en zal naar verwachting nog toene men. Vooral Rotterdam waar, de zwakkere groepen uit de samenle ving zijn geconcentreerd, heeft hiervan te lijden. Het woon-werk- verkeer binnen het gebied is sinds 1974 sterk toegenomen. VERKEER EN VERVOER Het autoverkeer is de laatste jaren verder toegenomen, vooral op en buiten de zogenaamde Ruit van Rotterdam. Ondanks een aantal maatregelen is geen duidelijk ver schuiving opgetreden van auto naar openbaar vervoer. De laatste jaren laten het streekvervoer, het treinverkeer en het lokaal open baar vervoer wel een duidelijke groei zien. VOORZIENINGEN De spreiding van onderwijsvoorzie ningen over Rijnmond is de afgelo pen periode verbeterd. Problemen doen zich nog voor bij het onder wijs in de centra van de grote ste den, in de kleine kernen en bij het onderwijs voor buitenlanders. De capaciteit en spreiding van zieken huizen en psychiatrische inrichtin gen is nog niet voldoende afge stemd op spreiding en omvang van de Rijnmondbevolking. schappelijke ontwikkelingen die zich de laatste jaren hebben voor gedaan en die ook in de toekomst van invloed zullen zijn op de inrich ting van Rijnmond. Het gaat dan met name om de economische ont wikkeling, de energievoorziening, de ontwikkeling naar een multi-cul- turele samenleving en de maat schappelijke aanvaarding van over- heidsbeslissingen. Rijnmond is van mening dat in de komende tien, vijftien jaar een be langrijke herstrukturering van in dustrie en havenaktiviteiten nood zakelijk is. Enerzijds om het wel vaartspeil in Nederland te kunnen handhaven, ander- zijds om een bijdrage te leveren aan de vermin dering van energieverbruik en mi lieubelasting. De werkgelegenheid zal verderonder druk. komen te staan. Er moet rekening gehouden wor den met een nulgroei of zelfs een daling van de individuele en collec tieve bestedingsmogelijkheden, waardoor een financieel zuinig ruimtelijk beleid nodig zal zijn. De ontwikkeling naar een multi-cultu- rele samenleving en de daarmee verband houdende opvang van bui tenlanders is een ander probleem dat moeilijk zal zijn op te lossen. NIEUWE DOELSTELLINGEN Op basis van deze gegevens zijn

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 47