Ondanks stijgende brandstofprijzen is een caravan-vakantie het overwegen waard Caravannen: goed voor kinderen Vermijd „gasprobiemen" door meer mee te nemen Overwegingen bij de 1980: Van zaterdag 6 tot en met zondag 14 december wordt in het Amsterdamse RAI- gebouw weer de bekende Caravan-Rai gehouden: de grote internationale ten toonstelling van toer- en stacaravans, van allerhande kampeerwagens, bagagewa gens en niet te vergeten de (dure) motorcaravans, in de wandeling „campers" ge noemd. Daarnaast is er een ruime keus aan onderdelen en toebehoren, terwijl di verse organisaties vertegen woordigd zijn om de bezoe kers de weg naar de beste plekjes in Europa te wijzen. r-iO.VV 55 AMI OAR OAJQSQ'AT? 1WIJ3IW TRH *&mo. *fi lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillliiillllllliHlMRllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllltllltlllllllllilllllllllllllllllllllllllRllllllllllllllllllllllllMIMIIIIIIIIIIIi IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllIllllIIIiiiiiihiZTi Christine Fagg, die een vrouwen rubriek verzorgt in het Engels blad „Caravan", schrijft in een re cent nummer dat caravannen kinderen zelfstandiger en beter geschikt maakt om in het leven vooruit te komen dan kinderen die met hun ouders geheel ver zorgde vakanties in hotel of pen sion genieten. Kinderen van caravanners ontwikkelen het vermogen zich snel aan te passen aan een nieuwe omgeving. Zij maken ook sneller contact met andere kinderen. Bo vendien leren ze al op jeudige leeftijd dat water, licht en warmte zaken zijn waar zuinig mee moet worden omgesprongen. Het reizend rondtrekken ver ruimt hun horizon en draagt bij tot een beter begrip voor de we reld waarin zij leven. Want dat staat wel vast: het publiek dat de Caravan-Rai pleegt te bezoe ken is geïnteresseerd in de caravan als vakantie-object. Men komt niet zozeer zoals wel bij de autosalons het geval is - om de nieuwste snuf jes, veelal vanwege de prijs toch on bereikbaar, te bewonderen, maar om de mogelijkheden die de fabri kanten van al dit rollend vakantie- plezier presenteren, te projecteren op eigen omstandigheden, voorkeu ren én vooral de portemonnee. Hoewel het omgekeerde aanbevo len wordt, laten bijvoorbeeld aspi- rant-caravanners dikwijls de keuze van hun nieuwe auto - althans ge deeltelijk - afhangen van de cara van die ze gekocht hebben of nog willen aanschaffen. Daarbij wil na tuurlijk niemand een „slok-op", die Een overzicht van de Caravan-RAI van vorig jaar. Het rijdend-va- kantiematerieel trok ook toen weer veel bekijks. alle mogelijke kritiek kan door staan. Daimler Benz (mercedes) zou van zo'n caravan reeds een wind tunnel-model gereed hebben. In elk geval is de gevestigde cara van-industrie de laatste jaren druk bezig een zekere achterstand, bij voorbeeld met betrekking tot het rijgedrag en de hinderlijke zijwind gevoeligheid in te lopen. Breedspoorassen zijn momenteel nog de beste remedie, de andere kwalen kunnen meestal alleen ver holpen worden door een andere vormgeving. De gewenste stroom lijning valt echter met de gebruike lijke produktiemethoden nauwe lijks te bereiken; daarvoor is op dit ogenblik de dure, maar duurzame uitvoering is gewapend polyester, dat in elke vorm kan worden „gego ten", nog het meest geëigend. De Eriba-serie, met hun (helaas) wat geringe draagvermogen, de Ita liaanse Graziëlla van Lander, de MKP's en dichter bij huis de BIOD- caravans, zijn daarvan min of meer geslaagde voorbeelden. In hoeverre de aspirant-koper het meerdere geld voor zo'n aanschaf - meestal het dubbele kostend van een traditioneel gebouwde caravan - over heeft, moet iedereen voor zich zelf uitmaken, maar het staat natuurlijk als een paal boven wa ter, dat het „renteverlies" op zo'n dure caravan, die toch een groot deel van het jaar stilstaat, enorm moet zijn. Maar toch. Ondanks het feit dat de caravan no gal wat bijkomende kosten met zich meebrengt - onderhoud, banden, stalling - moet worden vastgesteld, dat het een goedkoop vakantiever blijf biedt op elke gewenste plaats. Wie de huidige hotelprijzen bekijkt of de huurprijs die gevraagd wordt voor een bungalow of een huisje, kan tot zijn verbazing bemerken dat een caravan nog zo gek niet is, al maken sommige camping-eigena ren er met hun prijzen soms ook een potje van. Reeds ruim 400.000 vaderlanders hebben dat ingezien. Dat betekent dat - ruim genomen - een op de tien Nederlanders een ca ravan heeft. Een kwart daarvan bestaat uit sta caravans, terwijl nog eens 15 pro cent van hen hun toercaravan op een vaste standplaats heeft staan. Zodat 60 procent van de eigenaren van een vakantie-aanhanger min of meer tot de „zwervers" gerekend kan worden, waarvan minder dan de helft voorkeur voor een vouw wagen heeft. Ook „Europees" gezien is de cara van in al zijn verschijningsvormen een belangrijk vakantie-attribuut. In West-Europa waren er op 1 ja nuari van dit jaar naar schatting 3,5 miljoen in gebruik, een toename vaö 200.000 stuks, vergeleken met het jaar daarvoor. Nederland blijft echter koploper wat betreft cara vandichtheid: 98 per 1000 persone nauto's, waarbij het zwaartepunt blijkt te liggen op de bijna -dichtge groeide randstad. En 'uit dat laatste vooral blijkt de grote behoefte van de stadsmens om er eens „uit te vliegen". Daarom zal de Caravan-RAI anno 1980 waarschijnlijk niet hebben te klagen over gebrek aan belangstel ling. Openingstijden alle dagen van 10 tot 17 uur; bovendien 's avonds op werkdagen van 19 tot 22 uur. In het ANWB handboek 1981, dat binnenkort verschijnt, zal voor het eerst de waarschuwing zijn opgeno men dat kampeergas in het buiten land feitelijk alleen nog maar ver krijgbaar is in de flessen die in dat land algemeen in gebruik zijn. Het vullen van „vreemde" flessen over de grenzen is langzamerhand zo moeilijk geworden dat helaas een waarschuwing niet langer uit mocht blijven. Nationale voorsch riften maken het voor de gasvulin- richtingen riskant om andere fles sen dan die welke in eigen land in omloop zijn, in behandeling te ne men. Dit is eigenlijk de achillespees van het internationaal caravan-toe- risme geworden. Voor een verblijf van drie k vier weken komt men meestal wel uit met de eigen gas flessen. Liefst twee, elk met een in houd van 5 6 kg. gas. Voor langer verblijf zal men ter plaatse een bui- teandse fles moeten kopen, die makkelijk te ruilen of te vullen is. Soms is het mogelijk bij vertrek een ueei van ue Koopsom terug te krijgen. Omdat de blauwe flesjes Camping Gaz in de meeste Europese landen wel geruild of gevuld kunnen wor den (niet in Finland, Noorwegen en Zweden) kan men het hiermee ver brengen, al bevat de grootste fles niet meer dan 3 kg. gas. Dé manier is om een Nederlandse 6 kg. fles en een 3 kg. Camping Gaz fles mee te nemen. Normaal wordt alleen de laatste ge bruikt. De 6 kg. fles dient slechts als tijdelijke buffer-voorraad, in de periode die men in het buitenland nodig heeft om de leeggestookte gasfles te ruilen. Op die manier kun je ver komen. Aanpassen van de gasdrukregelaar op vreemde flessen met afwijkende schroefdraad is mogelijk met be hulp van een set verloopnippels. Die zijn bij de accessoirehandel te krijgen. Aldus de ANWB, die er echter niet bij vermeldt wat er ei-* genlijk op tegen is twee gewone 11 kg flessen mee te nemen, mits de disselkast daarvoor ruimte biedt. het in die korte vakantieperiode goed doet, maar verder door het jaar (te) veelvuldig een kortston dige parkeerplaats moet zoeken bij een benzinepomp! Maar naast deze „energieke" aspec ten staat ook de veiligheid hoog in het vaandel van de caravanner, die - zoals regelmatig wordt bewezen op de Europese autosnelwegen - al lang geen genoegen meer neemt met een maximumsnelheid van 80 km per uur voor zijn combinatie. Hoewel bij onze oosterburen met name de ADAC, vergelijkbaar met onze ANWB, in het recente verle den zich nogal gekant toonde tegen zowel de trage caravans, die de we gen zouden verstoppen, als tegen het sneller rijden, dat uit andere hoofde te gevaarlijk werd gevon den. Daartegen kwamen de georgani seerde caravanners op hun beurt in het geweer en zij daagden de ADAC, „die het zo goed wist", uit om dan zelf eens een goede, veilige caravabn te ontwerpen. De ADAC heeft die uitdaging aan genomen, maar hoe ver het staat met een prototype, is op dit mo ment niet bekend. Overigens schijnt er ook van de zijde van de automobielindustrie een poging te worden ondernomen, om een cara van te ontwerpen, die de toets van De vouwwagens met vaste wanden winnen nog steeds aan populariteit. Voor delen: weinig luchtweerstand èn bepaalde caravan-achtige eigenschappen, zoals een geheel complete inrichting met om. koelkast en kachel. Zelfs is de isolatie van deze modellen al ver gevorderd. Opletten all?en of men nog door de achterruit van de auto de weg kan overzien, anders maatregelen treffen. Het afgebeelde model is er een van La Bohème (Europli 380) met 4 k 5 slaap plaatsen. Kip claimt met zijn Campine Touring-lijn (zie foto) een serie van zes wagens, die vooral opvalt door een laag gewicht. Het specifiek ge wicht van deze caravanserie bedraagt afgemeten aan de opbouw- lengteongeveer 146,5 kg. per meter, wat erg laag mag worden genoemd. Deze „Kip" vertoont een soort stroomlijning, zoals die ook aangetroffen wordt bij merken als Polar, De Reu en SMV. Een „energie-besparend" grapje van Frans Witte Rekreatie. Als het aanhangertje van 470 kg. eenmaal rolt, zal het waarachtig wel gaan, maar kom er niet mee voor een helling te staan!

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 53