ZAKEN VIZIER „Kerstpotten" herinneren Feestboom brengt „donkere licht in dagen voor Kerst" ons aan tijden van nood „Slipover" op de plaat Heilsleger collecteert Uitbreiding Van der Ham Onze krant mikt vandaag op: >N bv reis- en passageburo De Jong Snel Arke Holland International Broere Boot Co Snelle Vliet Rent a Home Big Ben Tours Evenementsreizen van Ginkel N.R.V. (Eigen vervoer Verre reizen) Oad Cebuto ANWB (Amerika China) Gefau Eurotex Marysol B.B.I. D-Tours Prim Air Astrea Vrijuit Sovereign Rederij Rijnvakantie Megga Van Nood Mundi color Zeetours A - Reizen KLM HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 Et['C ksi 1 f A 1 5 Burgemeester en direkteur van Sandvik reiken elkaar de hand bij de ontsteking van de kerstboom op de Koemarkt. SCHIEDAM Dat de „donkere dagen voor Kerst" weer zijn aange broken bewijst onder andere het slechte weer van de afgelopen tijd. Sinds gisteravond schijnt er echter enig licht in de duisternis en wel in het centrum van de stad, waar ieder jaar opnieuw een kerstboom wordt geplant: in het plantsoen van de Koemarkt. Omstreeks half acht ontstak burge meester Te Loo daar in aanwe zigheid van de heer Nellen, direk teur van Sandvik Nederland, de feestverlichting, ten teken dat Schiedam zich nu ook officieel op Kerstmis gaat voorbereiden. De Sandvik kerstboom van dit jaar iedere Kers. opnieuw krijgt Schiedam een boom van deze firma aangeboden is 23 jaar geleden geplant in Sandviken, een plaatsje dat ongeveer 200 kilometer ten noorden van de hoofdstad Stock holm (Zweden) ligt. De boom die nu de Koemarkt opsiert is ongeveer elf meter lang. Ondanks de verre van aangename temperaturen trok de plechtigheid gisteren nog heel wat toeschouwers. Het ontsteken van de kerstverlich ting werd muzikaal omlijst door de Schiedamse muziekvereniging „Harpe Davids". SCHIEDAM,31aarimport en Cos- meticawarenhuis" Gebr. val. Ham, ge vestigd in de drie panden hoek Broersveld/Lange Kerkstraat, heeft de verkoopruimte met 25 m2 uitgebreid en zo gesitueerd dat het accent is ge legd op de verkoop van alles op het ge bied van de haarverzorging voor dames en heren. Het adviseren aan mensen die pruiken of haarstukjes willen of moeten dragen is de kracht voor het onderdeel haa- rimport van dit bedrijf. Ook voor het maken van het „Bo- Derk" kapsel is alles in de collectie aanwezig. Ook op het gebied van het thuis kappen zijn alle benodigheden aanwezig. Meer uitgebreid dan voor heen is het assortiment scharen en haarborstels. Al met al is nu een luxe mini-warenhuis vol geuren, ingesteld op semi-zelfbediening. SCHIEDAM Kerstfeest, overal, voor iedereen. Het Leger des Heils in heel Nederland, dus ook in Schiedam, werkt er hard aan om dit ideaal te ver wezenlijken. Dankzij de duizenden milde gevers is men daar vorig jaar goed in geslaagd, en uiteraard hoopt men ook dit jaar weer op gelijkwaardige resultaten. Vorig jaar bezochten in heel Ne derland ruim 11000 kinderen de kerst vieringen, en trokken de vieringen met bejaarden, alleenstaanden en gehandi capten bijna 50.000 bezoekers. Het Leger des Heils financieert deze bijeenkomsten grotendeels uit de col lectes die gehouden worden middels de overbekende „kerstpotten". Begin december ziet men deze weer overal in Nederland op straat staan, meestal met een heilsoldaat er bij. De ze traditie is al heel oud en begon i'n 1894 in San Francisco (Verenigde Staten). De Verenigde Staten hadden zwaar te lijden onder een hevige economische depressie. In San Francisco, de grote havenstad aan de westkust, zag het er donker uit. De scheepvaart lag prak tisch stil en duizenden zeelieden en ha venarbeiders waren werkloos. SOEPKEUKEN Het behoorde tot de taak van kapitein Joseph McFee, gezagvoerder op een zeeschip voor hij heilsofficier werd iets voor deze mensen te doen. Zijn be velvoerend officier (commissioner Wil liam Mclntyre) had hem een klein be- VLAARDIN GEN/MAASSLUIS Het Vlaardings/ Maassluise muziek- collectief Slipover heeft zijn eerste plaat gemaakt, een 33-toeren eepeetje dat vorige week is uitgebracht. Op de plaat staan ruim 17 minuten muziek, jazz, wel te verstaan, improvi satie zowel als composities. De plaat is uitgebracht op eigen label en de kosten zijn door de groepsleden zelf betaald. Het Slipover-coliectief KERSTGROEN SCHIEDAM Sinterklaas heeft nau welijks afscheid genomen of de Kerst man heeft zijn komst in Schiedam op velerlei wijze aangekondigd. De Kerst dagen zijn op wereldlijk gebied niet al leen een feest van lekker eten en drin ken. Ook groen en bloemen moeten de familiefeesten opluisteren. Wat de kerstbomen betreft, gaan steeds meer mensen kleine denne- boompjes kopen in pot of kluit. Het grote voordeel hiervan is dat de boompjes hun naalden niet laten val len, zoals de gekapte bomen dit doen als ze droog en warm komen te staan. Wie over een tuin beschikt, mits de bo demgesteldheid hiervoor geschikt is, kan het boompje hier planten en zo doende zien verder groeien. Wat de prijzen aangaat: ze zijn betaalbaar voor elke beurs. Dit geldt ook voor de gekapte kerstbomen, in alle maten bij de handel verkrijgbaar. Stevig aan de prijs zijn de takken blauwspar, lang houdbaar en bijzonder geschikt voor het samenstellen van wand- en tafel versieringen. Bijzonder groot is dit jaar de aanvoer van de rode kerststerren, zalea's en cyclamen. Een meevaller voor de kwe kers is, dat de winter niet door zet. Geen belemmeringèn bij de toevoer naar veilingen, iets wat het aanbod ver groot en van invloed is op het prijzen- peil. Dit geldt ook voor de kwekers van hya cinten en tulpjes met bol. Ze hebben het aangedurfd veel van deze bloemen vóór te trekken of talrijke soorten snij- tulpen te kweken op de markt te bren gen. Gezien de omstandigheden, bijv. dure stookstijging, vallen de prijzen dit jaar op de kerstmarkt niet tegen, zo zeggen de mensen van het dak, de bloemisten en handelaren in groen en bloemen. werd zo'n jaar geleden opgericht vanuit de behoefte zoveel mogelijk creativiteit ten gehore te brengen en tentoon te stellen. Slipover beoogt niet alleen creativiteit op muzikaal gebied. De kunstzinnige benadering spreekt ook duidelijk uit de platenhoes, eveneens een eigen ontwerp. In een verklaring zegt Slipover ook dat het collectief de plaat in eigen beheer heeft uitgegeven, juist om hun ideeën voor een groter publiek vast te leggen. „Wij denken niet", zegt Slipover ver der, ,dat het van belang is om te weten hoe vaak wij onze trommels poetsen. Slipover is een collectief en het leuke er van is het produkt dat zij maken". „De tweede zaak die wij van belang achten is dat wij een programma aan bieden dat een eenheid wil zijn; dat be tekent dat naast de muziek die we voor de zaal spelen ook buiten de sets mu ziek wordt geproduceerd die aansluit op wat we zelf willen en doen". Slipover bestaat uit Willem Jan Droog (piano), Kees Meijlink (bas en cello), Rutger van Otterloo (sax), Gert van Se- ters (slagwerk), Henk Weltevreden (piano, synthesizer en orgel), Jan van Rhenen (knoppen). Als gast speelt mee Kees'jongere broer Timo. De artistieke vormgeving van de plaat werd verzorgd door Jan Does. De epee werd opgenomen op 17 en 18 mei dit jaar en gemixed op 24 augustus in de Jan van Rhenen studio's in Lei den. De plaat is verkrijgbaar bij Plato en kost 7,50. drag gegeven om een soepkeuken en een eenvoudig logement te openen. „Maar u moet zelf maar zorgen dat u geld krijgt om de zaak draaiende te houden". En dus liep McFee de halve stad af om bijdragen te verzamelen... zonder veel succes overigens, want het geld was schaars. Maar op een trieste, regenachtige dag, vlak voor Kerstmis, passeerde hij een winkel van een handelaar in scheep sartikelen. In de etalage stond een driepoot, waaraan een grote, zwarte pot hing. Dit bracht hem op een idee. Van zijn laatste geld kocht hij driepoot plus pot en plaatste die bij de oprit van de veerboten naar Oakland en Almeda, het drukste punt van de hele stad. Aan de top van de driepoot hing hij een boord: „Keep the pot boiling" houd de pot aan de kook „Help hongerige zeelieden", riep McFee de voorbijgangers toe. Al spoe dig vielen de eerste munten in de pot, de eerste kerstpot van het Leger. NOOD Sindsdien zijn de kerstpotten over de gehele wereld uitgegroeid tót een symbool en in vele landen begint de „kersttijd pas echt als in de straten de kerstpotten zijn verschenen". „Ze horen bij de Kerst als van Gend en Loos", schreef een Nederlandse jour nalist eens over deze meest originele „collectebussen" uit de geschiedenis. Geboren uit de nood der tijden, zijn ze nog altijd een herinnering aan de nood, die blijkbaar tot de bewoners van deze aarde behoort, hoezeer zij uiterlijk ook moge veranderen. In ons land is ar moede tot een minimum terugge bracht. Maar het Leger kent de nood van lang durig zieken, gehandicapten en vele op hét randje van het bestaapsminimum balancerende bejaarden, alleenstaande mannen en vrouwen wier leven elk greintje feestelijkheid mist. De kerst potten zijn een herinnering aan hun nood. KERSTVIERING In Schiedam collecteert het Leger des Heils met de vertrouwde kerstpotten op 12,13 en 19 en 20 december op ver schillende plaatsen in de stad. Dit zijn: bij de Hema, voor 't Vierkant je (Koemarkt), in de Hof van Spaland en het winkelcentrum aan de Mgr. No- lenslaan. Voor de kerstviering van het Leger des Heils op 20 december in de aula van het Spieringhoeklyceum, zijn nog en kele plaatsen beschikbaar. Wie deze kerstviering wil bijwonen kan tot uiterlijk dinsdag aanstaande kaar ten bestellen bij het Leger des Heils (Lange Haven 27). ZOMERS GIDSEN 2 TOERKOOP Rcicsnurci Deze gidsen zijn reeds uitgekomen. REISADVISEUR IATA agent v RotterdamsedIJk 4Q3 Schiedam Telefoon: 010.731011*

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 20