Hendrik van Vliet: de tuinier van de Meerpaal Volkstuinders naar nieuwe struktuur Herbezinning over waarborgsommen ONS GEBIT STUK? Drie schapen door honden aangevallen „Effect onderschat" - >- Reparatie klaar terwijl u wacht. J. VERINGMEIER HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 27 - VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 SCHIEDAM Het besluit om de Schiedamse ondernemers met ingang van 1 januari een verhoogde waarborg som voor de levering van gas, water en elektriciteit te laten betalen, is opge schort, en mogelijk zelfs van de baan. De commissie van financi*n en econo mische aangelegenheden heeft dinsdag besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om de onder nemers in plaats van een hoge waar borgsom, een vervroegd incasso te la ten betalen. Volgens Cor van Tilborg, commissielid en raadslid (VVD) heeft de commissie „het effect van de waarborgsom onderschat". Zodra bekend werd dat de Opebare N utsbedrijven de waarborgsommen zouden verhogen -in sommige gevallen kwam die neer op een vertienvoudiging van het oorspronkelijke bedrag- rees daartegen groot verzet onder de Schie damse ondernemers en middenstan ders. DUBBEL GEPAKT Deze hoge sommen werden beschouwd als een aanslag op de financi*le positie van de ondernemers, die zich „dubbel gepakt" voelden omdat zij alleen, en niet ook de particuliere gebruikers, zeer diep in de beurs moesten tasten. De ON S brachten daar tegen in dat in economisch onzekere tijden als deze, de Nutsbedrijven het zekere voor het onzekere moesten nemen en van de on dernemers, uit vrees voor faillissemen ten, een grote waarborg moesten vra gen. De Verenigde Schiedamse Onderne mers, onder aanvoering van voorzitter J. H. B. Vredebregt, klommen daarop in de pen en schakelden het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond in, dat op zijn beurt protest aantekende bij de verantwoordelijke wethouder Reinier Scheeres. PAS OP DE PLAATS Nadat de kwestie in de publiciteit be landde en de ondernemers bekend maakten, de verhoging te zullen weige ren, beraadde de commissie financiën zich dinsdag opnieuw over deze mate rie. Afgesproken is nu dat er voorlopig „pas op de plaats" wordt gemaakt. On dernemers die de waarborgsom nog niet hebben betaald, zullen niet ge maand worden dit alsnog te doen, ter wijl zij die wel betaald hebben, hun geld voorlopig niet terugkrijgen. Ondertussen zullen de Nutsbedrijven onderzoeken of het mogelijk is, mid denstanders en ondernemers een ver vroegd incasso te laten betalen. Dat wil zeggen dat de gewone, twee maandelijkse afrekening voor gas, licht en water eerder betaald moet worden. Vredebregt en de zijnen hadden de ONS al eerder op deze mogelijkheid gewezen. COMPUTER De commissie voor financiën is dins dag met dit voorstel akkoord gegaan, onder voorwaarde dat niet de particu liere gebruikers bij deze maatregel worden inbegrepen. Een versnelde inning van gas, licht en watergelden voor alle huishoudens stuitte vooral bij de VVD en CPN (Ul- ferd Bruseker) op onoverkomelijke be zwaren. Is de computer van de ONS in staat, een onderscheid te maken tussen ge wone huishoudens en ondernemers, dan zijn de waarborgsommen definitief van de baan. Zo niet, dan zal de kwestie opnieuw aan de orde worden gesteld. Naar ver wachting zal het „omprogrammeren" van de computer echter niet op onover komelijke praktische bezwaren stuiten. Henk van Vliet bij zijn levende jaarkalender. VLAARDINGEN Zijn naam is Hendricus Jacobus van Vliet, 83 jaar jong, sinds tien jaar bewoner van het bejaardencentrum „De Meerpaal" In de wijk Holy. Voor zijn vele vrienden en kennissen is het gewoon Henk van Vliet, de man die de tuin rond dit centrum verzorgt en de levende have hiervan, kippen en geit jes. Binnenshuis houdt hij de talrijke plantjes bij. Wat Henk van Vliet tevens nog doet, is het bijhouden van een levende jaarka lender op het grasgazon naast de in gang van het bejaardencentrum, een kalender door hemzelf aangelegd, een iets schuin staand bloemperkje waarop het jaartal, maand en dag valt af te le zen. De cijfers bestaan uit bloeiende plantjes in pot en zijn derhalve gemak kelijk te verplaatsen. Henk houdt zijn kalender zelf bij, alt hans hij heeft dit gedaan tot deze ka lenderplantjes waren uitgebloeid en fingen verdorren. Alleen het jaarcijfer 980 valt nu nog te herkennen. Als de tijd er voor daar is gaat Henk het laat ste cijfer van het jaartal 1980 weer ver anderen en gaat de kalender weer functioneren. Eerst moeten er natuurlijk bloeiende planten zijn en deze worden „op gefokt" in het kleine broeikastje waar over hij beschikt. VERGROEID MET DE AARDE Henk van Vliet is het type van de land man, vergroeid met de aarde die hij zijn leven lang heeft bewerkt. Hij is ge boren in het vroegere Ambacht en had vijftien jaar een eigen boerenbedrijfje in de Zoutenveense polder. Toen de staduitbreiding ook in deze richting trok verloor boer van Vliet zijn land en moest in loondienst verder zijn kost verdienen. Het had ook nu weer met de „aarde" te maken wat zijn broodwinning werd. Hoeveel grond hij De geitjes en kippen in het dierenparkje van „De Meerpaal" komen onder Henks zorg niets te kort. sindsdien, voor welk doel dan ook met de spa heeft verzet, is slechts te scha- teen, het is in ieder geval veel. Een perceeltje grond van deze hoe veelheid is mogelijk in omvang bedui dend groter dan waarop hij nu voor „De Meerpaal" werkt, zo'n 800 m2. Het spitten en graven heeft Henk van Vliet, ondanks zijn hoge leeftijd bij zonder fit gehouden. Wat rugklachten zijn, weet hij niet. Ook het dierenparkje is een hobby van Henk van Vliet. Elke dag raapt hij de eieren die de kippen hier leggen. De aantallen worden geregistreerd. Er zijn jaren bij met een eieroogst van wel 1.200 stuks, ze worden verdeeld onder Henk's medebewoners. BIJZONDERE FLORA Grote stimulatoren adviseur van Henk van Vliet is de heer D. J. van der Weyden, oud-hoofd dienst plantsoenen van gemeentewerken. Bij de bouw van het centrum was hij nauw betrokken bij de aanleg van de tuin. Nu na tien jaar staan hierin enkele niet hier ge zochte bomen. Een vijgenboom en een judasboom. Van deze laatste zegt de overlevering dat aan deze boomsoort Judas zich heeft verhangen na het ver raad van zijn leermeester, Jezus van Nazareth. De rijkdom aan heesters en andere boomsoorten is pas te zien als het weer lente wordt. Ook onder de planten binnen het cen trum zijn enkele bijzondere exempla ren. In de overdekte warande bloeit elk jaar een nachtcactus en pronken ver der bijzonder grote cactussen en sub tropische planten of een mutatie hier van. Als leden van de KMTP, afdeling Vlaardingen, kreeg het tweetal v.d. Weyden en Henk van Vliet onlangs de mr. Heusdens wisselpenning uitgereikt. Hiermee eert de afdeling leden die zich in het afgelopen jaar verdienstelijk maakte en representatief waren voor de KMTP. ue commissie die deze week in het stadhuis vergaderde besprak ook de volkstuin-problematiek in Schiedam. SCHIEDAM Het meest positieve resultaat van de woensdag gehouden vergadering van de adviescommissie voor Volkstuinen is de aankondiging van een projektgroep. Deze projekt- groep wordt samengesteld uit bestuur ders van plaatselijke volkstuinder- verenigingen en een afvaardiging van de afdeling plantsoenen, dienst ge meentewerken. Aan de hand van een rapportage over een idee, het volkstuinwezen plaatselijk om te bouwen ten dienste van de gehele bevolking, kan inzicht worden ver schaft over de haalbaarheid hiervan. Ook Schiedam kampt met gebrek aan grond voor de aanleg van nieuwe volk stuincomplexen met tuinen zoals die op de complexen Thurlede en Vijfslui zen. Wellicht zijn er hier en daar nog grond stroken aanwezig voor klein schalige tuintjes in welke vorm dan ook. Dat past in het nieuwe idee. De zg. „vrije volkstuiners" op het complex aan de Schiedamseweg tuinieren reëds op dergelijke wijze. Zonder tuinhuisje met slechts berging voor materiaal en een schuilgelegenheid. UITBREIDING VIJFSLUIZEN Het complex van de Volkstuinders- vereniging Vijfsluizen wordt vrijwel ze ker uitgebreid. Het krijgt er (bruto) een halve hectare grond bij gelegen noordelijk van het complex. Het bestuur kan de tuinen naar eigen inzicht aanleggen. Het worden twaalf recreatietuinen zoals elders op het complex. Men wil echter ook klein schalige stukjes grond toewijzenaan oudere mensen, schoolverlaters en ge handicapten. Voor het bewerken van de grond hebben mensen op hoge leef tijd uiteraard hulp nodig. De projekt groep zal moeten peilen welke gedach ten er in de vereniging leven. Wordt de gedane suggestie aanvaard, kan dat een eerste aanzet geven tot een nieuwe beheersvorm van de beschikbare ruim te voor het tuinieren. MEER SAMENWERKING Tijdens de vergadering kwam het nut naar voren voor een onderlinge samen werking van de drie volkstuinders- verenigingen. Gesteld is dat de advie scommissie geen enkele bevoegdheid heeft. Men wil een brug zijn tussen het gemeentebestuur en uitvoerende in stanties. Aan de orde kwam ondermeer de uit breiding van tuinaccommodaties op belde complexen. Men wil naar nieuwe en moderne tuinhuisjes toe. De hier voor te voeren procedure wordt nu ge meenschappelijk aangepakt. Hoe dit precies te doen kregen de bestuurders vanuit de commissie op een duidelijke en afdoende wijze te horen. Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-261417. Voor montage van Vialle C4 gasapparatuur. Garagebedrijf Piet de Boer B.V., Mercuriusstraat 22, Vld. Tel. 010-347500. Hartelijk gefeliciteerd opa en oma. Niels. Te koop: Ford Escort XL 1300 '77 met spoilers, 61.000 km. prima auto. Tel. 269328. Henk van Vliet en zijn stimulator DJ. v.d. Weyden voor het broeikastje in de tuin van „De Meerpaal". SCHIEDAM Een drietal schapen zijn zaterdagmiddag het slacht offer geworden van twee agres sieve honden. De schapen, die graasden op een perceel grond aan de Polderweg, werden door een bouvier en een onbekend gebleven bruin-zwart hondje aangevallen. Enkele bewoners uit de direkte na bijheid waren van het incident ge tuige. Zij zagen hoe de schapen werden belaagd en hoe één dier door de bouvier werd gebeten en gedeeltelijk verslonden. Een getuige kon één schaap uit de sloot redden en ook de kwaadaar dige bouvier te pakken krijgen. Bij een dierenarts moest de hond een braakproef ondergaan. Aan de hand daarvan werd onomstotelijk bewezen dat de bouvier inderdaad het schaap had verscheurd. De 15-jarige eigenaar van de hond, een bewoner van de Schiekade, ver klaarde dat zijn dier door een an der was uitgelaten en toen de benen had genomen. De eigenaar van de tweede hond kon niet worden achterhaald. Het schaap dat door de bouvier was aangevallen moest door mid del van noodslachting worden af gemaakt. Een tweede schaap werd door de honden verwond, en het derde schaap kwam er zonder kleerscheuren af. De schapen waren van verschil lende eigenaren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 27