Controle kost veel tijd en geld Politie vraagt 900 bestuurders „Goedenavond! Hebt u alcohol gebruikt?" Vier nieuwe exposities in Stedelijk Museum Sukses voor Harmonie WF Inbraak bij benzinestation HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 12 WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 In de strijd tegen alcoholgebruik onder verkeersdeelnemers doet de Schiedamse politie twee of drie maal per jaar mee aan landelijke controle-akties. Daar naast worden een klein dozijn keer. regionale controles gehou den en een onbepaald aantal plaatselijke. Soms wordt de controle op éên vast punt uitgevoerd, soms is die mobiel en verwisselt de politie in één nacht tijd meermaals van standplaats. Voorbereiding van dergelijke akties kost veel tijd en de uitvoe ring stelt het korps bovendien voor betrekkelijk hoge kosten. Het dienstrooster moet worden aangepast en bij een grote con trole worden de overige takken van dienst, zoals de surveillance, extra zwaar belast. Het perso neelsbestand is tenslotte niet onuitputtelijk. Voor de kosten moet het korps zelf opdraaien. Blaaspijpjes heb ben een eenheidsprijs van om en nabij de twee gulden vijftig; een bloedproef, afgenomen door een arts van de GG en GD, kost meer dan honderd gulden. Toch blijft de politie doorgaan met deze akties, die vooral een preventieve werking moeten hebben. Wie gepakt wordt zal zich wel bedenken, een tweede maal aangeschoten achter het stuur te gaan zitten (althans, dat hoopt de justitie). De straf voor dit vergrijp is niet mis. Die varieert van een rijver bod zonder proces verbaal, van meerdere uren, tot bekeuringen van meerdere honderden gul dens en ontzegging van de rijbe voegdheid (rijbewijs ingeno men). Herhalers maken zelfs kans op gevangenisstraf. De controles worden uitgevoerd met blaaspijpjes, die verbonden zijn aan een plastic zakje ter grootte van een boterhamzakje. In dat pijpje zit een chemische stof die reageert op de alcohol in de adem van de aangehoudene. Blaast deze het chemische prepa raat over de streep op het buisje van de 0,5 test, dan wordt hij verzocht ook de 0,8 test te doen (alcoholpromillages in het bloed). Op deze blaastest kan een bloed proef volgen. Die wordt afgeno men in het bureau waar ook het proces verbaal wordt opge maakt. De uitslag daarvan laat enige tijd op zich wachten, om dat het bloed moet worden on derzocht in het Gerechtelijk La boratorium te Rijswijk. In het politiebureau neemt de GG en GD arts twee bloedmon sters, één voor het lab, één voor contra-expertise (als de ver dachte de uitslag in twijfel trekt). In de nacht van vrijdag op zater dag voerde de Schiedamse poli tie een controle uit in het kader van een landelijke aktie. Enkele Schiedamse journalisten waren «ter plaatse en keken toe. SCHIEDAM Een kille winderige vrijdagnacht, kort na twaalf uur. Agenten stampen met hun voeten op het wegdek, deels om de kou te verdrij ven, deels om de klei van hun schoenen te schoppen. „We hadden eerst het veld wel mogen keuren!" roept er een. Het „veld", dat is de berm van de Churchillweg, waar een 14 man sterk team van de Schiedamse politie is in geschakeld bjj de landelijke alcohol controle. Voor de meeste automobilisten komti de aktie onverwacht. Een deel is via de 27 MC al op de hoogte gebracht. Een ander deel had via-via gehoord dat 't vannacht raak zou zijn: hoe geheim de politie de zaak ook tracht te houden, altijd lekt er wel iets uit. SLUIS napte automobilist volgt stapvoets, in zijn vooertuig, zuur kijkend. De aktie verloopt zonder incidenten. Iedere agent weet precies wat hem te doen staat zodat de controle zich even soepel voltrekt als een' goed voorbereide mili taire oefening. Eén agent turft het aantal auto's, één bedient het zwaailicht, een aantal voert de eerste controle uit, één of twee man in de combibus reiken de blaaspijpjes uit en noteren de uitslag daarvan. Tus sen hoofdbureau en controlepunt rijdt voortdurend één auto heen en weer om de „gevallen" over te brengen die in aanmerking komen voor nader verhoor of een eventuele bloedproef. BELEEFD Van spanning of irritatie is geen spra ke. De agenten blijven beleefd, on danks de kou. Steeds weer klinkt de vraag: „Goedenavond. Hebt u alcohol gebruikt?" De meesten mogen vrijwel meteen doorrijden, nadat de agent hen rige man, die schuifelend en verre van kaarsrecht loopt, klimt moeizaam in het busje. BRANIE Zijn vrouw blijft buiten en zegt tegen de agenten: „Die man is helemaal niet dronken. Die man is invalide". Ze heeft gelijk, de blaastest is negatief. Mompe lend verdwijnt het echtpaar weer in de auto, mompelend blijven de agenten achter. Een keurig geklede heer van middel- Door een agent met rood zwaailicht worden de auto's een „sluis" binnenge loodst die is afgezet met oranje ver- keerskegels. Zit 'n automobilist een maal in de sluis, en heeft hij 'n paar glazen te veel op, dan helpt er geen lie- vemoeder meer aan: hij is er bij. Aan het eind van de sluis vindt de con trole plaats. Agenten steken hun hoofd door het geopende portierraam en ver langen het rijbewijs te zien. Ze richten zich tot de bestuurder, die zodoende wel gedwongen wordt terug te praten. Heeft hij een „kegel", of hangt er het bekende drankluchtje in de auto, dan weet de agent meteen hoe laat het is. Sommige bestuurders denken slim te zjjn door, als ze braaf in de rij staan te wachten, snel wat kauwgum in de mond te stoppen, een sigaret op te ste ken en het raampje open te draaien, in de hoop dat de frisse lucht de atmos feer wat zal zuiveren. SOEPEL De ervaren agent trapt daar niet in. „Kauwgum en een sigaret, dat was wat al te opvallend", zegt triomfantelijk de agent die het veld had willen laten keu ren, tegen inspecteur Kees van Dongen en Hoofdinspekteur Piet van den Hen gel, de leiders van de operatie. De agent verdwijnt met 't rijbewijs in de richting van de combibus, waar de blaaspijpjes al klaar liggen. De ges- De blaaspijpjes: één voor 0,5 één voor 0,8 promille alcohol in het bloed. bare leeftijd blaast kalm in het zakje. Doodgemoedereerd wacht hij op de uitslag. Nihil. Als hij, toch enigszins wankelend, de bus weer verlaat, zegt een agent weife lend: ,Je zou die vent toch méér geven..." Maar het blaaspijpje spreekt duidelijke taal: onder de 0,5 promille grens. De reaktie van de „betrapte" automo bilisten is heel verschillend. De een raakt opgewonden, de ander teneerge- slagen, een derde speelt de branie en zet een gezicht van „Ik kom dit wel even regelen", een vierde is bedrukt en kan nauwelijks een woord uitbrengen. Ronduit ontgoocheld en vernederd voelt zich een ongeveer 35-jarige vrouw die in het busje, in het ongenaakbare neonlicht met enkele koffiedrinkende agenten op de achtergrond, spontaan in een hartverscheurend snikken uit barst. Haar tranen zijn helemaal niet meer te stelpen als de blaastest uitwijst dat ze inderdaad flink gedronken heeft. Ze moet mee naar het bureau. Zielig vooral voor haar tienjarig zoontje, dat eenzaam in de auto heeft gewacht en nu ook maar in de politiewagen stapt. „Rot, maar 't is niet anders", oordeelt Van den Hengel. „We kunnen geen uitzonderingen maken". VANGST De vangst van die nacht blijkt een ge-- middeld resultaat. Tijdens de aktie, uitgevoerd tussen elf en drie uur, krij gen tien personen een rijverbod opge legd. (Sommigen verlaten de auto ter plaatse en stappen, kleumend in hun colbertje, de nacht in). Op het bureau moet de arts vier maal een bloedproef afnemen. Eén wegge bruiker weigert deze proef. Tijdens de vier uur durende controle heeft de politie niet minder dan 900 auto's aangehouden. Zet je die alle maal op een rijtje, dan heb je een file van ongeveer 43 kilometer. „prettig weekend" heeft gewenst. „Eén borrel maar", antwoordt een al wat oudere bestuurder, die niet erg helder meer uit de ogen kijkt, op de be kende vraag. „Een hele grote zeker", meent de agent goedmoedig. Ook deze weggebruiker moet mee naar de bus. Daar zit juist een nerveuze jongeman op het pijpje te blazen. Hoe hij zich ook inspant, het plastic zakje bolt niet zichtbaar op. Hij hoest. „Je moet har der blazen", adviseert de agent. Ten slotte komt er dan toch wat lucht in het zakje. Bijna walgend geeft de jongeman het terug en wacht vol spanning op de uit slag. Die blijkt, nadat de agent het pijpje heeft gekeurd, niet best: over de streep. Voor nader onderzoek naar het bureau. De ervaren agenten vergissen zich niet dikwijls. Soms bedriegt de schijn. Ook de meest ervaren agent kan zich ver gissen en komt dan voor onverwachte blunders te staan. Een ongeveer 50-ja- „Blaast u maar." De beproefde methode om alcoholgebruik vast te stellen. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum opent vrijdagavond een viertal nieuwe ex posities. Met enig ceremonieel gepaard gaat vooral de tentoonstelling van de His torische Vereniging over het bouwkundig bezit van Schiedam (zie elders deze krant), maar de overige exposities zijn eveneens de moeite meer dan waard. Allereerst is daar een tentoonstelling van het werk van Eugene Brands, be staande uit schilderijen, collages en grafiek van een Haarlemse verzame laar. Deze kollektie is uniek, niet alleen om dat hij een overzicht geeft van de schil der Brands vanaf zijn vroegste Cobra- tijd tot heden, maar vooral omdat deze kollektie tot stand is gekomen mede gebaseerd op de langdurige vriend schap tussen kunstenaar en verzame laar. VAN SCHAGEN Niet minder boeiend is de expositie van het werk van J. C. van Schagen. In de serie tentoonstellingen over schilderen de dichters of dichtende schilders zal deze keer het werk van de befaamde Domburgse dichter te zien zijn. (Van Van schagen is de beroemde regel: „Ik had God en de wereld Lief, toen zakte mijn bretel af'). In een tijd waarin ons oog er zo aan ge wend is geraakt, om in de beeldende kunst, de formele en materiële aspek- ten van het kunstwerk niet alleen een eigen waarde toe te kennen, maar zelfs de rol te-laten spelen wordt het kijken naar het werk van Van Schagen een re gelrecht avontuur. Vergeten moeten we alles wat ons sinds kubisme, konstruk- tivisme, via actionpainting tot funda mentele schilderskunst toe, werd in geprent! Sinds het einde van de 50-er jaren heeft Van Schagen zich vooral toegelegd op het verVaardigen van grafiek. Hij koos niet voor dit medium vanwege de re produceerbaarheid, want hij drukt voornamelijk umca's, maar het is de beweging van het drukken, die hem aantrekt, de wijze waarop de verf op het papier komt. Niet in vette smeerlagen, zoals hij het schilderen maar loodrecht op het vlak gedrukt in ê*n accurate beweging. Daardoor ontstaat een luchtig effekt, dat nu juist zo goed past bij Van Scha- gens aard en illustreert hoezeer zijn grafische werk een eenheid vormt met zijn gedichten. Het is natuurlijk, speels, eenvoudig, het heeft heeft oog voor zeer kleine of ne derige details en het ontsnapt aan alle pogingen om het in te delen bij een be paalde stroming of stijl. ANS HEY In de albasten beelden en tekeningen van Ans Hey herkennen we steeds weer verschillende organische vormen die duidelijk met hetzelfde onderwerp te maken hebben, te weten vrucht baarheid en geboorte. Opvallend is daarbij vooral de subtiliteit en genuan ceerdheid waarmee deze kunstenares dit onderwerp benadert. De tentoonstelling zal laten zien dat een begrenzing tot een bepaald onder werp niet een artistieke beperking hoeft te betekenen, maar tot een bui tengewoon veelzijdig resultaat kan lei den. Bij deze tentoonstelling zullen vier pu- blikaties verschijnen die aan de balie van het museum verkrijgbaar zullen zijn. De tentoonstellingen zullen op 19 december om 10.15 uur in de aula van het Stedelijk Museum worden geopend en tot 26 januari 1981 te zien zijn. 8CHIEDAM Een benzinestation aan de Horvathweg is in de nacht van zondag op maandag gekraakt. Onbekende rokers namen daar voor een bedrag van bijna tweedui zend gulden aan sigaretten en shag weg. Eenmaal in het glazen hokje bin nengedrongen nam men ook me teen maar voor driehonderd gulden aan gereedschap weg. SCHIEDAM Op zondag 14 decem ber heeft de Harmonie Wilton-Flje- noord met sukses deelgenomen aan een orkestenfestival te Beuningen (Gelderland). Dit festival werd georganiseerd door de Kon. Fanfare U.L.T.O. uit Wissen- Ewijk en stond onder reglementering van de K.N.F. Aan dit festival werd deelgenomen door 13 verenigingen. De werken die door de Harmonie W. F. werden uitgevoerd waren: 1ste Western Rhapsodie (comp.: Kees Vlak); 2de Woodland Pictures (comp.: Percy Fletcher). Deze werken werden gejureerd door H. v. Lijschooten, P. Stalmijer en P. v. Bruggen. Na de uitvoering van deze muziek wel ke in de topklasse werd gespeeld, volg-' de de uitslag. Te behalen waren 100 punten voor de beide werken. De harmonie behaalde in deze top klasse een gemiddelde van 85 punten en werd hiermede de tweede van de ge hele dag. Voor de Harmonie Wilton-Fijenoord was dit een bijzonder goed resultaat, Schiedam heeft weer bewezen, dat het over zeer goede muziekverenigingen beschikt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 12