Weggegooid geld Schiedam betaalt AVR met grote tegenzin Fed. bouw- en houtbonden huldigt zijn jubilarissen Historische panden in fotoboek bijeen Pommetje Horlepiep in Passage Theater l/f Opsporing verzocht ORANJE Inbraken „De Rotssteen" over de toekomst 99 MANAGEMENT Illlllllllllllllttillnuinin SLIJTERIJ WIJNHANDEL U BELT, WIJ BEZORGEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 28 WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 SCHIEDAM De gemeente Schie dam zal provincie of rijk om een fi nanciële vergoeding vragen als reeds met ingang van 1987 het huisvuil niet meer naar de VAM in Wijster, maar naar de AVR (Afval verwerking Rijnmond) moet wor den gebracht. Volgens de Wet Afvalstoffen, die volgend jaar van kracht wordt, moet Schiedam in 1987 zijn con tract met de VAM afbreken. Als in plaats daarvan de AVR het Schie- damse huisvuil gaat verwerken, zal dat de stad echter op hoge kosten jagen, omdat de AVR-tarieven veel forser zijn dan die van de VAM. Volgens wethouder Reinier Schee- res wil Schiedam niet voor die ho gere kosten opdraaien en zal de overheid gevraagd worden, deze gelden bij te passen. „WEGGEGOOID GELD" Contractueel lopen de Schiedamse verplichtingen met de VAM pas in 1994 af. Of het Schiedamse huisvuil al voor dat tijdstip naar de AVR- verbrandingsoven moet, staat nog niet met zekerheid vast, ofschoon de nieuwe wet dit wel voorschrijft. In bepaalde gevallen zijn namelijk uitzonderingen mogelijk. De kwestie van huisvuilverwerking heeft de gemeenteraad maandag avond weer flink wat opmerkingen ontlokt. Schiedam stort zijn afval in Wijster, maar is tevens aandeelhou der van de AVR, de geldverslin dende verbrandingsinstallatie' die zijn vennoten telkens voor hoge kosten stelt. Met grote tegenzin ging de ge meenteraad maandag akkoord met een betaling van 3,2 miljoen gul den (plus rente) aan de AVR, geld dat bedoeld is om de noodlijdende NV weer op de been te helpen. („Weggegooid geld", oordeelde VVDer Van Tilborg) Daarnaast speelt nog altijd de „schuld" van 'n extra twee miljoen, die de Rijnmondraad na drie jaar praten alsnog in Schiedams schoe nen heeft geschoven. Dat geld betekent opnieuw een aan slag op Schiedams financiële mid delen, zeker nu is komen vast te staan dat ook over dit bedrag de rente moet worden betaald. Schie dam gaat tegen deze beslissingen in beroep en heeft volgens Scheeres 'n kans om de dans te ontspringen. DEBACLE Scheeres ging niet in op suggesties in de richting van „laat die AVR maar gewoon failliet gaan". „Een failliete AVR zou een debiele zijn van de eerste orde", aldus de wethouder voor financiën. „Het is een kwestie van kiezen of delen: nu 3,2 miljoen betalen, of als vennoot opdraaien voor de schulden die een failliete AVR zou nalaten. In het laatste geval worden we voor ze ker tien miljoen gulden aansprake lijk gesteld". De voornemens van de AVR om in de nabije toekomst nieuwe en grote investeringen te doen in de Chemi sche Afdeling van het bedrijf (een plan van enkele tientallen miljoe nen) stuitten in de Schiedamse ge meenteraad op hevig verzet. „Geen verdere investeringen voor rekening van de Rijnmond- en dus Schiedamse bevolking", meende Van Tilborg. „Absurd", vond Ulferd Bruseker (CPN) de situatie dat er in Neder land de laatste maanden bergen chemisch vuil worden gevonden, terwijl de enige verbrandingsoven in Nederland die deze stoffen kan vernietigen, namelijk die van de AVR, met grote verliezen draait. Die verliezen zullen volgens het CDA-raadslid Van Lingen bepaald niet meevallen. Hij rekende op Ti slordig sommetje van 9 miljoen, waar aandeelhouder Schiedam het zijne aan zal moeten bijdragen. „En er staat ons vermoedelijk nog meer te wachten", aldus de sombere voorspellingen van dit raadslid. Schiedam heeft maandagavond of ficieel de bevoegdheden ingetrok ken die het in 1968 aan het Open baar Lichaam Rijnmond heeft ver leend, een krachtig protest tegen de gang van zaken bij de AVR. Door verschillende raadsleden werd wederom aangedrongen op een goed en doelmatig manage ment bij de AVR, dat in handen zou moeten komen van Rotterdam, en niet in die van Rijnmond. In zaal Arcade kregen vrijdagavond de jubilarissen hun lintje voor trouw lidmaatschap opgespeld. SCHIEDAM In de grote zaal van gebouw Arcade was het vrijdagavond behoorlijk druk. Onder grote belang stelling werden daar een aantal jubila rissen van de Federatie afdeling Bouw en Houtbonden gehuldigd. Onder deze jubilarissen was zelfs één die speciale hulde verdiende vanwege zijn 70-jarlg lidmaatschap. De voorzitter van de Schiedamse afde ling, de heer P. M. van Gerven, verwel komde de belangstellenden en in het bijzonder de district-bestuurder J. C. v.d. Plas, die de jubilarissen de erete kens zou opspelden. In zijn toespraak maakte hij onder an dere gewag van de slechte economische tijden en de vele werkelozen. „Maar ook in het verleden kende men slechte tijden", aldus de spreker, „en juist de vastberadenheid van de vakbondsleden heeft ons daar doorheen geholpen". Daarbij dankte de spreker ook de vrouwen van de leden, die vooral in het verleden grote financiële offers moes ten brengen om hun echtgenoot in de gelegenheid te stellen, lid te zijn en te blijven van de vakbond. Een bijzondere bijkomstigheid van de ze bijeenkomst was het feit, dat dit jaar het laatste jaar is waar de jubilarissen een speldje ontvangen met het op schrift NW of NKV, omdat in 1981 de fusie tussen beide bonden een feit zal zjjn en er dus een nieuwe bond zal wor den opgericht, waarvan de naam nog niet bekend is. Hierna ging J. V. v.d. Plas over tot de huldiging van de 16 aanwezige jubila rissen, waarbij 3. jubilarissen in het bijzonder bedankte: in de eerste plaats de heer J. Verhoeve, welke nu op 86-ja- rige leeftijd reeds 70 jaar lid is van de vakorganisatie. Verder werd extra aandacht besteed aan de heren P. Meyer en C. J. Lakwijk welke 50 jaar lid zijn en als oud-be stuurders vlak na de oorlog betrokken waren als oprichters van de plaatselijke afdelingen. Tevens is de heer P. Meyer jarenlang in dienst geweest van de bouwbond NVV als penningmeester-administrateur van de afd. Schiedam. Een jubilaris, die zestig jaar lid was, de heer K. v.d. Hof, ontbrak wegens ziek te. Verder werden gehuldigd, voor 40 jaar lidmaatschap: P. Ploos van Amstel, W. Zwaan, G. van Loenen, G. Streunding, W. van Deursen, H. van Hattem, W. Hengeveld, J. J. de Pauw, J. Schreurs, J. Stam, H. v.d. Ven, C. de Vette en C. van IJsselmuiden. Een aantal jubilarissen was verhin derd. SCHIEDAM Burgemeester Te Loo ontvangt vrijdag het eerste exemplaar van een boek dat is sa mengesteld door de Historische Vereniging Schiedam. Het boek geeft een opsomming van alle pan den met historische waarde die de stad Schiedam rijk is (gebouwd vdór 1940). De burgemeester krijgt het eerste exemplaar overhandigd in het Stedelijk Museum, waar die avond tevens een tentoonstelling over het zelfde onderwerp van start gaat. Deze tentoonstelling bestaat uit on geveer 120 foto's. Het boek zelf, ge titeld „Bouwkundig bezit van de stad Schiedam", bevat 1246 foto's en beschrijft ruim 1300 panden van historische waarde in Schiedam en Kethel. De Historische Vereniging heeft on geveer vijf jaar aan dit boek ge werkt. De foto's in het boek zijn van de heer en mevrouw Groene- weg en van A. Gordijn, de tekst werd verzorgd door R.W. Poels. Deze inventarisatie van dit histori sche bezit wordt door de Vereni ging beschouwd als een eerste aan zet. „Bedoeling is om met deze be schrijving méér te gaan doen", zegt R.W. Poels. Poels zal bij de opening van de ex positie daarom enkele kritische kanttekeningen en suggesties plaatsen bij het gemeentelijk be leid inzake het historisch bezit van de jeneverstad. Het boek verschijnt deze week en zal zaterdag in de boekhandels lig gen (prijs: 14,90). De uitreiking van het eerste exem plaar en de opening van de exposi tie vinden omstreeks kwart over acht plaats. SCHIEDAM Pommetje Horlepiep (Bram Biesterveld), voor vele kinde ren geen onbekende, komt naar Schiedam. Speciaal voor de Schiedamse jeugd geeft deze artiest een voorstelling in het Passage Theater op 23 december 1980 (dinsdagsmiddags). De voorstelling begint om twee uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gul- den. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van het theater van half één tot vier uur en van zes tot tien ('s maandags gesloten). SCHIEDAM In deze extra afle- i vering van „Opsporing Verzocht" i aandacht voor een klein, maar las- tig probleem. Ditmaal gaat het niet om een foto, maar om een adverten tie, en wel een geboorteannonce uit de laatste oorlog. Via een relatie in Schiedam heeft mevrouw Veldhoen-Mak, Paterserf 557, Oosterhout (telefoon 01620- 27537) zich tot de redactie gewend met het verzoek, een onderzoek in te stellen naar een geboorteadver tentie die verscheen in het begin van februari 1944. Mevrouw Veldhoen is al jaren naar stig op zoek naar deze bewuste an nonce, over welke zij voor familie doeleinden heel graag zou beschik ken. Helaas wordt haar speuraktie be moeilijkt door het feit dat de naam van de krant waarin de advertentie verscheen, haar is ontschoten. Deze krant wordt door haar om schreven als „een dun blaadje op klein formaat, dat rond die tijd een keer of drie per week verscheen" (papierschaarste). Vermoedelijk, voegt zij daar nog aan toe, was dit de enige krant in E Schiedam die in die tijd nog werd E verspreid. De krant was qua uiter- E lijk even groot of misschien iets E kleiner dan het formaat van Het E Nieuwe Stadsblad van tegenwoor- E dig. Mevrouw Veldhoven weet: a) niet de naam van deze krant wist ze die wel dan zou ze al een stuk verder verder zijn met haar onderzoek en b) niet de juiste datum van het nummer dat zij zoekt. In de annonce deed zij kond van de geboorte van haar dochter Toos, vo- luit Catherina Bastiana, die het le- venslicht zag op 31 januari J_944. De krant waarin de advertentie ver- scheen moet dus naar alle waar- schijnlijkheid het eerstvolgende nummer na deze datum zijn ge- weest. E Navraag op het Schiedams gemeen- tearchief heeft niets opgeleverd: kranten uit die periode heeft men daar volgens mevrouw Veldhoen niet in bewaring. E Ook een bezoek aan het Nationaal Dagbladmuseum bleek tevergeefs. Vandaar dat mevroUw Veldhoen E zich thans richt tot de lezers van E Het Nieuwe Stadsblad, met het ver- E zoek of iemand aanwijzingen kan E geven over de naam van deze krant, of mogelijk zelfs het bewuste blad in een privé archief bewaart. 7llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||j= Oranjestraat 8-10-12-14, Telefoon 265997-264140. SCHIEDAM Onder het motto „meer dan een jeugdvereniging" or ganiseert „De Rotssteen" in 1981 een Evangelisatie actie rond het centrale thema: „Toekomst, is die er?" De actie zal op vrijdagavond 9 ja nuari worden gestart in de grote zaal onder de Opstandingskerk, aanvang kwart voor acht. Het thema zal worden uitgewerkt met een in= leiding, zang/én de in breng van de aanwezigen. Op deze avond zal tevens een begin worden gemaakt met de versprei ding van een vijftienhonderdtal stickers die ook weer het thema „Toekomst" hebben meegekregen. Met vragen over deze Evangelisa tie-actie kunt u terecht bij: „Rots- steen"-Evangelisatie, Aleidastraat 62c, 3117 DK Schiedam, telefoon (010)-262227. SCHIEDAM Bij een diefstal uit een woning aan de Broersvest zijn dit weekeinde, vermoedelijk op vrijdagmiddag, drie pandbrieven, een spaarbankboekje en plusminus 1350 gulden gestolen. Omdat er geen sporen van inbraak werden vastgesteld neemt de poütie aan dat de dader gebruik maakte van een valse sleutel. Uit de personeelsgarderobe van het Noletziekenhuis zijn dit weekeinde enkele portemonnees gerold. De buit bedroeg 325 gulden. Zeventien horloges, een zonnebril, een brandblusser en enkele casset tebandjes werden zondagnacht ge stolen uit een auto die geparkeerd stond op het Stationsplein. Een por tier werd met geweld opengebro ken. AFSCHEIDSRECEPTIE SCHIEDAM De heer M.P. Kloos terman, chef van de hoofdafdeling Administratie van de dienst Ge meentewerken zal na een dienstver band van ruim 30 jaar, per 1 ja nuari 1981 de gemeentedienst verla ten. In verband hiermede zal de heer Kloosterman recipiëren op vrijdag 19 december 1980 van 16.30 uur tot 17.30 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1 te Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 28