Kaas en Kerst met Kernhem, Subenhara, Pompadour, Mon Chou en Cessibon. m Taxi chauffeur wordt je niet zomaar V Naast wtynkenners zfln er ook kaaskenners. Dat duldt er al (9 dat kaas niet alleen een voedingsmiddel is, maar ook een lekkernij waarvan je veel en langdurig kan proeven. «Een gastronomisch fenomeen" zouden sommige kaaskenners zeggen. Met deze inleiding willen we elgeniyk alleen maar zeggen dat kaas en Kerst best samen kunnen gaan. Dat op uw feestelp gedekte tafel gerechten met kaas, ge gratineerd bijvoorbeeld, helemaal niet zouden misstaan. Een plateau met Neder landse kaas zouden bovendien een waardige afsluiting van uw kerstdiner beteke nen. Voor de gemakkelijke hapjes en snacks die op de feesttfagen ook worden ge serveerd, ls de kaas eveneens onmisbaar. Nu is er kaas en kaas. Binnen het Ne derlandse kaasassortiment zijn er al zo'n twintig soorten, de vele varianten daarbinnen niet meegeteld. De komen de feestdagen zijn een goede gele genheid kennis te maken met de des sertkazen, die nog niet zo'n be kendheid hebben verworven als de Goudse, Leidse of Edammer. Kernhem, Pompadour, Subenhara, Mon Chou en Cessibon zijn hun na men. Zij zijn betrekkelijk nieuw in ver gelijking met de traditionele soorten. Zij zijn bij uitstek geschikt om geser veerd te worden aan het einde van de maaltijd, bij een glas wijn. Maar, zoals alle Nederlandse kazen, lenen de des sertkazen zich ook voor andere ge bruiksmogelijkheden: zo uit het vuistje, als versierd hapje bij de borrel, als een warme snack tussendoor of verwerkt in eenvoudige en feestelijke gerechten. Warm aanbevolen voor de feestdagen dus, de Nederlandse dessertkaas. KERNHEM De Kernhem is een zachtromige des sertkaas, met een verfijnde pikante smaak. Die heeft hij te danken aan de Coryne-bacterie, die hem bovendien zijn typische oranje kleur geeft. De vorm is plat-cylindrisch. De voorgangers van de Kernhem zijn mislukte Edammerkazen. Die ontston den in vroeger tijden bij nat weer. Het vochtigheidsgehalte bij het rijpen werd dan te hoog. De Edammers zakten in en de Coryne-bacterie kreeg de kans zich te ontwikkelen. Omdat het zuivel bij het snijden van deze kaas aan het mes bleef hangen, kreeg hij de naam „meshanger". Van een mislukking kwam een voltref fer. De pikante smaak van deze mes hanger werd door velen gewaardeerd. Het Nederlands Instituut voor Zuive- londerzoek ontwikkelde een methode om het rijpingsproces in de hand te houden. Bij de bereiding wordt room aan de melk toegevoegd, waarna deze licht wordt gestremd. De wrongel wordt licht en kort geperst. Na een pe- kelbad gaan de kazen naar een rijping- slokaal. Daar worden ze nat gehouden zodat de Coryne-bacterie zich kan ontwikkelen. Kernhem weegt ongeveer 1,8 kilo en het vetgehalte bedraagt tenminste 60 procent in de droge stof. Hij wordt te genwoordig in Zevenaar geproduceerd. «UBENHARA aas met kruiden kennen we al heel lang in Nederland; denk maar aan de Goudse en Edammer met komijn, de Leidse en de Friese Nagelkaas. De Subenhara is de eerste Nederlandse dessertkaas waarin tuinkruiden zijn verwerkt. De exotische naam dankt deze kaas aan de plaats Zevenaar, die zo in de Middeleeuwen heette. De Subenhara heeft een licht-pikante smaak. Behalve de tuinkruiden, met onder meer peterselie en selderij, is ook een vleugje knoflook toegevoegd. De wron gel wordt kort en licht geperst, waarna de kaas gedurende enkele weken rijpt. Hij wordt evenals Kernhem jong gege ten. De Subenhara heeft een zwarte korst. Het model is platrond, het ge wicht ongeveer anderhalve kilo. Het vetgehalte bedraagt 48 procent in de droge stof. POMPADOUR Sinds 1978 wordt in Staphorst een kaas gemaakt onder de naam Pompadour. Met een vetgehalte van 50 procent, iets hoger dan de volvette Goudse en ook een hoger vochtgehalte. Er zijn mo menteel twee varianten in de handel: de Pompadour fines herbes en de Pompadour poivre. Aan de eerste zijn fijngehakte tuin kruiden en knoflook toegevoegd, aan de tweede verse groene pepers, die ge deeltelijk gemalen zijn. De korst van de „fines herbes" is groen, van de „poivre" donkerbruin. De Pompadour heeft een cylindrisch, plat model en een gewicht van vier kilo. Hij wordt meestal verkocht op een leef tijd van twee k drie maanden. VERSE KAAS Mild en romig is de beste omschrijving van de verse kaas. Zo zacht dat ze op een toastje gesmeerd kan worden en nog beter, als crème gebruikt bij hap jes, met toevoeging van tuinkruiden bijvoorbeeld. De verse kaas heeft een zachtzure smaak. In Nederland is deze kaas te verkrijgen onder de namen: Mon Chou en Cessibon; de eerste in pakjes van 100 gram met een aluminium wikkel, de tweede in verpakkkingen van 50 en van 200 gram. Het vetgehalte van beide is minimaal 60% in de droge stof. KAAS EN WIJN Aan het eind van de maaltijd kunnen de wijn- en de kaaskenners elkaar ontmoeten. Er kan speciaal een nieuwe fles wijn worden uitgezocht. Vervol gens worden op een plateau of in een schaal verschillende soorten kaas ge serveerd, vergezeld van brood en boter en eventueel schaaltjes met vruchten, als druiven, peren en met noten. Zoals u ziet kunt u ook van het natafe- len een culinair hoogtepunt maken. Zonder dat u overigens een wijn- of kaaskenner hoeft te zijn. Kernhem. Subenhara en Pompadour kunnen u daarbij uitstekend van dienst zijn. Zij laten zich met vele wijnen combineren. Over het algemeen gaan de jongere en zachte kazen het beste samen met de lichtere en witte wijnen, zoals Rosé, witte landwijn en Moezel- en Rijnwijn. De pittige Pompadour en de licht-pi- kante Subenhara laten zich echter ook heel goed vergezellen van een rode landwijn of een rode Bordeaux. BEWAARTIPS Kaas houdt van een koele, niet- vochtige omgeving. Koelkast of kelder zijn daarom het beste geschikt om kaas te bewaren. Tegen uitdrogen helpt pla stic- of aluminiumfolie, een plastic zak of speciaal kaaspapier. Wanneer u de kaas uit de koelkast haalt, laat hem dan even op tempera tuur komen. Dat is om geur en smaak beter tot hun recht te laten komen. Om die reden ook is het beter voorverpakte kaas een half uurtje voor gebruik uit de verpakkking te halen. Voor direct gebruik is de kaasstolp handig. Zorg dan wel voor een opening, waardoor de waterdamp van de kaas vrij kan komen. KAASROL 100 gram Subenhara, 100 gram Mon 'Chou of Cessibon, 100 gram geraspte kaas, 25 gram boter, 40 gram walnoten, 1 k 2 eetlepels cognac, peterselie, bie slook. peper. Rasp de Subenhara. Klop met de mixer de Subenhara, de Mon Chou of Cessibon, de geraspte kaas en de boter tot een glad mengsel. Hak de walnoten in grote stukjes en meng deze met de cognac, 1 eetlepel gehakte pe terselie en bieslook en de peper door het kaasmengsel. Maak er een rol van en pak deze in aluminiumfolie. Laat deze rol opstijven en snijd hem in plak jes. Serveer er roggebrood en crackers bij. MOUSSE AU FROMAGE 400 gram Pompadour fines herbes, 200 gram cream cheese (Mon Chou of Ces sibon), 2 eetlepels worcestershiresauce, 1 dl. cognac, 10 blaadjes gelatine, 1 dl. melk, Vjliter slagroom, zout, peper, bo ter, Vi kg. blauwe druiven, 1 blik halve peren, roggetjes, kleine zoute koekjes, kleine crackers, bleekselderij. Maak de Pompadour fines herbes goed fijn en vermeng hem zorgvuldig met de cream cheese. Roer er de worcestershiresauce en de cognac door. Los de in koud wa ter geweekte en goed uitgeknepen ge latine op in de warm gemaakte melk en meng ze daarna door het kaasmengsel. Sla de slagroom stijf en spatel er de kaas voorzichtig door. Maak de mous se zo nodig met zout en peper op smaak af en breng hem over in een beboterde rijstrand. Laat hem goed opstijven, keer hem en vul de kaasring hoog op met blauwe druiven. Leg langs de buitenzijde uitgelekte peerhelften met een halve druif in de holte en tus sen de peren dakpansgewijs roggetjes, kleine zoute koekjes en kleine crackers. Geef er bleekselderijstengels bij. -FLENSJESTAART MET SOUR CREAM flensjes: 80 gram bloem, 3 dl. melk, 2 eieren, zout, 50 gram boter, vulling: 2 eieren, peterselie, bieslook, geraspt uit je, zout, peper, 100 gram ham, 1 be kertje sour cream, 50 gram boter, 50 gram geraspte oude kaas. Maak van de bloem, melk, eieren en zout een glad beslag. Roer hier de gesmolten iets af gekoelde boter door. Bak er in een dro ge koekepan goudbruine flensjes van. Roer de eierdooiers romig met de fijn gesneden tuinkruiden, het uitje, iets zout en peper. Meng er de fijngesneden ham, de sour cream en de zeer stijfge- slagen eiwitten door. Stapel de flensjes laag om laag met de vulling op een platte vuurvaste schotel. Giet er de ges molten boter over en bestrooi de taart met de geraspte kaas. Zet de taart circa 30 minuten middenin een op 200 gra den Celsius vocrverwarmde oven. Ser veer de taart warm. SUBENHARABROODJE 4 Wittebroodjes (bolletjes), 2 eieren, 400 gram champignons, 40 gram boter, zout, peper, Vi bekertje sour cream, 4 plakken Subenhara. Halveer de brood jes en hol ze uit. Kook de eieren hard. Was de champignons en snijd ze in plakjes. Bak ze circa 5 minuten in de boter met wat zout en peper bestrooid en laat ze afkoelen. Hak de eieren fijn, roer deze door de champignons en voeg de sourcream toe. Vul de broodjes met dit mengsel. Leg op iedere helft een plak Subenhara. Maak de broodjes in circa 10 minuten warm midden in een op 250 graden Celsius voorverwarmde KAASGEBAKJES deeg: 100 gram bloem, 100 gram boter, 100 gram geraspte oude kaas, zout, pe per, aroma, vulling: 100 gram Mon Chou of Cessibon, 50 gram gesneden ham. klein blikje gesneden champig nons, worcestershiresauce. Doe voor het deeg alle ingrediënten in een kom, snijd de boter in stukjes en kneed alles tot een samenhangend deeg. Druk dit uit in kleine beboterde en met bloem bestrooide zandtaartvormpjes en bak ze in 20 minuten gaar en licht goudgeel op 175 graden Celsius. Meng voor de vulling alle ingrediënten dooreen en maak dit met iets vocht van de cham pignons zo nodig wat smeuiïger. Vul de afgekoelde kaasgebakjes met dit mengsel. PANPIZZA MET POMPADOUR Boter, 4 sneetjes bruinbrood zonder korst. 100 gram Pompadour poivre of fines herbes, 1 tomaat, Vi ui, 50 gram geraspte Pompadour. Beboter de bo dem van een koekepan en leg hierin te- "gen elkaar aan de sneetjes brood zodat de hele bodem bedekt is. Leg in plak-, ken gesneden tomaat en vervolgens de in zeer dunne ringen gesneden ui. Dek het geheel af met de geraspte Pompa dour kaas. Laat de panpizza met een deksel op de pan in circa 20 minuten gaar worden. Snijd de panpizza in klei ne stukjes. SNACKBOLLETJES 4 bruine broodjes (bolletjes), 40 gram boter, 125 gram leverworst 125 gram Subenhara, 4 augurkjes. Halveer de broodjes en hol ze uit. Beboter de bin nenkanten en verdeel hierover de le verworst. Dek de broodjes af met plak jes Subenhara en reepjes augurk. Ver warm de bolletjes 10 minuten midde nin een op 250 graden Celsius ver warmde oven. VIS VALENCIA 250 gram Kernhem, 600 gram gefileer de schol, sap van 1 citróen, 1 theelepel paprikapoeder, zout, peper, boter, 2 grapefruits, 100 gram amandelen, 1/8 liter slagroom. Snijd de Kernhem in plakken van 1 cm. dikte. Was de vis en droog hem met poreus papier. Druppel citroensap over de vis en laat dit even intrekken. Strooi er vervolgens papri kapoeder, zout en peper over. Wrijf dit stevig in. Bestrijk een vuurvaste schotei met boter. Leg de helft van de vis op de bodem van de schotel en hierop de in partjes verdeelde grapefruits. Strooi wat zout, peper en de gebruineerde amandelen over de grapefruit. Leg hierop de rest van de vis en daarop de plakken Kernhem. Meng wat zout en peper door de slagroom en schenk de room over de vis uit. Zet de schotel 45 minuten in het midden van een op 200 graden Celsius voorverwarmde oven. PROVENCAALSE SCHOTEL 1 komkommer, 2 aubergines, 2 toma ten, 2 paprika's, zout, 1 ui, 40 gram bo ter, 200 gram Subenhara, 80 gram ge raspte kaas. Schil de komkommer en de aubergines, ontvel de tomaten en snijd alles in plakjes. Halveer de papri ka's en ontdoe ze van zaad en zaadlijs ten. Snijd ze in dunne reepjes. Kook de paprika's en de aubergines half gaar in weinig water met zout. Smoor de ges nipperde ui goudgeel in de boter. Leg dit onderin een beboterde vuurvaste schotel. Leg hierop wat plakjes kaas. Vervolgens een laagje tomaten en komkommerplakjes. Leg hierop een laag groente en vul de schotel verder laag om laag met kaas en groenten. Strooi de geraspte kaas erover en plaats de schotel bovenin een op 175 graden Celsius voorverwarmde oven gedurende 30 minuten. TRAPPISTEN POT AU FEU 50 gram prei, 50 gram selderij, 50 gram bloemkool, 2 eetlepels tomatenpuree, 1 Vi liter bouillon van 3 bouillontablet ten, 50 gram vermicelli, 100 gram Kernhem, zout, peper, peterselie. Snijd de schoongemaakte prei, selderij, en bloemkool fijn. Breng ze met de toma tenpuree en de bouillon aan de kook. Kook er daarna de vermicelli in gaar. Snijd Intussen de Kernhem in blokjes en roer deze van het vuur af op het al lerlaatst erdoor. Voeg eventueel zout en peper toe en tenslotte de gehakte peterselie. FONDUE KERNHEM 2 dl. witte wijn, 400 gram Kernhem, '/j eetlepel maizena, Vi borrelglaasje vieux, peper, Vi theelepel paprikapoe der, stokbrood. Doe in de fonduepan de wijn en verwarm deze tot hij begint te bruisen. Voeg de in hele kleine stuk jes gesneden Kernhem toe en blijf roe ren tot de kaas gesmolten is, maar laat de massa niet koken. Maak de maizena aan met wat wijn en bind de fondue hiermee tot sausdikte. Maak de fondue op smaak met vieux, peper en paprika poeder. Geef deze fondue als een warm hapje met stokbrood. KAASPIE piedeeg: 75 gram boter, 150 gram bloem, 2 gram zout, 3/4 dl. water, vul ling: 2 eieren, 1 dl. melk, 100 gram kleingesneden Pompadour Poivre. Snijd de koude boter in de bloem met het zout met twee messen in kleine stukjes. Doe het koude water er scheutje voor scheutje bij en maak er met behulp van de messen een samen hangende bal van. Rol het deeg op een met bloem bestoven tafel luchtig uit. Keer tijdens het uitrollen de lap gere geld en bestuif hem telkens met wat bloem. Laat het deeg circa 1 uur opge vouwen op een koude plaats rusten. Rol het deeg weer uit en bekleed er een beboterde en met bloem bestrooide open vruchtentaartvorm mee. Bak het deeg met een loze vulling in ongeveer 30 minuten middenin een op 200 gra den Celsius voorverwarmde oven gaar. Klop de eieren los met de melk en de kaas. Verwijder de loze vulling en doe er nu het eiermengsel in. Zet de pie nu nog circa 10 minuten in de oven om de vulling te laten stollen. Zijn verleden wordt nagegaan door de overheid. Hij wordt gefotografeerd, medisch gekeurd en moet een cursus volgen van twee jaar. Dan wordt hij wéér medisch gekeurd, een politie agent gaat naar zijn huis om te contro leren of hij werkelijk op dat adres woont. Wie is deze man? Zo zou een verhaaltje kunnen beginnen over de Londense taxichauffeur. Ook in Nederland moet hij aan allerlei eisen voldoen. Zowel aan landelijke als aan gemeentelijke eisen. De landelijke eisen komen voort uit de Wet Autovervoer Personen (WAP). De chauffeur moet tenminste 19 jaar zijn, in het bezit zijn van een geneeskundige verklaring (deze mag maar 5 jaar oud zijn) en een goed gehoor en gezichts vermogen hebben. Hij moet bij zijn ge meente een verklaring opvragen omt rent zijn gedrag (deze verklaring mag niet ouder zijn dan 3 jaar). En vanzelfsprekend is een rijbewijs een eerste vereiste. Maar dat is nog niet al les. De grote en vele kleinere gemeen ten hebben weer hun eigen aanvul lingen op bovengenoemde WAP. Deze aanvullende regels zijn in iedere ge meente anders. Zo moet je als taxichauffeur in Den Haag bijvoorbeeld, een proef van rijbe- kwaamheid afleggen, een globale stra- tenkennis hebben en belangrijke ge bouwen (van bijv. politie, ziekenhuizen of gemeente) weten te vinden. Alleen dan krijg je in Den Haag een rijkaart en kan je achter het stuur van een taxi kruipen. Dat wil zeggen, als je tenm'i- ste aan de landelijke eisen voldoet, de taxi ook aan bepaalde normen beantwoordt. Van gemeente tot gemeente kunnen die aanvullende regels nogal verschil len. Zo mag je in Maiden zonder taxa- meter rijden, terwijl dit in de grotere gemeenten verboden is. Muiden heeft trouwens ook geen aanvullende regels op de WAP. Een chauffeur moet er na tuurlijk wel aan de-landelijke eisen vol doen. Als u een taxi neemt, weet u in elk ge val dat de chauffeur u niet zomaar mag meenemen. DIA '/I 04 number 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 34