Verknal uw huisdier niet f» Sinaasappelen passen in het menu V^Kn/il HüisP'j^ 11 n I 7(> It *x<i.'v In de Griekse mythologie wordt gesproken ever de „gouden appel" en sommige geleerden houden graag staande vaak tegen beter weten in dat het hier gaat om si naasappelen. De oude Grieken heb ben de sinaasappelen echter nooit gekend en het feit dat er nu nog ge leerden zijn die de „gouden appel" als een sinaasappel beschouwen heeft te maken met het idee dat er geen andere vruchten zijn die met de „gouden appel" vergeleken kun nen worden. Sinaasappelen met „hoed". De eerste Griek die wellicht de si naasappel geproefd heeft moet Al exander de Grote zijn geweest want hij heeft tijdens zijn veroverin gstochten in PerziCE in ieder geval kennis kunnen maken met citrus vruchten. De citrusvruchten en de sinaasap pelen in het bijzonder, zijn in onze westerse wereld nog niet eens zo lang bekend. De oorsprong van deze vruchten ligt in China waar ruim vier duizend jaar geleden al hoge waarden aan sinaasappelen werden toegekend. Het zijn de Arabieren geweest die de sinaasappelen op het vaste land van Europa introduceerden. Waar schijnlijk brachten zij de wat bit tere en vooral in Engeland zeer ge liefde Sevillasinaasappelen vanuit het oosten mee naar Spanje. Spanje is het land van waaruit zich de sinaasappelcultuur over de ge hele wereld heeft verbreid, wamt si naasappelen worden overal met een even groot enthousiasme gege ten. Ondanks het feit dat sinaasap pelen ln veel tropische en subtropi sche gebieden voorkomen hebben de Spaanse sinaasappelen bij ons een streepje voor. Dat komt niet ln de laatste plaats door de hoge kwa liteit, de goede smaak en zijn rijk dom aan vitamine C. ,Het zijn ook de Spaanse sinaasap pelen die zich goed lenen om er meer mee te doen dan uit te persen of om zo uit de hand te eten. Met Spaanse sinaasappelen kun je in de keuken vele kanten uit. Sinaasap pelen kun je op vri j welh x vmee plaat sen in het menu tegenkomen. Heel erg lekker zijn zij in voorgerechten. In salades en in pittige cocktails. Beroemd is de Libanese amandel soep met sinaaeappelpartjes en die zelfde vrucht is ook een goede bege leider van de meeste vissoorten. Si naasappelen horen bij wilde eend doch smaken ook goed bij gerech ten met varkens- en kalfsvlees. Wie tijdens de kerstdagen kalkoen op tafel brengt moet niet vergeten de braadjus „af te maken" met een scheut sinaasappelsap. Trouwens een sla met partjes van deze bijzondere citrusvruchten smaakt niet alleen bij kalkoen erg goed. Spaanse sinaasappelen sma ken naar meer en sla eens een kookboek open en je weet dat deze vruchten heel vaak de basis vor men voor tal van verfijnde nage rechten. Spaanse sinaasappelen zijn bijzon dere vruchten. Je kunt er alle kan ten mee uit. In de keuken zijn ze niet Meer weg te denken. Het zijn „gouden appelen" al waren het niet de Grieken doch wel de Spanjaar den die dat als eersten in Europa beseften. GEBAKKEN SINAASAPPELS Benodigd voor 4 personen: 8 grote Spaanse sinaasappelen, 1 grote appel, 4 eetlepels bruine basterdsuiker, 2 eet lepels geconfijte kersen (bigarreaux), 3 eetlepels Kirschwasser. Schil de sinaasappelen dik af, verwij deren de eventueel nog aanwezige witte velletjes en snijd de vruchten in dikke plakken. Leg ze dakpansgewijs in een platte ovenvaste glazen schaal. Schil de appel en steek er met behulp van een aardappelboor kleine balletjes uit. Leg de balletjes op de plakken sinaasappel. Snij of hak de geconfijte kersen (bij voorkeur uitsluitend rode) klein (doch niet fijn). Leg ze een paar minuten in het Kirschwasser. Schenk het mengsel daarna over de plakken sinaasappel uit. Schep er vervolgens de bruine bas terdsuiker over en schuif de schaal on der een reeds zeer hete grill. Dien ze zo warm mogelijk op. Geeg er eventueel wat kant-en-klaar gekocht vanilleroo mijs bij. KERRIE VLEES MET SINAASAP PEL Benodigd voor 4 personen: 600 gram magere varkenslapjes, 2 grote uiten, 75 gram boter of margarine, 1 eetlepel kerriepoeder, 1 'A eetlepel bloem, 2 'A dl. bouillon (eventueel van tablet of korrels), 4 Spaanse sinaasappelen, 1 eetlepel sojasaus. Snijd het vlees in dobbelstenen. Snip per de uien. Verhit de boter of marga rine en fruit de uien er zolang in tot ze glazig zien. Voeg het vlees toe en laat het al omscheppende heel licht kleu ren. Strooi de kerriepoeder er over en schep alles goed om. Voeg de bloem toe en schep alles nogmaals zeer goed om. Giet er daarna de bouillon bij en roer alles goed door elkaar. Temper de hit- tebron en laat alles gedurende dertig rr-.j-o uranje, Kerstvers van de boom geplukt minuten heel zachtjes pruttelen. Schil intussen de sinaasappelen dik af, zó dat ook de witte onderhuid wordt weg genomen. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Vang het sap dat vrij komt op. Voeg het sap al roerende bij het vlees. Schep vlak voor het opdienen de partjes sinaasappel en de sojasaaus door het gerecht. Laat alles door en door warm worden. Geef ter droog ge kookte rijst bij. SINAASAPPELEN MET HOED Benodigd voor 4 personen: 4 grote Spaanse sinaasappelen, 4 eetlepels Grand Marnier of een andere sinaa sappellikeur, 2 eetlepels suiker, 2 eiwit ten en 3 eetlepels poedersuiker. Halveer de sinaasappelen. Snijd de partjes tussen de vliezen uit en maak de schillen zo schoon dat ook de witte onderhuid wordt weggenomen. Doe de sinaasappelpartjes in een kom. Schep er 1 eetlepel suiker over en voeg de li keur toe. Schep alles enige malen voor zichtig om. Laat alles een kwartiertje staan. Klop de eiwitten samen met 1 eetlepel suiker stijp op. Voeg er daarna al kloppende de poedersuiker bij en blijf zolang kloppen tot het eiwit wede rom stijf is. Schep de sinaasappelsalade in de uit geholde schillen. Leg er met een eetle pel een flinke „dot" eiwit op. Zet de ge vulde sinaasappelen op een rooster en schuif ze onder een hete grill of in een hete oven. Zodra het eiwit wat kleur gekregen heeft kunnen ze worden op gediend. Men kan ze trouwens ook koud serveren. SALADE MET KIP EN SINAASAP PEL Benodigd voor 4 personen: 300 gram gaar kippevlees (eventueel een restje), 3 Spaanse sinaasappelen, 3 stengels bleekselderij, 150 gram koude gekook te rijst, 1 eetlepel citroensap, 4 eetlepels (zonnebloem-) olie, zout, witte peper uit de molen en eventueel enkele druppels tabasco. Snijd het kippevlees in kleine stukjes. Schil de sinaasappelen zó dik af dat ook de witte onderhuid wordt verwij derd. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Vang het sap dat bij deze hande lingen vrijkomt op. Maak de stengels bleekselderij schoon en snijd ze in ui terst smalle reepjes. Maak een dressing door eerst citroensap te vermengen met 2 eetlepels sinaasappelsap en wat zout en peper. Blijf zolang tot het zout volledig is op gelost. Voeg er daarna de tabasco aan toe en klop de olie er door. Schep rijst, kippevlees, sinaasappelpartjes en bleekselderij door elkaar. Schenk de saus er over en schep alles nogmaals voorzichtig om. Laat de salade een half uurtje (afgedekt) in de koelkast staan. Dien de salade op in kleine glazen bakjes of op een grote schaal waarop tevoren enkele slabladeren gelegd zijn. Geef er eventueel geroosterd brood bij en zet een potje boter op tafel. Salade met kip en sinaasappel. Kabeljauw met sinaasappel. Je hebt geen kalender nodig om te weten dat oudejaarsavond al weer met rasse schreden nadert. Het geknal van rotjes, voetzoekers, donderbussen en ander brandwon- den en oogletsel veroorzakend vuurwerk kondigt dat al een poosje aan. Vroeger dan in voor gaande jaren worden we bestookt met allerlei knalwerk. Daarom vraagt de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie te Den Haag in deze donkere decem berdagen nog even uw aandacht en medewerking. Het is bekend dat honden en katten helemaal niet van dat oorverdo vende lawaai van vuurwerk hou den, en daarom vaak uit angst weg lopen. Ons advies luidt dan ook: Houdt uw huisdieren zoveel moge lijk binnen en laat uw hond tijdens het uitlaten niet loslopen. Voorkom dat uw dieren gaan zwerven. Het risico dat ze worden aangereden of gestolen is groot. Maar er is nog een gevaar,. Veel van deze zwervers worden opgepikt door handelaren die de dieren zon der gewetensbezwaren verkopen aan laboratoria. Hoewel vaak wordt verondersteld dat dierproven worden verricht ten gunste van de gezondheid van mens en dier, wor den verreweg de meeste dieren op geofferd voor het vaststellen van de giftigheid, irritatieverschijnsel en bijwerking van een onafzienbare reeks produkten. Daarnaast wordt op dieren geëxpe rimenteerd met munitie, chemische en radio-pjoiogjsche wapens. Als uw dieren in verkeerde han den vallen wacht deze een harde dood in angst en pijn. Zou u uw hond of kat willen missen? Nee, toch zeker. Daarom verknal uw huisdier niet. Mogen wij en vele die ren op u rekenen. Wordt het mis schien toch nog een goed 1981. Voor meer uitgebreide inlichtingen is de brochure „Hier moet een eind aan komen" gratis verkrijgbaar bij het secretariaat van de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivi sectie, Jan van Nassaustraat 81 2596 BR Den Haag. Tel. 070-248683. Namens deze, Nico Meijer, bestuurslid. Post bus 1184, 3500 BD Utrecht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 41