Sociaal Raadsman afwezig Hoogenboom Historische Vereniging maakt catalogus van kostbaarheden Willy Nilly in Q.T. Bouwkundig bezit in boekvorm Leuke wenken voor geschenken Voordeel-tip 3 Marktkraam Historische Vereniging accessoires voor alle merken Keuze, kwaliteit en vertrouwen Voordeel-tip 1 Schiedam, van Deventerstraat 15. Tel. 010-766644 Digitaal-quarts- klokje in dash board. Leuk geschenk voor de feestdagen. Nu extra voor delig J-J so gasaansteker verwarmt met behulp van uit- schuifbaar stripje metaal het slot. Uniek voor de winter SCHIEDAM - Vijf jaar heeft de Historische Vereni ging Schiedam gewerkt aan een inventarisatie van bouwkundig waardevolle panden in Schiedam in Ket- hel. Deze week rolde dit werk stuk, in de vorm van een 162 pagina's tellend boek, van de persen. Vanavond ont ving burgemeester Te Loo het eerste exemplaar in het Stedelijk Museum, waar te vens een tentoonstelling aan het verschijnen van „Bouwkundig bezit van de Stad Schiedam" is gewijd. Flacon 300 ml ruitensproeier anti-vries. Voor komt bevriezing van uw installatie. Slot- ontdooier tevens HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 21 VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 Dwvron SCHIEDAM De sociaal raads man, kantoor houdend op het Broersveld 140, is in de periode van 22 december tot en met 2 januari afwezig. Gedurende die tijd is het bureau gesloten. Vanaf 5 januari 1981 is hij weer be reikbaar op de volgende tijden dinsdagmorgen 9-11 uur, Bachplein 588 (kruisgebouw); dinsdagavond 18.30-19.30 uur, Broersveld 140 vrijdagmorgen 9-12 uur, Broersveld I 140. SCHIEDAM De Historische Ver eniging Schiedam is zaterdag met een marktkraam aanwezig op de Hoogstraat (nabij het Stedelijk Mu seum) om daar diverse goederen te verkopen. Naast attributen, De Historische Vereniging eigen, wordt ook het boek „Bouwkundig bezit van de stad Schiedam" te koop aangebo den. De kraamverkoop is bedoeld om de gelijkgelijknamige expositie in het Stedelijk Museum te begeleiden. De kraam zal tussen elf uur 's ochtends en half vijf 's middags op de Hoog straat te vinden zijn. Het initiatief voor dit werk ont stond op 24 maart 1976 toen Ir. H.J.F. de Roy van Zuydewijn een lezing hield voor de Vereniging. De dia's die hij vertoonde brachten leden van de Historische Vereni ging op het idee, de waardevolle ar chitectuur van voor 1940 in kaart te gaan brengen. Voor 1940 werd gekozen aangezien de oorlogsjaren een scheiding bete kenden in het denken over archi- tektuur, mogelijk gemaakt door nieuwe technieken en nieuwe mate rialen. DISCUSSIES Toen de werkgroep eenmaal draaide trok De Roy van Zuyde wijn, van beroep restauratie-archi- tekt en schrijver van enkele boeken over 19e eeuwse architektuur, zich terug, het werk overlatend aan 17 vrijwilligers (dit aantal was bij vol tooiing geslonken tot 11). De stad werd in 25 wijken onder verdeeld. Op de werkgroep-bijeen komsten werden de resultaten van het onderzoek besproken, wat soms op verhitte discussies uitliep. Aanvankelijk meende men al in 1977 het werk te kunnen afsluiten. Het werd tenslotte medio 1979, waarna werd begonnen met selec tie, en tenslotte de samenstelling van het boek. STERREN In „Bouwkundig bezit..." zijn onge veer 1300 panden, gebouwencom plexen en andere objecten opgeno men, geselecteerd uit het totale bouwbestand van voor 1940. Naast de opsomming en beschrijving der panden is van alle vermelde pan den een foto opgenomen. Bij de weergave heeft de Histori sche Vereniging gebruik gemaakt van een sterrensysteem. Hoogste waardering is drie sterren („top stukken"). Beeldbepalend of waardevol voor Schiedam wordt uitgedrukt door twee sterren, één ster is de kwalifi- Staalkaart van enkele door de Hist. Vereniging gefotografeerde en in boekvorm bijeengebrachte waardevolle panden. catie voor „waardevol in beperkte zin". Geen ster krijgen de panden die alleen een vermelding waard zijn. ALFABETISCH De geselecteerde panden zijn ge rangschikt op alfabet (naar straat naam). Overzichtelijk is dit wel, al is er aan deze wijze van catalogise ren ook een nadeel verbonden. De panden staan dan niet per stadsdeel bijeen. Daarom is er een aparte totalenlijst per stadsdeel opgenomen, die is aangevuld met een serie kaarten waarop de pan den staan aangegeven. De omschrijvingen lopen uiteen van zeer kort en kernachtig tot tamelijk uitgebreid, al naar gelang de vermeldenswaardige bijzonder heden van de betreffende objecten. Meestal beperkt de omschrijving zich tot een weergave van de opval lendste uiterlijke bijzonderheden, zoals gevel, dak, vensters, muuran kers, enzovoorts, soms aangevuld met wetenswaardigheden als bouw jaar, stijl en al of niet geplaatst op monumentenlijst. Voor deze beschrijvingen werd dik- SCHIEDAM Ze stonden in het voorprogramma van onder andere The Cure, The Squeeze en The Damned, brachten dit jaar hun eer ste elpee uit, getiteld „Dutch Boys", waren op New Pop '80 één van de grote attracties en ze komen uit Rotterdam: de ware kenner zal on derhand wel weten dat het hier gaat om de formatie Willy Nilly, de 5-man sterke rock groep die in 1978 werd opgericht, en die vooral het laatste jaar sterk in de belangstel ling staat. Sociëteit Q.T. die regelmatig live- optredens organiseert, haalt Willy "Nilly op zaterdag 20 december naar Schiedam. In gebouw De Teerstoof, Nieuw- straat 12, is de groep te beluisteren vanaf tien uur. Niet-leden bebeta- len 5 gulden toegangsgeld. wijls de plaatselijke literatuur ge raadpleegd. De tekst werd verzorgd door R.W. Poels. CATALOGUS De meer dan 1200 foto's werden ge selecteerd uit een immense hoeveel heid van 3000 stuks en zijn van de hand van A. Gordijn, en de heer en mevrouw Groeneweg. Gezien het grote aantal konden de foto's niet anders dan op klein for maat (ter grootte van een contactaf- druk) 'worden opgenomen. Gezien de goede kwaliteit van de druk doet dit aan het werk echter geen af breuk. Uiteraard is het boek niet alleen be doeld als inventarisatie. De Histori sche Vereniging hoopt dat het in grote mate zal bijdragen tot het daadwerkelijk behoud van Schie dams waardevolle bezit. Men kan dit boek beschouwen als een catalo gus van kostbaarheden, waarop Schiedam trots en zuinig moet zijn. „Bouwkundig bezit van de stad Schiedam" kwam mede tot stand dankzij de financiële medewerking van de gemeente en het Anjer fonds. Door deze subsidies is het boek te gen een betrekkelijk lage prijs ver krijgbaar. Vanaf morgen ligt het in de boekwinkels voor de prijs van vijftien gulden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 21