De Aktuele 15 g KOK Gratis Accountantskantoor PRETTIGE KERSTDAGEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Accountantskantoor Bolte Bejaarde vrouw jaagt inbreker op de vlucht Film in museum bij uw juwelier (de tegel is niet te koop) 56.75 wenst ahaar relaties Ons kantoor is gedurende de periode 24 december 1980 t/m 2 januari 1981 gesloten. Bwammerdamsingel 67 3112 RH Schiedam, tel. 010-269221* 0m&3 1896 broersvest 87-93 Tel. 010-267937 Wij lieten voor u deze unieke tegel maken van de molen de Walvis, de derde in de serie Oud-Schiedam. Deze tegel ontvangt u gratis bij aankoop ja- vanaf 1 Enorme kollektie oorsieraden Kristal colliers 130 cm 55," Voor een flonkerende kerst: brillant Ringen vanaf 159.75 Hangers vanaf 95.00 Oorknopjes vanaf 150.00 Echt zilveren hanger m gr illet collier 14.10 Normaal 23.75 Grote kollektie Quartzhorloges .Q Letterbroches zilver 12,-en 21.50 goud op zilver 49.75 Schitterend origineel Swarovsky kristal Afb. poes Oude ambachten in zuiver tin a n afb 4U.~ HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 3,- VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 BOLTE 0P een Vervolg van pagina 1 sema: „ik kan mij voor een deel wel vinden in het verhaal van dr. Lou de Jong, dit in tegenstelling tot het driemanschap die het helemaal niet eens zijn en waren met de ziens wijze van de vaderlandse geschied schrijver over de periode 1940. 1940-1945." „Men moet goed begrijpen", aldus de heer Roelfsema, „dat de basis voor de Nederlandse Unie werd ge legd in de periode 1930-1.940, men wilde namelijk via deze Neder landse Unie in deze vooroorlogse jaren de economische crisis aan pakken. Het enige wat ik van Lou de Jong vind", aldus de heer Roelfsema, „dat hij van mening is dat iedereen in de oorlogstijd een held moet zijn en dat waren er zeer velen in deze oorlogsjaren niet". BOEIENDE VOORDRACHT Het verhaal gaat verder met een be zoek dat de heer Roelfsema aflegde aan het Amsterdams Historisch In stituut. Daar waren enkele studen ten bezig aan een geschiedenis scriptie en hielden zich met name bezig met het ontstaan en de werk wijze van de Nederlandse Unie. Men wilde graag iemand op bezoek hebben die daar alles van af wist en uiteraard kwam men terecht bij de oud N.U. secretaris Roelfsema. Het werd een boeiende voordracht, zo zeer zelfs dat de heer Blom, lek tor van deze geschiedenis studenten met algemene instemming van zijn studenten na afloop zei: „wat jam mer dat dit maar voor enkelen be stemd is, waarom zet u het niet op papier In een boekvorm". De heer Roelfsema dacht na over die woorden en besloot het boek „In de ban van de tijd" te gaan schrijven, maar op een andere ba sis dan men aanvankelijk dacht. Hij schreef over de periode 1900- ,1980. boeiende jaren in de vader landse geschiedenis en gaf het boek als titel mee „In de ban van de tijd". Een hoofdstuk is dus gewijd aan Schiedam en de Schiedammers en de mentaliteit van hön. Hierover wil de heer Roelfsema (nog) niet veel kwijt, „dat moet een verrassing blijven", zegt hij. Wordt het een hoofdstuk waarvan de stadsbestuurders van 1980 rode oortjes krijgen? De heer Roelfsema: „er staan en kele opopmerkelijke zaken in, o.a. de reden waarom ik in 1974 ben weggegaan uit Groningen, iets dat niemand nog weet. „Het boek is ook duidelijk", aldus de heer Roelfsema. „Ik heb altijd gelukkig de instelling gehad niet om het probleem heen te draaien en dat doe ik ook „In de ban van de tijd" niet. De heer Roelfsema ein digt het Schiedamse hoofdstuk met het jaartal 1974, het jaar dat hij met pensioen ging. BRANDERSBUURT Wie Schiedammer onder Schiedam- Het Nieuwe StdCfsbldd ALGEMENE VOORWAARDEN gedeponeerd ter griffie van de arrondissementsrechtbank te 's -Gravenhage d.d 30 juli '79 onder nr. 78/1979. KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 PrivéOI 0-702986 J. Torn Telefoon 010-732877 PrivéOI 0-342312 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 PrivéOI 0-261270 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 PrivéOI 0-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 015-124331, toestel 35 Privé01807-18513 mers is n de heer Roelfsema bij zijn benoeming tot burgemeester van Schiedam in 1965 nog een inter- vieuw heeft afgenomen, zoals de schrijver van dit verhaal, weet dat het burgemeesterschap van de heer Roelfsema door twee zaken werd bepaald. In de beginperiode was daar de zaak rond de Brandersbuurt en la ter het ook vandaag nog zeer ac tuele binnenstadsprobleem. De kwestie rond de Brandersbuurt speelde zich af in de beginperiode van de tijd dat de heer Roelfsema burgemeester van Schiedam was. Historisch was toen de bijeenkomst in de Korenbeurs waar aktievoer- ders voor het behoud van de Bran dersbuurt en de heer Roelfsema met elkaar werden ge confronteerd onder het spiedend oog van de televisiecamera zodat ook de landelijke t.v. kijkers kon den kennis maken met het Schie damse probleem van dat ogenblik. Iedereen die deze bijeenkomst heeft meegemaakt vergeet het nooit meer. Zelden had Schiedam een roeriger bijeenkomst gehad waar zeer harde woorden werden gezegd. Ook de aktie 48 uur achter elkaar wandelen in de Brandersbuurt, die door de toenmalige aktievoerders waren opgezet, ligt nog helemaal in de herinnering van iedereen die daarbij betrokken was. Het toenmalige gemeentebestuur wilde een brandweerkazerne in de Schiedamse Brandersbuurt, de ak tievoerders wilden alle vervallen huisjes danig restaureren; het werd een brandweerkazerne. Hoe kijkt de heer Roelfsema nu te rug op deze zaak en heeft hij er in zijn „In de ban van de tijd" over geschreven? „Natuurlijk", zegt hij, „ik schrijf in het boek dat ik van mening ben dat wij als gemeentebestuur toen niet over de scheef zijn gegaan. De kwestie was zo: restaureren van de pandjes zou een flinke financiële aderlating tot gevolg hebben. Er was een bedrag mee gemoeid van vier .iljoen gulden. De aktievoerders zijn toen bij mij geweest en zeiden dat zij dit geld wel bij elkaar wisten te brengen via akties onder het Schiedamse be drijfsleven en de burgerij. Ik heb ze toen een jaar de tijd gege ven om het geld bij elkaar te halen en na een jaar kwamen de aktie voerders weer bij mij, zij hadden precies f 150,— ingezameld en er kenden toen dat hun aktie gran dioos was mislukt. OPRECHT Oprecht, open en eerlijk noemt de heer Roelfsema „In de ban van de tijd", maar wil toch niet ve passa ges kwijt uit het boek. „Laat men dat zelf maar 1/ lezen, zegt hij. Ook zijn zienswijze over de renova tie van de Schiedamse binnenstad komt uiteraard uitvoerig ter sprake en vooral de rol die de Empeo, de projectontwikkelaar van Bredero- de, die de Schiedamse binnenstad onder handen zou gaan nemen, daarin speelde. SCHIEDAM Een 71-jarige bewoon ster van een huis aan de Francois Ha- verschmidlaan werd dinsdagavond laat opgeschrikt door gerammel aan haar voordeur. De vrouw voelde zich onbehaaglijk, maar kon haar angst overwinnen toen even later ook glasgerinkel klonk. Toen zij een kijkje ging nemen aan de voor kant van haar huis moet zij een adspirant-inbreker op de vlucht heb ben gejaagd. De onbekende had een glas in lood raam naast de voordeur vernield, blijk baar met de bedoeling de woning bin nen te dringen. Het bleef bij materieele schade, als was die niet gering: vijfhonderd gulden. Aanzienlijk groter was de schade die onbekenden aanrichtten bij een pand van Fokkelipan woninginrichting aan de Parkweg. Daar werd een straatklinker door de ruit gegooid. Drie meter bij 1.50 meter glas werden daardoor versplinterd, ter wijl ook een plantenbak die achter het venster stond aan gruzelementen ging. Schade ruime tweeduizend gulden. SCHIEDAM Als laatste in de se rie „film en experiment" wordt in het Stedelijk Museum (Hoogstraat) in samenwerking met het Goethe Instituut zondagmiddag 21 decem ber weer een film vertoond. Gedraaid wordt „Schachsonate für film" van Hans Richter. De voor stelling begint om drie uur in de aula en de toegang is gratis. Toch zegt de heer Roelfsema: „voor wat Schiedam betreft ben ik in 1974 geëindigd. Toen ben ik met pen sioen gegaan en wat daarna is ge beurd is mijn zaak niet". Voor die periode wordt de Schie damse gemeentelijke politiek in de periode 1965-1974 beschreven, maar daarover wil de heer Roelfsema ook nu nog ni,ets kwijt. „Laat ik het zo zeggen", verklaart hij lachend, „mijn zienswijze, zoals beschreven in het boek, komen niet helemaal overeen met de gemeente lijke politieke opvattingen van van daag.... „Ik ben ervan overtuigd", aldus de heer Roelfsema, „dat iedereen die het boek straks heeft gelezen tot de slotsom komt dat ik de politieke verhouding van vandaag en van het verleden heel eerlijk en openhartig heb beschreven. Na zijn Schiedamse periode is de heer Roelfsema nog geruime tijd aktief geweest als voorzitter van het universiteitsbestuur van de Erasmus universiteit in Rotterdam. Ook dat komt uiteraard ter sprake. Het laatste gedeelte van het boek heeft als titel meegekregen „onge kamde gedachten, mijmeringen over straks en nu". „De uitvinding ongekamde gedachten is niet hele maal origineel", aldus de heer Roelfsema: „ik heb het overgeno men van een Poolse schrijver". Het boek poogt te laten zien, hoe de omstandigheden een mensenleven vaak beslissend beinbloeden. De hoofdstukken worden telkens inge leid door een samenvatting der ge schiedenis. Wie leven en denken van de oudere generaties wil begrijpen mag dit boek niet ongelezen laten. Oudere lezers zullen een „feest der herken ning" beleven. Zij zien zelf terug. Jongeren zullen misschien meer be grip opbrengen voor opvattingen en gevoelens van vorige generaties. Zij lezen, wat de ouderen bewoog. „In de ban van de tijd" sluit met het hoofdstuk „Mijmeringen over nu en straks", waarin ik mijn mening geef over de tegenwoordige geeste lijke en politieke situatie. Openhar tig en onomwonden. Het blijkt, dat hoop voor de toekomst naar mijn overtuiging niet behoeft te worden opgegeven. De twintigste eeuw is tot dusver boeiend en in vele opzichten ook chaotisch geweest. Twee wereld oorlogen teisterden de mensheid. De weerslag ervan leest men in een persoonlijke levensvisie opgete kend in een boek van 400 pagina's. „In de ban der tijd" verschijnt eind januari/begin februari bij drukke rij De Eendracht in Schiedam. Bij voorintekening kost het boek 42,50, na verschijning 49,50. SCHIEDAM Met Kerst zal het (ille gale) zendstation Radio Boemerang extra lang in de lucht zijn met enige voorbehoud weliswaar, want in het nabije verleden werd de zender al tweemaal het zwijgen opgelegd door politie en PTT. Gaat alles goed, dan zendt Boemerang beide Kerstdagen uit van 7 uur 's ochtends tot 2 uur ('s nachts). Het programma voor die dagen ziet er dan als volgt uit: 7.00 uur: Non-stop muziek. 8.00 uur: Kerst-Ontbijt-Show met Ferry van Amstel. 10.00 uur: Cabaret met luisterliedjes-, 11.00 uur: Koffie met Kerst (Pablo met assistentie). 12.00 uur: Kraakhelder met Flip van Boven en Leo van de Zee. 13.00 uur: Richard van Holland. 15.00 uur: Kerstmix, kerstwensen en verzoekplaten aan elkaar gepraat door: Leo, Ferry, Rob, Peter, Flip en Pablo. 24.00 uur: Kaarsjes aan met Boeme rang met Rob van der Linden. 1.00 uur: Kaarsjes aan met Boemerang met Leo van de Zee. 2.00 uur: Zendersluiting. Op 2e Kerstdag is het programma na genoeg eender, met dit verschil dat de laatste twee uur de heren Ferry van Amstel en Pablo te horen zijn. Luisteraars die radio Boemerang de laatste tijd slechter dan voorheen ontvangen kunnen gerust zijif dit ligt niet aan hun toestel. De piepjes en het geruis in de uitzen ding worden veroorzaakt door de sto ring van andere zenders die op de zelf de golflengte zitten. Boemerang zal proberen daar iets aan te doen. In deze kerstweek ziet de Ak tuele 15 (Schiedams eigen hitparade), samengesteld door vijf lokale platen- handelaren, er als volgt uit: (uitgezon den zondag tussen één en twee uur, via de 98 Mhz, kanaal 37). 1 (1) 5 weken Santa Maria, Roland Kaiser. 2 (4) 2 weken Baggy Trousers, Mad ness. 3 (11) 4 weken Lola, The Kinks. 4 (3) 2 weken Celebration, Kool and the Gang. 5 (2) 7 weken Super Trouper, Abba. 6 nieuw Happy X-mas, John Lennon Joko Ono. 7 (6) 5 weken Passion, Rod Stewart. 8 (12) 2 weken Mama he's a soldier now, Saskia en Serge. 9 (14) 2 weken Starting over, John Len non. 10 (7) 6 weken My number one, Luv. 11 (7) nieuw De do do do de da da da, The Police. 12 (5) 4 weken Rover's return, The Korgis. 13 nieuw Do you feel my love, Eddy Grant. 13 nieuw Stop the cavalry, Jona Lewie. 14 Nieuw Stop 15 nieuw Het is koud zonder jou, André Hazes. DE HOLLANDSTALIGE TOP 3 1 (1) 3 weken Het is koud zonder jou, André Hazes. 2 (3) 2 weken Een barg die h.e un krul in de steert, de Aal. 3 (2) 7 weken Ik lig op m'n kussen stil te dromen, Hepie Hepie. N-V -afcw J- zilver vanaf 9.- doublé vanaf 10.< goud op zilver vanaf 17.50 goud vanaf 49.- {«afro"*- reeds vanaf 4"t O

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 3