KRUISVERENIGING SCHIEDAM Kruiswerkeen beweging vanuit de bevolking Conditie verbetering mannen Geven na leven DOET LEVEN Nieuwe mede werksters Afscheid CURSUS A.S. OUDERS Wij wensen u Prettige feestdagen en een Voorspoedig en gezond 1981. PsTT" MAANDELIJKS INFORMATIEBULLETIN Redaktie-adres: Vlaardingseweg 18a, telefoon 701936 Wisselwerking De (on)machtige dokter) Deze brief is gericht aan al die mensen in de wijk Oost, van wie ik niet per soonlijk afscheid heb kunnen nemen. Het kost mij moeite om weg te gaan, omdat wijk Oost in de tijd dat ik er ge werkt heb, een boeiende wijk geweest is. Toen ik er 4 1/2 jaar geleden kwam, had ik geen idee waar ik terecht zou komen. Nu zeg ik: Wat leeft er eigenlijk veel in een wijk! Wat gebeurt er veel achter al die gesloten deuren. Zo veel ver schillende mensen met hun opvattin gen en gewoontes, jonge mensen, kin deren en oude mensen. Ik heb een hoop geleerd van hen-zij hebben er voor gezorgd, dat mijn werk niet saai of eentonig geworden is. Bedankt allemaal en veel succes aan Tinie Kennepohl, die mijn werk gaat overnemen. Veel groeten, Yvon v.d. Ende lET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 48 VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 Dit was het centrale thema van een inlei ding die de heer J. Moor, bestuurslid, van de Kruisvereniging Schiedam, tevens me disch direkteur van Interkruis Zuid-Hol land, hield voor de vergadering van de le den en de ledenraad op 17 november j.l. Een inleiding die stof gaf voor een boeiende discussie over de koers die het nu al hon derd jaar oude kruiswerk zou moeten varen in deze tijd. Uit welk denken ontwikkelen we de zorg. Dat is de vraag die elk kruisverenigingsbe- stuur zich stelt bij het formuleren van een beleidsvisie voor het kruiswerk in de eigen plaats. De vroegste aktiviteiten van de kruisorgani saties, in de vorige eeuw, beoogden het hoofd te bieden aan omvangrijke bedreigin gen van de volksgezondheid zoals cholera- en andere epidemieën en problemen als de hoge kindersterfte. Door voortschrijding van de wetenschap nam de kennis toe over de aard en-de oorza ken van ziektes en kindersterfte. Duidelijk werd dat dit veel te maken had met hygiëne in de persoonlijke en openbare sfeer. Deze toename van kennis gaf groepen men sen de impuls en het vertrouwen dat nodig was om gezamenlijk iets te ondernemen te gen de grrite vijanden van de volksgezond- heid.De voorlichting kwam op gang over zaken als: lichamelijk hygiëne, de voorde len van water koken en de kwalijke gevol gen van spuwen op de vloer van openbare ruimtes en op het balkon van de (paarde) tram. Duidelijk werd het belang van ont smettingsmaatregelen bij epidemieën. De kindersterfte daalde aanzienlijk door voor lichting over voeding, ligging en kleding van zuigelingen en kleuters. (Het eerste con sultatiebureau werd gesticht in 1901. Voor de later ontstane wijkverpleging was de basisformule, de wisselwerking tussen voorlichting en zorg. De verzorging van de zieke thuis ging gepaard met individueel ge richte voorlichting over genezen van- en omgaan met de ziekte. Anderzijds ver schafte de thuiszorg de zorgverlenende een beter inzicht in de behoefte aan voorlich ting en zorg. Op donderdag 8 januari 1981 wordt de cur sus conditieverbetering voor mannen her vat. Dit is een trainingsprogramma voor man nen boven ongeveer 30 jaar, die de ver schijnselen willen bestrijden van een leven waarbij te veel wordt gezeten achter bu reaus en autosturen en dergelijke. Het be staat uit reeksen van 12 weken waarin 1 uur per week, op donderdagavond, stevig gezwoegd wordt (trimmen is niet helemaal het juiste woord) onder deskundige leiding van een plaatselijk bekend fysiotherapeute. Voor nadere bijzonderheden over deze cur sus kunt u bellen: mevrouw M. van Pelt, te lefoon 703820. Voor een beperkt aantal mannen is er nog gelegenheid om deel te nemen aan de cursus. U kunt daarbij kiezen tussen de tijden 19.30-20.30 en 20.30-21.30. Degenen die reeds eerder deel namen wor den automatisch weer ingeschreven als zij zich niet uitdrukkelijk afmelden. De besturen van de kruisorganisaties lieten de zorg zelf en het bepalen van de aard en omvang van de zorg over aan de professio nele krachten, de wijkverpleegkundigen. Het bestuur schiep de voorwaarden waar onder de professionele krachten hun taak konden vervullen. Met het verdwijnen van epidemieën was, zou men kunnen zeggen, een aantal van de oorspronkelijke doeleinden van het kruis werk bereikt (al is dit uiteraard niet alleen te danken aan de inspanningen van het kruiswerk). De kruisorganisaties konden nu hun aandacht en deskundigheid gaan rich ten op andere terreinen van gezondsheids- zorg. Voortdurend hebben de instellingen van kruiswerk kunnen beschikken over gemoti veerde mensen die zich, als werkers in het veld of in bestuursfuncties inzetten om het kruiswerk dienstbaar te maken en aan te passen aan de behoeften in een verande rend leefpatroon. Ook de Schiedamse instellingen namen nieuwe taken op zich zoals kraamzorg en gezinsverzorging. Door de grote toename van aktiviteiten en daarvoor noodzakelijke specifieke deskundigheid in deze sectoren zijn deze taken later weer ondergebracht in afzonderlijke organisaties. Maar steeds was het uitgangspunt, waar liggen de proble men, waar zijn leemten in de gezondheids zorg. Niet anders dan een eeuw geleden gaat het er ook nu nog steeds om, mensen bewust te maken van wat zij zelf kunnen doen, per soonlijk of in georganiseerd verband aan hun gezondheid. Een verschil met de begin tijd van het kruiswerk is wel dat toen de dreigingen voor ie'dereen beter zichtbaar waren, bij voorbeeld in de vorm van epdide- mieën of volksziektes, waar men lange tijd machteloos in had berust. Tegenwoordig is het wel eens moeilijker, om mensen bewust te maken van de verborgen gevaren voor de gezondheid, zoals welvaarts-leefgewoonten waarvan je pas laat, maar dan vaak onaf wendbaar, de fatale gevolgen ondervindt. We lijken voor genezing van onze kwalen steeds meer afhankelijk van de arts en het ziekenhuis, die met een indrukwekkende gespecialiseerde kennis en technische uit rusting en efficiënte organisatie beschik baar zijn. Maar het zijn juist de professio nele gezondheidswerkers in en buiten het ziekenhuis, ook binnen de kruisorganisa ties, die hun gedeeltelijke onmacht en gren zen zullen erkennen. Onmacht vooral als het er om gaat greep te krijgen op cultuur gegevens als vereenzameling van flatbewo ners en anderen die in een maatschappelijk isolement geraken, en op problemen rond alcohol en drugs. Belangrijk is dat mensen die het direkt aan gaat elkaar vinden en de werkelijk behoef ten aan hulp zichtbaar maken. Even nood zakelijk is het dat de professionele werkers in de gezondheidszorg en met name in het kruiswerk en niet minder de besturen, open staan voor de zo aangedragen problemen en zich instellen op daadwerkelijk hulp daarin. Oude formule nog altijd nieuw Onverwoestbaar blijft de formule voor het kruiswerk: de wisselwerking zorg-voorlich ting-zorg. Moderne varianten op dit thema zijn: een onderzoeks- en voorlichtingspro ject over omgaan met borstkanker, een anti-rookkursus opgezet met vrijwilligers, voorlichting over medicijngebruik. Na pra ten en denken volgt altijd de vraag: en wat gaan we er aandoen. Niet zelden zal het gaan om problemen, die een aanpak vergen die buiten de mogelijk heden liggen van de „gewone" wijkver pleegkundigen. Daarvoor is de hulp nodig van meer gespecialiseerde krachten zoals die beschikbaar worden gesteld door de vereniging Interkruis Zuid-Holland. Een tendens naar schaalvergroting is waar neembaar, waar niet iedereen gelukkig mee is. Wel kan worden gezegd dat de hulp van een overkoepelende organisatie gunstige voor waarden schept voor bepaalde vormen van dienstbetoon door de plaatselijke kruisor ganisaties. Te denken valt aan de onder steuning door deskundigen op het gebied van gezondheidsvoorlichting en opvoeding, begeleiding van kankerpatiënten of moe der- en kindzorg. Mede door deze onder steuning kunnen professionele krachten en besturen van de plaatselijke kruisvereni gingen werken aan het bewustmaken van mensen voor hun eigen en gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid voor de gezond heid, en wat is dat anders dan: kruiswerk, een beweging vanuit de bevolking. Dit is het devies van instanties, dje zich be zighouden met transplantaten. Alhoewel het voor velen onder ons een min der geliefd onderwerp is om over te praten of zelfs om over na te denken, zou het toch goed zijn om enige zaken eens op een rijtje te zetten. Immers, na uw dood zou er ie mand onnoemelijk gelukkig hebben kun nen worden als u, het inmiddels overbe- kende-donorcodicil had ingevuld en bij u gedragen. Waar is de medische wetenschap nu zoal mee bezig op het gebied van transplanta ties?. De hoornvlies, huid-, hart-, en nier- transplanties zijn toch wel de bekende en meest succesvolle. Wist u dat er bij niertransplantaties zo'n 70% kans op succes bestaat? Wat tevens al veel wordt toegepast is het in jecteren van kinderem die lijden aan groeistoornissen met groeihormoon, wat verkregen wordt uit de hypofyse een speldeknop groot orgaantje in de hersenen. Ook wordt er veel geexperimenteerd met long-, lever-, beenmerg-, alvleesklier-, en thymustransplantaties. (Thymus is een klier, wat ligt tussen de longen en het hart bij kinderen en verdwijnt in de puberteit. Het speelt een belangrijke rol in het immu niteitsmechanisme). Hoewel er al enkele successen geboekt zijn, blijft het sterftecijfer na een jaar toch nog erg groot. Wat zijn nu de problemen, waar men mee te kampen heeft? Het lichaam bezit een af weermechanisme, dat lichaamsvreemde stoffen afstoot. Hoe goed de bedoelingen ook zijn, waarvoor het werd ingebracht. Daarom moet dë ingebrachte stof (weefsel of orgaan) zo identiek mogelijk zijn aan de eigen lichaamsstructuur. Bij de bloedtrans fusie eigenlijk ook een transplantaat heeft men die moeilijkheden aardig over wonnen. Teneinde alle transplantaties zo succesvol te kunnen uitvoeren zullen er nog veel on derzoekingen gedaan moeten worden naar mogelijk onbekende stoffen, die dat succes nu onmogelijk maken. Waarom is het nu zo belangrijk om donor te worden? Alleen al voor het behandelen van een kind met groeistoornissen zijn erg veel donors nodig. Daarbij komt nog, dat het lichaam van ie mand, waarbij een transplantaat is afgesto ten door misschien nog te veel lichaams vreemde stoffen, uw orgaan wel zou aanne men. En u bent misschien een van de weini gen, die hem of haar zoudt kunnen helpen. Houden we niet allemaal van het leven? Gun het dan ook uw medemens Het donorcodicil is verkrijgbaar bij uw huisarts, apotheek of drogist. Mevrouw W. van Mourik is vanaf 1 november als wijkziekenver zorgende werkzaam in de wijk Zuid. Mevrouw T. Kennepohl werkt sinds 1 december als verpleegkun dige in de wijk Oost. Deze cursus wordt gegeven voor de aan staande ouder(s), die zich wat meer willen oriënteren op de zwangerschap en alles wat daarmee verband houdt. Er kan onder andere gesproken worden over de babyuitzet-inrichting van de baby kamer-psychische en lichamelijke invloe den-bevalling-babyverzorging-voeding enz. enz. De cursus wordt in gespreksvorm gegeven. De middaggroep start donderdag 22 ja nuari om 14.00 uur en wordt gevormd door aanstaande moeders. De avondgroep start donderdag 22 januari om 20.00 uur en zal gevormd worden door aanstaande moeders en vaders. De cursussen zullen gehouden worden aan de Westerkade in het houten gebouwtje tegenover nummer 24. De kosten hieraan verbonden bedragen voor de middaggroep 10 gulden per persoon en voor de avondgroep 15 gulden per ou derpaar te voldoen op de eerste middag of avond. Duurt het nog vier maanden of korter voor dat de baby komt en wilt. u meedoen aan deze cursus? Belt u dan 's morgens tussen 10.00 en 13.00 uur telefoon 266264.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 48