Angst voor ramp blijft' Doe-het-zelf plan voor evacuatie van Groenoord y Kerst-lnn V.A.G. Audi 4.50 „Young Voices" zingend aktief Bloemschikken voor de Kerst WESTLAND MOTORS B.V. Voor de Kerstdagen! JOHN LENNON VAN DAALEN UW dealer De Hondert Margen 8, DE LIER wmmmk bedrijfswagens mm Kostuums Smokinghemden Strikken Pullovers Voor eventuele veranderingen eigen kleermaker dus vóór de Kerst klaar! Groenelaan 83, Schiedam. mannen mode GRAMMOFOONPLATEN Kerstsinole Happy Christmas i rv-sv, ^WSSSÊSÊÈÊÊÊSSÊS^^^ HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 58 VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 SCHIEDAM Rampenplannen zelden was dit onaangename thema zo actueel als de laatste maanden. Naar mate de vrees voor industriële catra- strofes en oorlog toeneemt, wordt ook steeds luider de vraag gehoord: wat doen we als het ooit zo ver komt? Lig gen er dan kant en klare plannen om de bevolking snel en doelmatig zijn biezen te laten pakken? In Groenoord, een wijk waar 25.000 Schiedammers (voor het merendeel in hoge flats) wonen, hield de heer L. J. Varewijck zich het laatste jaar vrijwel oGafgebroken met deze kwestie bezig. Hij deed dat in zijn eentje. Ofschoon hij secretaris is van de Huurders Be langen Vereniging Gemeente Flats Groenoord, kreeg hij van de overige le den weinig medewerking. „Ze hoorden welwillend mijn plannen aan, maar daar bleef het eigenlijk bij", aldus Va rewijck, die echter over voldoende vrije tijd beschikte om alleen door te gaan. VOORSTELLEN Het resultaat van zijn bezigheden werd deze week aan burgemeester Te Loo overhandigd: een werkstuk van 16 pa gina's met suggesties, situatieteke ningen en mogelijkheden om de bevol king van Groenoord bij een eventuele ramp snel te evacueren. „Er wordt al jaren gepraat over een rampenplan", aldus Varewijck in zijn voorwoord bij het boekje. „Het zal wel een kwestie van geld zijn dat er nog steeds niets op papier staat. Maar de angst voor een ramp blijft, en voor het zover is moet er iets gebeuren. We moeten gezamenlijk met voorstel len komen. Vandaar deze suggesties. Terwijl de gemeente langzaam maar zeker een ontwerp voorbereidt voor een rampenplan voor heel Schiedam medio *81 moet het klaar zijn nam Varewijck in zijn eentje de situatie in Groenoord onder de loep. Zijn voornaamste conclusies: woonerven, verkeersdrempels en wegversmallingen verhinderen een snelle evacuatie (Peter van Anrooylaan, Eduard van Beinumlaan) ernstig knelpunt is de spoorweg overgang bij NS station Nieuwland. Harreweg, Dorpsweg en Kerklaan zijn voor een snelle en massale aftocht onbruikbaar. UITVALSWEGEN Derhalve moeten er volgens Varewijck op korte termijn uitvalswegen worden aangelegd die een grote verkeers stroom kunnen verwerken. Als moge lijkheden noemt hij: (eventueel afsluitbare) uitvalswegen naar de nieuw aan te leggen Rijksweg 19 ondertunneling van de spooorbaan bij Nieuwland een brug annex spoorwegovergang bij de spoorbaan Delft-Schiedam Om een goed en volledig overzicht te krijgen van de bevolking in Groenoord wil Varewijck alle „kwetsbare" groepen inventariseren: hoeveel blinden wonen er in de wijk, waar staan de scholen, waar wonen de bejaarden en minder valide mensen, hebben zij eigen ver voer, enzovoorts. Om al deze mensen bij een onverhoop te ramp te evacueren moet Groenoord kunnen beschikken over een groot aantal vrijwilligers en beroepsredders. Naast particulieren die zich vrijwillig aanmelden denkt Varewijck aan me dewerkers die via het arbeidsbureau geselecteerd kunnen worden (langdu rig werklozen bij voorbeeld), en die door regelmatige oefeningen precies weten wat hun te doen staat als zich een ramp mocht voordoen. Deze vrijwilligers zullen nauw moeten samwerken met brandweer, politie, GG en nGD, BB e Rode Kruis, nog een re den om herhaaldelijk te oefenen. SCHIEDAM Evenals voorgaande jaren heeft het Hervormd Jeugdkoor „The Young Voices" uit Schiedam rond de Kerstdagen weer een druk programma voor de boeg. Op zondag 21 december werkt het koor mee aan de Advents/kerstviering van de Hervormde Jeugdkerk „Irene". Deze dienst begint om 10 uur 's mor gens en wordt geleid door de heer H. de Rooij. Het koor is reeds vanaf kwart voor tien te beluisteren. De dienst wordt gehouden in het Ge bouw voor Chr. Soc. Belangen aan de mum.,- - Varewijck in Groenoord: „A's er wat gebeurt moeten we snel weg kunnen". BUSSEN In zijn werkstuk doet Varewijck nog meer praktische suggesties. Hij zet ui teen hoe de verschillende flattypes naar zijn idee het doelmatigst ontruimd kunnen worden, en stelt voor om bij een eventuele catastrofe de bewoners af te voeren per openbaar vervoer (RET- bussen en dergelijke). In de bussen moeten invullijsten klaar liggen, zodat de namen van de inzit tenden genoteerd kunnen worden, waardoor de vraag „wie is waar" ge makkelijk beantwoord kan worden. Ook op scholen moeten dergelijke lijs ten bij de hand zijn. Partikuliere autobezitters zouden een voorgeadresseerde antwoordkaart moeten krijgen, die altijd in de auto bewaard wordt en die direct na aan komst op het noodonderkomen op de post moet. Varewijck tenslotte: „ik wil niet zeggen dat dit plan compleet is. Nu alles op papier staat kunnen we 't verder uitwerken". BEMOEDIGEND Op het stadskantoor zijn Varewijck suggesties welwillend in ontvangst ge nomen. De heer Brouwer (kabinetsza ken) die samen met enkele hoofden van dienst werkt aan het rampenplan voor heel Schiedam: „Het is bemoedigend dat wijkbewoners zelf meedenken. Voor ons staat er niets nieuws in dit plan, maar toch zeggen we: bedankt. Momenteel zijn we bezig met de opstelling van een globaal plan; tegen de tijd dat we de details gaan ui twerken kunnen we de inhoud van me neer Varewijck suggesties nader bekij ken. Zijn plan is nu voor advies naar de braa. brandweer. Als we aan een gede tailleerd plan voor Groenoord toezijn gaan we verder praten met Varewijck". Lange Haven 73, alwaar na afloop van de dienst een kopje koffie het samen zijn zal afsluiten. Iedereen en in het bijzonder jongeren zijn van harte wel kom. Op woensdag 24 december 's avonds om elf uur wordt in de Grote Kerk aan de Lange Kerstraat een kerstnacht dienst gehouden. Aan deze dienst wer ken „The Young Voices" eveneens mee. Voorganger in de dienst is ds. J. v.d. Werf. De kerk is reeds vanaf half elf open; het koor is reeds vanaf kwart voor elf in de kerk te beluisteren. Op donderdag 25 december (eerste kerstdag) is het koor te beluisteren in de Hervormde Rehobothkerk aan de Billitonlaan te Vlaardingen. Deze dienst begint om 10 uur en ook hier begint het koor reeds met zingen om kwart voor tien. Men schrijft ons: „Tijdens de kerstdagen, 25 en 26 de cember 1980, organiseert St. Open Huis weer een Kerst Inn in het dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766 te Schiedam, telefoon 705500. Ook nu hebben wij weer vele hel pende handen nodig om de diverse aktiviteiten in goede banen te lei den. Daarom doen wij een dringend be roep op vrijwilligers, die de midda guren van 13.00-17.00 beschikbaar hebben, om ons tijdens deze uren te komen helpen. Voor nadere informatie of opgave van uw medewerking kunt u bellen mevrouw A. van de Zee, telefoon 702798. Voor het diner kunnen nog kaarten 15,— besteld worden bij boven genoemde adressen. Namens Open Huis, Postbus 321, Schiedam". Schiedam - Niet alleen natuurge- richte verenigingen, zoals voor volkstuiners, stellen ook dit jaar hun leden in de gelegenheid zelf hun kerstversieringen te maken in collectief verband, en onder des kundige leiding. Ook de plaatselijke diensten/wijk centra doen dit als een onderdeel van de gepropageerde bezigheidst herapie voor ouderen en tevens jeugdige personen. Deze uitingen van creativiteit zijn maandag te zien in het Wijkcen trum „De Woudhoek" en daags daarna in het Dienstencentrum „De 4-Molens". In beide gevallen staat het maken van groencomposities voor wand en tafelversieringen onder leiding van ervaren bloemschikkers die hiervoor een cursus hebben ge volgd. Het zijn leden van de KMTP, afde ling Schiedam, die zich hiervoor be langeloos inzetten. Het bloemschikken ge beurt hier tijdens de middaguren. Met de andere leden die nog steeds de KMTPcursussen volgen is er in de „4-Molens" 's avonds een ge meenschappelijk maken van kerst versieringen. m 1 VW Polo1979 3 VW Golf extra1975-1978 1 VW Golf Gl.1977 2 VW Golf diesel1977 1 VW Golf diesel LD1977 3 VW Golf LS1977-1978 3 VW Derby LS1977-1978 2 VW Scirocco GT1977 1 VW Passat automaat1976 1 VW Passat LS.1976 1 VW Passat comfort 5-deurs.1977 3 VW Passat S variant 5-deurs1.975-1978 1 VW Passat GLD diesel 3-deurs1.979 3 Audi 100 LS1976-1978 1 Audi 100 LS 5S1976 1 Audi 100 LN diesel1979 1 BMW 316 met gasinstallatie1978 1 Peugeot 504 GL diesel1976 1 Peugeot 304 GLD.1978 1 Opel Ascona 19S1978 1 Opel Ascona 16S1976 1 Opel Kadett.1977 1 Opel Kadett coupé1976 1 Toyota cressida met gas1978 1 Ford Capri 1600 schuifdak1980 1 Ford Granada 2300 L automaat1976 1 Citroen 1220 bassalt1978 1 Renault saffari1978 1 Honda Accord1978 1 VW LT 28..1978 4 VW bestel met ruiten.1977-1978 1 VW Pick-Up1978 1 VW Pick-Up dubbel cabine.1977-1978 GEOPEND van 8.00-19.00 uur ZATERDAG van 9.00-16.00 uur 01745-4645 VERKOPER: 010-150101. O a zwarten OCQ AA donkerblauw v.a. Ovvivv wit en bleu v.a. satijn en velours zwarte velours V-hals Ei J tel Rotterdamsedijk 252

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 58