Opsporing verzocht! I I I I I Volop aktiviteiten voor kinderen in Groenoord m I I I I I I I I I I I Opgespoord I I I I I I I I I I F Kerstbingo in Bijdorp Spreektijd toehoorders Huishoudelijke Voorlichting =- M. C. M. de Groothuis, Stadhouderslaan 28-30 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 60 VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 gniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii(^ Illlllllllllllllllli In de vorige aflevering van „Opsporing verzocht" (HNS vrijdag 12 december) werd een foto gepubliceerd van een elf tal heren, aangetreden voor een oefening van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Een aantal van deze personen blijkt nog in leven te zijn. Dat zegt de heer J. de Gids, die zelf ooit deel uitmaakte van deze organisatie en daar nog tal van levendige herinneringen aan heeft, ondanks zijn hoge leef tijd: 89 jaar. De heer De Gids stelde ons de hier afgebeelde foto ter hand, een opname van de „voorgan ger" van de BVL, namelijk de Vrijwillige Landstorm. De foto werd gemaakt in 1916 op de schietbaan in Delft en het gefotografeerde gezelschap be staat vrijwel uitsluitend uit Schiedammers. SCHIEDAM Op de foto van de Enkele landstormers, hier ver eeuwigd in een kloeke pose, stonden ook op de foto in de krant van 12 december (Ondr andere Wessel, Krommenhoek en Van Katwijk). De heer De Gids zelf zit in de rechterbenedenhoek, hurkend naast de liggende soldaat. In 1940 vierde De Gids zijn 25-ja- rig jubileum als Landstormer; bij die gelegenheid kreeg hij een gedenktegel die hij nog al tijd zuinig bewaart. Enkele verhelderende opmer kingen over de (B) VL: de orga nisatie werd in het verre verle den (in 1915) opgericht om „weerbare mannen te kweken" (zoals de heer De Gids het uit drukt), en werd na de wapen stilstand in 1918 van Vrijwil lige Landstorm omgedoopt in Bijzonder Vrijwillige Land storm. In feite werd het dus ge- revue „Zie je wel het kan" uit 1951 die in de rubriek Opspring verzocht van vrijdag 4 november was opge nomen, heeft het bestuur van de gymnastiekvereniging THOR (Tot Heil Onzer Ribbenkast) veel reac ties gekregen. De namen die achterhaald zijn: Clezien Bouman-van Meurs, Cocky Dinkelaar, Tini van Ruiven, mevr. Berkhout-Van Doorn, Tilly Broekhoven-Syberden, Annie van Meteren, Hamerslag, mevr. Haay- Roelfse, Corrie van 1 Zelfde, Elly Henemans, mevr. Scheffers-Spies- sens, Ineke de Ruiter, Miep van der Horst, Elly Spijkhoven, Maartje Nacht/.aam en Nini de Zanger-van Beek. Reacties kwamen er van heide en ver, oa. van Nini de Zanger van Beek die momenteel in Zwiep woont. Haar reactie willen wij u niet onthouden: „Een paar dagen geleden stuurde mijn moeder, die in Schiedam woont, mij een foto toe, waarboven opsporing verzocht stond. Op het plaatje allemaal jongeda mes, waarvan ik er één ben, beter gezegd was, in lange witte jurken, geflankeerd door twee gymnastie kleraren. Erg leuk om zo'n oude foto zo weer terug te zien. Mijn persoontje zit als tweede van links op de grond. Een aantal van de meisjes herken ik „p uc giuuu. nog dij inor en i my nroeitnoven Een aantal van de meisjes herken ik beloofde het bestuur om wat uit de vaag, maar hun namen ben ik kwijt. Dat is natuurlijk niet zo vreemd, want ik heb sinds 1963 nauwelijks meer een stap in mijn geboorte plaats Schiedam gezet. In 1963 ben ik naar de Achterhoek verhuisd, slechts een korte tijd heb ik daar aan gymnastiek gedaan bij d^ huisvrouwen afdeling van DOS uit Barchem. Van de uitvoering waar de foto ge maakt is kan ik me werkelijk hele maal niets meer herinneren. Wel van de gymnastrade in Rotterdam. Onze turn gymleraar de heer Jan Brand heb ik ook als leraar gehad op de Mulo, op de Willem de Zwij- gerschool. Een fijne leraar waar ik erg goed les van heb gehad, (mis schien hierdoor mijn aantekening gymnastiek voor mijn onderwijzer- sacte te danken). Zo, één persoon is in ieder geval op gespoord. Ik neem aan dat er vast wel meer zullen zijn. De foto is tcch nog aardig duidelijk. Ik zou het leuk vinden om ook de namen weer te weten die bij de an dere gezichten horen. Ik hoop dan ook, dat u die, als u denkt dat u ze binnen heeft, aan de mensen die aan de oproep gereageerd hebben, zult toe sturen. Het lijkt mij in ieder geval best leuk om dat na al die ja ren weer te ontdekken". Nini de Zanger-van de Beek, Zwiep- seweg 164, 7241 PV Zwiep post Lo- chem. Clezien Bouman turnt altijd nog bij Thor en Tilly Broekhoven beloofde het bestuur om wat uit de woon een verlengstuk van een I al bestaande instelling. „We moesten niet meer dan tien uur per week oefenen", herin- I nert de voormalige landstor- mer De Gids zich. „Maar ik mag wel zeggen dat wij zéér kranig waren". Kort na de Duitse bezetting I van Nederland in 1940, werd de I BVL opgeheven. Oud-leden zijn thans nog altijd te vinden on- I der de Schiedamse Schietver- eniging, die bijeenkomt in de Korenbeurs, dezelfde plaats I waar indertijd de Landstor mers oefenden. Gaarne zou de heer De Gids nog eenmaal zijn oude kamera den ontmoeten of vernemen I hoe het met hen gaat. Zijn adres: J. de Gids, Mgr. Nolen- slaan 157. Misschien zit er zelfs een reünie in? oude tijd op papier te zetten voor het clubblad van de vereniging. Van mej. Hamerslag kreeg men een telefoontje uit Harderwijk, waar zij momenteel woont. Miep van der I Horst woont nog verder weg name- I lijk in Zuid-Africa. Zij zal het nieu- we Stadsblad daar wel niet ontvan- I gen, hoewel?? je weet maar nooit, I wat in Zwiep kan is daar ook moge- lijk, laat de redactie van het club- I blad Thoriade weten. De reacties van de meeste dames n waren om eens gezellig bij elkaar te I komen. Als het bestuur zoiets orga- niseert, dan zouden wij gaarne hier- van op de hoogte willen worden. SCHIEDAM Op zaterdag 20 de cember organiseert Wijkvereniging Bijdorp weer haar jaarlijkse Kerst Bingo-avond. De avond is in Tref punt Bijdorp en begint om 20 uua. In een echte Kerstsfeer kan een ie der weer het spannende spel mees pelen. De prijzen zijn aanwezig in de verlichte kerstbomen en blijven in de enveloppen, voor een ieder weer een verrassing. Kinderen on der 12 jaar alleen onder geleide toe gang. SCHIEDAM De Stichting Huis houdelijke Voorlichting geeft tegen het einde van het jaar nog eenmaal een overzicht van het cursusbestand. Zelf kleding maken 12 lessen van 2 V2 uur op maandagmid dag, avond, dinsdagavond, woensdag morgen, -avond, donderdagmiddag, - avond in het M.C.M. de Groothuis, Stadhouderslaan 30. Kosten 77.50 voor 12 lessen. Op woensdagmorgen en -avond en dinsdagmiddag in wijkcentrum De Blauwe Brug in Groenoord, en maan dagavond. (er zijn nog plaatsen vrij). Er zijn hier en daar nog plaatsen. Koken voor beginners 8 lessen van 2 Vi uur op dinsdagavond in de huishoudschool „De Hargahof', Valeriusstraat 29-31. Kosten 55, plus ingrediëntengeld. Er zijn nog een paar plaatsen. De kursus start 13 ja nuari. Fijne keuken 8 lessen van 2 Vi uur op maandagavond in de huishoudschool „De Hoeksteen". Kosten 55,plus ingrediëntengeld. De kursus is vol t/m juni. Gezond vegetarisch koken 6 lessen van 2 uur op woensdagavond in de huishoudschool „De Hoeksteen", B. v. Haarenlaan 1155. Kosten 60. plus ingrediëntengeld. Voor de kursus- sen van 25 februari zijn nog een paar plaatsen. Indische keuken 8 lessen van 2 Vi uur op donderdag avond in de huishoudschool „De Hoeksteen", Burg. v. Haarenlaan 1155. Kosten 55,plus ingrediëntengeld. De kursus is vol t/m april. Koken voor bejaarde mensen 12 lessen van 2 uur op dinsdagmorgen in de huishoudschool „De Hoeksteen", Burg. v. Haarenlaan 1155 en op woens dagmiddag van 17.00-19.00 uur in de huishoudschool „De Hargahof', Vlae- riusstraat 29-31. Aanmelden bij de „4 Molens" en „De Woudhoek". Gewichtscontrole oJ.v. een diëtiste 12 lessen van 1 uur op woensdagmor gen en woensdagavond in het M.C.M. de Groothuis, Stadhouderslaan 30. Kosten 70,Start bij voldoende deelname in januari. Wandkleden 8 lessen van 2 V4 uur op maandagavond en woensdagmorgen in het M.C.M. de Groothuis, Stadhouderslaan 30, kosten 50,De kursus start bij voldoende belangstelling half januari. Bloemschikken 8 lessen van 2 uur op maandagavond in het M.C.M. de Groothuis, Stadhou derslaan 30, kosten 50,Voor de kursus eind maart in januari opgeven. Schoonheidsverzorging 5 lessen van 2 uur op woensdagmorgen en woensdagavond in het M.C.M. de Groothuis en „De Blauwe Brug" in Groenoord. Kosten 50,plus prepa- ratengeld. Op 14 januari start er een kursus in de Blauwe Brug. Hatha yoga 12 lessen van 1 uur op maandagmid dag in Chr. Soc. Belangen, Lange Ha ven 73, op dinsdagavond in het diens tencentrum „De 4 Molens" en in het Kruisgebouw in Groenoord, op woens dagmorgen in het M.C.M. de Groot huis Stadhouderslaan 30 en op don derdagavond in het gymlokaal Nolens- laan en in „De 4 Molens", kosten f 77.50. Op donderdagavond zijn er plaatsen vrij in „De 4 Molens". Dokacursus 3 lessen van 3 uur op maandagavond en woensdagavond in Tuinlaan 98 (max. 5 personen) kosten 60,plus papiergeld. Eenvoudige reparaties 8 lessen van 2 utjr op woensdagavond in het ontmoetingscentrum Overschie- sestraat 44, kosten 50, Bridgekursus 12 lessen van 2 uur op dinsdagmiddag en woensdagavond in het M.C.M. de Groothuis, Stadhouderslaan 30, kosten 60.De kursussen starten op 13 en 14 januari. Fiets répara ties 3 lessen van 2 uur op dinsdagmiddag in het M.C.M. de Groothuis, Stadhou derslaan 30. Kosten 30.Banden plakken, verlichting reparereó, doors- meren etc. De kursus start eind janua ri. Gymnastiek 12 lessen van 1 uur op maandagavond in het dienstencentrum „De 4 Molens" en op donderdagmorgen in Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73. Kosten f 60.Op maandagavond van 7 tot 8 uur zijn enkele plaatsen vrij. Inschrijven bij de administratie van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting, Stadhouderslaan 30, telefoon 264781. De openingstijden zijn maandag t/m donderdag van 930 tot 12jOO uur en op maandagavond van 19.00 tot 2030 uur, Tijdens de schoolvakanties is het kan toor gesloten en worden er geen kur sussen gegeven. Wanneer u een uitkering (WW, een WWV, een RWW, een WAO of een AAW) kunt u gratis een kursus volgen. Inlichtingen: De Trechter, Broersvest 107, 'telefoon 265255. De Stichting is met vakantie van 22 de cember t/m 4 januari. Maandag 5 ja nuari beginnen de kursussen weer! SCHIEDAM Speciaal voor de jeugd in het noordelijke stadsgedeelte orga niseert de SSSN/Werkgroep Jeugd werk rond de kerst een aantal geva rieerde bezigheden. Maandag 22 december: excursie naar het Rotterdamse museumschip De Buffel. In de bus is niet meer plaats dan voor 50 kinderen wie mee wil moet er dus vlug bij zijn. Vertrek vanaf De Blauwe Brug om tien uur; kosten twee gulden. Opgeven bij de balie in De Blauwe Brug cf telefo nisch bij de Werkgroep jeugdwerk, tel. 701043 of 702207. Woensdag 24 december: kerstviering, 's Middags worden er versieringen ge maakt. Aanvang twee uur, in de Blau we Brug. Einde versieringen maken om half vier, aanvang viering kerstfeest half zes. Voor eten wordt gezorgd. Alles inbe grepen kost deelname twee gulden. Opgeven kan op dezelfde manier, aan de balie of telefonisch. De fancyfair van zaterdag 27 december gaat niet door omdat er te weinig spul len zijn binnengekomen. Er is nu iets anders bedacht: schortjes en koksmut sen meenemen voor oliebollenbakkerij. Dit bakfeest begint om tien uur, is om twaalf uur afgelopen en deelname is gratis. Na afloop zal De Blauwe Brug gehuld zijn in heerlijke bakgeuren, want ook dit festijn vindt in het wijkge- bouw plaats. Maandag 29 december: poppenkast, aanvang twee uur, entree twee gulden, plaats wederom De Blauwe Brug. Dinsdag de 30e, de dag voor Oudejaar, wordt er een film gedraaid getiteld „Wilde Zwanen". Inhoud in het kort: de vrouw van ko ning Hildebrand is een heks. Ze heeft een gruwelijke hekel aan kinderen. Om zijn kinderen te beschermen brengt koning Hildebrand ze naar het bos, waar ze door de dwergen worden grootgebracht. Maar de heks, ook niet dom, komt daar achter- De film begint om half drie in De Blauwe Brug, en de toegang kost één gulden vijftig. SCHIEDAM Als de gemeente raad er mee akkoord gaat, krijgen burgers voortaan meer spreekrecht bij commissievergaderingen. Toe hoorders die tijdens zo'n vergade ring het woord willen voeren, zullen dan ruimschoots in de gelegenheid worden gesteld hun zegje te doen. Dit voorstel is besproken in de com missie Algemene Bestuurlijke Za ken (ABZ); de leden van deze com missie vinden dat toehoorders wel mogen meepraten, maar niet mo gen meebeslissen dat recht blijft voorbehouden aan de commissie zelf. Wie bij vergaderingen van raads commissies wil meediscussi eren moet zijn voornemen van te voren kenbaar maken bij de voorzitter. Komt het bewuste agendapunt aan de orde, dan krijgt de aanvrager maximaal vijf minuten spreektijd. Na deze eerste termijn mag de zelfde persoon aan het eind van de vergadering nogmaals het woord voeren. De totale spreektijd van iedere toe hoorder is per vergadering op ten hoogste dertig minuten gesteld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 60