Stichting De Schiedamse Gemeenschap Kerst- Sing-In GESTALT TRAINING Overschiesestraat 1, Tel. 26.80.43 of 26.60.00 Wij wensen u allen prettige kerstdagen en een goed en gelukkig 1980 Ga 's anders op vakantie Afdeling Toneel Het Passagetheater organiseert in samenwerking met afdeling zang: Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland David Porcelijn Manifestatie Hedendaagse Muziek op zondag 23 december a.s. om 14.00 uur in het Passagetheater m.m.v. o.l.v. Voor de pauze concertwerken door het Gewestelijk Orkest. Na de pauze samenzang van kerstliederen, met begeleiding van het Gewestelijk Orkest. Deze Kerst-Sing-ln is vooral bedoeld voor alle leden van de Schiedamse koren, maar uiteraard zijn ook niet-koorleden van harte welkom. toegang ƒ2,50 Kaarten aan de kassa van het Passagetheater of: afrekenen met het verleden Ons buro is gesloten van maandag 24 dec. tot en met dinsdag 1 jan. KF7 Ni üUWE Si ADSSi - PAf.iN-". ;r' VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 Zoals al eerder op deze pagina aan gekondigd: de afdeling zang is be zig met een speciaal projekt, waar koren onder leiding van componist- /dirigent Bernard van Beurden zich eens bezig "houden met werken van hedendaagse componisten. Elk koor heeft zelf een hedendaags werk uitgekozen, naast een wat be kender en ouder werk en ook zal een gemeenschappelijk werk wor den uitgevoerd. Dit is voor de koren uiteraard geen gemakkelijke op gaaf. Ook waren veel koorleden verrast, immers de muziek van onze tijd klinkt wel even anders dan die van componisten uit vorige eeuwen. Het blijkt dat veel koorle den er zelfs ook plezier in krijgen om zich ook eens met deze muziek bezig te houden. De uitvoering zal niet op de ge bruikelijk manier gaan, in de vorm van een concert met uitvoerenden en publiek (toehoorders). De opzet is om ook nog het publiek mee te la ten doen. Dat dit mogelijk is blijkt uit een experiment van Schiedams Vrouwenkoor tijdens het concert vorig jaar: daar werkte het publiek enthousiast mee! Deze manifestatie is met name ook voor het publiek bedoeld, de afdeling rekent ook juist op veel koorleden en enthou siaste zangers, die op deze avond ook ervaring kunnen opdoen. Er wordt verder o.a. nog meege werkt door een groep studenten van het Rotterdams Conservato rium, eveneens onder leiding van Bernard van Beurden. Ook wordt geprobeerd zo veel mogelijk infor matie-materiaal te verzamelen, zo dat geïnteresseerden zich wat ver der kunnen verdiepen in de heden daagse muziek. De manifestatie vindt plaats op vrijdag 15 februari, in de Magnalia Deikerk. Verdere informatie komt binnenkort. Harmonie Wilton Fijenoord Bij de harmonie van Wilton Fije noord is men al weer druk bezig met de voorbereiding van het jaar lijkse voorjaarsconcert. Het pro gramma blijft nog even een verras sing, maar wel deelde men alvast mee dat u kunt noteren dat het con cert zal plaatsvinden op zaterdag 22 maart 1980, in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Twee weken in de Spaanse zon bakken, paella eten en 's avonds de discotheek induiken: dat is een ma nier om op vakantie te gaan. Je kunt natuurlijk 'ook op de fiets stappen en van jeugdherberg trek ken; met een tienertoerkaart Eu ropa doorkruisen of met je tentje op je rug van camping naar cam ping sjokken. Kortom: er zijn duizend en één ma nieren om op vakantie te gaan. Een kwestie van smaak? Het hangt er maar vanaf wat je wilt. Sommige mensen willen bruinverbrand te rugkomen en een beetje luieren, an deren willen vreemde landen zien en kennismaken met buitenlandse culturen. Als je dat wilt en je bent in de leef tijd van 16 tot en met 19 jaar (een beetje jonger of ouder mag ook), dan is er een andere manier om op vakantie te gaan. De afdeling Inter nationale Uitwisseling organiseert jaarlijks uitwisselingen met de partnersteden van Schiedam. De partnersteden zijn: Schiedam, Esslingen (Duitsland), Udine (Ita lië), Vienne 1 (Frankrijk), Neath (En geland), Velenje (Joegoslavië), Nörrkoping (Zweden) en in de toe komst misschien Villach (Oosten rijk) en Windsor (Canada). Natuurlijk gaan we niet «aar al die steden tegelijk. Jaarlijks wordt op een congres van alle partnersteden besloten welke uitwisselingen wor den georganiseerd. Schiedam moet zich dan altijd bescheiden opstel len, want de financiële middelen middelen van de afdeling IU zijn zeer beperkt. Is zo'n uitwisseling nou een gewone goedkope vakantie? Nu goedkoop is die wel, want de deelnemers beta- „Je zegt dat je boos bent" maar je glimlacht. Glimlachen en boos zijn horen toch niet bij elkaar. Hou een gesprek met je glimlach. Dag glimlach, wat doe je op mijn gezicht, terwijl ik boos ben?" „Ik kom op je gezicht om je te be schermen. Als de mensen zouden zien dat je boos bent, gaan ze tegen je schelden en dan word je bang." We hebben veel van dat soort ge woonten. Het is net als met roken: je hebt 't zo aangewend maar je komt er moeilijk weer af. Een ge woonte kan zo storend zijn, dat ie je verhindert dat te krijgen wat je graag wilde hebben, of dat te wor den wat je graag wilde zijn. Meestal ben je je niet bewust dat je zelf je eigen geluk in de weg staat. Rot er varingen geven je een soort afweer systeem (zoals bijv. dat glimlachen) waarmee je ook de fijne dingen tegenhoudt. Als je vroeger van je ouders op je donder kreeg, wanneer je boos was, moest je je boosheid verbergen. Angst voor een pak slaag. Die angst zit nu diep weggestopt, maar je ver bergt je boosheid nog steeds. Die verborgen boosheid gaat aan je vre ten en daardoor krijgen warme ge voelens geen kans. In een gestalt training word je steeds gekonfronteerd met dit soort onbewuste gedragingen. De trainer luistert niet zozeer naar wat je zegt, maar hoe je het zegt en hij of zij kijkt naar wat je lichaam uitdrukt. We hebben geleerd ons te ver bergen achter woorden en grimas sen. En we zijn teleurgesteld of kwaad, wanneer de ander onze werkelijke bedoelingen dan niet ziet. In een Gestalt training leer je sommige van je eigen maskers ken nen en je eigen gevoelens herken nen. Je wordt voortdurend met je neus op je eigen gedrag gedrukt; er wordt voortdurend naar je gevoe lens gevraagd. Er is in de Gestalt geen goed of slecht of gevoel. Be langrijk is dat je je met je eigen ge drag jezelf voelt. Als je boos bent moet je je boos gedragen. En als je ervoor kiest dat niet te doen, dan moet je het de ander niet kwalijk nemen, als die je boosheid niet op merkt. In de Gestalt ben jij alleen verantwoordelijk voor jouw ge- drag.en niemand anders. De mens zo zegt de Gestalt psy choloog bestaat uit een heleboel Gestalten die samen jouw persoon lijkheid vormen. Als een van die Gestalten misgroeid is, dan is je persoonlijkheid uit zijn evenwicht. Die Gestalt moet dan weer hersteld worden. Als je een situatie niet op een voor jou bevredigende manier hebt op gelost, blijven soortgelijke situaties steeds terugkeren totdat je het wel goed hebt aangepakt. En „goed" betekent in dit geval in overeenstemming met je eigen ge voelens. Eerlijk tegenover jezelf. Je bent alleen maar verantwoordelijk voor jezelf, niet voor anderen. Als je zonodig de verantwoordelijk heid voor anderen wil dragen, moet je er ook eerlijk bij zeggen: „Ik Stel mij voor jou verantwoordelijk, om dat je het zelf niet kunt". Zeggen, niét denken! Dromen zijn een belangrijk onder deel in de Gestalt. De droom is een boodschap van je onderbewuste aan je bewuste. Alles wat er in die droom te zien is ben jezelf. Als je droomt dat je over een touwbrug loopt die gespannen is boven een diepe afgrond met beneden je een snelstromende rivier en het touw begint los te rafelen, dan ben je zelf de rivier, de afgrond, de brug, het rafelende touw en degene die ero ver loopt. Elk deel van die droom kun je dan naspelen en het belangrijkste na voelen. Hoe voelt het om een brug over een kloof te zijn, terwijl er ie mand over je heen loopt en je touw- vezels het langzaam begeven? 't Is jouw droom, het zijn jouw droom beelden; ze hebben betekenis en ge voelswaarde voor jou alleen. Een veel gebruikte techniek is die van de „lege stoel". Als je bijvoor beeld problemen hebt met je part ner, dan praat je tegen die lege stoel alsof dat je partner is. Dan verwissel je van stoel en speel jij de rol van partner en je reageert op wat je zojuist hebt verteld. Op die manier kun je je ook inleven in de situatie van je partner. Dat blijkt vaak heel verhelderend. In een Gestalt-trainingen gaat het er vaak heet aan toe. Dat kan ook moeilijk anders. Die training kon- fronteert je met verborgen delen van jezelf, die je je leven weliswaar zuur maken, maar die je toch met veel energie verborgen probeert te houden. Dan op een gegeven ogen blik komt voor jezelf de doorbraak: je hebt met de onverwerkte situatie afgerekend, de last Valt van je af en de nieuwe levensenergie stroomt je lijf weer binnen. Gestalt-trainingen zijn duur en er zijn veel beunhazen. Wees kieskeu rig. Als je twijfelt aan de deskun digheid van de trainer of als hij of zij je gewoon niet ligt, stap er dan niet in. Het is jouw leven, jouw ge voelens zijn belangrijk. Voor nadere inlichtingen over Ge- stalt-bijeenkomsten hier in de buurt, kun je het best het I.V.C. bel len (223921) of schrijven (Ringdijk 90, Rotterdam). Een agenda met di verse soorten trainingen in Neder land en België kun je bij de V.V.V. komen inkijken. len in principe alleen de reiskosten. Gewoon is die vakantie niet. De Schiedamse deelnemers logeren twee weken bij een buitenlands gastgezin en ontvangen hun buiten landse gastheren/dames twee we ken in Schiedam. Tijdens die twee weken in het bui tenland krijg je een unieke kans om heel intensief kennis te maken met het land en zijn bewoners. Je zit met je neus op het dagelijks leven, je krijgt een programma voorge schoteld waarbij je niet alleen typi sche toeristische uitstapjes maakt, maar ook de problemen van de partnerstad op je bordje krijgt. Toen bijvoorbeeld in 1979 Schie dam een groep jongeren ontving, namen we ze mee naar de meld- en regelkamer van Rijnmond om hen kennis te laten maken met het pro bleem van de luchtverontreiniging. We fietsten met ze door Midden- Delfland en lieten ze zien waar Rijksweg 19 komt. Toch hoef je niet bang te zijn, dat zo'n uitwisseling alleen maar uit zware kost bestaat. Die zware kost gaat hand in hand met plezier ma ken. Maar wie alleen maar een beetje wil lanterfanten, kan beter niet met de IU op vakantie gaan. Is dat nu alles wat de afdeling IU doet? Nee. De afdeling organiseert daarnaast ondermeer in samenwer king met de afdeling zang in 1980 een internationaal korenfestival. Koren uit Esslingen, Vienne en Udine komen naar Schiedam om tezamen met een Schiedams koor een concert te geven. Het is slechts een greep uit de activiteiten. Boven dien heeft IU nog veel plannen op stapel staan. Van de financiën zal het afhangen of die door kunnen gaan. Ga 's anders op vakantie, zeiden we aan het begin van dit verhaal. Twee weken in het buitenland en (die moet je eigenlijk ook meetellen) twee weken met je buitenlandse gasten in Schiedam. Heb je er zin in? Let dan op de week- en dagbla den van volgende maand, waarin wordt aangekondigd wanneer IU een bijeenkomst belegt over de uit wisseling. We draaien dan eeii filmpje, vertellen wat over de uit wisseling en je kunt er met oud-uit wisselaars praten. Doen hoor! De afdeling Toneel van de SG is op zoek naar nieuwe leden. Nu is het zo dat de meeste afdelingesleden feitelijk vertegenwoordigers zijn van de aangesloten toneel groepen. Toch wil men ook juist graag een paar leden erbi^ die niet uit een to neelgroep komen: maar die uiter aard wel enthousiast zijn voor to- neelaktiviteiten. Wat doet de afde ling toneel nu eigenlijk? De afdeling is in eerste instantie een bundeling van Schiedamse amateurtoneelgroepen en houdt zich daarom voornamelijk bezig met de belangenbehartiging, van deze groepen. Dat zijn zaken als subsidies, ruimten, publiciteit etc. Daarnaast probeert men ook ge meenschappelijke aktiviteiten op te zetten. Het éénakterfestival dat in middels al twee maal met succes heeft plaatsgevonden is hiervan een voorbeeld. Maar er zijn uiteraard nog veel meer mogelijkheden. De afdeling zou een stimulerende rol kunnen spelen naar nieuwe groepen toe, en zg. „vrije produk- tie" opzetten waaraan met name spelers die niet bij een groep zijn aangesloten kunnen meewerken. Er valt natuurlijk nog veel meer te be denken wat er aan toneelaktivitei- ten in Schiedam kunnen plaatsvin den. Maar zoals reeds gezegd de afdelingsleden zijn aktieve ver enigingsleden en kunnen niet alles tegelijk aanpakken. Daarom wil de afdeling graag uit breiding met nieuwe leden, die zich met name met de andere aktivitei ten kunnen en willen bezighouden. Men verwacht van nieuwe leden ui teraard niet dat het super-ervaren toneelspeel(st)ers zijn; wat men wel verwacht is enthousiasme en inzet wat met toneel te maken heeft. Wanneer u interesse heeft en meer informatie wil hebben, kom dan eens langs op het buro van de SG.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 32