Verboden handel verziekt de markt „Het zijn de mensen zelf die vuurwerk gevaarlijk maken" i Laat uw huisdier niet de 1 dupe worden van feestdagen I v Lintje voor veertig jaar trouwe dienst Uit faillissement: I I I I I I I I I I Kookcursus GEBIT STUK? mm Reparatie klaar terwijl u wacht. J. VERINGMEIER SCHIEDAM Knallen en donderslagen - wie wordt er dezer dagen niet door opge schrikt? Ontijdig afgesto ken vuurwerk heeft al me nigeen in zijn radeloosheid naar de telefoon doen grij pen om zich te beklagen bij de politie. Deze doet wat zij kan om het vuurwerkfeest enigszins binnen de perken te houden, maar kan onmogelijk voor komen dat het op sommige plaatsen zo nu en dan flink knalt. Commercial Intercourse HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 11 DINSDAG 23 DECEMBER 1980 Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-261417. Ieder jaar opnieuw ziet de overheid zich voor dit probleem geplaatst, want ieder jaar opnieuw zijn er on- geduldigen die niet kunnen wach ten tot het geeigende tijdstip: de Oudejaarsnacht. Door middel van publicaties heeft de gemeente het publiek enkele we ken geleden nogmaals de regels voor het vuurwerkspel voorgehou den, blijkbaar met beperkt resul taat, want ondanks alle toezicht blijven de rotjes hier en daar flink knallen.zSLl MISDRAGINGEN Naast de overheid is er nog een groepje Schiedammers dat zich zorgen maakt over deze luidruch tige feiten, en dat zijn de handela ren met vergunning. Zij mogen hun verkoop pas starten na de 27e december, en zien om meerdere redenen met lede ogen aan dat anderen, die geen vergun ning hebben, zich aan deze regel in het geheel niet storen. Arie Villerius, van Het Masker (Broersveld) zit al jaren in de vuur- werkhandel. Hij kan bogen op een plezierige samenwerking met poli tie en brandweer en houdt zich in alle opzichten aan de regels. Hij kan heel goed begrijpen dat er stadgenoten zijn die zich ergeren aan het voortdurende geknal. Al leen vindt hij het niet prettig dat de officiële handel wordt aangeke ken op de misdragingen van de il legale vuurwerkverkopers. OUDERS „Alle rotjes die vóór de 27e worden afgestoken komen van de on-offi- ciële handel", zegt hij. „Dat is vuur werk dat via allerlei sluipwegen ons land binnenkomt - van schepen bij voorbeeld". „Dat vuurwerk wordt op diverse plaatsen verhandeld. Bij sommige scholen staan mensen die 't tegen abnormale prijzen aan de jeugd verkopen". „De ouders geven ons officiële han delaren daarvan de schuld. Ze ver vloeken vuurwerk, maar kennelijk zijn ze niet in staat eens wat beter op hun eigen kinderen te passen, en zelf wat beter op te letten". „Bij het publiek leeft enorm veel onbegrip over vuurwerk. In onze etalage ligt een klein assortiment, geen echte rotjes, maar dummies. Er staat een groot bord bij: dit vuurwerk mag pas vanaf 27 decem ber worden verkocht. Desondanks hoor je voorbijgangers zeggen: zie je wel dat ze al rotjes verkopen..." VERDOMHOEKJE Villerius is ook falikant tegen een voorstel „Juist door die beunhazerij verko pen we stukken minder. De illega len werken sterk onder de prijs". Die prijs kunnen deze „zwarthan delaren" zo laag houden omdat zij geen speciale voorzieningen hoe ven te treffen, zoals de bunker die Villerius in zijn tuin liet bouwen, de asbestbakken waarin de winkel voorraad ligt opgeslagen en de an dere, door de brandweer voorge schreven maatregelen, die alle maal geld kosten. TIPS De Nederlandse vuurwerkhandel wil af van het imago dat zij levens gevaarlijke spullen verkopen. Ville rius: „Vuurwerk zelf is niet gevaar lijk. Pas als de klant het verkeerd gebruikt wordt het gevaarlijk". Daarom heeft de Federatie Vuur werkhandel Nederland een draag tas geïntroduceerd met daarop een aantal tips, hoe rotjes en vuurpijlen 't best kunnen worden afgestoken. Enkele hoofdregels: O neem nooit vuurwerk in de hand. Leg het op straat en steek het aan met een brandende sigaret nooit gooien met brandend vuur werk, zeker niet naar mens of dier steek uurwerk altijd buitenshuis af O steek missers nieuw opnieuw aan en experimenteer nooit. Op de tas staan ook gebruiksaan- wijzigingen voor vuurpijlen, kaar sen, zonnen, enzovoorts. Wie zijn knallers koopt bij de officiële han delaar kan met deze voorschriften wellicht zijn voordeel doen. Vuurwerkhandelaar Villerius (die in zijn tuin een bunker liet bouwen om de voorraad veilig te bewaren). „Het zijn de mensen die vuurwerk ge vaarlijk maken. Zelf knal ik heel wat af, maar er is nog nooit iets ge beurd". irvoomii noluirl ^nmc ki)H dit Itl&flH Schitterende oosterse handgesneden houten wandpanelen, afm. 40x30 en 60x35, unieke prijs 75,- y prachtige en stijlvolle staande klokken met westminster uurwerk, noten uitvoering, 2 10 cm hoog v.a. 750,- B K.Laan 174A, Schiedam. Tel. 736688 SCHIEDAM De Schiedamse af deling van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren ziet met enige zorg de komende feestdagen tegemoet. Ieder jaar bereiken de dierenbe scherming beberichten dat kleine dieren (pluimvee en konijnen) op vaak afschuwelijke wijze worden gedood en geslacht. Konijnen zouden levend gevild en kippen levend geslacht worden. Te recht vraagt de dierenbescherming zich af hoe men feesten als Kerst kan vieren wanneer men eerst een gruwelijke executie op onschuldige dieren heeft volbracht. De Dierenbescherming wil niemand zijn kerstbout onthouden, maar dringt er wel op aan dat men zijn dieren laat slachten door een be trouwbare poelier, die deze „boutjes" vakkundig panklaar maakt. Zijn de feesten achter de rug, dan komt de narigheid voor hond of poes nog eens om de hoek kijken. Als deze dieren de vuilniszakken afgrazen aangetrokken door weggeworpen botjes lopen zij dikwijls bij het verslinden van de restanten mond- en keelwonden op. De Dierenbescherming dringt er dan ook ernstig op aan dat de afge kloven beenderen in een stevige krant worden verpakt en apart aan de vuilnisman worden meegegeven. Het gewoon op straat gooien van deze etensresten is natuurlijk hele maal taboe. Dit trekt ongedierte aan en afgezien daarvan kan men er een flinke boete voor krijgen. De jaarwisseling is een andere bron van ellende voor veel huisdieren, die bij de vuurwerkexplosie niet zelden in grote paniek raken. Ieder jaar worden in januari dieren in de asiels gebracht die soms kilo meters van huis zijn gevlucht. Ze zijn erg schuw en schrikken bij elk vreemd geluid. Soms kan dit maan den duren. Oorzaak: vuurwerk. Eigenaren van huisdieren krijgen van de Dierenbescherming dan ook de raad hun hond aan de lijn te uit te laten, ruimschoots voor het fatale tijdstip van 12 uur. Dat is niet alleen in het belang van de dieren, maar ook van de wegge bruikers, want dikwijls loopt een geschrokken hond de weg op, waar hij een gevaar betekent voor het verkeer. Wanneer een dier is weggelopen kan men T beste onverwijld politie en dierenbescherming waarschu wen. Een dier dat in het asiel is beland wordt niet meteen weer naar huis gebracht, en de gedachte ,Jiij komt wel weer terug" is dan ook ge heel onjuist. Vuurwerkgooiers worden dan ook verzocht rekening te houden met dieren, en geen rotjes in hun rich ting te gooien. Te koop: Mazda Estete 818, kent. 57 SM 33. Inl. bij M. Hollander, Aleidastr. 138B, Schiedam na 5 uur. Te koop: pand Fabri- straat 97ab, pakhuis met bovenwoning. In overleg leeg te aanvaarden. P.n.o.t.k. Tel. 733314 na 5 uur. Te koop: Mitsubishi Gold, kleur dr. br. metallic, 10 mnd. oud met radio i.st.VJi. nw.pr. 14.000, nu 10.000,—. Tel. na 18.00 uur 347726. SCHIEDAM In verband met het grote succes van de vorige kursussen start er half januari 1981 een nieuwe kookkursus voor oudere heren in huis houdschool „De Hoeksteen of in huis houdschool „Hargahof'. De kosten zijn: 12 lessen voor 45, plus ingrediëntengeld. Voor deelname opgeven: dienstencentrum „De Woudhoek", tel. 759555; dienstencen trum „de 4 molens, tel. 705500. Te koop: Albin 15 pk, type 023, benz. Petro f 1100,Daf 475 met ca- pitol koppeling vert. 1,5-1 f 4000,draaiend te zien. Na 6 uur 010- 157949. Te koop gevraagd: boeken, strips, pockets, science fiction. Dam 38, Schiedam. Tel. 730846. Aangeboden: caravan auto,-bootstalling. Tel. 010 - 704368. Tussen 9.00 u. en 9.30 uur 's - morgens. In- en verkoop gebr. piano's en vleugels. Tel. 010- 255195 v. Zegveld, v. Cit- terstr. 72b, Rotterdam. Hofmans Houten Loods. Tweewieler specialist met keus uit meer dan 300 fietsen en bromfietsen. Cel- ei usstr. 12 naast Van Gend Loos. Tel. 151506. Reiniging van vloerbe dekking, bankstellen en autobekleding, reinigings service Verkade, uw reini gingsspecialist sinds jaren. Tel. 010- 347388. SCHIEDAM Zo kort voor de Kerst was er voor een werknemer van de Verenigde Glasfabrieken nog een aardige verrassing wegge legd. Maandagmiddag werd de heer G. van Kralingen sinds 40 jaar in dienst bij de Glasfabrieken, geëerd met een Koninklijke Onderschei ding. Uit handen van burgemeester Te Loo ontving de heer van Kralingen de versierselen, behorend bij de Orde van Oranje Nassau in brons. Het was maandag op de kop af veertig jaar geleden dat Van Kra lingen in dienst trad van het be drijf. Hij is daar werkzaam als as sistent in de postkamer.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 11