Damesbasketbal Juventus heeft moeilijk seizoen Schiedamse duivensport wil naar vernieuwing illlllll mm. m PARTY SERVICE KEMPERS ONBEKEND MAAKT ONBEMIND! HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 29 DINSDAG 23 DECEMBER 1980 Uw feest geslaagd met Lange Singelstraat 109, Schiedam, telefoon 269865 SCHIEDAM De twee jaar geleden opgerichte Federatie Schiedam van de plaatselijke duivensport organiseerde vorige week een feestavond in gebouw „Irene" teneinde de kampioenen van het afgelopen vliegseizoen te huldigen. In de Federatie zijn leden van de vereniging „De Postduif' en „De Vrijheid" gebundeld. Voor de jaarlijks te houden vliegconcoursen is een eigen klassement ingebouwd waarvoor enke le vluchten worden aangewezen. De leden spelen overigens ook hun duiven in verenigingsverband bij bondsregionalen en nationalen wed vluchten. Dit dubbel-op heeft uiteraard een oor zaak. In de Federatie zitten veel jeug dige duivenliefhebbers die het oog hebben gericht op de toekomst. Om deze toekomst te verzekeren is al lereerst een plaatselijke eenheid nodig wil men verdere stappen kunnen on dernemen. Allereerst wil men, ook bij de plaatselijke overheid, de erkenning, dat de duivenliefhebberij een attractief onderdeel uitmaakt van de vrijetijds besteding. Het is een aan huis gebonden liefheb berij waarbij vaak het gehele gezin is betrokken. Zelfs op hoge leeftijd kan het houden van en het vliegen met postduiven een tijdspassering zijn die veel afleiding en voldoening biedt. AFTAKELING Er was een tijd dat er in Schiedam wel vier postduivenverenigingen waren (in middels geslonken tot twee). Deze te rugloop is voornamelijk veroorzaakt door een gebrek aan mogelijkheden om duivenhokken in te richten. Oorzaak: afbraak van oude woningen en renovatie de tweede plaats is daar het verbod om in nieuwbouw, met dui ven, ook tuindieren te houden. Om de duivensport meer levensruimte te geven wil de Federatie dit probleem nogmaals aankaarten door zitting te eisen in een van de secties van de al dat niet functionerende, Raad voor Sport en Recreatie. De afvaardiging, van de duivensport kan dan voorbeelden aandragen dat elders wel rekening wordt gehouden met deze tak van sport. In één van de Noord-Hollandse gemeenten was een liefhebber van postduiven tevens wet houder, nauw betrokken bij de wo ningbouw. Hij wist het voor elkaar te krijgen, dat bij nieuwbouwprojekten enkele woningen zo werden gesitueerd, dat er plaats was voor een duivenhok. De materie van de vliegsport is erg in gewikkeld en slechts insiders zijn hier in voldoende thuis. Er bestaat er nog steeds een zekere aversie tegen duiven, als .dakschijters" die de boel bevuilen. Of dat zo is hangt af van de duivenlief- hebber zelf. Deze bevuiling kan alleen optreden bij het houden van duiven in een open hok, iets wat op bepaalde tijden als een verbod geldt. Liefhebbers die hun duiven twee keer per dag hun rondje laten vliegen om ze daarna te voederen bezorgen hun bu ren geen enkele overlast. GEMEEN SCHAPPELIJK GEBOUW In vroegere jaren speelde alles rond de duivensport zich in cafés af. Zulks be hoort reeds lang tot het verleden! Er kwamen verenigingslokalen voor het inkorven van de op wedvlucht te sturen duiven. Na binnenkomst van de duiven werden hier de klokken uitge slagen en klassementlijsten opge maakt. Met veel eigen werk werden die lokalen ook ingericht ygor vergaderingen en ontspanningsactiviteiten. De gezel ligheid stelt tegenwoordig hogere eisen willen ook dames van de leden zich hier thuis voelèft. Hier streven van de Federatie is dan ook te kdmen tot de realisatie van één gemeenschappelijk clubgebouw met een accommodatie die past in deze tijd. In het geheel is dat geen nieuwe ge dachte. In o-m. Delft, Dordrecht en Bergschenhoek zijn reeds dergelijke clubgebouwen waar ook de vrouwen van duivenliefhebbers vaak komen. Aangezien de vliegsport zich in de weekeinden afspeelt, kan een eventueel clubgebouw in Schiedam ook voor an dere doeleinden worden benut. Al twee jaar is de Federatie nu aan het sparen om het plan te kunnen realiseren, uiteraard met hulp van de overheid. Van de concoursen blijft geld over en van de onlangs door een commissie uit de Federatie georganiseerde grote re gionale tentoonstelling, werd een mooi bedrag overgehouden. Zo wordt steentje bij steentje gelegd om het beoogde doel te bereiken, een doel waaraan de besturen van de twee verenigingen, als ze dat willen, een doorslaggevende steun kunnen verle nen. Resumerende moet worden vastge steld, dat indien wat betreft de huisve sting van duiven, de overheid met het bestaan van de duivensport rekening gaat houden, het voortbestaan hiervan is verzekerd. Zo als het nu is, worden veel liefheb bers gedwongen vliegcombinaties te vormen, samen duiven houden in één vlieghok. In de toekomst moeten ook jeugdige personen de kans krijgen dui ven te gaan houden, iets wat nu vrijwel onmogelijk is. Bij de huldigingsavond van de vlieg- "kampioenen 1980 waren vrijwel alle lames van de leden tegenwoordig. In het klassement van de Generaal- kampioenen, duiven die in de sprint middel-en lange afstandvluchten de meeste punten voor hun bazen ver dienden, eindigde de combinatie Robart/Van de Diest op de eerste plaats, tweede werd de combinatie Brokling en Zn. gevolgd door de com binatie Van der Vijver en Zn. Verdere kla8sering in het klassement: 4 J. Koster; 5 combinatie V.d. Berg/Barzilay; 6 combinatie Totijn/Homburg; 7 A. Heeren Jr.; 8 H. Triel9 J. Wenteler; 10 combinatie Jan sen/Vxi. Moezel. Winnaar van de Irene-Trofee was de combinatie V.d. Vijver en Zn. die eerste werd op de lijst van de twee aangewe zen duiven per wedvlucht. x:':; 'y De groep winnaars in het klassement Kampioen-Generaal van de Federa tie Schiedam. SCHIEDAM Het damesteam van de basketbalvereniging Juventus speel de afgelopen zaterdag thuis in de sporthal Margriet tegen het hoog ge noteerde AMVJ uit Amsterdam. Ju ventus neemt zelf de vierde plaats van onderen in. Toch stelde trainer/coach Frits Spaak, van de Schiedamse damesploeg, al voor de wedstrijd: „Het wordt spannend, dit zijn wedstrijden die je kunt winnen, maar voor hetzelfde geld ook verliezen". Helaas voor Juventus werd het het laatste. Na een meer spannende dan goede wedstrijd werd het uiteindelijk 65-72 voor de gasten. Het damesteam van Juventus bestaat dit jaar uit de „oude kern"; Tineke Koumans, Sylvie Franzen, Jenny de Visser, Mieke Dalmeyer, Ellis van Zan ten en Aiyj'a Peters. Daaraan werden dit seizoen door trai ner Frits Spaak toegevoegd; Astrid van Heerik, Ellen Hölzker en Miranda Emons. Frits Spaak over zijn aanwins ten: „Vorig seizoen waren ze alle drie nog juniorspeelster. Het verschil junior-se nior is erg groot en vergt dus de nodige aanpassing, maar ze komen er wel". MOEIZAME START Juventus ging moeizaam van start. De Amsterdamse ploeg ging er direct fel tegen aan en al gauw keek Juventus te gen een achterstand aan. De man-tot-man verdediging van de Schiedamse ploeg sloot niet goed en bij de stand 6-17 moest de Schiedamse trainer in zijn eerste time-out vluchten. Juventus stapte over op een zone-ver dediging en toen waren het de gasten die het moeilijk kregen. Langzaam maar zeker begonnen de Schiedamse dames terug te komen. Onder leiding van de guards Tineke Koumans en Astrid van Heerik kon Juventus de stand in de veertiende mi nuut gelijk trekken 26r26. Even leek het er zelfs op dat de thuis ploeg direct een voorsprong zou gaan nemen. Zover liet echter de coach van AMVJ het niet komen. Met de rust was de stand dan ook nog steeds gelijk 36- 36 in een tot dan goed geleide wed strijd. FALEN SCHEIDSRECHTERS In de tweede helft ging AMVJ over op een agressieve man-to-man press en toen faalden de scheidsrechters. Frits Spaak daarover: „Een pressing brengt vaak persoonlijk contact met zich mee en dat is nu een- De selectie van de dames basketbal- ploeg van Juventus. Opgemaakte schalen met borrelgarnituren, salades op bestelling en gratis thuisbezorgd. Speciale korting voor de feestdagen Documentatie op aanvraag. Bijvoorbeeld buffet circa 10 personen p.p £fi9U 1 schaal zalmsalade div. garnituur 1 schaal vleessalade div. garnituur 1 schaal vissalade div. garnituur 1 schaal gerookte paling, krab, gevulde eieren, tomaten Onze cafetaria is elke dag geopend van 12.00-24.00 uur. 's Maandags gesloten. maal niet toegestaan bij basketbal en zeker niet op de manier waarop het nu ging. Mijn speelsters kregen nu niet eens de mogelijkheid om een aanval op te zetten". Juventus trainer Frits Spaak: „De ploeg is mentaal nog niet opgewassen tegen de routine van de tegenstanders". NIET OPGEWASSEN De ploeg was mentaal nog niet opge wassen tegen de routine van de Am sterdamse gasten en weer liet men het hoofd te snel hangen. Uiteindelijk werd het een 65-72 eindstand. Trainer/coach Frits Spaak na afloop: „Het is duidelijk dat we een moeilijk seizoen doormaken en momenteel in de degradatiezorgen zitten. Ik zie de Dit kwam natuurlilk ook tot uiting in de stand. AMVJ kon weer een kleine voorsprong nemen. Bij Juventus liep nu alles fout. Het schot was slecht ver zorgd en ook de rebound was er niet. Wederom nam de Juvpntus trainer Spaak juist op tijd een time-out. Juven tus dreigde op dat moment het hoofd te laten hangen. De achterstand was al opgelopen tot tien punten, 47-57. Ook nu kwam de Schiedamse ploeg weer te rug. Echter de scheidsrechters weiger den nog steeds om voor duidelijke per soonlijke fouten bij de Amsterdamse ploeg op te treden. Ondanks de kleine achterstand, 58-63, werd het in de laatste vijf minuten toch al snel duidelijk dat Juventus het ook dit maal niet zou redden. toekomst echter optimistisch tegemoet en met dit team moet een hogere klas sering mogelijk zijn".-

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 29