Het Nieuwe Klieren uit verveling Stadskind baldadig door gebrek aan speelruimte 1 Laat uw autoschade vakkundig herstellen Hoogenboom Wie doet mee met opstelwedstrijd? Mallemolen ERTAN -■= a» JÉ® vl Penning -Monza Automaterialen verkoop en verhuur van sneeuwkettingen Pina Colada Happy Party AUTOBEDRIJF Schiedam, van Deventerstraat 15. Tel. 010-766644 T.V. DEFEKT? RADIO ABA 33e JAARGANG-OPLAGE 37.625 DINSDAG 30 DECEMBER 1980 Stadsblad X& OP WOENSDAG EN VRIJDAG HUIS-AAN-HUIS IN: SCHIEDAM. KETHEL EN ROTTERDAM (WIJK OUD MATHENESSE) Kantoor: Broersvest 125 - Postbus 257 - 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland - Oplage 179.025 Dam 26, Schiedam-C telefoon 262001'266817 SCHIEDAM Waarom z(jn kinderen zo vernielzuchtig? Waarom bekladden ze bushokjes, maken ze prullebakken kapot en gooien ze ruiten in? Waarom „klieren" ze zo, kortom: waarom ge dragen ze zich niet „zoals het hoort?" Over dit onderwerp wordt veel gepraat en veel geschreven. Door deskundigen vooral. Maar niemand is zo deskundig op dit gebied als degenen die dit het meest aangaat: de jeugd zelf. Een aantal Schiedamse kinderen heeft zich geruime t(jd met dit veelbespro ken onderwerp beziggehouden. Ze ge ven hun eigen antwoorden, en die zijn niet erg vleiend. Niet voor de volwassenen tenminste, de mensen die de beslissingen nemen en die bij al hun plannenmakerij wel eens schijnen te vergeten dat de jeugd ook recht heeft op ruimte. Sinds half november hebben de jon gens van de Waingoengahorde (7 tot 11 jaar), aangesloten bij de Burgemeester Van Haaren Scouting Groep, zich ge bogen over het thema „Kind in de stad". Hun bevindingen staan opgetekend in een boekwerk, samengesteld door de leiding, die alleen toezicht hield, en de mening van de kinderen niet wilde beïnvloeden. MISDAAD Elke week nam de groep van 25 jon gens *ên bepaald onderwerp bij de kop. De ene week was dat misdaad, de tweede week school, de week daarop het verkeer. Aan bod kwamen ook ver vuiling en vrije tijd. Om maar met het eerste onderwerp te beginnen: misdaad. De kinderen sta ken de hand in eigen boezem en gaven toe dat ook vergrijpen als belletje trek ken, een ruit ingooien, iemand laten struikelen en snoep uit een winkel ste len eigenlijk niet door de beugel kon den. Geopperd werd ook „dat een slaaiddel in de koffie van de meester doen" als een delict kon worden aangerekend en in aanmerking kwam voor enigerlei straf. Straffen moeten er z(jn, vinden de kin deren („anders gaan de dieven gewoon door met hun werk"), maar die straffen moeten niet zo barbaars zijn als vroe ger. Handen afhakken, iemand op de pijnbank leggen en de tong afsntyden is onredelijk. VASTBINDEN Toch blijkt de jeugd niet kinderachtig als het gaat om het bedenken van straffen. Iemand kwam met het idee om de misdadiger „de stad uit te mik ken en een merkteken te geven". Een en ander hield het op „vastbinden en in zee gooien". Minder doortastend waren de volgende voorstellen: een dief verbieden in de winkel te komen waar hij iets heeft ge stolen, of de misdadiger zelf politiea gent laten worden („nadeel: dan kan hij zelf zijn vriendjes helpen"). Dat misdadigers gevangenisstraf krij gen werd wel juist bevonden, al maak- In lokaliteit de cocktail van het jaar en cocktail van de maand Vlaardingerstraat 17, telefoon 263447 JONGE GEBRUIKTE i AUTO'S met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showroom van Bettoweg 27, achter Station Schiedam Telefoon 621161-152222 L_.._ LET OP ADRES ten de kinderen de opmerking dat sommigen „daar toch niets van leren". Aan de andere kant moesten mensen ook de gelegenheid krijgen hun leven te beteren, vonden zij. Sommige misdaden kunnen best voor komen worden, vonden de kinderen. Als je in de stad loopt moet je goed op passen voor zakkenrollers, je moet goe de sloten op ramen en deuren maken en niet 's avonds alleen over straat gaan. POLITIE De politie geniet in de ogen van de jeugd toch wel enige sympathie: „De agent is soms wel eens voorbarig, en schrijft veel bonnen, maar over het al gemeen doet hij z(jn werk goed". Op school (onderwerp twee) hebben niet alle kinderen het even goed naar de zin. Als er alleen maar lesgegeven wordt, kan het vaak heel vervelend zijn. Leuker is het als er excursies worden gemaakt of spelletjes worden gedaan. Over hun projekt ondervroegen de kin deren ook hun eigen meester of juf. Meester Van Kluyven van de Woud- hoekschool reageerde als volgt: „Ik vind wat jullie doen heel nuttig. Vooral het praten over de problemen die kin deren in een stad hebben. De jeugd verveelt zich vaak en vandaar dat er zoveel bendes jongeren rondlopen. De politie heeft het vaak heel moeilijk omdat ze te maken krijgt met mensen, en niet met machines". Ondanks hun sympathie voor de poli tie zouden de kinderen zelf niet graag agent zijn. Gevraagd naar wat zij graag wilden worden, kwam helemaal onder aan het lijstje de politieman te staan. Bovenaan: piloot, tierman, scheeps bouwer, ruimtevaarder, boswachter, slager, brandweerman. Kinderen hebben behoefte aan speelruimte. Maar in de meeste steden is daar nauwelijks plaats voor. De meeste ruimte wordt opgeslokt door de woningbouw en het verkeer. Wij regelen de schade met de verzekering. Modern rjchtsysteem met garantie-certificaat. Komplete spuitinrichting. Ookvoor zonnedaken kunt u bij ons terecht. EF0CWA VERKEER Ook over het verkeer hadden de kinde ren een uitgesproken mening. Op de vraag: hoe komt het dat er zoveel onge lukken gebeuren, antwoordden z(j: de mensen rijden te hard ze kijken niet goed uit ze houden zich niet aan de verkeers regels ze letten niet op de verkeersborden. Maar de kinderen begrepen ook dat ze niet uitsluitend de anderen de schuld konden geven. „Zelf kunnen we ook wel iets doen om omgelukken te voorkomen": op zebrapaden oversteken op de verkeersborden letten zorgen dat je flets goed in orde is je aan de regels houden. De jeugd vond verder dat er beter gelet moet worden op alcoholgebruik in het verkeer, dat er verkeersagenten op drukke dagen plaatsen moeten staan en dat er voetgangerstunnels moeten zijn. GEWEER De opdracht om „de meest veilige ver- keerskruising te tekenen die je je kunt voorstellen", leverde leuke resultaten op. Twee voorbeelden daarvan zijn in het boekwerk opgenomen. De één is een kruising met aan alle kanten zebrapaden en een ziekenhuis in de nabijheid de ander een krui spunt met een verkeersagent in het midden en op alie vier de hoeken agen ten met walkie-talkies en een geweer op de rug. Het vierde onderwerp ging over milieu en vrije tijd. De kinderen kregen alle maal een fototoestel mee om voorbeel den te zoeken bij de stelling dat er voor de jeugd nog maar weinig mogelijkhe den zijn om buiten te spelen. AUTO'S De kiekjes toonden zonneklaar aan dat die stelling heel veel waars bevat. Er wordt heel wat vuil op straat achterge laten en de kinderen zijn de dupe. Hondepoep hoopt zich op de grasvel den op. Gevolg: kinderen kunnen daar niet spelen. Advies: hond in de goot! Auto's voor stoplichten laten hun mo tor draaien. Gevolg: luchtvervuiling. Welgemeend advies van de jeugd: zet uw motor uit als u voor een rood licht staat te wachten. Auto's zijn in de ogen van de jeugd vaak ondingen: „Er worden veel snel wegen aangelegd, dus is er veel vervuiling". „De lucht wordt vervuild door uit laatgassen". „Bij knikkeren moet je op straat spelen. Dan moet je wel goed uitkijken". Er rijden veel auto's, dus is er veel stank". „Naast de wegen staan ook bomen tegen herrie en luchtvervuiling", enzovoorts. SPEELPLAATSEN Kinderen worden op nog andere ma nieren in hun speelmogelijkheden be lemmerd. Door de woningbouw bij voorbeeld: „Er zijn maar weinig grote speelplaat sen. Dat komt omdat er zoveel flats staan. Dus... minder huizen en meer speelplaatsen graag!" „Kinderen klieren uit verveling. Er zijn te weinig speelplaatsen!", zegt een an der. En die kreet wordt nog vele, vele malen herhaald. Wij helpen direktü! Specialisten op CAI-gebied Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting De speelplaatsen die er zijn voldoen vaak niet aan de wensen van de jeugd. „Er zijn alleen maar stenen speelplaat sen. Daar kun je hard vallen". „Op een goede speelplaats moet je kunnen klimmen". „Veel speelplaatsen in de stad zijn voor kleuters en niet voor de grotere kinde ren. Deze kinderen zijn daar boos over: ze willen ook iets voor zichzelf. Omdat er niets is voor de oudere kin deren vervelen zij zich snel en gaan ze kattekwaad uithalen. Dat gaat van kwaad tot erger". „Er zijn in sommige w(jken van de stad geen speelveldjes waar kinderen kan nen voetballen. Dat gebeurt daarom gewoon op straat tussen de auto's en de tuintjes. De tuintjes hebben daaronder nogal veel te lijden: als de bal daar in geschopt wordt z(jn er weer een paar bloemetjes minder". SCHIEDAM OP onze nieuwjaarsprijsvraag „Wie schrijft het mooiste opstel" zijn tot nu toe minder reacties binnengekomen dan we hadden verwacht. Blijkbaar heeft de Schiedamse jeugd het rond de feestdagen te druk gehad met andere dingen, of hebben veel kinderen de Kerstdagen elders doorgebracht en bleef er geen tijd over om te schrijven. We kunnen ons in ieder geval niet voorstellen dat de jeugd hele maal geen plannen heeft voor het nieuwe jaar. Tenslotte was de vraag „Wat ga jij doen in 1981?" en daar valt toch een heleboel over te vertellen. Aangezien de kerstvakantie nog even duurt wordt de inzendter mijn voor onze prijsvraag met nog eens één week verlengd. Schrijf eens op wat jouw plannen zijn voor het komende jaar. Als je meedoet moet je op het volgende letten: -je mag niet ouder zijn dan twaalf jaar -je opstel mag niet langer zijn dan twee kantjes -de inzendingen moeten binnen zijn op maandagochtend 5 jan. De drie mooiste opstellen worden in deze krant afgedrukt en de winnaars beloond met één van de prijzen die Het Nieuwe Stads blad en haar adverteerders bijeen hebben gebracht. De jury die deinzendingen beoordeelt bestaat uit Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel van bureau Jeugdland, Guus Klepke (bekend van de vaartochtjes met Jeugdland en van de voormalige scoutinggroep Huis te Riverie) en Peter de Lange, re- dakteur van deze krant. Van de prijswinnaars wordt een foto gemaakt en natuurlijk komt ook die in de krant. Doe mee, en probeer een prijs in de wacht te slepen. Je hebt nog één week. De tijd gaat nu in.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 1