Schermutseling in „Kerstbomenoorlog" Een goed begin.. Wat de toekomst brenge moge... Zestig jaar getrouwd Kledingzaak leeggeroofd Grote partij vuurwerk in beslag Stadsblad Tegen de lamp Herwonnen Levenskracht ter ziele HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 3 DINSDAG 30 DECEMBER 1980 SCHIEDAM - In de afgelopen week heeft de Schiedamse politie enkele niet onaanzienlijke partijen vuurwerk in beslag genomen die bestemd waren voor de illegale verkoop. Woensdag trad de politie op in de Mariastraat en legde daar beslag op 12 zakken van elk 2 1/2 kilo rotjes. Later op de dag werd nog eens een partij van vier kilo meegenomen bij een illegale handelaar in de Alexan der Numanstraat. Donderdagsavonds was de politie opnieuw present in de Mariastraat, waar de eerder bekeurde handelaar zijn verkoop vanuit een ander pand voortzette. Al direkt bij aankomst werd de po litieauto door een twintigtal jonge lui omsingeld, terwijl de inzittende agenten werden-bedreigd. Nadat er versterking was gearri veerd onderzocht de politie de ver dachte woning, waar echter geen vuurwerk werd aangetroffen. Wel vond men een vuurwapen. Een 47- jarige man kreeg hiervoor een pro- ces-verbaal. Zaterdag deed de politie een uitzon derlijke grote vuurwerkvangst. Twee agenten die op het Royaards- plein een tweetal mannen bezig zag met het inladen van grote dozen in een personenauto, waren benieuwd naar de inhoud van deze pakken. Bij hun onderzoek stuitten zij op een partij rotjes van 360 kilo, de grootste hoeveelheid vuurwerk die de politie sinds jaren in beslag heeft kunnen nemen. Ook deze voorraad was bestemd voor de ille gale handel. SCHIEDAM Tijdens de kerstda gen is voor een bedrag van rond de 24.000 gulden gestolen uit een kle- dingboetiek aan de Hoogstraat. Onbekenden drongen de winkel binnen via de achterzijde, waar zij een gat in de stenen muur maakten. Daarna roofden zij praktisch de hele winkel leeg. Ze gingen er vandoor met honderd spijkerbroeken, 30 kunstleren broe ken, 25 overhemden, 20 nylonjacks, 50 corduroybroeken, 20 truitjes, 5 leren jacks en de complete geluids installatie. Bovendien namen ze honderd gul den aan kasgeld weg. SCHIEDAM In de Alexander Numanstraat, waar eerder deze week een partij vuurwerk in be slag werd genomen, is de politie donderdagavond slaags geraakt met een groep jongelui die de wets- dienaren bedreigden met gummis tokken en andere slagwapens. Aanvankelijk kwam de politie ter plaatse omdat omwonenden veel vuldig hadden geklaagd over het Het Nieuwe ALGEMENE VOORWAARDEN gedeponeerd ter griffie van de arrondissementsrechtbank te 's -Gravenhage d.d. 30 juli '79 onder nr. 78/1979. KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 PrivéOI 0-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 PrivéOI 899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 PrivéOI 0-261270 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 PrivéOI 0-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 015-124331, toestel 35 Privè01807-18513 afsteken van rotjes in hun straat. Het agressieve gedrag van de jon geren noopte de eerst aangekomen agent echter al spoedig tot het trek ken van zijn dienstpistool, nadat hij met een gummiknuppel was be dreigd. De agent zag kans in zijn auto te stappen en om versterking te vra gen. Met enige mankracht werd daarna tegen de jongelui opgetre den, die echter grotendeels de wijk hadden genomen. In de schermut eling die daarop volgde nam de politie twee wind- boksen in beslag die in een flatge bouw aan de Geert Reinderstraat waren achtergelaten. Met deze buk sen was eerder die avond op de lampjes van straatlantaarns ge schoten. Twee personen erden aangehou den, maar later weer op vrije voe ten gesteld toen bleek dat de politie hen niets tastbaars ten laste kon leggen. De relletjes van donderdagavond worden door de politie omschreven als incidenten uit de jaarlijkse „kerstbomenoorlog", waarbij groe pen gewapende jongelui elkaar te lijf gaan. Om dezelfde reden werd zaterdag avond een 16-jarige Schiedammer naar het bureau gebracht omdat hij zich over straat had begeven met een honkbalknuppel. Hoewel de jongenbeweerde „dat hij zojuist een spelletje honkbal had gedaan", achtte de politie deze ver klaring, gezien het tijdstip half acht 's avonds vrij onwaarschijn lijk. De jongeman moest zijn slagwapen op het bureau achterlaten. Ook een tiental jongelui dat vrij dagavond de omgeving van de Lek straat met vuurwerk onveilig maakte moest mee naar het politie bureau om daar een ernstige repri mande in ontvangst te nemen. SCHIEDAM Een 28-jarige Vlaar- dinger is vorige week op verden king van valsheid in geschrifte in Schiedam aangehouden. Op de dag voor Kerst probeerde de man bij een financieringskantoor een persoonlijke lening af te slui ten. Deze lening bedroeg vierdui zend gulden. Bij de transaktie overlegde de man papieren die bij nader onderzoek vals bleken te zijn. De man werd uitgeleverd aan de politie. Het tijdstip van de jaarwisseling nadert met het uur. Straks is het weer aftellen geblazen. Op het uur U zullen ook dit jaar weer voor vele mijjoenen guldens aan vuurpijlen en donderslagen de lucht ingaan, een oorverdovend en oog verblindend kijk- en luisterspel dat uitbundig het nieuwe jaar begroet en het oude in rook doet opgaan. Toch zyn er ieder jaar ook mensen die deze vuurwerkregen enigszins terughoudend tegemoet zien. Want hoewel zoYi kleurige vonkenregen een bijzonder aantrekkelijk schouwspel biedt, gebeuren er iedere oud ejaarsnacht weer ongelukken, meestal veroorzaakt door onvoorziditig- heid. Daarom: behandel uw vuurwerk behoedzaam, begroet het nieuwe jaar met vuur, maar speel daar niet mee. Laat 1981 goed beginnen. SCHIEDAM De plaatselijke comi- té's Herwonnen Levenskracht zijn ter ziele. H.L., voluit Katholieke Vereniging tot Bevordering van de Volksgezondheid, een instelling van het Nederlands Katholiek Vakver bond, is opgegaan in de FNV. Oorspronkelijk ichtte Herwonnen Levenskracht zich op de Volksge zondheid. Gezondheidszorg is ech ter al lang geen object meer voor particuliere liefdadigheid en wordt tegenwoordig betaald uit de ge meenschapsgelden. Door die verschuiving ging Her wonnen Levenskracht zich meer op het terrein van het welzijnswerk be wegen. Nu de FNV, waarbij het Katholiek Vakverbond zich aan sloot, zelf wekzijnsaktiviteiten gaan uitvoeren, komt het plaatselijk co mité van HL te vervallen. In een rondschijven aan de dona teurs stelt het hoofdbestuur van Herwonnen Levenskracht dat er geen reden tot somberheid is. „Er is goed werk verricht, en dat is iets om trots op te zijn. Dienstbe toon en solidariteit zullen in FNV- verband worden voortgezet". SCHIEDAM- Wat de toekomst brenge moge... Dit oude bijbelse gezegde kan zeker van toepassing zijn op Schiedam 1981. Wat zal het jaar 1981 voor Schiedam brengen? Laten wij eens beginnen met de politiek en dan uiteraard met het college van burgemeester en wethou ders en de gemeenteraad. Voor beide insellingen is het te hopen dat 1981 het jaar van de daden wordt en niet van de vele vele woorden, zoals die van 1980. Een PvdA fraktie die af en toe vechtend de stadhuis trappen afrolt, omdat er twee stromin gen en een groep wijfelaars in de fraktie zijn, kan men voor 1981 letterlijk toewensen „mak kers staakt uw wild geraas Voor wethouder ir. Chris Zijde veld,zelf een vooraanstaand PvdA lid, is het te wensen dat er in 1981 nu eens een dadendrang en geen woordenstroom van hem uitgaat. Een binnenstad., en dan, beste Chris, de oren van de Benelux- tunnel die dit jaar voor het ver keer zou worden geopend maar die nog steeds alleen open zijn voor de busverbinding van en naar Hoogvliet en voor alle GG en GD en politieverkeer. De fles wijn die hij als inzet van een weddenschap op het spel zette vanwege deze oren zullen wij graag in gezondheid opdrin ken. Voor burgemeester John te Loo hebben wij ook voor 1981 een wens, namelijk dat hij dit jaar wat meer politieke verantwoor delijkheid krijgt binnen het col lege van burgemeester en wet houders. In de 15 maandn dat hij burge meester van Schiedam is heeft hij duidelijk bewezen deze ver antwoordelijkheden aan te ken nen. Voor wethouder Reinier Schee- res hopen wij dat hij in 1981 even standvastig zal zijn als in 1980' Geen extra bijdragen aan de bijna failliete AVR en niet toegeven aan wat voor finan ciële claims ook van het open baar lichaam Rijnmond. Wethouder Scheeres kan op de gehele steun in deze zaak van de Schiedamse bevolking rekenen. Blijven uiteraard nog twee wen sen politiek gezien over, name lijk voor wethouder Posthoorn en wethouder Riet Taverne. Voor wethouder Riet Taverne wensen wij dat ze in 1981 even standvastig zal blijven als in 1980. Trek je niets aan van al dat rode linkse gekrakeel. Voor wethouder Posthoorn is de wens dat hij in 1981 wat dui delijker naar buten treedt. Het rijke Schiedamse vereni gingsleven wensen wij voor 1981 toe dat zij nog rijker mo gen worden. De laatste zinnen in deze be spiegeling over het jaar 1981 zijn natuurlijk bestemd voor SW, jarenlang een ingeslapen eerste divisievereniging in het sportpark Harga, maar dit sei zoen goed tot leven gekomen. Zij staan misshien aan de voor avond van een periodekam pioenschap in deze eerste divi sie. Laat het een nieuwjaars wens zijn dat SW eerste wordt van deze tweede periode en mocht dat eventueel niet geluk ken, dan is er altijd nog een derde periode om dat Schie damse sportieve gemis goed te maken. Blijft natuurl jk over de groot ste groep Schiedammers, name lijk zij die zelden of nooit in het openbaar van zich doen spre ken. Ook hen wenst ee redaktie van Het Nieuwe Stadsblad een bij zonder geslaagd 1981 toe. Ruud van Houwelingen Peter de Lange (Rijnmond redaktie Randstad Edities) SCHIEDAM De maand december en dan vooral de tijd kort voor Kerst, wordt al sinds mensenheugenis be schouwd ais de meest geëigende tijd om in het huwelijk te treden. Volgens dit oude gebruik traden ook indertijd Quirinus Josephus van Dyke en Johanna Jacoba van Duikeren in het huwelijk. Zestig jaar geleden werden deze twee ras Schiedammers op het oude stadhuis in de echt verbonden en door al die roerige jaren heen, heeft hun huweiyk stand gehouden. Een feit dat best gevierd mocht wor den. Het echtpaar Van Dyke deed dat twee dagen voor Kerst in hun woning aan het Fabriplein en vanzelfsprekend ontbraken ook de heer en mevrouw Te Loo als eerste burger en burgeres van Schiedam niet op de receptie om deze diamanten echtelieden van harte geluk te wensen. De heer Van Dijke werd op 8 december 1897 in deze stad geboren, zijn bruid aanschouwde hier op 10 augustus van het jaar 1901 het levenslicht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 3