Wat gebruikt een afwasautomaat Vaii afwasmachine tot afwasautomaat Zo rood als een Edammer Afwasautomaat viert vijftigste verjaardag klimatologische gevaren Waarschuwingsstations voor -J?e rest van het verhaal tot op vandaag is en blijft rood. Verreweg de meeste export-Edammers worden (nu allang machinaal) van een rood parafine-jasje voorzien en soms krijgen ze er ook nog een rode cel lofaan verpakking omheen. In Zweden bijvoorbeeld vinden de mensen dat erg leuk voor onder de kerst boom. En voor de tropen worden Edammers zelfs in rood blik verpakt. Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen Het jaar 1930 was het jaar der belofte. Een jaar nadat de New Yorkse beurs ineen was gestort en men aan het begin van de wereldcrisis stond, gebeurde er iets sensationeels in Duitsland. De afwasmachine werd ontwikkeld. In de afgelopen vijftig jaar is er veel ver anderd en verbeterd. Het getob met emmers heet water en de zorg voor de afvoer van het vuile sop zijn al lang verleden tijd. De techniek heeft niet stilgestaan en van een afwasmachine is de Miele nu een perfect uitgebalan ceerde afwasautomaat geworden. Met een eenvoudige „druk op de knop" treedt het totale afwasprogramma in werking. Een speciaal voor dit apparaat ontwik- Om een inzicht te geven in het water- en energieverbruik volgt onder staand een tabel. Vooral de laatste jaren is er door bijna alle fabrikanten van afwas- en wasautomaten erg veel aandacht besteed aan een zo laag mogelijk verbruik. Normaal programma, tarief 1980. Water 28 liter, 2.9 cent, stroom 1.7 k h. dagtarief 37.4 cent, afwasmiddel 25 gram 12 cent, naspoelmiddel 3 cc. 3.6 cent, regenereerzout 30 gram 1.5 cent, totaal 57.4 cent. Dit totaalbedrag wordt 38.7 cent wanneer nachtstroom wordt gebruikt. Tijdwinst en gemak zijn gewoonweg niet in geld uit te drukken en daarom evenals de afschrijving buiten beschouwing gelaten. Een handafwas van dezelfde hoeveelheid waar gemiddeld 2.4 keer per dag voor wordt afge wassen, kost, afhankelijk van de heetwatervoorziening (gasgeyser of elec- trische boiler), tussen de 30 en 55 cent per dag. 'Je ziet ze in ons land ook wel eens, die vuurrood ver pakte Edammertjes, maar de meeste tref je aan in hét buitenland. Daar, buiten onze grenzen, moet zo'n echt Edammer kaasje niet alleen bolvormig zijn, maar vooral rood. Waarom dat zo is lazen we in het eerste nummer van „Melk Machien". Dit nieuwe blad is een uitgave van het Centraal Schoolmelkcomité te Rijswijk (Z.H.). Het wordt gratis verspreid op alle scholen in het voortgezet onderwijs waar schoolmelk te krijgen is. Van nature is een Edammer net zo min rood als an dere Nederlandse kaas. Maar rood is nu eenmaal een handelsmerk geworden. Heel lang geleden al en dat zat zo. Omstreeks het jaar 1200 werd door Noordhollandse bollentelers al Edammer kaas gemaakt die werd ver kocht aan rondtrekkende kooplieden. Zo kwam de export over zee naar Engeland, Frankrijk en zelfs Portugal op gang. Een probleem in die tijd was dat de natuurlijke korst van de kaas niet zo best bestand was tegen de lange reis. De kaas verdroogde, scheurde en er kwamen zelfs mijten in. Maar daar werd gauw wat op gevonden. De kaasjes werden voor ze het zeegat uitvoeren in gesmeerd met een doek, gedrenkt in een mengsel van was en het sap van lakmoeskruid. Daarna werden ze boven een bak met paardemest gehangen en ammo- niakdamp uit die mest veroorzaakte een mooie, don kerrode kleur op de korst. Belangrijker was dat de kaas nu goed beschermd was, maar vanaf die tijd zijn Edammers in het buitenland rood. Het omslachtig gedoe met de ammoniakdamp werd later vervangen door een bewerking met de kleurstof Uit „rood hout", dat werd ingevoerd uit Zuid-Ameri- ka. Ook werden de kazen wel verpakt in blazen van koeien en varkens. Toen rond de laatste eeuwwisse ling paraffine werd uitgevonden was er een slimme rik die daar ook voor kaas een goed verpakkingsmid del in zag. Het is een was-achtig produkt, dat reuk- en smaakloos is en dat goed afsluit. Voor de Edammers werd de paraffine gekleurd. Rood natuurlijk. Het is wel gebeurd dat een partij gewone, blote, niet rood gemaakte Edammers uit het buitenland werd teruggezonden. Hoe belangrijkhet buitennd voor de Nederlandse zui- versector is viel ook in het erg leuk vitgevoerde blad „Melk Machien" te lezen. Denemarken produceert zo'n 5.500 miljoen kilo melk, waarvan ruim de helft in een of andere vorm wordt uitgevoerd. Nieuw-Zeeland produceert zo'n 6.000 mil joen kilo melk, waarvan iets minder dan de helft naar andere landen gaat. Nederland produceert niet minder dan (1.500 miljoen kilo melk en daarvan wordt ruim 6.000 miljoen kilo in een of andere vorm geëxporteerd. Kortom: Nederland is kampioen. kelde chip van 3.5x5 mm. bevat een compleet stuur- en regelwerk met plm. 6000 transistorschakelingen. ENERGIEVERBRUIK Natuurlijk gebruikt een afwasauto maat stroom en water, mbar hij is be slist geen energie-vreter. Uit onlangs gepubliceerde cijfers is zelfs gebleken, dat normale programma van de Miele afwasautomaat vaak even economisch, zelfs voordeliger is dan het afwassen met de hand. Bij de handafwas wordt sowieso meer water gebruikt dan met de afwasauto maat. Daarbij is het grote voordeel, dat de machinale afwas veel hygiënischer is door de hogere temperateur van het water en omdat de „bacteriëndra- gende" afwasborstel en droogdoek ver vallen en worden vervangen door dro gen met hete lucht. VERSTANDIG GEBRUIK Niet voor elk klein afwasje moet de machine worden aangezet, maar alleen als hij is volgeladen. Soms is dat een maal in de twee, drie dagen, meestal eens per dag. Dat varieert per gezin. Verstandig "de afwasautomaat toepas sen in de dagelijkse huishouding geeft gemak, beperkt het watergebruik en geeft geen verspilling van energie. Daarbij speelt het hygiëneaspect ook nog een belangrijke rol. De afwasautomaat viert dit jaar haar vijftigste verjaardag. In 1930 werd de eerste serie afwasmachine op de Europese markt. Voor velen was deze luxe nog niet haalbaar. Het eenvoudigste model kostte toen 280 en het duurste 450 gulden. Dat was aanmerkelijk meer dan een maandsalaris in die tijd bedroeg. De bediening van het apparaat was ook heel wat moeilijker dan in 1980. Vaat voorspoelen, tweemaal emmers vullen en vuil water lozen en vaak ook nog met de handdoek nadrogen. Tegenwoordig Is het al voldoende om net een enkele „druk 0p de knop" het totale programma van spoelen tot drogen automatisch te laten verlopen. Het continu waarnemen en meten van het voortdurend toenemende kooldioxyde-gehalte in de aarde atmosfeer, is de taak van een zich over de gehele wereld uitstrekkend meetnet dat drie jaar geleden is gestart. De toename van dit reukloze gas, dat ontstaat bij het verbranden van aardo lie, kolen en andere fossiele brandstoffen, in de luchtlaag die de aarde omgeeft, vervult talrijke wetenschapsmensen met een groeiende ongerust heid: de C02 mantel rondom de aardbol remt in toenemende mate de warmte-uitstraling van de aarde naar het heelal af en daardoor kan op langere termijn gezien het klimaat belangrijk veranderen. Met behulp van het internationale meetnet zal de verdere ontwikkeling nauwkeurig en wetenschappelijk worden gecontroleerd. Vijf van de voor lopig 25 meetstations worden in de Duitse Bondsrepubliek opgesteld. Hart van elk meetstation is een door Siemens speciaal voor de CÖ2 me ting ontworpen gasanalyse-apparaat (foto), dat voor dit bijzondere onder zoek extra geprepareerd werd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 8