In de donkere dagen m mk a m JL^9L Illiii MM mm mmm De Touroperators leven al weer in hartje zomer M "Si De sldbns. Als er ergens geen sneeuw ligt, net zolang zoeken tot het gevonden Is. De donkere dagen Sombere tjjden, maar niet zonder zonnige voor uitzichten. Immers, hebben de meesten van ons niet al de zomergldsen van de reisbureau's in huis. Zitten we niet al verlekkerd te kjjken naar de zomerse zonnige plaatjes van stranden waar verrukkelijke meisjes al dan niet to pless trachten de bleke tint wat bjj te kleuren. Of de foto's van bergketens, chalets, natuurschoon. Bulten is het donker, maar In die gid sen schijnt altjjd de zon. Ook als ie niet schijnt. Achter de schermen van de rei sorganisaties leeft men ook al een half jaar, soms een heel jaar verder. We zijn op de afdeling reserveringen van een groot Hollands internationaal reisbureau, talrijke beeldschermen, zo geheten terminals, die aangesloten zijn op een zeer slimme computer. Onge veer zestig man/vrouw bemannen de afdeling met talrijke telefoons naast de schermen. Het is nu nog rustig. De zo- mergidsen zijn een dag eerder ver spreid. Er heerst een stilte-voor-de- storm-sfeer. Toch gaat hier en daar al de telefoon. „Benidorm? Appartement Cabana? 12 juli"? Het meisje achter de telefoon en achter het beeldscherm tikt de codes in. „Ja, dat kan nog. Veertien dagen? Twee personen? Mag ik de namen"? Het duurt nu iets langer, tijdens de topdrukte duurt een reservering boe ken slechts dertig seconden. Nu heeft men wat langer de tijd. Het is nog rustig. Kort voor kerst denken nog weinigen er aan al een zomervakantie te boeken. Dat komt pas begin januari. Maar dan heerst er ook hoogspanning op de afdeling reserveringen. Gaan alle zestig personeelsleden van de afdeling 's avonds met hoofdpijn paar huis, in clusief de chef. SNEEUW EN ZON Bulten sneeuwt het. Op de ene afdeling van het kantoor van de rood wit blauwe tour operator denkt men aan de zon. Het zjjn de mensen, die zorgen voor de toeristen, die overwinteren. Meest ouderen, die het zonnige Spaan se klimaat prefereren boven de sneeuw en de gladheid van Nederland. Want ook in de winter draait een reisbureau op volle toeren. Overwinteraars, maar ook de wintersport neemt een belang rijke plaats in. Twee categorieën, die elk hun specifieke begeleiding vragen. Neem nou de overwinteraars. „Meest ouderen", weet men hier. „Mensen, die voor een paar maanden naar Spanje gaan. Je hebt twee groepen. Die van eind oktober tot even voor de kerst. En die van begin januari tot eind maart. Maar je hebt er ook die beid? perioden in Spanje blijven". Aan het woord Anthoni van Bokhoven, regionaal manager voor Zuid-Europa. De „warme man" in het gezelschap. Dat in tegenstelling „sneeuwman" Paul Hofman, die het wintersport gebied tot zijn terrein mag rekenen. Daarover straks meer. „Ie maakt hele gekke dingen mee", vertelt Van Bokhoven. „Pepernoten en speculaas naar Spanje opsturen voor het Sint Nicolaasfeest. Dat kennen ze daar natuurlek niet en als reisorgani sator doe je toch alles om het de men sen daar zoveel mogelijk naar de zin te maken". „Te moet rekenen, als de mensen heim wee krijgen is hun vakantie naar de knoppen. Dat moet je voorkomen. En je hebt met dat overwinteren nu een maal in verreweg de meeste gevallen te maken met ouderen". „We geven de mensen dan ook tevoren alle mogelijke informatie. Raden ze bijvoorbeeld aan wat spulletjes van huis mee te nemen. Kleine vertrouwde dingen, zoals een foto van de kinderen of kleinkinderen. Maar ook bijvoorbeeld een fluitketel en een koffiefilter, want die zaken ken nen ze in Spanje helemaal niet". „En je begrijpt, dat die vertrouwde ge woontes uit Holland moeilijk te ver vangen zijn. Niemand komt op de idee, dat je ook waterin een gewone pan zou kunnen koken, zie je wat ik bedoel. Die kleine dingetjes". „En we geven ook in formatie over het land. Een beschrij ving van de omgeving, de excursies die gemaakt kunnen worden, adressen van tandartsen, politie, het consulaat en onze hostess. Je moet echt rekening houden met de leeftijd van de mensen. Er kan immers altijd wat fout gaan en dan moet je snel in kunnen grijpen". Dat het overwinteren prima bevalt mo ge blijken uit het feit, dat velen jaar lijks terug keren. „De mensen kennen elkaar dan ook. Dat geeft een heel aparte sfeer in zo'n apparte mentengebouw," weet Anthoni van Bokhoven, die ook altijd zorgt voor een ontspanningsruimte bij de apparte menten, waar de Hollandse borrel ge schonken wordt, waar geklaverjast kan worden, enzovoorts. Heel anders ligt dat natuurlijk bij zijn collega Hofman, die het wintersportge bied tot zijn werkterrein mag rekenen. Op het moment van ons gesprek zit hij midden in de voorbereidingen van de kerst- en nieuwjaarsreizen. Speciale tripjes, waar veel belangstelling voor bestaat. Hofman: ,2e zijn altijd allemaal volge boekt. Meest met mensen, die die een zame dagen willen ontvluchten. Het is moeilijk werk hoor voor de reisleiders. Bij sommige gasten komen juist in die dagen alle problemen boven. De rei sleiders moeten dat op kunnen vangen. We kiezen daar de beste voor uit, die we hebben. En de beste chauffeurs. Een paar dagen voor vertrek krijgen ze nog een speciale instructie. De bus wordt in kerstsfeer versierd. De reislei ders organiseren in de standplaats spe ciale activiteiten. Kerstdiner, alles in sfeer". Na de kerst volgt voor Hofman de win tersport. „Met gegarandeerd sneeuw. De touringcar blijft bij het gezelschap en als ergens geen sneeuw ligt gaan ze gewoon m de touringcar en rijden ze naar een plaats waar wel sneeuw ligt. Zo simpel is dat eigenlijk". We zeiden het al. Achter de schennen van de reisbureau's heerst de stilte voor de storm. Na de Kerst barst het los. En de verwachtingen zijn, ondanks de coitjunctuur goed. „Natuurlijk spelen we wel in op de veranderde omstandig heden. Hermanjan Blees, de verkoo pleider, wijst voorbedden aan. Wat goedkopere mogelijkheden in de tou ringcar- en trein sector, waar we veel van verwachten. Nee, van een schri kreactie toen dat voorstel tot vermin dering van de vakantietoeslag bekend werd, hebben we niets gemerkt". Reisleiders ter plaatse. Moeilijk vak. Het kloppend hart van een reisorganisatie, de afdeling reserveringen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 11