Renault 51:25 in Zuinigheids wedstrijd Opel Kadett contra Ford Escort Opel produceerde al Ford Escort werd Auto van het jaar WÈBÊTdD Door: Leo de Ruiter Motoren Afmetingen Met het uitkomen van de nieuwe Ford Escort is de strijd tussen de twee Duitse giganten (c.q. Amerikaans Duitse takken) Opel en Ford ook in de onderste regionen weer losgebarsten. Een jaar heeft Opel het alléénrecht ge had met de Opel Kadett, Ford had daar geen antwoord op, omdat de nieuwe Kadett niet meer met de oude Escort te vergelijke was. AUTO- TIPS Randstad-Edities 33 huis-aan-huis bladen totaal oplage 980.000 exemplaren Vorig jaar echter bracht Opel een nieuwe Kadett uit, totaal anders dan de oude Kadett, zowel de car rosserie als de techniek was dras tisch gewijzigd, maar tevens wer den de gebruiksmogelijkheden aangepast aan de eisen des tijds, dus de toenemende modellenreeks met 3e of 5e deur. Ford had daar op dat moment geen antwoord op. De Fiësta is nooit te vergelijken geweest met de Kadett, de Fiësta hoort echt in een wat kleinere klasse thuis, al kan men dus wel stellen dat Opel nooit (en dat is dus nog zo) een antwoord heeft ge had op de Fiësta. De kleinste Opel is nu eenmaal de Kadett en klein houdt dan toch wel in een ruime vierpersoons wagen met nog een heel behoorlijke bagageruimte. In de Fiësta (Renault 5, Peugeot 104, Fiat 127/Panda, VW Polo/Golf klasse heeft Opel niets. Terugke rend echter naar de klasse van Kadett kon dus gesteld worden dat Ford daar vorig jaar geen ant woord op had. Nu echter is ook Ford met een duidelijk te vergelij ken Escort uitgekomen, ook hier een radicale wijziging van carros serie en techniek met tevens de veranderde gebruiksmogelijkheid 3e of 5e deur met neerklapbare achterbank. Opel brengt de Kadett in een on gelooflijk grote hoeveelheid mo dellen, waarvan het merendeel echter komt op het conto van de uitvoeringen, dus 2, 3, 4 of 5-deurs en min of meer luxe. In de moto renreeks zijn er vier motoren te onderscheiden, te weten een 1200 N, een 1200 S, een 1300 N en een 1300 S. Ford heeft ook een scala van mo dellen eveneens in uitvoeringsver- schillen, zoals het aantal deuren en de luxe (Custom, L, GL en Ghia). Ford brengt de Escort echter met een drietal motoren, maar wel met een veel duidelijker verschil na melijk een 1100, een 1300 en een 1600 motor. De Escort 1600 valt dan eigenlijk buiten een vergelij king, Opel heeft daarin eigenlijk geen goed vergelijkbare Kadett, men zou dan in de Ascona 1600 komen, maar daarmee vergelijkt Ford liever zijn Taunus 1600, en terecht. Bezien we de motorverschillen, de Kadett heeft een 12N, dat is een 1196 cc motor met 53 PK, de 12 S is eveneens 1196 cc maar heeft 60 PK, de 13N meet 1297 cc met 60 PK, de 13S 1297 cc met 75 PK. De neemt heeft dus het voordeel van normale benzine, maar iets minder vermogen. Andersom geldt bij de 1.3S dat men iets meer vermogen heeft. In prestaties geeft dat Tops- nelheden van Opel 12 N141 km/u., 12S 147 km/u., 13N 150 km/u., 13S 159 km/u., topsnelheden van Ford 1.1 142 km/u., 1.3 152 km/u., (1.6 161 km/u.), alle gemeten snelhe den. De acceleratietijden van 0-100 km/u zijn 12N 16.9 sec., 12S 15.1, 13N 14.5 en 13S 13.6 sec., de 1.1. Escort 17.5 sec., de 1.3 Escort 14.0 sec., (de 1.6 12.5 sec.). Als we de 12N met 1.1. vergelijken en de 13S met de 1.3 dan verschillen de cij fers niet zo veel, de 13 S komt er wat beter uit, de 13N zou het ook nog best doen. Qua vorm (een subjectieve beoor deling natuurlijk) en afmetingen doen de wagens ook niet voor el kaar onder, afmetingen lxbrxh zijn resp. voor Opel Kadett 400x164x138 en voor Ford Escort 397x164x134, de gewichten zitten De Opel Kadett heeft een bijzon der produktierekord bereikt. Sinds de introduktie van de Ka dett in september 1979, zijn reeds 500.000 stuks geproduceerd van dit succesvolle model. Het half miljoenste exemplaar liep onlangs in de Opel-fabiek te Bo- chum van de band. Nog nooit in de geschiedenis van Adam Opel heeft een nieuw model in een zo korte periode deze mijl paal behaald. De Kadett is niet al- ondoenlijk, men zou daarvoor zelf naar de dealer moeten stappen en alle prijzen en uitvoeringsmoge lijkheden moeten opvragen. De Escort 1100 Custom kost 14.995.- de Kadett 12N Standaard f 14.665.- (beide 3-deurs), de Es cort heeft echter een paar belang rijke dingen extra zoals een ge laagde voorruit, hoofdsteunen, achteruitrijlampen, mistlamp. Bij de 1300 serie wordt het de Escort 1300 L f 16.700.-, de Kadett 13 N 16.300.- of de 13S 16.700.- (bei de 3-drs., de Kadett Special, de Kadett Luxe komt iets hoger in prijs). Ook hier is dus de vergelijk bare Kadett iets lager in prijs dan de Escort, maar wederom biedt de Escort wat extra's. Opel heeft daar tegenover zoveel specifieke com- fortpakketten dat zondermeer ge steld kan worden dat ook de prij zen uiteindelijk weinig verschil len. Opel en Ford zijn dus weer echte concurrenten van elkaar, maar of ze nu echt bang voor el kaar moeten zijn wordt betwijfeld, het gevaar komt meer uit het Oos ten, met name Japan. leen in Duitsland een groot succes, maar eveneens in de rest van Eu ropa: 51% van de produktie werd geëxporteerd. In Nederland wer den van deze nieuwe Kadett sinds de introduktie ruim 43.000 exem plaren verkocht. Hiermee is dit Opel model opnieuw de populair ste auto in ons land. Opel bezet deze positie nu al voor het 12e ach tereenvolgende jaar, hetgeen een opmerkelijke prestatie genoemd kan worden in de automobielge schiedenis. De promotionele actie van Re nault, die gevoerd werd in de maand oktober, 'werd op 11 no vember 1980 afgesloten met een Zuinigheid Wedstrijd, waaraan 25 finalisten deelnamen. De fi nalisten kwamen uit in deze wedstrijd door het oplossen van een rebus en het maken van een slagzin, die werd beoordeeld door een jury, bestaande uit Willy Dobbe en Alexander Pola. De finale wedstrijd, die in België op het circuit van Zolder plaatsvond, werd gereden met Re- naults van het type 5 TL, dat on langs nog in een onderzoek van een aantal onafhankelijke instan ties naar voren kwam als de zui nigste auto. De Renaults 5 TL waren hiervoor uitgeiust met VDO boordcompu ters, waarmee de exacte waarde van het verbruik en de gemiddel de snelheid konden worden vast gelegd. De wedstrijd-technische leiding was in handen van de Ko ninklijke Nederlandse Automobiel Club. Om een zoveel mogelijk alledaagse rijstijl te benaderen moesten de fi nalisten de wedstrijdronden met een minimum gemiddelde snel heid afleggen. Op het bochtige en heuvelachtige circuit van Zolder, wist de heer J. Molenkamp uit Harderwijk een gemiddeld verbruik te realiseren van slechts 1 op 25 en werd daar mee winnaar van de Renault Zui nigheid Wedstrijd, waaraan als hoofdprijs een Renault Fuego GTS was verbonden. De hoogste eer en titel „Auto van het Jaar" voor 1981 is toegekend aan de nieuwe, voorwielaangedreven Ford Escort. 52 Europese top-autojournalis- ten uit 16 landen namen deel aan deze verkiezing; 28 journa listen kozen de Escort als num mer één, terwijl 11 anderen de Escort de tweede plaats toebe deelden. Nadat alle 52 juryleden de Escort aan zeer uitgebreide tests hadden onderworpen, werd hun stem pas uitgebracht. Deze tests zijn vereist volgens de regels, geldend voor de Auto van het Jaar-verkiezing. Onder deze regels worden de wa gens getest op waarde, ontwerp, comfort, veiligheid, rij-eigenschap- pen, weggedrag, prestatie, functio naliteit en algemene indruk. De uitslag van de verkiezing „Auto van het Jaar" werd op woensdag 10 december 1980 in Londen bekend gemaakt door de heer James Prior, minister van Arbeid. In alle showrooms in Europa is de Escort ook onmiddellijk een succes geworden en trok veel belangstel ling. Ford heeft zich dan ook tot nu toe kunnen verzekeren van 140.000 orders op de Escort voor kopers in 14 verschillende Europe se landen. De prijs voor de „Auto van het jaar" is de derde achtereenvolgen de beloning voor de Escort in een gelijk aantal weken, na de al eer der uitgereikte prijs „Trophees de l'Automobile" in Frankrijk en „Het Gouden Stuurwiel" in Duits land. De Escort wordt op drie verschil lende plaatsen in Europa gebouwd, te weten in Saarlouis (Duitsland), Halewood (Engeland), en in Lissa bon (Portugal), waar de Escort vanaf het begin van volgend jaar te koop zal zijn. Componenten voor de „Auto van het Jaar" wor den vervaardigd in de Fordfabrie ken in Ierland, Engeland, België, Frankrijk, West-Duitsland en Spanje. beide rond de 800 kg. Over de rij- eigenschappen kunnen we kort zijn, de wagens ontlopen ook hier elkaar niets, beide zijn voorwie laandrijvers, hebben onafhankelij ke c.q. semi onafhankelijke wie- lophang, zijn aërodynamisch ge vormd, zijn nagenoeg even groot, even zwaar enz. enz., verder zal ook hier een subjectieve beoorde ling in kunnen zitten al naar ge lang de rijstijl van de berijder. Het verbuik tenslotte geeft een lichte voorkeur aan de Escort, bij 100 km/u. verbruikt de 1.1. Escort 1:14.3, de 1.3 Esort 1:13.9, de Ka dett 12N 1:13.9, de 12S 1:14.1, de 13N 1:13.3 de 13S 1:13.6, groot zijn de verschillen echter niet. Uitein delijk komen we dan bij de prijs, maar daar hangt natuurlijk de uit voering zeer vanaf. Eigenlijk is dat Het is altijd een concurrentie strijd geweest tussen Opel en Ford. Praktisch elke keer kwa men de beide fabrieken gelijk tijdig met nieuwe modellen uit. Als er een nieuwe of gewijzigde Ascona kwam, had Ford een antwoord met een vernieuwde Taunus. Spreekwoordelijk is de situatie met de Record en Gra nada, de nieuwe Opel Record en Nieuwe Ford Granada kwamen gelijktijdig uit. Escort 1.1 heeft een 1117 cc motor met een vermogen van 55 PK, de 1.3 een 1296 cc motor met 69 PK. De 1600, 1597 cc met 79 PK, laten we hier maar even buiten be schouwing. De N motoren van Opel nemen genoegen met normale benzine, de S motoren gebruiken super. De 1.1 Escort neemt eveneens genoegen met normale benzine, de 1.3 en 1.6 moeten super gebruiken. Op grond van de motoren kan men nu stellen dat de 12N van Opel te vergelijken is met de 1.1 van Ford. De 1.3 Escort moet men dan weer meer vergelijken met de 13S Kadett, gezien inhoudvermo- gen en soort benzine, wie de 13N

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 29