Brand leek erger dan het was Raffinaderij ligt stil, maar er is voorraad genoeg Geen paniek om brand bij BP Europoort 3 tb, 'Wéés Randstad-Edities Foto's: Aad van der Drift ■^§11 wy HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 19 WOENSDAG 14 JANUARI 1981 EUROPOORT Zaterdagmiddag is het Europoort/Botlekgebied weer eens opgeschrikt door een felle maar korte brand by één van de grote raffinader ijen in het gebied, de raffinadery van BP. Het Europoortgebied is nu een maal door zyn toch tameiyk gevaar- lyke industrieën de vulkaan van Ne derland, zodat direct groot alarm werd geslagen. De brand ontstond zaterdagmiddag om 17jö0 uur, een enorme steekvlam ontstak zich in de nabyheid van een destilatietoren, naar het zich laat aan zien naby een afsluiter, die niet goed heeft gewerkt. Men was op het moment bezig aan de droging van Butaan en door het weigeren van de afsluiter (dan wel het knappen van de toevoerende leidingen) was een hoeveelheid Butaan ontsnapt die door nog onbekende oor zaak is ontstoken. Meteen laaiden meters hoge vlammen op en ontstonden een aantal explosies. Het geheel had echter niet die kracht dat zich beschadigen voordeden aan gebouwen, zelfs de ruiten van de nabij gelegen kantoren zijn allen heel geble ven. Ook deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand was echter, mede door de avonduren, in de wijde omtrek goed te zien en trok dan ook veel belangstelling. Die belangstelling was er uiteraard ook van de zijde van de media met name de tv. die 's avonds al beelden uitzond. Er werd groot alarm gegeven. Direct na vijf uur rukte de brandweer al met groot alarm uit, maar ook heel Rijn mond was om tien over vijf al ingeseind voor groot alarm. De politie sloot in een straal van ruim een kilometer het gehele gebied af,.alléén hulpverleners werden toegelaten. Dit waren brand weer, ambulance en politie zelf, alsme de vele opgetrommelde personeels leden van BP, want ten tijde van de brand waren slechts 35 van de 4000 personeelsleden op het terrein aanwe zig. Nu zijn natuurlijk nooit alle 400 personeelsleden aanwezig, immers BP werkt met 4 ploegendiensten en daar bij was het ook nog zaterdag. OORZAAK Over de oorzaak is nog niets concreet te zeggen. Wel kan gesteld worden dat men bij wijze van spreken al vóór de brand met een waarschijnlijke oorzaak op de hoogte was. Wat is er namelijk gebeurd? Op het moment van de brand was men bezig met de destillatie van Butaan en Propaan. Uit de ruwe olie kan namelijk direct een 3% Butaan en Propaan gedestilleerd worden, die Butaan en Propaanscheiding is dan wel de laatste fase van het proces. Bu taan en Propaan staan ook wel bekend als LPG (Autogas enz.). Waar de brand is ontstaan heet dan ook een Butaan en Propaan afscheidings en zuiveringsfa- briek en om preeies te zijn was men be zig met de fase van het Butaan drogen, dat is het Butaan vrij te maken van het aanwezige water. De dienstdoende ploeg ontdekte echter bij dit laatste proces het weigeren van een afsluiter. Er kwam dan ook een rapportage van: Afsluiter werkt niet, maar nog voor men maatregelen kon nemen was de steekvlam daar die het hele zaakje in liditer laaie zette. De bedrijfsbrandweer was binnen 2 minuten geallarmeerd en ter plaatse. De gemeentelijke (regionale) brand weer van Rotterdam/Rozenburg rukte met groot materieel uit en was ook bin nen een aantal minuten met de blus werkzaamheden bezig. Voordeel was dat men precies wist wat er aan de hand was, om welke stof-en om welke hoeveelheid het ging,In feite heeft men r de gehele zaak afgesloten op de betref fende ketel/droger na die in brand stond. Men heeft deze geheel uit laten branden, andere mogelijkheden waren er niet. Wel heeft men natuurlijk alle omliggende units nat gehouden om uitbreiding te voorkomen. Zo kon na twee uur het sein brand meester gege ven worden, de eigen bedrijfsbrand weer kon de zaak weer alléén aan. De gehele blussingswerkzaamheden ston den onder leiding van de Rotterdamse (tevens regionale) brandweercomman dant de heer Vossenaar. SCHADE Wat geldt voor de oorzaak geldt ook voor de schade, de excacte schade is nog niet vast te stellen. Het zal duide lijk zijn dat het excacte bedrag ook eigenlijk pas nadat alles weer hersteld is en in bedrijf is, bekend zal zijn. Ook begrotingen van bruggen, tunnel en metrobouw zijn nooit excact en worden vaak verre overschreden. Aan te geven is dan ook alléén een orde van grootte Van de schade en die zal tussen de 5 en 10 miljoen gulden liggen. Door de brand is toch wel een essentiële unit in het 'raffinageproces uitgevallen, zodat de raffinaderij in zijn geheel stilligt, door diverse verschuivingen kan men echter wel weer spoedig opstarten al zal dat toch wel een weekje duren. Het herstellen van de Butaan/Propaan af scheidings en zuiveringsfabriek zal ze ker een maand zij het niet enige maan den duren. De zuivere herstelwerk zaamheden belopen ook al gauw één tot enige miljoenen. Toch zijn de BP vertegenwoordigers heel moeilijk tot enige duidelijk te verleiden. Óp de persconferentie naar aanleiding van de brand bleek dat de één over tonnen sprak, de ander over een miljoen en ui teindelijk men toch rond de 5 miljoen uitkwam. Men zou kunnen stellen dat het stilliggen van de raffinaderij toch zeker op heel grote bedragen per dag uitkomt, maar daar zijn dan toch ver- zachtige omstandigheden voor aan te voeren, voor zover men tenminste dit economisch als zacht wil zien. 40% IN BEDRIJF Uit een prachtig boekwerkje over de affinaderij blijkt dat deze op 24 juli 1967 is geopend door de toenmalige minister Joseph Luns. De raffinaderij had toen een capaciteit van 5 miljoen ton (ruwe olie verwerking) per jaar. Het ging echter in die tijd dermate goed dat in 1971 een uitbreiding volgde naar 14 miljoen ton en in 1972 naar 23 miljoen ton. Hiervoor zorgen vier ruwe olie de stillatie eenheden, 2 met een capaciteit van 9 miljoen ton en 2 met 2 Vi miljoen ton. Door de teruglopende markt wa ren er nu maar 2 in gebruik, een grote en een kleine. Die twee werkten dan ook nog eens voor 80%, zodat in feite slechts 40% van de hele raffinaderi! in gebruik was of te wel de raffinaderij werkte op minder dan halve kracht. Hieruit moge dus blijken dat in deze tyd een algeheel stilliggen niet direct zoVi grote schadepost is. Afnemers van BP produkten behoeven zich dan ook helemaal geen zorgen te maken, dit al dus de BP voorlichters. De brand als- wei de gevolgen vallen dus allemaal nogal mee, de ravage was er niet min der om, daarvan hier dan ook de beel den. Het vuur was mijlenver in de omtrek waar te nemen Het vuur richtte een enorme schade aan De raffinadery ligt stil Toen alles wat afgekoeld was kon men de raffinaderij weer betreden

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 19