Lading nafta verloren bij aanvaring Nw. Maas Fiets is levensbelang Amsterdamse winnaar in Vlaardings landjuweel "Kreek" gaat drukke tijd tegemoet HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 41 WOENSDAG 14 JANUARM981 Na de aanvaring tussen de Votank 5 en de motorspits Dujcn werd het eerste schip weggesleept, en moest de lading in een andere boot warden overgepompt. BOTLEK B(j een aanvaring op de Nieuwe Maas, voor de monding van de Botlek, is dinsdagavond om 8 uur een duwboot één van zjjn twee bakken kwijtgeraakt. De bakken van de duwboot waren ge laden met nafta, een zeer brandbare stof. Nadat het schip in aanvaring was gekomen met een motorspits, vertoon de zich een scheur in één der bakken, juist op de waterlijn. Zestig ton van de lading ging verloren. Direkt na het ongeluk werden metin gen verricht. Daarbij bleek dat zich geen concentraties van nafta op het water voordeden. Het grootste gedeelte van de stof was vervlogen. De duwbak werd naar de Geulhaven gesleept. Daar werd de la ding overgepompt in een ander schip. SCHIEDAM Klubhuis de Kreek, aan de Lange Haven 92, gaat voor jongeren en kinderen van de lagere school een vakantie organiseren. Een groep kinderen gaat een week naar een vakantiehuis in Drente en een groep jongeren gaat een week met tenten door Nederland, België en Frankrijk trekken. Om deze aktiviteiten te kunnen be talen organiseren de medewerker- (sters) en deelnemers aan deze va kantie een aantal aktiviteiten in klubhuis de Kreek. De komende maanden zullen er dan ook in het weekend diverse ak tiviteiten in de Kreek te doen zijn. Het is de bedoeling elke week iets te organiseren voor kinderen, jonge ren en dan weer voor volwassenen. Voor komende zaterdag staat in ie der geval een heel leuke disco voor kinderen van de 5e en 6e klas la gere school op het programma. De disco begint om half 2 's mid dags en duurt tot half 4. Het kost 1,entree en de baten komen he lemaal ten goede aan de vakanties van dit jaar. Nu de dagen korter worden, is het voor alle gebruikers van de fiets en dat kunnen er 10,2 miljoen zijn van belang aandacht te schen ken aan de zichbaarheid van de fiets in het donker. Wie in het don ker, bij schemering, mist en sneeuwval van de fiets gebruik maakt, moet dan vooral door de andere verkeersdeelnemers goed kunnen worden opgemerkt. De kans is anders groot dat er brok ken worden gemaakt. Daarom ook zijn er door de overheid verschil lende voorschriften uitgevaardigd om de veiligheid van de fietser in het verkeer te vergroten. VERLICHTING MOET GOED ZIJN Het belangrijkste punt hierbij is de zogenaamde aktieve verlichting, die zowel voor als achter aan de fiets aanwezig moet zijn. De lamp vóór moet helder wit licht uitstralen en zo geplaatst zijn dat tegenliggers er niet door kunnen worden verblind. Aan de achterzijde, op het wettelijk voorgeschreven witte of geel reflec terende gedeelte van achterspat bord, moet een van een rijkskeur voorzien aehterlicht aanwezig zijn. dat in het donker achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achter opkomende verkeer helder rood licht uitstraalt. Dit achterlicht moet bovendien een weerkaatsend glaasje hebben. Aan het functioneren van de fiets verlichting blijkt het in de praktijk nogal eens te ontbreken. Dat komt vaak doordat door de fietser hier aan te weinig aandacht wordt be steed. De fietsverlichting moet voor elk avondlijk gebruik worden ge controleerd om te zien of alles nog goed werkt. Lampjes die stuk zijn moeten me teen vervangen worden. Je moet er dus voor zorgen reservelampjes bij de hand te hebben. Het niet goed werken van de verlichting kan ook worden veroorzaakt door roestvor- ming, waardoor geen contact meer ontstaat en de stroom wordt onder broken. Dat kan verholpen worden door de roestplekken met een staal- borsteltje of met schuurpapier weg te werken. Ook steeds de contact punten controleren en zonodig ver beteren. Steeds als u in het donker op de fiets stapt, controleer dan eerst even of de verlichting zowel voor als achter het doet. Een kleine moeite en dan fietst u veiliger. Direkt na het ongeluk werden er metingen verricht om deconcentratie nafta vast te stellen. De resultaten waren niet alarmerend. dl. koffieroom, scheutje witte wijn, 1 eierdooier, peper, nootmuskaat. Maak van het gehakt met het pa neermeel, zout, peper en nootmus kaat kleine balletjes. Smelt de boter en fruit hierin het schoongemaakte zéér fijngesnipperde uitje. Voeg de droge bloem toe en daarna beetje voor beetje onder voortdurend roe ren het selderijvocht. Voeg de ge haktballetjes en de bouillonblokjes toe. Laat de soep zachtjes doorko ken. Roer af en toe. Voeg de room en de witte wijn toe. Klop de eierdooier los. Doe hierbij iets van de hete soep en giet daarna alles al roerend terug in de pan. Maak de soep op smaak af met peper en nootmus kaat. BROODSCHOTEL 1/2 Liter melk, 200 gr. wittebrood zonder korst, 50 gr. suiker, 40 gr. boter, 50 gr. rozijnen, 40 gr. kren ten, 1 eetlepel sukade, 2 eieren, ka neel, suiker, boter. Kook de melk en week hierin het brood. Roer er de suiker, de boter, de gewassen rozijnen en krenten, de sukade en de losgeklopte eieren door. Breng het mengsel op smaak met kaneel. Doe het over in een be boterde vuurvaste schotel en be' strooi het met een mengsel van ka neel en suiker. Leg er wat vlokjes boter op. Plaats de schotel 45 minuten in een op 175 gr. C voorverwarmde oven. VLAARDINGEN De Vlaardingse Stadsgehoorzaal was door het Werk comité „Nationaal Landjuweel", Amsterdam, 's Gravenhage Rotterdam, uitverkoren voor de tussenronde van deze nationale toneelwedstrijd voor amateurverenigingen en groepen, aangesloten bij het Nederlandse Cen trum voor Amateurtoneel. Het eerste „Landjuweel" vond plaats in 1956/57 op initiatief van de gemeente Haarlem ter gelegenheid van de „Pieter Lagendijk Herden king". De wisseltrofee werd beschikbaar gesteld door Koningin Juliana. De tweede toneel manifestatie en wed strijd werd voor de eerste maal georganiseerd door de Stichting: Co mité Nationaal Landjuweel, inge deeld in vijf werkcomitê's. Voor de tussenronde, nu gehouden in de Stadsgehoorzaal van Vlaar- dingen selecteerden zich vier ver enigingen. Het Purmerender Stads- toneel uit Amsterdam met het to neelstuk „De Rechtvaardigen" van Albert Camus. De groep Carrousel met het toneelwerk: Achter geslo ten deuren van Jean Paul Sartre; Toneelgroep Rotterdam '71 met Vossenjacht van go Claus. Als laatste kwam de groep Dosto uit Amsterdam zaterdagmiddag voor het voetlicht in de produktie: De Bakker, de Bakkersvrouw en het Bakkersjong van Jean Anoul. Voor de toneelgroep was het een grandioos sukses nu het spel van de jury de hoogste waardering kreeg en overgaat naar de eindronde, welke plaatsvindt op 9 en 16 mei in de Haarlemse Stadsschouwburg. De vier gegeven voorstellingen wa ren van een hoog kaliber, volgens de organiserende werkgroep, was er veel aandacht voor de presenta tie en decorbouw en onder goede regie. Ook de publieke belangstelling, me als topper bij het optreden van de Rotterdamse toneelgreop, was be vredigend. Hiermee is bevestigd, dat het amateurtoneel nog altijd leeft onder de bevolking. Bewezen is weer dat het spelpeil zich nog steeds in een steigende lijn bevindt. Voor de tussenronde, te organise ren door het Zuidhollands Cen trum voor het Amateurtoneel wist ook de Vlaardingse Toneelgroep Het Master zich te plaatsen. Men dingt mee voor een plaats in de eindronde met het toneelstuk „Achter gesloten deuren" van Jean Paul Sartre. Plaats en datum wor den nader bekend gemaakt. Deze week gaan we ervan uit, dat we steeds iets voor twee dagen doen. De gebraden runderlappen verwerken we de tweede dag in de hachee en van de voor twee dagen ingekochte varkenslappen gebrui ken we de helft voor de bami. Niet alleen bij het inkopen is vooruitzien belangrijk, ook bij het koken en zelfs bij het weggooien. Het bewaarde groentenat is een prima basis voor koninginnesoep en van oud brood maken we een broodschotel. 50 Gr. gehakt, 1 eetlepel paneer meel, zout, peper, nootmuskaat, 40 gr. boter, 1 uitje, 40 gr. bloem, bloemkoolvocht met water aange vuld tot 1 liter, 2 bouillonblokjes, 1 Zondag: Wiener schnitzel, bleeksel derij au gratin, gebakken aardap pelen, koffiepudding. Maandag: koninginnesoep, runder lapjes, andijvie a la crème, aardap pelen, fruit. Dinsdag: hachee, sla, aardappelen, vlaflip. Woensdag: gebakken schol, wortelt jes en doperwtjes, aardappelpuree, bessola met vanillevla. Donderdag: varkenslapje, bietjes met sour cream, aardappelen, broodschoteltje. Vrijdag: bami goreng, yoghurt met sinaasappel. Zaterdag: bonenschotel met kaas, caramelvla KONINGINNESOEP

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 41