Meer belangstelling voor beroep psychiatrisch verpleegkundige R. H. van Harselaar (Deltaziekenhuis): 'imW-Mmsm m Jeugd zoekt avontuur, lol, sex en alcohol ,,Ik ben bang dat, wanneer we het Amerikaanse sy- teem zouden toe passen, intoleran tie van de maat schappij oorzaak zal zijn van een wurgende een zaamheid: het aan tal zelfdodingge- vallen zal zeker stijgen. Dat zou de goed koopste oplossing zijn die de maat schappij kan be denken voor de psychiatrische problematiek, maar tevens ook de meest menson waardige Tuchtcollege voor verpleegkundigen; rechten voor psychiatrische patiënten (Door: Raymond Barneveld - Foto: Victor Barneveld) ROTTERDAM - „Een nieuwe patiëntengroep voor de psychiatrische ziekenhui zen zal in de toekomst on getwijfeld die zijn van de zeer jeugdige alcoholici. Dat zijn dan jongens en meisjes van dertien, veertien en vijf tien jaar. Deze ontwikkeling valt al te constateren in Amerika waar de psychiatrische zie kenhuizen een golf van op namen krijgen van zeer jeugdige alcoholisten". ,,Was de groep drugspatiën ten de nieuwe groep psychiatri sche patiënten van de jaren zes tig, dit zal voor de jaren tachtig de groep zeer jeugdige alcoho lici zijn", aldus de heer R.H. van Harselaar, die verbonden is aan het Opleidingscentrum voor Verpleegkundigen van het Deltaziekenhuis in Poortu- gaal, en de voorlichting over het beroep psychiatrisch ver pleegkundige bij het middel baar onderwijs in de regio voor zijn rekening neemt. Verschuiving Belangstelling Site- Tuchtrecht Kritiek Units Mensonwaardig „Ik ben bang dat, wanneer we het Amerikaanse systeem zou den toepassen, intolerantie van de maatschappij oorzaak zal zijn van een wurgende een zaamheid: het aantal zelfdo- dingsgevallen zal zeker stijgen. Dat zou de goedkoopste oplos sing zijn die de maatschappij kan bedenken voor de psychia trische problematiek, maar te vens ook de meest menson waardige..." j lllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll. iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het Deltaziekenhuis vervult een re- giofunktie wat betreft de opvang, be handeling en begeleiding van psychia trische patiënten. Ook nu al wordt bij de psychiatrische ziekenhuizen een toename van opna men geconstateerd wat betreft de al coholisten. De groep jonge alcoholici, tussen de twintig en vijfentwintig jaar, neemt daarin een vrij grote plaats in. „ln de agelopen twintig jaar zie je dui delijk een verschuiving van, zeg maar, groepen patiënten. Enerzijds komen er dus nieuwe groepen bij, zoals de drugaddicts en jonge alcoholici, an derzijds vallen er ook groepen af. Door verbetering van levensomstan digheden en aanpak van gezondheids zorg komen bepaalde categorieën pa tiënten minder voor „En verder is natuurlijk de geweldige invloed te noemen van verfijnde me dicamenteuze therapiën. Hierdoor is het veel meer mogelijk geworden, vergeleken met vroeger, om bepaalde groepen patiënten ambulant te be handelen," vertelt Van Harselaar. De belangstelling voor het beroep psychiatrisch verpleegkundige is be duidend toegenomen. Ook stijgt het aantal mannelijke verpleegkundigen. Volgens Van Harselaar komt dit door .Straks alcoholverslaafden van dertien, veertien jaar" de bekendheid die de media aan de psychiatrie hebben gegeven en nog geven. Vroeger was de psychiatrie iets dat zich achter gesloten póórten afspeel de, ver van de bewoonde wereld. Als iemand eenmaal „verbannen" werd naar een psychiatrische inrichting, was hij voor z'n hele leven getekend. Daar komt toch wel meer verandering in. De media hebben de waas van ge heimzinnigheid doorbroken en deze materie is ook voor niet-ingewijden beter toegankelijk en controleerbaar geworden. De positie van de psychia trische patiënt in de huidige maat schappij is aan verandering onderhe vig. In dit kader wijst Van Harselaar op de onlangs gedane voorstellen naar aan leiding van het rapport van de .Com missie Van Dijk om de psychiatrische patiënt meer rechten te geven. Daar staat echter weer tegenover dat pas het idee naar voren geschoven is door drie burgemeesters van grote steden om harddrugs-verslaafden ver plicht op te nemen en te behandelen op basis van de huidige Krankzinni genwet. Een idee waartegen onder meer burgemeester Van Zuuren van Dordrecht zich al verzet heeft. nu eens vastgelegd wie wat mag of moet doen en wordt dit wettelijk be krachtigd. Het komt het beroep ten goede dat een verpleegkundige ter verantwoording kan worden geroepen door een tuchtrecht met intercolle giale rechtspraak". Verder is het sinds kort mogelijk een studie verpleegkunde op universitair niveau te volgen. Dat houdt dus in dat men in het beroep meer mogelijkhe den heeft tot doorstroming tot een ho ger studieniveau. Sinds enkele jaren was het al mogelijk om op HBO- niveau verpleegkunde te studeren. Ook de specialisaties in het beroeps veld zijn toegenomen. Bij de psychia trische verpleegkunde zijn dat bij voorbeeld sociotherapeut, sociaal- psychiatrisch verpleegkundige (SPV'er) en co-therapeut bij neurose behandeling". Zwaar Ondanks het feit dat een toenemend 'hnl IfMtintlWltl,. ^at,es -SKT*" W1?! u Dit u W« Maar niet alleen doordat de psychia trie meer bekendheid heeft gekregen is van invloed dat meer schoolverlaters zich melden bij het Opleidingscen trum, aldus Van Harselaar, ook het feit dat het beroep verpleegkundige meer „status" heeft gekregen draagt hiertoe bij. Werd in 1977 de titel „verpleegkundi ge" officieel ingevoerd (daarvoor was men verpleegster of verpleger), enkele weken geleden is het voorstel voor een verpleegkundig tuchtrecht en beroep safbakening op tafel gekomen. „Een zeer belangrijke ontwikkeling", vindt Van Harselaar. „Eindelijk wordt aantal schoolverlaters zich aanmeldt voor de opleiding tot verpleegkundi ge. haalt zo'n dertig procent de eind streep van de drieëneenhalf-jarige op leiding niet. Van Harselaar: „Het is een zwaar be roep. Niet alleen geestelijk wordt er veel gevergd, maar met zwaar bedoel ik ook de lichamelijke arbeid die men moet verrichten. Er valt een goede bo terham in de verpleegkunde te verdie nen maar daar moet behoorlijk hard voor gewerkt worden. En dat valt een hoop jongelui tegen". „Verder moet je stevig in je schoenen staan om niet kapot te gaan aan alle ellende die je in zo'n ziekenhuis tegenkomt en waar je vaak machte loos tegenaan moet kijken zonder dat je er daadwerkelijk wat aan kunt doen. Daarbij komt dat de meeste cur sisten zo van de Mavo of Havo komen en dus zelf nog niet volwassen genoeg zijn om de zaken te kunnen relative ren". Er is veel kritiek op de huidige psy chiatrische voorzieningen. Plannen om hierin wijzigingen aan te brengen zijn er genoeg. De uitvoering laat ech ter wat langer op zich wachten. „De kritiek op de psychiatrie is echt niet altijd ongefundeerd", geeft Van Harselaar toe, „hoewel ik daarbij wel van mening ben dat de media de zaken soms te eenzijdig of uit hun verband gerukt weergeven. Veel hangt gewoon samen met de fi nanciën. Zeker in deze tijd van eco nomische recessie wordt dat probleem extra benadrukt. Belangrijk in de psychiatrie is de de centralisatie van psychiatrische hulp verlening en de patiëntendifferentia- tie. Maar om dit uit te kunnen voeren, daar zijn gigantische bedragen mee gemoeid, waarbij tevens rekening moet worden gehouden met het feit dat wellicht tijdens de uitvoering al weer structurele veranderingen nood zakelijk zijn. De psychiatrie zit in een enorme stroomversnelling en het is moeilijk om voor enkele decennia het beleid vast te leggen. In dit verband denk ik even aan de reeds genoemde verschui vingen van patiëntengroepen binnen het psychiatrisch ziekenhuis". De decentralisatie van psychiatrische ziekenhuizen houdt in dat er in de re gio meer kleinschalige psychiatrische behandel- en verzorgingscentra ko men. waarbij de diverse groepen pa tiënten meer afzonderlijk verpleegd en behandeld zullen worden. Zo zijn er plannen om bijvoorbeeld in Dordrecht een geriatrisch ziekenhuis te bouwen (bestemd voor de psychisch gestoorde ondere mens). „Het huidige paviljoensysteem zal in de toekomst vervangen worden door kleinere Ieefunits", vertelt de heer Van Harselaar. „maar als dat doorge voerd wordt heeft dat weer verstrek kende gevolgen voor de personeels voorziening. Decentralisatie en units betekenen meer gespecialiseerd en hoger gekwalificeerd personeel". De nieuwe aanpak van een aantal Amerikaanse psychiatrische zieken huizen om hun psychiatrische patiën ten, wanneer het maar enigszins moge lijk is, te laten wonen en leven tussen de bevolking, waarbij ze alleen dan nog terug kunnen vallen op poliklini sche behandelcentra, is iets waarvan Van Harselaar hoopt dat dit nooit op gang binnen de Nederlandse psychia trie zal vinden. „Wel zal door de ontwikkeling van nieuwe en verfijnde medicamenteuze therapie een grotere groep patiënten ambulant behandeld kunnen worden of Zullen de opnameperioden korter worden," meent Van Harselaar. „maar de tolenrantie ten aanzien van de psychiatrische patiënt door de maatschappij moet nu ook weer niet overschat worden. Door voorlichting is er meer begrip ontstaan voor de psy chiatrie maar daar is dan ook alles mee gezegd". „Een zeer groot gevaar voor de psy chiatrische patiënt die „losgelaten" wordt in de maatschappij, ondanks po liklinische behandeling en begelei ding. is de eenzaamheid. Die een zaamheid ondervindt een patiënt in het ziekenhuis uiteraard ook, maar die is voor velen draagbaar door een ze kere mate van begrip van mede patiënten en personeel".

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 54