Singel krijgt nieuwe riolering Afgesloten voor het doorgaande verkeer Openbare commissie- Volwassenen educatie, ook voor culturele minderheden Aardgas: gebruik het efficiënt én veilig Aanvragen bouwvergunning Spreekuur Huurcommissie Bewust zuinig stoken Veiligheid Zes nuttige tips HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 42 - WOENSDAG 28 JANUAR11981 gemeente informatie Publicatie van de gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Bureau Voorlichting Stadskantoor Emmastraat 1 Tel. 260500 Met ingang van maandag 2 februari a.s. zal de Singel, voor wat betreft het gedeelte tus sen het Stationsplein en de Emmastraat (bij het Stadskantoor) tijdelijk voor het door gaande autoverkeer worden afgesloten. De bussen, die nu nog over de Singel rijden, zul len zelfs permanent een andere route gaan rijden, zodat de Singel „bus-vrij" wordt. Maandag zal namelijk een begin worden ge maakt met het leggen van een nieuwe riool buis in de Singel, in het gedeelte tussen Emmastraat en Stationsplein. Dit werk is een onderdeel van het projekt van de vernieuwing en de vergroting van de capaciteit van de riolering in hetSingelkwar- tier. Enkele jaren geleden is er, na een hevige regenbui en een storing in het rioolgemaal, wateroverlast geweest in deze buurt. Het ge meente bestuur heeft toen al besloten tot ver vanging met vergroting van de capaciteit van de riolering. In de zijstraten van de Singel zijn de nieuwe en grotere rioolbuizen al ge legd. Nu is het hoofdriool in de Singel aan de beurt die in de toekomst zal aansluiten op het hoofdafvoerstelsel van het rioolgemaal Mar conistraat. Tevens worden de aansluitingen gemaakt van de riolering in de zijstraten op het hoofdriool. Begonnen wordt aan de kant van de Emmas traat, waarbij de Singel over een afstand van circa 100 meter wordt afgezet. Het is een vrij spectaculair werk dat door de dienst Ge meentewerken Schiedam in eigen beheer wordt uitgevoerd. Nadat de sleuf is gegraven in het midden van de straat worden de aan wezige rioolbuizen verwijderd en vervangen door nieuwe. Dit zijn aanzienlijke betonnen buizen van 2 meter lengte, een binnen-doors- nede van 125 centimeter en een gewicht van liefst 3.700 kg per stuk! De uitvoering van dit project zal, uiteraard „vorst en weder dienende", naar raming 12 weken in beslag nemen. Met het vorderen van het werk schuift de werkplaats langzaam van de Emmastraat naar het Stationsplein. Nadat de sleuf is gedicht wordt er een voorlo pige bestrating aangebracht, zodat de omwo nenden weer gebruik kunnen maken van de straat. De ondergrond krijgt gelegenheid om „in te klinken" of te „zetten". Volgens plan wordt in juli a.s. begonnen met de definitieve her-bestrating (tot november), waarbij de Singel een nieuw profiel en indeling zal krij gen. De bewoners van de Singel en omgeving zul- vergaderingen len uiteraard veel last ondervinden. Het strt ven is om de overlast zoveel als mogelijk is te beperken, maar zo heel veel is er niet aan te doen. Wie vragen heeft, kan zich wenden tot de afdeling Uitvoering Weg- en Waterbouw van de dienst Gemeentewerken, Jan van Rie- beeckweg 21, telefoon 377300. Van de hieronder vermelde openbare com missievergaderingen liggen de agenda's en de bijbehorende stukken ter inzage bij het bureau Voorlichting in het Stadskantoor. De gemeente Schiedam gaat een aantal plaatselijke projecten steunen op het gebied van de „volwassenen-educatie". Daarbij wordt aan mensen boven de 18 jaar de gele genheid geboden om alsnog een opgelopen achterstand in de ontwikkeling in te halen, wat dan zal gebeuren op een niet-schoolse wijze. De overweging is dat de verbetering van de basis-kennis en van de vaardigheden, gepaard gaan aan een bewustwording van de eigen plaats in de samenleving, kan bij dragen aan de verbetering van de maat schappelijke positie. Voor deze plaatselijke projecten heeft de ge meente een financiële bijdrage gevraagd aan de rijksoverheid en ook een toezegging ge kregen. Dit is mogelijk geworden omdat het rijk activiteiten op dit gebied wil stimuleren. Het gaat in Schiedam om de volgende activi teiten: 1. de alfabetisering ofwel het leren lezen en schrijven. Hier liggen mogelijkheden zo wel voor nederlanders als voor buitenlan ders. De buitenlanders kunnen de cursus sen volgen in het nederlands of in de eigen taal. De instellingen die zich hiermee be zighouden zijn: de Schiedamse Gemeen schap, Overschiesestraat 1, telefoon 268043; de A.B.C.werkgroep, p/a Joop van den Enden, Van Tienhovenstraat 27, tele foon 708467, en de Surinaamse Vereniging Prem Samaadj, p/a S. Manbodh, Jacob van Lennepstraat 28B, telefoon 737072. 2. cursussen Nederlandse taal, bestemd voor buitenlanders. Hiermee houden zich be zig: de A.B.C.-werkgroep en de Turkse Vereniging, p/a Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40, telefoon 266442. 3. cursussen met een maatschappij-oriënte rend karakter, bestemd voor buitenlan ders. Instelling die zich hiermee bezig hou den of die cursussen in voorbereiding heb ben, zijn: de vereniging Prem Samaadj, de Turkse vereniging en De Trechter, Broersvest 107, telefoon 265255. 4. diverse andere educatieve aktiviteiten ten behoeve van minderheden worden ver richt door de vereniging Prem Samaadj en de Turkse vereniging. Het gaat hier om bijvoorbeeld een cursus Turks voor Ne derlanders, om vrouwenpraatgroepen, kook- en naailessen, culturele vorming, huiswerkbegeleiding, enzovoort. Bovengenoemde aktiviteiten zijn door de ge meente in een z.g. projectplan bij de rijkso verheid ingediend. Andere aktiviteiten in Schiedam, die in dit projectplan passen en dan mogelijk in aanmerking kunnen komen voor een stimuleringssubsidie, kunnen aan gemeld worden bij de secretaris van de „Werkgroep projecten ontwikkelingsbeleid volwassenen-educatie", p/a Stadskantoor Emmastraat 1,3111 GA Schiedam. Inlichtin gen geven mevrouw R. W. Boersma of me vrouw H. J. Lijtsman van de secretarie-afde ling C.S.J., telefoon 260500 toestel 295. Aardgas is een belangrijke energiebron, die haast niet meer is weg te denken uit onze mo derne samenleving. Het kent vele, zeer vele toepassingen, vooral in de industrie, maar ook in het huishouden. Over het laatste willen wij het met u hebben. Met aardgas kan je de woonruimten comfortabel verwarmen, je kan er het eten mee koken en ook kan je er water mee verhitten voor douche of bad. Dit is allemaal erg makkelijk. Maar we weten óók dat de voorraad aardgas in Nederland niet onuitputtelijk is. Vandaar dat er op aangedrongen moet worden om er zuinig mee om te springen. Daarom geven de Openbare Nutsbedrijven Schiedam hieronder wat aanwijzingen, onder de leuze „Aardgas, gebruik het efficiënt en veilig!". Aardgas heeft een paar opmerkelijke eigen schappen. Het verbrandt door zijn samen stelling volledig, laat geen as achter en geeft slechts een minimale luchtverontreiniging. Om aardgas goed en schoon te verbranden is veel verse lucht nodig: namelijk tienmaal meer lucht dan aardgas. Men moet er wel voor zorgen dat er dag en nacht voldoende verse lucht kan toestromen naar de gastoe- stellen. Natuurlijk mag de afvoer van de ver brandingsgassen nooit belemmerd worden. De lucht in huis blijft altijd een beetje stoffig, hoe vaak u ook stofzuigt. Dat betekent dat een brandend gastoestel niet alleen lucht, maar ook stof aanzuigt. Een deel van dat stof verbrandt en wordt afgevoerd. Zware stof deeltjes blijven op de branders liggen, of val len uit het afvoerkanaal terug als de brander wordt uitgeschakeld. Geadviseerd wordt daarom de gastoestellen regelmatig, meestal eens per jaar, te laten nazien door de gasvak- man. Paarsblauwe vlammen wijzen erop dat het aardgas volledig schoon brandt. Maar als het gas met gele, vaak lange vlammen brandt, kunnen de branders vervuild zijn. Van belang is dat het gastoestel zo werkt, dat u de meeste warmte krijgt van het gas dat u verbruikt. Er wordt dan gesproken over ren dement. Daarmee wordt bedoelt dat deel van de bij verbranding van aardgas vrijkomende warmte dat u als nuttige warmte kunt ge bruiken. Ook met het gas dat u verbruikt voor het verwarmen van water en het toebe reiden van eten moet u bewust omgaan. Zorg ervoor dat de leidingen van geiser en boiler naar de warmwaterkranen zo kort mogelijk zijn. U hoeft dan nooit lang op warm water te wachten en u verbruikt dan zo min mogelijk aardgas. Het goed gebruiken van de temperatuurregelaar op de geiser of de boiler en het gebruik van thermostaat- mengkranen kan u veel gas besparen. Schaft u een boiler of een combitoestel aan, ga dan voor uzelf na hoe groot uw verbruik is, zodat u daarop uW keuze kunt afstemmen. Als uw kooktoestel een aansteekbrander heeft laat hem dan niet als een waakvlam branden. Een aansteekbrander verbruikt net zoveel of meer aardgas dan voor het koken nodig is. Het scheelt u circa 140 m2 aardgas per jaar. Wanneer u een kachel, een c.v. installatie, een geiser, een boiler, een centrale verwarmings ketel met (ingebouwde) boiler of tapspiraal, een fornuis of een oven bezit, bent u er ook verantwoordelijk voor. U kunt het beste er zelf voor waken dat uw gastoestellen veilig blijven werken. Laat ze het onderhoud krij gen dat zij verdienen. Het onderhoud dat u zelf mag doen, moet be perkt blijven tot de buitenkant. De omkas- 'ting van een gastoestel mag u nooit verwijde ren. Sleutel zelf nooit aan gastoestellen. Be sef dat zelf aansluiten van gastoestellen zon der uitdrukkelijke toestemming van de afde ling Inspektie, verboden is en dat morrelen of sleutelen aan aangesloten gastoestellen ge vaarlijk is. Daarom zijn er dagelijks controleurs van de Inspektieafdeling van de Openbare Nutsbe drijven op pad om gratis de geïnstalleerde gastoestellen en de gemaakte aansluitingen op veiligheid en goede werking te controle- 1. Sluit 's avonds uw gordijnen. 2. Stook een graadje lager. 3. Zet één uur voor 't naar bed gaan de ver warming op nachttemperatuur (15°). 4. Stook niet of nauwelijks in ongebruikte kamers Qaag bij regelbare kachels; denk- bij radiatoren wel aan de kans op bevrie zing van het water!). 5. Schijnt overdag de zon, laat die dan bin nen. Dat is gratis warmte! 6. Naden en kieren afdichten tegen de tocht is uiteraard nuttig, maar dat moet U wel overwogen doen. Roosters en openingen die zijn bedoeld om lucht toe te laten voor aardgastoestellen open laten! Maar denk om ventilatie, want waar aardgas brandt, moet voldoende zuurstof zijn. Voor verdere informatie kunt u terecht bij de Hoofdafdeling Havendienst, Inspektie en Service en de afdeling Voorlichting van de Openbare Nutsbedrijven, Van Heekstraat 15, telefoon 622222. Kantooruren op werkdagen van 9.00-16.00 uur. De Gemeenschappelijke Schoolraad van de gemeente Schiedam houdt een openbare ex tra-vergadering op woensdag 28 januari, aan vang 21.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. De agenda vermeldt o.m. de verkie zing van leden van het dagelijks bestuur en het béleidsplan openbaar basis-onderwijs. De Raadscommissie voor Algemene- en Be stuurlijke Zaken komt in het openbaar bij een op donderdag 29 januari om 20.00 uur in het Stadhuis van de Grote Markt. Aan de orde komen o.m.: de brief van het raadslid H. Noordegraaf, inzake de procedure van de aan de gemeenteraad gerichte stukken; de aanpassing van de Algemene Politie-verorde- ning en de Verordening Vervoer gevaarlijke stoffen en het voor-ontwerp van wet, inzake de splitsing van de provincie Zuid-Holland. De Welstandscommissie vergadert op vrij dagmiddag 30 januari in de rechter nis van de recreatiezaal van het Stadskantoor, waar van het openbare gedeelte begint omstreeks 15.30 uur. De Raadscommissie voor Sociale Zaken houdt de openbare vergadering op maandag 2 februari om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. De Raadscommissie voor Onderwijszaken komt in het openbaar bijeen op dinsdag 3 fe bruari om 19.30 uur in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Aan de orde komen o.m. een aantal voorstellen aan de raad betref fende het eervol ontslag van de hoofdleidster van de openbare kleuterschool Joepie Joe pie; vaststelling van het bedrag per leerling in de exploitatiekosten van het openbaar GLO en BLO in 1981; de exploitatie-rekening en de balans van de Stichting Onderwijsbe geleidingsdienst Nieuwe -Waterweg-Noord over 1977 en 1978, het herstel van schade aan de Dr. Sauerschool en de Kon. Julianaschool en het Beleidsplan openbaar basisonderwijs Schiedam. Aan het eind van de vergadering is er het spreekrecht vpor de toehoorders. De Raadscommissie voor Cultuur, Sport- en Jeugdzaken houdt de openbare vergadering eveneens op dinsdag 3 februari in het Stede lijk Museum, maar dan aanvangende 20.15 uur. De Huurcommissie voor het ressort Schie dam houdt spreekuur elke donderdagmor gen van 10.00 tot 12.00 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1. Tijdens het spreekuur wordt informatie en voorlich ting gegeven over zaken betreffende huur en verhuur, zoals de huuraanpassingen, de huur contracten, wijzigingen huurprijs, enzovoort. Belanghebbenden kunnen echter ook terecht op de voorlichtingsspreekuren van het res sort Rotterdam, dagelijks van 8.30 tot 12.00 uur in het gebouw van de Huurcommissie aan de Baan 16 te Rotterdam of telefonisch dagelijks van 14.00 tot 16.00 uur op nummer 119250. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwgun- ning binnengekomen. De aanvragen zijn nog in behandeling; er zijn nog geen beslissingen over genomen. Belanghebbenden kunnen na dere informatie krijgen bij het Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 uur tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. S.V.V. voor Sportlaan; het plaatsen van een lichtinstallatie en een laagspannings- ruimte; - J. A. van Dalen voor Vlaardingerdijk 239a: woning inwendig verbouwen; - Firma J. van Rij en Zoon voor Weide 16: achtergevel van de woning wijzigen; - W. B. Schaap voor Schie 1: twee raamko zijnen inwendig verbouwen; - J. Trommelen voor Boerhaavelaan 75: winkelpand inwendig verbouwen; - Anreco International B.V. voor Algera- straat: bedrijfspand oprichten; - Hilgers B.V. voor Nieuw-Mathenesser- straat 16: bedrijfsruimte aan de achterzijde uitbreiden; - Timmerbedrijf J. Went voor Amalia van Solmsstraat 6a: twee schuurtjes vervangen door het maken van een aanbouw achter de woning.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 42