Dsm vs!ind*m wmmum i er# c# tfnrus t moet i veer in de vaart De inrichting en toerusting Wat te doen met de zeilende schuit na de grote restauratie 2f*§MM MMlt //fü ff MfM MC R WMMJ%J^rMMm Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen De toerusting als zeil- en paviljoenschuit Op deze tekening, ven de bestaande de „Zeldenrust", der de fase 1 en 2 de eindfase van schuit zoals die moet zijn. met links bo- toestand van met daaron- en rechts dan de paviljoen- varensgereed Al eeuwenlang vormt de schip perswereld in de IJsselstreek, met name in de Krimpenerwaard, een gemeenschap die met een rusteloze ijver het schippersvak uitoefenen. IJver die er toe bij heeft gedragen dat er een vloot motor-schepen is ontstaan die door geen andere streek kan worden geëvenaard. De tot standkoming van deze vloot is mede geschied door schepen zoals de „Zeldenrust", een IJsselpavil- joenschüit die in zijn tijd als zeil schip tot de snelste op de rivier ge rekend mocht worden. De „Zeldenrust", opponent uit een rijk paviljoenschuiten-verleden, heeft dat zelfde verleden overleefd. Haar uiterlijk is veranderd maar de karakteristieke lijnen van de romp zijn niet aangetast. Verre van dat. Het 23 meter lange schip, in 1914 gebouwd bij de werf Wed. Johan nes van Duyvendijk te Krimpen a.d. IJssel, verkeerd nog in perfekte staat. Dat heeft ze te danken aan Teunis en Hendrik Pols. Teunis heeft „De Zeldenrust" laten bouwen, zijn zoon Hendrik ver kocht het schip in 1975 aan de „Van Waning Stichting". Met deze ver koop begint de strijd om haar be houd. De koop wordt mogelijk ge maakt door een zestal belangstel lenden. Ondanks ambitieuze plan nen is de „Van Waning Stichting" er de afgelopen jaren niet in ge slaagd om voldoende geld bijeen te krijgen om dit waarlijk unieke schip het enig overgebleven exemplaar van het type IJsselpavil- j oenschuit te restaureren en in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Bij de gemeenten uit de Krimpe nerwaard en omgeving is niet tever geefs aangeklopt. De belangstelling is groot, er is zelfs een comité van aanbeveling opgericht die bestaat uit alle burgemeesters van deze ge meenten. Ze willen meedoen als ook de particulier voldoende inte resse toont Om het schip en de benodigde fi nanciële middelen, circa 170.000,— bij elkaar te krijgen heeft de „Van Waning Stichting" daarom een grootscheepse cam pagne opgezet. Onde de bevolking in de Krimpenerwaard zullen ko mende week 50.000 enveloppen verspreid worden. In de enveloppe vinden zij een oproep om een bijdrage te leveren voor het realiseren van het belang rijkste doel dat de Stichting zich heeft gesteld: Het ten behoeve van de schooljeugd in de Krimpenerw aard opnieuw in de vaart brengen van „De Zeldenrust". Orgineel ge tuigd, zeilen en vleugel in top, hoopt de Stichting schoolkinderen op de „Zeldenrust" een onvergetelijke dag te kunnen bezorgen. Een dergelijk schip is een voor beeld van schoonheid en bouw wijze die absoluut voor het nage slacht bewaard moet blijven. Bij dragen ten bate van het behoud van dit Nederlandse brokje Neder landse scheepvaarthistorie zijn zeer welkom en kunnen worden ge stort op giro 4403382 t.n.v. de „Van Waning Stichting". r.. Tz*~ms«NP Zo zal „De Zeldenrust" er na de restauratie uit gaan zien. Het schip heeft een lengte van bijna 23 meter en een laadvermogen van ruim 100 ton. In gerestaureerde staat kan „De Zeldenrust" een zeiloppervlakte voeren van 100m2. „De Zeldenrust", hier gefoto grafeerd in de Vliet bij Den Haag omstreeks 1929, is altijd in gebruik geweest als zand en grindschip. Hoewel het in de bedoeling ligt de paviljoenschuit, ook wat betreft haar laadruimten en bemannings- verblijven (paviljoen en vooronder) zoveel mogelijk in hun oorspronke lijke staat terug te brengen, zullen bepaalde voorzieningen te treffen teneinde de inwendige inrichting beter bruikbaar te maken voor hun nieuwe bestemmingen. Reeds des wege is een tijdige bezinning op deze gebruiksmogelijkheden nood zakelijk. Het paviljoen in het achterschip is gelukkig vrijwel in zijn oorspronke lijke staat bewaard gebleven. Wan neer de in al haar eenvoud fraaie betimmering in eikehout (wagen schot) is schoongekrabt en opnieuw gevernist, biedt deze woonruimte voor het schippersgezin tevens gele genheid voor de ontvangsten van kleinere gezelschappen. Het achter- stè'i&eel van het ruim dat als dag verblijf voor het schippersgezin werd gebruikt, werd ingericht tot motorkamer en zal deze bestem ming wel moeten behouden. Het laadruim achter de mast is la ter voorzien van stalen zandschot- ten. Na restauratie in de oors pronkelijke toestand, biedt dit laad ruim voldoende gelegenheid tot los vaste voorzieningen (slaap-kooien, tafels en kasten) ten behoeve van jeugdige passagiers. Het ruim voor de mast is thans ingericht als hulp- motorkamer. Deze hulpmotoren I kunnen worden verwijderd, waarna deze ruimte beschikbaar komt voor woon en/of bergruimte. De betimmering van het vooronder is gesloopt en zal opnieuw moeten worden gemaakt. De „Zeldenrust" is reeds lang voor zien van een stalen laadmast in plaats van de oorspronkelijke hou ten zeilmast. Alles wat tot de zeilui- trusting en toerusting behoorde is niet meer aanwezig. Rondhouten zwaarden, mast en zwaardlieren, zeilblokken, bokke- poten, zeilen en vallen zullen nieuw moeten worden gemaakt. Het oors pronkelijke roer is nog wel in de kern aanwezig, doch zal waar schijnlijk moeten worden ver nieuwd. Uiteraard voorzien van een lange helmstok met roerknop. De huidige stuurhut met verticaal stuurwiel zal moeten verdwijnen. Ter geruststelling dient, dat in de laatste jaren honderden oors pronkelijke bedrijfs-zeilvaartuigen tot zeilende recreatie-schepen wer den verbouwd. Of wel, zover beurs en deskundigheid dit veroorloof den, in hun originele gerestaureerd. Slechts een enkele IJssel-paviljoen- schuit werd tot zeiljacht verbouwd en ingericht. Geen enkele paviljoen schuit werd bij ons weten in haar oorspronkelijke staat be waard, ofwel tot dusver in originele toestand gerestaureerd. Ons geza menlijk streven zij dan gericht op het behoud van één der laatste pa viljoenschuiten en op haar weder geboorte als levend „varend monu ment 2" van de IJsselstreek. Het Stichtingsbestuur is zich bewust van, zijn afhankelijkheid van veler medewerking. Voorop zij gesteld dat het niet de be doeling is de gerestaureerde paviljoen schuit op een vaste of wisselende lig plaats stil te leggen als een „drijvend museumschip". Wil de paviljoenschuit aan haar in art. 3A van de Statuten ge stelde „voorlichtende, educatieve, re presentatieve en recreatieve taken" voldoen, dan zal deze schuit in de hier toe geschikte jaargetijden moeten va ren. Hiertoe kan worden gedacht aan: a. dagtochten met plaatselijke en re gionale verenigingen en andere organi saties; b. dagtochten met schooljeugd; c. meerdaagse instructie-tochten met zeekadetten, zeeverkenners, jeugdle den van watersportverenigingen e.d.; d. het deelnemen aan feestelijke ge beurtenissen in de IJsselstreek en als vertegenwoordigster van de IJssel streek bij passende gelegenheden el ders in den lande; e. het ter beschikking stellen vkn gemeente-besturen en andere regionale en plaatselijke instellingen, voor repre sentatieve doeleinden; f. het deelnemen, als vertegenwoordig ster van de IJsselstreek van reuniën georganiseerd door de „landelijke verenigingen tot behoud van het zei lend bedrijfsvaartuig" („Het zeilend museumschip"); g. het deelnemen aan (internationale of nationale) manifestaties als b.v. „Sail Amsterdam 700" (augustus); h. het ter beschikking stellen, ook bui ten het vaarseizoen, aan organisaties voor het organiseren van mobiele ten toonstellingen e.d.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 48