„Festival do Brasil": uitheemse zang en dans Onthulling uitgesteld Geuzenmonument moet „leesbare brief" zijn GEBIT STUK? Kollekte onder bedrijven en de bevolking „De Geuzen" heruitgegeven Reparatie klaar terwijl u wacht. J. VERINGMEIER VLAARDINGEN De ont hulling van het Geuzenmo nument, die êorspronkelijk op 13 maart zou plaatsvin den (de datum waarop 15 geuzen en drie andere ver zetsstrijders, veertig jaar geleden in Waalsdorp wer den gefusilleerd), is uitge steld tot nog onbekende da tum. Films in het bezoekerscentrum Staald. Bos. Straatnamen hebben historie. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 27 VRIJDAG 30 JANUARI 1981 voor In wervelen Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 SCHIEDAM Na een serie sukses- volle voorstellingen in Duitsland komt de wervelende show „Festival do Brasil" voor het eerst naar Nederland. Het uitheemse gezelschap maakt dan een korte toernee door ons land van 5 februari tot en met 5 maart en doet in die tijd ook Schiedam aan. .festival do Brasil" is geboren in Rio de Janeiro en reist vanuit Brazilië over de gehele wereld. Met veel vaart bren gen zij een keur van zang en dansnum- mers uit hun exotische folklore. Het is juist deze temperamentvolle fol klore die ieder publiek in extase brengt. Klap op de vuurpijl: het we reldbekende Carneval de Rio... Speciaal voor de Nederlandse toernee is de Braziliaanse zangeres Maria de Castro gecontracteerd. De produktie bestaat verder uit 25 me dewerkers en is in samenwerking met theater- en organisatiebureau Jacques Senf naar Nederland gehaald. .festival do Brasil" is op 7 februari in Schiedam. In het Passage Theater wordt 's avonds om kwart over acht een voorstelling gegeven. De kaarten kosten 20 gulden, 17,50 en 15 gulden. CJP en Pas 65 z(jn geldig. De kassa is geopend van 1230 tot 161)0 en van 18.00 tot 221)0. Het theater is k maandags gesloten. De zangeres Maria de Castro, speciaal gecontracteerd voor de Nederlandse toernee De twee in Vlaardingen werkzame kunstenaars Leen Droppert en Huib Noorlander die verzocht zijn een ontwerp te maken, hebben namelijk hun schets voor het monu ment nog niet ingeleverd. Naar ver wachting zal dat over ongeveer twee weken gebeuren. Het Geuzencomité dat de realise ring van het gedenkteken voorbe reidt, zoekt nu naar een andere, passende datum. Als eerstvolgende dag komt daarvoor de vierde mei in aanmerking, de dag waarop Neder land de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog herdenkt. KONINKLIJK PER8OON? Op een persconferentie in het Vlaardingse stadhuis wilden leden van het comité donderdag nog niet zeggen wie het monument zal ont hullen. Naar alle waarschijnlijkheid zal die eer te beurt vallen aan een lid van het Koninklijk huis. Gesuggereerd wordt dat prinses Juliana hiervoor de aangewezen persoon is. Vast staat inmiddels wel dat de Ma rinierskapel de onthulling muzikaal zal ondersteunen. Ook de televisie is geïnteresseerd in dit gezamen lijke projekt van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Voor het programma „Sprekers- hoek" zullen binnenkort opnamen in Vlaardingen worden gemaakt. Het programma zal over vier we ken worden uitgezonden. GELD Voor het monument, dat de nage dachtenis moet eren aan de eerste Nederlandse verzetsgroep „De Geuzen", waarvan de leden groten deels afkomstig waren uit de wan delclub Flardingha, zijn de beno digde gelden nog niet binnen. Het gedenkteken moet tussen de 60.000 en 75.000 gulden gaan kos ten. Om dit geld bij elkaar te krij gen wil het Geuzencomité zodra de ontwerpen binnen zijn, een drietal akties gaan starten in de steden die aan het projekt deelnemen. Deze akties zullen zich richten op het bedrijfsleven en de bevolking. Behalve een huis-aan-huis collecte zullen er ook zogenaamde partici- patiebewijzen a vijf gulden ver kocht worden. Dit houdt in dat men één vierkante centimeter van het monument „koopt", een handelwijze die onder andere ook voor het Nationaal Mo nument op de Dam in Amsterdam werd toegepast. Tot nu toe heeft het comité de be schikking over ongeveer 6.000 gul den. De vraag of er na veertig jaar nog voldoende animo onder de be volking zal zijn om geld voor dit doel beschikbaar te stellen, beant- wooordt het comité met een vol mondig ja. „De tot nu toe ontvan gen reackties tonen aan dat veel mensen blij zijn met dit beeld," al dus comité-penningmeester P. F. de Ranitz. LEESBARE BRIEF Hoe het Geuzenmonument er uit zal gaan zien is nog niet bekend. De kunstenaars zijn vrij om dit naar eigen inzicht te bepalen. Volgens Piet Nieuwstraten, die deel uitmaakte van de verzetsgroep en als één van de weinige Geuzen aan de dood ontkwam, moet het monu ment „een leesbare brief" worden die ook de komende generaties zal aanspreken. Het beeld zal geplaatst worden voor het bordes van het stadhuis aan de Eén deel van het geuzenmonument-komhé in het Vlaardingse stadhuis, met naast burgemeester Kieboom Piet Nieuwstraten, G. B. H. Niestadt (voorzitter werkko- mité) en jonkheer P. F. de Ranitz Grote Markt, waar in de oorlogsja ren een politiepost was gevestigd en' waarheen de Geuzen na arrestatie werden afgevoerd. De sokkel voor het beeld wordt be schikbaar gesteld door de gemeente Vlaardingen. Het Vlaardingse ge meentebestuur wordt in het comité vertegenwoordigd door burgemees ter Kieboom. Wie eem financiële bijdrage wil le veren kan dit ook doen via het spe ciale gironummer 557557, ten name van het comité Geuzenmonument, Vlaardingen. HERDENKING 1 Hoewel het monument dus niet ont huld zal worden op 13 maart, is er die dag wel een Geuzenherdenking op het Geuzengraf (Emaus), waar overigens slechts 6 van de 15 gefu silleerde Geuzen hun laatste rust plaats hebben. Men is nog altijd op zoek naar de begraafplaats van de overige ver zetslieden. Bekend is dat één van hen begraven ligt in Schiedam en dat twee of drie zijn herbegraven in Wassenaar. Wie over deze kwestie meer bijzon derheden kan vertellen wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met Jan van Wijk, Burg. Pruissin gel 113, Vlaardingen, telefoon 340387. Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor J' 9,75 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabestellen van die foto's op formaat 18x24 knipt u de be wuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw bestelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de Randstad Foto dienst Koornmarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvan gen wij hierbij gaarne een be taalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor nabestellingen kunnen niet in behandeling worden genomen, terwijl de op deze manier ver kregen foto's niet voor publika- tie mogen worden gebruikt. Na ontvangst van uw opdracht kunt u de door u bestelde fo toi's) binnen ongeveer, twee we ken per post thuis verwachten. Opdrachten waarbij geen be taalcheque of girobetaalkaart is ingesloten kunnen niet in be handeling worden genomen. Van „De Geuzen", het boek dat de geschiedenis van de verzetsgroep verhaalt, is onlangs een herdruk verschenen. Het relaas is geschreven door drs. A. H; Paape, thans directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, en gebaseerd op stukken uit de collectie van het instituut. ,De Geuzen" werd eerder uitgege ven als Boekenweekgeschenk in 1965. De heruitgave wijkt op een aantal punten daarvan af. Behoudens enkele stilistische wijzi gingen, aanvullingen, kleine correc ties en vermeerdering van afgebeel de documenten, is de essentie van de oorspronkelijke uitgave ongewij zigd gebleven. „De Geuzen" is uitgegeven door Het Spectrum, en kost 15,50. MAASLAND In het bezoekers centrum ,,'d Oude Koestal" in het Staelduinse Bos, wordt a.s. zondag 1 februari weer een film gedraaid. Zoals gebruikelijk is het weer een natuurfilm, ditmaal „Waddenzee Vogelland", een film van Jan van de Kam. In het Waddengebied verblijven honderdduizenden vogels wier le ven geregeld wordt door het ritme van eb en vloed. Bij eb zoekt ieder op de hem eigen wijze voedsel dat overvloedig in de natte bodem en het ondiepe water voorghanden is. Bij hoog water rusten de vogels uit op de vluchtplaatsen, buitendijks op het vaste land, of langs de ran den van de eilanden. De film toont de vele soorten vogels in hun dage lijkse doen met al hun verschil lende gewoonten en eigenaardighe den. De aanvangstijden van de film zijn om 13.30, 14.30 en 15.30 uur. De filmvoorstelling is weer gratis, zij het dat de toegang tot het Stael duinse Bos niet gratis is. Noodzake lijk is een bij Antoniushoeve te ver krijgen dagkaart a 1,— of het lid maatschap van de Stichting get Zuid Hollands Landschap en/of van de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos. MAASLAND Op vrijdag 30 ja nuari a.s. Organiseren de culturele vereniging Masalant en de Histori sche Vereniging Maasland een ge zamenlijke bijeenkomst in het dien stencentrum. Uitgenodigd is de heer M. C. M. van Adrichem uit Honselersdijk, die het een en ander zal vertellen en laten zien over „De betekenis en de herkomst van de Maaslandse straatnamen". Als streekhistoricus geniet de heer van Adrichem veel bekendheid, en al eerder heeft hij in en over Maas land verteld. Nog niet eerder echter over de namen van de Maaslandse straten en wegen, die een rijke streekhistorie levendig houden. De heer Van Adrichem ondersteunt zijn lezing aan de hand van een se rie prachtige dia's, waarvoor hij drie projectors en drie schermen gebruikt. Ook niet-leden van de his torische en culturele vereniging zijn welkom op deze bijeenkomst, die om 20.00 uur in het dienstencen trum begint.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 27