Uitreiking Alfred Vogel-prijs (een ton) Kwart eeuw Biohorma Lidaijn van de kruisvereniging het hoort er gewoon bij Röntgentoestel ook voor dieren jÊÊÊÈËÈ Uit een geldbedrag van honderd duizend golden en een bronzen beeldje (midden) bestaat de Alfred Vogel Prijs, dit jaar voor het eerst uitgereikt door LaboratoriumBip- horma te EIburg tijdens de viering van het 25-jarig jubileum van het bedr(jf. De pr(js ging naar dr. C. W. Aakster (rechts) uit Dwingeloo, die deze ton zal benutten voor een 18 maanden durend onderzoeknaar de effekten met phytotherapeutica en homeo pathische geneesmiddelen. De Zwitserse 78-jarige dr. H. C. Al fred Vogel (links), wereldvermaard natuurarts, onderzoeker en publi cist op het gebied van de natuur lijke totaalgeneeswijze was per soonlijk by de uitreiking aanwezig. Tydens de viering van het 25-jarig ju bileum van Laboratorium Biohorma (EIburg) ontving de Dwingeloose dr. C. W. Aakster uit handen van Biohorma- directeur M. G. H. Bolle de Alfred Vo gel Prijs, bestaande uit een geldbedrag van honderdduizend gulden. De Zwitserse dr. H. C. Alfred Vogel (78), wereldvermaard natuurarts en onderzoeker op het gebied van de na tuurlijke totaalgeneeswijze, woonde de jubileumviering en de uitreiking bij. VOOR ONDERZOEK Het is de bedoeling dat de Alfred Vogel Prijs door Biohorma iedere vijf jaar zal worden toegekend aan een persoon of groep van personen, die zich bezig houdt met waardevol onderzoek op het gebied van de phytotherapeutica of ho- meopatische preparaten. Dr. Aakster zal de geldprijs gebruiken voor een binnenkort te starten onder zoek naar de effecten van een behan deling met phytotherapeutische en ho- meopatische geneesmiddelen, waarbij speciaal aandacht wordt geschonken aan medische en andere, zal psychoso ciale, aspecten. Het project, dat onder veertig patiënten plaatsvindt, zal in to taal 18 maanden in beslag nemen. De 41-jarige dr. Aakster was tot 1978 als wetenschappelijk hoofdmedewer ker verbonden aan de Rijksuniversiteit te Leiden en is sindsdien werkzaam als zelfstandig adviseur gezondheidszorg. Als zodanig is hij nauw betrokken bij verschillende vormen van wetenschap pelijk onderzoek, waaronder de activi teiten van de Wetenschappelijke Raad Regeringsbeleid. ALFRED VOGEL Alfred Vogel kreeg zijn „Doctor hono ris causa" titel aan de Amerikaanse University of California op grond van zijn botanische onderzoekingen. Naast deze kennis is Vogel een expert op het gebied van de bereidingsmethoden van natuurlijke geneesmiddelen en het kweken volgens organisch/biologische principes. Dr. Vogel is auteur van enkele stan daardwerken op dit gebied, waarvan de bekendste „Der kleine Doktor" in acht talen verscheen en alleen al in Ne derland een oplage van 480.000 exem plaren bereikte. Al sinds 1929 schrijft hij een maandblad vol, dat in de Ne derlandse versie „Gezondheidsnieuws" ruim 60.000 abonnees telt. MILJOENEN Het op 1 december een kwart eeuw be staande Laboratorium Biohorma pro duceert in EIburg phytotherapeutische en homeotherapeu^che geneesmidde len naar de receptuur van dr. Alfred Vogel. In eigen kweektuinen op drie hectare grond aan de rand van het Dronter- meer, ver van Vervuilende industrieën, kweekt men zelf circa tachtig genees krachtige planten voor de verwerking tot natuurlijke geneesmiddelen. Jaarlijks vinden hiervan miljoenen via apothekers, artsen, drogisten en re formhuizen hun weg naar de gebrui ker. Kunstnjpst en chemische groeibe- vorderende preparaten worden bij het kweken niet gebruikt. Het bedrijf is ge vestigd op 45.000 m2 eigen terrein en biedt werkgelegenheid aan ruim 160 medewerkers. Ruim 3 Vi miljoen gezinnen in Nederland zijn lid van een kruisvereniging. Dat is niet nieuw, al sinds generaties is het overgrote deel van de bevolking lid van een kruis vereniging. De meeste gezinnen gaan ervan uit, dat zij de kruis vereniging niet kunnen missen. De kraamverzorgster komt over de vloer bij een poliklinische of thuisbevalling, de wijkverpleegkundige komt als er een zieke thuis is, men haalt voor bevalling of verpleging van een zieke ver- pleegmateriaal uit het uitleenmagazijn, men stapt naar de diëtist voor toelichting op een voorgeschreven dieet. Zwangere vrouwen gaan naar zwangerschapsgymna- stiek, bejaarden naar bejaardengymnastiek. A.s. ouders nemen deel aan een .moedercursus" en ga zo maar door. De kruisvereniging is uit het gezinsleven niet weg te denken. Of het nu gaat om consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters, of om bestrijding van reuma, tbc, hart- en vaatziekten, kanker, aandoeningen van de luchtwegen, revalidatie van ontslagen ziekenhuispatiënten, op prak tisch elk terrein van de thuisgezondheidszorg is de kruisvereniging een vanzelfsprekendheid. De regering heeft dat ook erkend en sinds 1 januari 1980 valt het merendeel van de diensten van de kruisvereni ging onder de Verstrekkingen op grond van de AWBZ, de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. ♦Daarbij werd wel door de overheid bepaald, dat niet-le- den een eigen bijdrage moeten betalen, wanneer zij een beroep doen op de hulp van de kruisvereniging. Boven dien werd door de overheid ook bepaald, dat wie lid wordt en binnen drie maanden na het begin van het lid maatschap hulp vraagt, naast de gewone contributie nog een entreegeld moet betalen. Voor het jaar 1981 is de eigen hijdrage vastgesteld op 85,—en het entreegeld op 51,—. Deze bedragen gel den PER PERSOON. Wanneer een gezin dus geen lid is van de kruisvereniging en in hetzelfde jaar wordt voor twee gezinsleden de hulp van de kruisvereniging inge roepen, dan moet men tweemaal 85,betalen. Wordt men echter lid, dan hoeft het entreegeld slechts eenmaal betaald te worden, ongeacht het aantal gezinsleden waarvoor hulp wordt gevraagd. Het lid zijn van de kruis vereniging is dus duidelijk voordeliger. Verreweg de meeste Nederlandse gezinnen worden lid bij het begin van het huwelijk en blijven dat hun leven lang. Afgezien van de voordelen voor henzelf, maken zij het daarmee de kruisvereniging mogelijk haar werk te doen en dit zelfs nog uit te breiden in het belang van de gehele plaatselijke gemeenschap. Samen zorgen voor eikaars gezondheidszorg dus. In 1980 kneep de kruisvereniging nog wel eens een oogje dicht en werden ook niet-leden wel gratis geholpen op consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters, op het spreekuur van de diëtist, etc. Vanaf 1 januari 1981 is de kruisvereniging echter ver plicht om van alle niet-leden te verlangen dat zij lid wor den of dat zij de eigen bijdrage betalen wanneer haar hulp wordt gevraagd. Die eigen bijdrage en een bepaald deel van de contributie moet de kruisvereniging name lijk gebruiken om een gedeelte van de totale kosten van het kruiswerk te dekken. ACCEPTGIROKAART Verreweg de meeste kruisverenigingen innen de contri buties per acceptgirokaart. Binnenkort gaan de giro kaarten de deur uit voor de contributie van 1981. Betaal tijdig, zodat u en uw gezin verzekerd zijn van de hulp van de kruisvereniging wanneer u die nodig hebt. En wanneer u nog geen lid mocht zijn, wordt het dan. Je kunt maar nooit weten... Wanneer u het adres van uw plaatselijke kruisvereniging niet kent: u vindt het in het telefoonboek of in de „gemeentegids", het gemeentelijk adresboekje. Ook in het lijstje „weekenddiensten" in de ze krant vindt u ongetwijfeld het adres van de kruis vereniging. De moderne techniek komt deze viervoeter en talrijke andere huisdierén te hulp met apparatuur die weliswaar voor de mensgeneeskunde is ge maakt, maar die evengoed in de diergeneeskunde wordt toegepast. Een goed voorbeeld van zo'n toepassing is dit verplaatsbare röntgentoestel van Siemens, „Nanodor" genaamd. Het toestel weegt maar 46 kilo, het kan worden verreden en het wordt snel in positie gebracht. Daardoor kan de Nanodor snel worden ingezet bij het bed van de patiënt, in de operatiekamer, op de eerste hulpafdeling of bij de sportarts. Het toestel is ook heel geschikt voor de behandelkamer van de dierenarts. En moet deze het toestel eens „ter plekke" gebruiken voor een bijzonder moeilijk geval, dan neemt hij het gewoon mee. Nanodor kan makkelijk uit- en in elkaar worden gezet en achter in de auto worden gelegd. Verder heeft de dierenarts niets anders nodig dan een stopcontact met randaar- de. t

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 30