Geschiedenis van de Singelkerk m Buitenkerkelijke feestelijkheden bij het eeuwfeest van de bïnnenstadskerk aan de Singel Uitnodiging Nog zestien nachtjes slapen Bij de eeuwfeestviering in de parochiekerk St. Liduina/O.L.Vr. Rozenkrans HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 8 VRIJDAG 30 JANUARI 1981 bïnnenstadskerk uitgave voor de Rooms Katholieke binnenstadsparochie St. Liduina O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. - Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 320, Schiedam. Telefoon 263095 Frans gaat weg Voor de goede bekenden in onze parochie zal aanstonds duidelijk zijn, wie ondergete kende met Frans bedoelt. In de veronder stelling dat ook minder bekenden dit artikel zullen lezen, vul ik aan, dat het om kape laan F. C. Kempen gaat. Na ruim 13 jaar werkzaamheid in onze pa rochie wordt hij pastoor in Den-Haag. Hij liet zich graag met zijn voornaam aanspre ken, waarschijnlijk om elke schijn van au toriteit te vermijden. Hij won er het ver trouwen en de vriendschap mee van de jeugd en de jongeren, die met hem in aanra king kwamen. Hij bleef graag kapelaan genoemd om de lichte vergrijzing van zijn haren uit het zicht te houden. In de waardering van velen blijft een kape laan jong en is een pastoor automatisch gauw een oude man; zeker in het oog van de jeugd. Ik ben grotelijks benieuwd hoe kape laan Frans het gaat maken als pastoor. Blijft hij als jong aangezien? En hierbij kom ik dan tot een vergelijking tussen ons beiden. Je moet jezelf leren kén nen om een en ander te begrijpen. Ik ben ook kapelaan geweest. Aflevering 19. In 1920 werd in alle R.K. kerken van onze stad een H. Missie gepredikt. De bedoeling van zo'n Missie was een geestelijke vernieu wing van het parochieleven. Deze Missie werd gehouden vanaf de zaterdag voor de eerste zondag in de Vasten tot en met de tweede zondag van de Vasten. In de Singel parochie traden als missionarissen op de paters Ligthart, Roest, v.d. Linden en Kooien. Men kan zeggen dat deze Missie uit stekend was geslaagd. De Bisschop van Haarlem liet in het voor jaar aan het Kerkbestuur weten, dat hij een nieuw priesterseminarie wilde gaan bou wen. (Hiermede is waarschijnlijk bedoeld het klein-seminarie Hageveld, dat in 1922 haar poorten opende). Hiervoor had de Bis schop geld nodig. Hij gelastte het Kerkbe stuur voor dit doel hem 2000.— te zenden. Dat het Kerkbestuur de grootste moeite had om dit geld in deze moeilijke tijd bij elkan der te krijgen behoeft geen nader betoog. In 1921 vond de herdenking plaats van het 25-jarig bestaan van de Singelparochie. Deze voor de hechte katholieke gemeen schap grootse gebeurtenis werd luisterrijk gevierd. Het verslag hiervan willen wij graag weergeven, mede in verband met het feit, dat dit jaar het 100-jarig bestaan van het kerkgebouw wordt herdacht: „Op 17 november 1921 werd het Triduum dér feestviering met een plechtig „Veni Creator" en een inleidend woord van pater van Hasselt O.P. geopend, de volgende da gen voortgezet en op 20 november in een feestlof door dezelfde redenaar met een dankbaar „Te Deum" gesloten. Z.D.H. Mon seigneur Callier, bisschop van Haarlem, ce lebreerde op de feestdag de Pontificale Hoogdienst en het Pontificale Lof. Monseig neur was daartoe, daags tevoren, per auto uit Haarlem opgehaald. Onder de pontifi cale H. Mis sprak Monseigneur een woord van opwekking tot de gelovigen, die onze mooie kerk tot in de gangpaden hadden be zet. Het versterkte zangkoor voerde met 50 zan gers de Mis van Kuipers, en de andere ge zangen ook in het Lof, op buitengewoon verdienstelijke wijze uit. Een treffende plechtigheid was het, toen in de pastorie na afloop van de H. Mis, Mon seigneur aan de heer Th. Zoetmulder, die op deze dag eveneens zijn 25-jarig jubileum vierde als lid van het Kerkbestuur en pen ningmeester, het gouden kruis „Pro Eccle sia et Pontifice" na een hartelijke felicitatie van de pastoor eigenhandig op de borst hechtte. Een gezellig diner, waaraan be halve Monseigneur, de gehele geestelijkheid van Schiedam en het Kerkbestuur deelna men, besloot de feestviering op waardige wijze". Mej. Marie Wenneker, de grote weldoenster van de Singelkerk in die jaren, bekostigde de restauratie van het beste stel misgewa den door de Vries uit Amsterdam voor 3.500.Tevens schonk zij een aanzienlijke som (12.800.voor nieuwe kerkbanken vervaardigd door timmerman N aring. En kele van de oude kerkbanken werden ge schonken aan de katholieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk. De acht gebrand schilderde vensters boven de kruiswegsta ties was een geschenk van de gehele paro chie-gemeenschap ter gelegenheid van dit zilveren jubileum. Over de jaren 1922 en 1923 staat er niet veel in de kronieken vermeld voornamelijk huis houdelijke en financiële zaken. In verband met zijn overlijden in mei 1922 werd pas toor Verhoeven O.P. van de Havenkerk op gevolgd door pastoor A. J. C. Schraag, van de voormalige Liduinakerk, toen de paro chie van O.L. Vrouw Visitatie, als Deken van Schiedam. Deken Schraag had zich in tensief beziggehouden met de Sint Willi- brordusstichting, voor het R.K. onderwijs in Schiedam. Wellicht is het ook interessant enige namen van priesters uit die jaren te noemen. Pater Krügers O.P., die in 1916 was benoemd, werd in oktober 1919 opgevolgd door pater Wolterbeek O.P., die op zijn beurt weer in november 1922 werd opgevolgd door pater L. Biesta O.P. Pater Uiterwaal O.P., die na het overlijden van pastoor Langewen in 1919, korte tijd deservitor was, werd in no- Op vrijdag 27 februari neemt kape laan Frans Kempen afscheid van onze parochie. Om iedereen te gerie ven zijn er twee recepties op deze dag waaruit u kunt kiezen en waar voor u van harte wordt uitgenodigd: in de middag van 15.00 tot 16.00 uur in de pastorie, in de avond van 19.00 tot 21.00 uur in de pastorie Eveneens wordt u van harte uitge nodigd op de presentatie-bijeen komst van de nieuwe pastores t.w. pastoor P. M. Vismans en kapelaan A. A. C. J. Nobel. Receptie van 13.30 tot 14.30 uur in de Wilgenburg op zondag 1 maart Ik heb de autoriteit van de pastoor soms moeten ondergaan. Dat wilde ik, eindelijk zelf pastoor geworden, beslist trachten te vermijden. Ik heb met het grootste gemak in de loop van mijn pastoraat afstand ge daan van „voorrechten", die des pastoors waren. Vooral in de jaren, dat wij beiden nog slechts de 2 pastores waren van onze grote parochie, is Frans steeds meer medepastoor geworden. Hij was de bezielende leider en het grote vraagbaken in de vele geledingen van ons parochiegebeuren. Daarnaast was hij ook de uitvoerder. Hij zat op de stoel van het overleg met uren lang vergaderen, hij zat liever op het zadel van zijn fiets. Die fiets is dan ook 3 x gestolen en Frans had ook nog wat lekke banden. Dat was niet zijn eigen schuld. Je moet weieens door het gebroken glas rijden om zoveel moge lijk mensen te bereiken. Wilt u dat letterlijk en figuurlijk verstaan! Frans leende dan mijn fiets, omdat de pas toor nog een auto had. Ik heb altijd een af keer voor de scheiding tussen woord en daad beleden. Ik was misschien iets beter in de vertolking van het woord; hij was veel- zijdiger in de daad. Maar we brachten woord en daad samen en gaven elkaar de kans. Hij gaf mij de grote kans te zijn, wat ik graag wilde zijn. Je kunt op verscheidene wijzen je priester lijke existentie beleven. Frans had waarde ring voor mijn gaven als woordverkondi ger. Uit de kracht van datzelfde woord was hij de grote doener. Zijn werklust was on tembaar te noemen. Hij was veel op pad, maar in de kerk ver vulde hij werkzaamheden, die je vroeger aan een beroepskoster niet kon opdragen. Op zijn laatste verjaardag korgeleden stond hij des morgens vroeg nog in zijn werkpak op het dak van de kerk om de goten schoon te krijgen en grote lekkages te voorkomen. Vele malen heeft hij zélf de vele correspon dentie die er tussen parochie en parochia nen gevoerd wordt, desnoods tegen het middernachtelijk uur, rond gebracht. Op de fiets natuurlijk. En toch stond de kerkdeur elke ochtend weer op tijd open. De zeldzame keren, dat het niet zo was, be tekende, dat Frans afwezig was; waarom dan ook. Enkele ingewijde kerkleden ken nen en waarderen hem in zijn onstuimige activiteit. Mag ik zeggen hem nog beter te hebben leren kennen in de dagelijkse om gang van 13 jaar. Eén van mijn oude pastoors waarschuwde zijn kapelaans: „spreek het geloof niet voortdurend uit in superlatieven", het is moeilijk genoeg! Toch wil ik Frans kwalifi ceren in zijn aktiviteit in het superlatief; zijn werkdrift was enorm. Hij bleef niet vasthouden aan een beperkte vember 1921 opgevolgd door pater B. Nau- ta, die tot augustus 1930 aan de Singelkerk was verbonden. In het volgende Binnenstadsblad zetten wij dit verhaal gaarne voort. C. H. van der Zant Ja, dan begint het feest waar we zo lang naar hebben uitgezien. Op vijftien februari zal de eerste „eeuwfeestviering" in de paro chiekerk plaatsvinden binnen het kader van het honderd jaar bestaan van de bin nenstadsparochie. Negentien een en tachtig zal voor de Li- duina-Rozenkransparochie een spektaku- lair jaar worden, via verschillende kanalen zal er een bron van feestelijke informatie op u af komen. U ziet het al op deze pagina en in eerdere publikaties; een vijftal feeste lijke vieringen in de kerk en een aantal bui- Vrijdag 20 februari 1981 CARNAVALSAVOND voor alle parochianen. Voor witte en zwarte schapen, maar ook voor alle bokken en lammetjes, jong en oud. Met medewerking van de Schiedamse Carnavalsver eniging „De Rietzeilers". In zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Zaal open 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten a 5.— zijn dagelijks verkrijgbaar bij mevr. A. Dingenouts, Veenlantstraat 11 te Schiedam, van 19.00 tot 21.00 uur (telefoon 262794 ),mevr. M. Bastiaanse,Dam 5 te Schie dam, van 18.30 tot 19.30 uur (telefoon 266978) Zaterdag 2 mei 1981 MUSICAL verzorgd door de leerlingen van de Sint Jozefschool voor de jeugd tot en met 14 jaar. Na de pauze een variété-programma. In het Passage Theater. Aanvang 14.00 uur. Zaterdag 2 mei 1981 HET BLIJSPEL „BOKKEN EN GEITEN" vari P. Joh. Zonruiter door het R.K. T oneelgezel- schap „Alberdingk Thijm", een van de oudste toneelgezelschappen van Schiedam. In het Passage Theater. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 15 mei 1981 Opening van een TENTOONSTELLING, voornamelijk gewijd aan de honderdjarige geschie denis van de binnenstadskerk aan de Singel. In de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Vrijdag 22 mei 1981 OPENBAAR CONCERT door het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder lei ding van Richard Ram. In de kerk aan de Singel. Aanvang 20.15 uur. werktijd van 48 uur. Nooit was hem iets te veel. Toen er enige jaren geleden reeds sprake was van zijn heengaan, heb ik ge zegd: jij weg, dan ik ook. Hij kan bevestigen, dat dit waar is. In de si tuatie van onze grote parochie en het sa menspel tussen ons beiden, mocht ik veron derstellen geen kapelaan meer te krijgen, die je zou kunnen vrftgen te doen, wat hij gedaan heeft. Frans Kempen is niet een man, die op eclatante wijze naar voren kan komen, maar in het totale bedrijf van onze parochie heeft hij zich 13 jaar lang uitzon derlijk verdienstelijk gemaakt. De parochie van St. Liduina Rozenkrans mag hem dankbaar zijn. De parochie ging altijd vóór. Zijn liefde voor de pastorale zorg onder de militairen is velen bekend. Hij werd daardoor nog een goedkope kape laan. Hij betaalde zichzelf grotendeels. Hij leverde zijn salaris in. Maar toen hij de kans kreeg om beroepsaal moezenier te worden met alle financiële voordelen voor nu en later, wat overigens geen rol bij hem speelde, heeft hij voor de parochie gekozen. Het was juist de tijd, dat kapelaan S. de Vette werd opgeroepen een geestelijk gat in Den Haag te dichten. Hij werd pastoor van engelbewaarders. En toen wenste Frans het gat van onze pa rochie niet groter te maken; hij is gebleven. Het was iets van een „Je Maintiendrai",het is het ideaal van de trouw. Frans deed al dit werk met een grote vanzelfsprekendheid. Dit verklaart waarschijnlijk het feit, dat en kelen hem wat kwalijk namen, dat hij wei nig mededeelzaam was. Je leerde hem kennen uit zijn daden en niet uit zijn verhalen. Frans was geen verteller, ofschoon hij op eigen wijze zijn humor uit sprak. Ondanks zijn liefde voor de daad was hij geen humorloos mens. Humor zoekt naar de diepten van het leven. Bij het zoe ken naar de zin van het leven lag bij Frans dit geheim niet zo ver weg. Zijn geloof lag volledig in zijn hart beslo ten; het was dichtbij. Hij mag er zijn ouders en familie hartelijk voor danken, zij gaven het hem mee. Frans gaat weg; er komen nieuwe heren. Voorlopig gaan wij uit elkaar met de wens van een veelvuldig tot weder- ziens. Op een volledig adieu wachten we nog even. J. A. L. Laurent een parochiaan P.S. Natuurlijk laten we Frans niet heen gaan zonder een afscheidsgeschenk, een be drag onder couvert. U kunt, als u daaraan mee wilt doen, uw gave meebrengen naar de receptie maar ook is het mogelijk uw bij drage te storten op giro 26.25.000 van de Pa rochie H. Liduina/O.L. Vr. Rozenkrans on der vermelding van „afscheidsgeschenk". tenkerkelijke vieringen zoals: toneel, zang, koncert, karnaval, tentoonstelling enz. Om dit alles in goede banen te leiden heb ben wij medewerking nodig van allen die zich betrokken en verantwoordelijk voelen voor het welslagen van het feest bij gele genheid van het honderd jaar „samen kerk zijn". Wij vragen medewerking voor een aantal aktiviteiten welke het feest maken tot wat het worden moet, zoals het aankleden van de kerk, plaatsen aanwijzen en vult u zelf maar in, waar u bij behulpzaam wilt zijn, een ieder zal dit naar eigen vermogen kun nen doen. Denkt u niet van: „dat doen de buren wel", nee pak spontaan de telefoon of pen en pa pier en laat mij,, spoedig weten of u wilt meehelpen aan het goede verloop van het eeuwfeest van uw binnenstadsparochie. Jong en oud behoeven dan later niet te zeg gen, na verloop van een der vieringen: „wat stom geregeld; dat zou ik anders gedaan hebben". In afwachting van uw spontane reaktie Ton van der Horst Bart Verhallenplein 181 3122 TJ Schiedam telefoon 010-714679 Per vergissing is in de vorige editie van Bin nenstadskerk vermeld, dat Kardinaal Wille- brands aanwezig zou zijn in de plechtige Eucharistieviering op 17 mei a.s. Bisschop Dr. Simonis is hier celebrant en predikant. Vergeet u het niet, zondag 15 a.s. om 10.30 uur is onze oud-stadgenoot pater E. Robben O. P. celebrant en predikant onder het thema: „100 jaar en toch nog jong" En nog een kleine herinnering: Uw feest gave voor het te herstellen orgel en het be jaardenhuis te Maipo van de Broeders van Maastricht kunt U storten op giro 26.25.000 van de Parochie H. Liduina/O.L.Vr. Rozen krans te Schiedam („jubileumgeschenk")

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 8