Landcruiser voor de liefhebber Totaal nieuwe Cressida Audi Quattro was nog niet eerder te zien VW toont hele scala -.cm Marina wordt Ital PERSONEN AUTO RAI^ r—P. RAI Toyota primeur Porsche nog sneller m i Toyota heeft naast haar ge heel nieuwe Gressida voor 1981 ook een heel nieuwe 4 wielen aangedreven Land cruiser die meer op het per soonlijk comfort is ingesteld, een auto dus voor de ware liefhebber. IN 5 t|m 15 februari AMSTERDAM door Leo de Ruiter I J' 31 '.f.tI P.fiHc O/CUFV GAJS?.CAf3 3/ Uïii'i Viii De nieuwe Landcruiser Custom- wagon is op de RAI te zien, waar Toyota vanzelf haar hele reeks toont, alsmede de ook ver nieuwde Tercel en Corona die nog weer moderner en strakker zijn geworden. De nieuwe 4x4 Custom wagon voelt zich op alle wegen en op elk terrein in zijn element en het laat ste geldt evenzeer voor zijn be stuurder, die zich in zijn Landcrui ser Custom wagon C prinsheerlijk voort beweegt. Zowel in de stad, op de grote weg, op landwegen en in het terrein. En het is een mooie Custom wagon; bepaald niet de le lijke, hoekige buggy, waarnaar denkende aan een 4x4 de ge dachten plegen uit te gaan. De betrouwbaarheid en zuinigheid van de nieuwe Toyota Landcruiser G Custom wagon wordt extra ge stimuleerd door zijn krachtbron, de bekende, oersterke Toyota Die sel motor 2H, 6 cilinder in lijn OHV, met een inhoud van 3980 cc, een maximum vermogen van 103 pk/3500 tpm (DIN) en een maxi mum koppel van 24,5 kgm/3000 tpm. Naast deze belangrijkste pri meur nog drie andere, namelijk de vier wielen aangedreven Landcruiser in een schitterende Customwagon-personenuitvoe- ring en de Corona en Tercel met facelifts. VW-Audi hebben tesamen een heel scala automobielen. Op de RAI zijn ze allemaal te zien. Veel belangstelling is er natuurlijk voor het nieuwe zoals de nieuwe Passat, de nieuwe Jetta en Audi 80 die sel en ook wel de nieuwe Audi 200, maar toch kan een ieder dit alles al gezien heb ben, omdat ze eind 80 al zijn geïntroduceerd, dus ook al volop in de showroom staan. Voor de nieuwe Audi Quattro is dat anders. Deze Audi is er na tuurlijk ook al vanaf eind '80, maar is toch nog niet in grote aantallen te zien geweest. In Ne derland eigenlijk nog helemaal niet, vandaar wellicht veel aan dacht voor deze Quattro op de RAI. De nieuwe Audi Quattro is een ex clusieve en sportieve auto met vierwielaandrijving, die zich ken merkt door een in alle opzichten revolutionaire techniek. De Audi Quatrro die in seriepro- duktie wordt gebouwd, is zowel geschikt voor het normale gebruik van alledag als voor het leveren van bijzondere prestaties in sport ief opzicht en onder moeilijke om standigheden, zoals op gladde we gen en in zwaar terrein, al dan niet in combinatie met een aan- Toyota importeur Louman en Parqui toont tijdens de perso nenauto RAI een Toyota primeurtje voor Europa. Het is een totaal nieuw ontwerp van de Toyota Cressida, totaal nieuw, dus geen facelift, maar een geheel nieuwe carrosserie en ook een heel nieuwe technische outfit. De geheel nieuwe Cressida is alles van zijn Amerikaanse image kwijt en is nu een volbloed Europese wagen geworden. Hij is aanzienlijk strakker en veel meer aerodyna- mischer. Hij is iets korter maar heeft toch meer binnenruimte en babageruimte. Naast diverse tech nische vernieuwingen in wielop hanging, vering, besturing en rem men bezit de Cessida ook een nieu we motor, zelfs zijn twee versies verkrijgbaar, namelijk een benzi ne- en een dieselmotor. De nieuwe 2 liter motor van Cres sida is de allernieuwste uiting van Toyota's welgeslaagd streven méér vermogen en méér prestatie te ha len uit een sterkere, maar deson danks toch lichtere krachtbron. Deze 1972cc motor kan prat gaan op 18% meer vermogen en 7% meer koppel dan de vorige Cressi da. Boring en slag meten 84 mmx89 mm en het maximumver mogen is 105 pk bij 5200 omw/m (DIN). Het koppel bedraagt 16.0 kg/m/3600 omw/m (DIN). De tra- hanger als caravan of boottrailer. Om deze prestaties te kunnen le veren, wordt de Audi Quattro aan gedreven door een 147 kW (200 pk) sterke 2,2 liter vijf-cilinder in- spuitmotor met turbolader, die ge bruik maakt van voorgekoelde in- laatlucht. Hiermee kunnen niet al leen snelheden van meer dan 220 km/h en hoge acceleratietijden worden bereikt op goede wegen, maar ook zware prestaties worden geleverd op gladde wegen en in zwaar terrein. De constructie van het onderstel is hierop in alle op zichten afgestemd. Op de Personenauto RAI 1981 introduceert BL Nederland de Morris Ital 1,3 HLS en 1,7 HLS. De carrosserie werd ten opzichte van de bestaande Morris Marina aan de voor- en achterzijde vol ledig gewijzigd waardoor de Ital een fraaie, moderne en strakke vormgeving heeft ge kregen. Bovendien kreeg de 1,3-uitvoering de A-plus motor, een vernieuwde motor met hoger vermogen en toch zuiniger in brandstofver bruik. Ook de 1300 Mini Metro heeft deze nieuwe A-motor. Hieronder volgen de verbruikscij fers van de oude en nieuwe 1300- motor ter vergelijking (resp. bij 90 km/h, 120 km/h, stadsverkeer): Morris 1,3 (oud) 7,0 (1 14,3) 9,2 (1:10,9) 9,0 (1:11,1); Morris Ital 1,3 (nieuw): 6,3 (1 15,9) 8,3 (1 12,0) 8,9 (1 11,2). De 1,7 uitvoering bezit de moderne 0-serie motor. Bij de Ital zijn de verbruikscijfers hiervan dezelfde gebleven als bij de vorige uitvoe ring. Het grote nieuws van Porsche is de nieuwe porsche 924 Carrera GT, een sportwagen die zich on derscheidt van de Porsche 924 tur bo door zijn hogere prestaties en nog sportievere uitvoering. Dank zij een van 7,5:1 tot 8,5:1 verhoog de compressieverhouding, een laadluchtkoeler en een volledig nieuwe digitale ontstekingstijdstip- verstelling (DZV) levert de motor van de Porsche 924 Carrera GT 154 kW (210 pk) bij 6.000 toeren per minuut. Van 0 tot 100 kilome ter per uur accelereert de 924 Car rera GT in 6,9 seconden (924 turbo: 7,8 seconden). ditionele Toyotazuinigheid in brandstofverbruik is gehandhaafd en verfijnd, het bedraagt 12.2 L per 100 km, (ECE methode/stad). De topsnelheid bedraagt 175 km/u. Keuze kan worden gemaakt tussen een 3-versnellingsautomaat of een met de hand geschakelde 5-bak. De Toyota Cressida is nu ook le verbaar met dieselmotor. De 4-cilinder in lijn diesel OHC (met bovenliggende nokkenas) heeft een inhoud van 2.2 liter. De motor ontwikkelt 66 pk bij 4200 omw/min (DIN) en heeft een maximum koppel van 13.5 kg/m/bij 2400 omw/min (DIN). Er is een keuze tussen 2 versnellings bakken, nl. een 3-versnellingsau- tomaat of een 5-versnellingsbak met overdrive. De nieuwe Cressida-diesel ge bruikt slechts 9.3 L brandstof per 100 km. (ECE-methode) en accele reert van stilstand naar 100 km/u in slechts 20.4 sec. Toyota heeft er alles aan gedaan om de Cressida diesel „stil" te houden door middel van uitgebreide antivibratie en ge luiddempende voorzieningen; en wel door middel van een gewijzig de motorophanging, afdemping van het aandrijfmechanisme en een dubbel gedeelde stuurkolom. Op de Personenauto RAI 1981 maken tal van nieuwe modellen van Volkswagen, Audi en Por- che hun RAl-debuut. Van Volks wagen zijn dat de nieuwe Passat en de nieuwe Passat Variant, en de Jetta met dieselmotor. Audi showt er voor het eerst de nieu we Audi Coupé, de vierwielaan- gedreven Audi Quattro, de Audi 200 turbo en de Audi 80 met die selmotor. En Porsche presen teert er de nieuwe Porsche Car rera 924 GT. De twee nieuwe eerdergenoemde diesels completeren het bestaande dieselprogramma van Volkswagen en Audi met een tweetal - in hun benzineversies - inmiddels popu laire limousines. Deze diesellijn omvat nu in de personenautosector de Golf diesel, Jetta diesel, Passat en Passat Variant diesel, Audi 80 diesel, Audi 100 diesel en Audi 100 Avant diesel, alle in tal van uit voeringen. Tot zuinig rijden - het thema van deze autotentoonstelling - dragen Volkswagen en Audi verder bij met hun splinternieuwe unieke Formel E(nergie-besparing)-pro- gramma. Dit omvat de meeste mo dellen van beide merken, die door Formel E-uitvoering op het gebied van brandstofbesparing nog veel zuiniger zijn gemaakt dan de ver gelijkbare normale versies reeds zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 13