Volvo gaat met de tijd mee Amerikanen moeten ook zuiniger AMC en vrije tijd Amerikaanse Chrysler belooft dit jaar weer op de markt te komen 4> RAI Special Snelheid centraal bij de Ferrari's Recaro brengt toppunt zitcomfort i i,v 'rrxy r? w <»vi i it Randstad-Edities Oplage 1 miljoen door Leo de Ruiter Volvo heeft eind vorig jaar al bekendheid gegeven aan haar nieuwe modellen 1981 en het één en ander is dan ook al op onze autopagina's verschenen, we denken aan de vernieuw de 343 of 345 met namelijk een 2 liter motor, de vernieu wingen bij de 240/260 model len en de introduktie van de 244 Turbo. Met recht het toppunt van zitcom fort, gebouwd door de Duitse Re- caro-fabriek, Europa's grootste specialist in allround stoelen, die o.a. ook aircomfort-stoelen levert voor vliegtuigen, touringcars en de Duitse spoorwegen. Technische nieuwigheden en be langrijke aanpassingen op een aantal modellen, hoofdzakelijk gericht op brandstofbesparing- kenmerken het Amerikaanse GM personenwagenprogramma voor 1981. Het betreft hier onder meer: een geheel nieuw ontworpen Ca dillac V8-motor die afhankelijk van de omstandigheden op 8 - 6 of 4 cilinders loopt. Het is de eerste serie productie-motor van dit type. nieuwe carrosserieën op bepaal de Oldsmobile-modellen met een 15% lagere luchtweerstand. kleinere zuinigere V8-motoren op een aantal modellen. De 1981 Chevrolet-serie omvat de voorwiel aangedreven Citation, de Camaro Coupé, de Malibu-serie, Monte Carlo en de Impala- en Ca price-modellen. De Chevrolet Citation blijft voor 1981 vrijwel onveranderd. De Malibu kreeg een nieuwe klei nere 4400 cc V8-motor. Door wijzi ging van de daklijn ontstond meer hoofdruimte voor de achterpassa giers. De Malibu kreeg verder een nieuwe grille. De Monte Carlo Coupé kreeg een nieuwe carrosserie. Door een bete re stroomlijn werd de luchtweer stand met 10% verminderd wat re sulteert in een lager brandstofge- bruik. De Oldsmobile Cutlass Supreme Coupé-modellen kregen ook een nieuwe aërodynamisch gunstigere vormgeving, waardoor de lucht weerstand met 15% verminderde. Het front is van zachte kunststof. Ook kreeg de Cutlass en kleinere 4,4 V8-motor. De Buick Century kreeg ook een nieuwe 4,4 liter V8-motor en de Regal-modellen kregen een nieu- ve carrosserie met een lagere uchtweerstand. AMC doet ook nog mee op de komende RAI. Het is duidelijk dat het bedrijf tussen hangen en wurgen zit wat betreft Europa en Amerika en met name dus Frankrijk en de USA. De toekomst van AMC hangt in Amerika aan een zijden draadje, maar gelukkig heeft Frankrijk- Renault een groot deel overgeno men en zal binnenkort zelfs een meerderheid bezitten. Bij de RAI perspresentatie was dat al duide lijk. Het lijvige persbericht over de AMC personenmodellen was ge heel in het Frans gesteld, het niet minder lijvige bericht over de AMC vierwielaandrijvers (Jeep) was in het Engels. Ook al stelt Ne derland niets voor toch lees ik lie ver bepaalde informatie in het Ne derlands, zo ook gebruiksaanwij zingen van bepaalde apparaten. Anderzijds kan men stellen dat de gene die ,in een land iets wil ver kopen, maar zich geen moeite ge troost dat in de landstaal te bren gen cq. te doen, zal het ook niet zo nauw nemen met eventuele pro blemen, dan kan je toch ook ver wachten geen tijd, geen interesse. Na de problemen met Chrys ler en de wisselingen van Chrysler-Simca in Talbot in Europa, gaat Chrysler nu toch weer proberen met eigen naam terug te komen op de Nederlandse markt. Vorig jaar was dat al aangekondigd, 1981 moet het blijkbaar wor den. Men denkt met de volgende mo dellen op de markt te komen: de Dodge Aries serie, de Dodge Mi- rada, de Dodge Omni serie, de Chrysler Le Baron en de Chrys ler New Yorker. De opsomming geeft al een idee in belanrijkheid. Men mikt duidelijk op de Aries serie, de Amerikaanse K-car. De K body is te vergelijken met de X body bij GM, het zijn dus kleine Amerikanen, middenklas ser met voorwielaandrijving. Door toepassing van veel kunststoffen is de auto lichter, maar ook de motor is aanzienijk kleiner dus eveneens lichter. Het is een 4 cilinder 2,2 li ter motor. De Aries zijn er vanaf 26.495,-. Daarnaast is er de Omni, de Ply mouth Horizon, of in Europa door Simca, nu Talbot, gebracht als de Talbot Horizon. De Arperikaanse versie is typisch Amerikaans, dat zeggen ze ook zelf, ze mikken dan echter op meer comfort, meer vei ligheid. Voor Europeanen is dat wel belangrijk, maar zij houden nu eenmaal ook graag hun eigen Eu ropese Progressie erin en of dat nou gebleven is, is afwachten ge zien de gewijzigde wielophanging, de zwaardere motor, 2,2 liter enz. Hij is er vanaf 19.995,- (flink stukje duurder dus). De auto's on der de eigen naam Chrysler zijn helemaal echte Amerikanen, full- size dus. Korter, lichter en vlotter, dat zijn de drie woorden, waarmee het uiterlijk van het Volvo 1981- programma kan worden geka rakteriseerd. Alle drie de series - de 340, 240 en 260 - kregen o.a. nieuwe bumpers en hierdoor een nieuw uiterlijk. Het 1981 modelprogramma is het eerste op de weg, die Volvo Perso nenwagen AB in het voorjaar van 1980 heeft uitgestippeld door de introductie van de Volvo Concept Car. „Een doelmatiger gebruik van energie, gepaard aan een meer praktisch gebruik van de auto" was een gedeelte van de bood schap van de VCC. In de Volvo 1981-modellen vindt u een reeks details en constructies die hiervan zijn afgeleid. 340 Luxe B19 politie-uitvoering Speciaal afgestemd op de politie korpsen in Nederland, beschikt Volvo over een complete serie au tomobielen zoals de Volvo 340-se- rie met 1400 cc motor en de Volvo 244 GL en 245 DL met 2100 cc mo tor. Tijdens de RAI introduceert Volvo een speciale politie-uitvoe ring van de Volvo 340 Luxe-serie die is uitgerust met een 2-liter mo tor. Het interieur toont grote gelij kenis met de Luxe-uitvoering van de 340-serie maar heeft het nieuw ontworpen dashboard van de GLS-serie. Ook het uiterlijk van de Volvo 340 Luxe B19 politie-uit voering heeft alle extra's van het type GLS. De auto is leverbaar in drie- en vijfdeurs-uitvoering. Op de Personen Auto RAI 1981 is een nieuw ontwikkelde auto stoel te zien, die ook de méést verwende automobilist nog een comfortabel extra ruggesteuntje kan bieden: de Recaro Ortho- pad. Dankzij toepassing van de nieuwste technieken is deze uit Duitsland afkomstige autofau teuil geheel in te stellen naar het persoonlijke wensenpakket van de chauffeur. Niet alleen is de V-vormige hoofd steun in hoogte verstelbaar, hij is ook kantelbaar. De schouders en rug krijgen „individuele" steun, dankzij een aantal ingenieuze toe passingen. Door gebruikmaking van luchttechniek kunnen 3 kus sens gedurende de rit automatisch worden opgeblazen of kan er wor den ontlucht, met als gevolg, dat de stoel precies de gewenste steun geeft. Een speciaal verstelbaar kussen ondersteunt desgewenst de onder kant van de bovenbenen en instel bare zijsteunen zorgen ervoor, dat het lichaam prettig, comfortabel op zijn plaats blijft. Met de Ortho- pad is Recaro er in geslaagd een stoel te ontwikkelen die ook in kleinere auto's het in- en uitstap pen probleemloos maakt. Aan de bekledingsstof zijn de hoogste eisen gesteld en verder kan de stoel niet alleen elektrisch worden versteld, maar ook worden verwarmd. Het is één en al snelheid wat de klok slaat bij Ferrari. De nu enkele jaren geproduceerde 308 GTB en GTS zullen met ingang van 1981 leverbaar zijn met Bosch K-Jetronic benzine-inspui- ting. De Amerikaanse uitvoering ervan is reeds enige maanden in produktie. De Europese versie zal voor het eerst in Amster dam worden tentoongesteld. De voordelen van het inspuitsys- teem zijn een stiller en zuiniger motor, terwijl het uitlaatgas minder verontreiniging veroorzaakt. De modellen Mondial 8 (voor het eerst in Nederland, als opvol ger van de niet meer geproduceerde Dino 308 GT4) en 400 GT- i/Automatic zijn eveneens voorzien van dit benzine-inspuitsys- teem. De Mondial 8 heeft tevens een vol-elektronisch ontste kingssysteem (inclusief elektronisch geregelde vervroeging). De BB 512, waarvan er enkele in Nederland zijn verkocht, vormt met een topsnelheid van meer dan 280 km/u het sluitstuk van dit exclusieve programma automobielen voor degenen die van puur autorijden houden. Laten we hopen dat het niet zo is bij AMC. Na dan twee talen door geworsteld te hebben blijkt AMC vooral te gokken op het personen- model Eagle, een exclusief model letje in een voor Amerika kleine klasse en verder ook nog op de Concord, die echter minder exclu sief, maar meer echt Amerikaans aandoet. Ook bij de 4x4 staat ex clusiviteit, veel vrije tijd, voorop. Er zijn bijzonder fraaie modellen bij, die liefhebbers zeker zullen be vallen. f*tcsvi SSonéul S

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 19