Veel gewijzigd bij British Leyland BL's grootste trekker de Mini Metro Een vijftal primeurs voor Peugeot Aluminium velgen blijven schoon Niet alléén band ook wiel bij Pirelli PERSONEN AUTO RA" Onderhoudswaarborg gebleven Bij Deiftse importeur Koni brengt nastelbare gasdempers AMSTERDAM W&II 5 t|m 15 februari door Leo de Ruiter Peugeot toont op de Perone- nauto RAI haar gehele 1981 gamma. Daar bij zijn vele be kende modelen, die het al ja ren goed doen, er zijn echter ook een paar primeurs bij, en wel twee primeurs voor Ne derland en drie primeurs voor de RAI, laatste waren dus al eerder in Nederland te zien, maar nog niet op de RAI. Er is veel gewijzigd bij British Leyland. op de RAI '81 toont BL haar nieuwe formule. De Morris Marina is geheel verdwenen, e- venals de Austin Maxi, maar meest spectaculair is misschien de verdwijning van bijna de ge hele Princess-serie, een auto die er in vergelijking met de Mari na en Maxi veel moderner uit zag. Verder is ook de Triumph Dolomi te en Spitfire verdwenen en de ■Mini 850, 1000 Super en Estate, van de Austin III-serie bleven al léén de 1300 HL, 1500 HL en Esta te over. In de Mini-serie is nu al léén de 1000 L, HL en 1100 Special leverbaar, in de Innocenti-serie de 90, de Mille en de Tomaso. Voor de Marina, de Maxi en de Princess is in feite teruggekomen de Morris Ital en enigszins de Rover 2300. De Ital in de kleine motoren 1300 en 1700, de Rover voor wellicht de Princess 2200. Deze nieuwe (klei ne) Rover heeft een 2300 motor, vor de rest is hij nagenoeg gelijk aan de overige Rovers de 2300 start echter weer onder de 30 mil le, namelijk 29.000,-, de Ital 1300 kost 16.765,-, de Ital 1700 f 17.765,-. Tenslotte levert BL nog steeds de Princess 2000 HL (J 21.250,-), de Triumph TR 7 27.250,-), de Ja guar (vanaf 61.900,-), de Daimler (vanaf J 76.600,-) en de Land- en Range Rover. En helemaal nieuw voor 1981 wordt dan de Mini Me tro. BL Nederland heeft wel het waar- borg-onderhoud-systeem gehan- haafd, het is een soort garantie op de onderhoudskosten, de betref fende BL-auto's worden geduren de 2 jaar gegarandeerd niet hoger in onderhoudskosten te zijn dan de ANWB-kilometerbedragen aange ven. Deze garantie is er voor de Austin III-serie (de oude Alegro) en vanaf 1981 ook voor de Inno- centi en de Morris Ital, naar alle waarschijnlijkheid zal het ook voor de Mini Metro gaan gelden, deze zal echter in april pas echt te koop zijn. De grootste trekker op de RAI van British Leyland is de Mini Metro. Hoe kan het ook anders, het is de allernieuw ste telg uit de jarenlang door moeilijkheden geteisterde Britse Automobielindustrie. Natuurlijk zijn er wat andere nieuwtjes, maar in feite zijn dat toch vernieuwingen, verfraaiin gen of vervangingen van reeds bestaande modellen, zoals de In nocent! Mille die de Innocenti 120 opvolgt, de Morris Ital, de opvolger van de Marina, de ver nieuwde Mini 1000, die de Mini's 850 en 1000 super vervangt (er is nu een 1000L, een 1000HL en een 1100 Special), en tenslotte de Ro ver 2300, die als aanvulling komt bij de Rover 2600 en 3500, welke laatste nu als Rover Van den Plas door het leven gaat. De Mini Metro zal helemaal offi cieel als Austin Mini Metro door het leven gaan en kan dan nog als achtervoegsel hebben 1000, 1000L, 1000 HLE en 1300S, dit naar ge lang de motor, luxe en benzinever bruik (E staat voor economy la ger verbruik). Hoewel de kleine „hatchback" een bekend type auto is, zal de Metro zeer concurrerend zijn in de sector van deze kleine familie-wagens. BL is zelfs van mening dat de Me tro een „trend-setter" in zijn klas se zal worden en wel om de navol gende redenen: de Metro vertoont de gunstigste verhouding tussen de geringe bui tenafmetingen en de royale bin nenruimte; de Metro levert een uitermate gunstig brandstofverbruik; de Metro is vervaardigd vol gens de strengste kwaliteitsnor men met gebruikmaking van de allermodernste automatiserings-, robot-, en computertechnieken, Primeur voor Nederland 1; Peu geot 505 SRD Turbo De 4-cilinder 2304 cc dieselmotor van de 505 SRD werd voorzien van een Garret Airesearch Turbo compressor, waardoor het vermo gen van 50,5 kW ISO is gestegen naar 59 kW ISO. Naast een model van deze 505 Tur bo motor is op de Peugeot-stand ook een schematische werking van deze turbo-compressor te zien. Primeur voor Nederland 2; Peu geot 305 S Dit nieuwe topmodel van de 305- serie wordt aangedreven door een op diverse punten aangepaste 1472 cc motor uit de 305 SR, die in de 305 S bovendien is voorzien van een dubbele carburateur, waardoor het vermogen van 53 kW ISO is gebracht op 64 kW ISO. De tops nelheid bedraagt 162 km/h. RAI-primeur 1: Peugeot 104 ZL, 3-deurs, 11.995,- De compacte 104 ZL, 3-deurs, is voor het eerst op deze RAI-ten- toonstelling te zien. Deze 4 perso nen-auto vormt mede dankzij zijn lage prijs van 11.995,- voor velen de mogelijkheid om Peugeot te gaan rijden. RAI-primeur 2: Peugeot 305 Se dan, 15.995,- De 1290 cc, 4-cilinder auto is voor al door zijn aantrekkelijke prijs van 15.995,- een bijzonder sterke, troef, die de Peugeot 305 voor een nog groter publiek bereikbaar maakt. RAI-primeur 3: Peugeot 305 Break-serie, vanaf 18.495,- Een uitgebreide serie modellen, met een keuze uit 2 benzine-moto- ren en 1 dieselmotor, en twee uit- rustingsniveau's. Alle 305 Breaks beschikken over een onafhanke lijk geveerde achterwielophanging met de voor een Break unieke ho rizontaal geplaatste veerpoten, waardoor de 305 Break beschikt over een breedte van 1.13 meter tussen de wielkasten. Door deze constructie staat het rijcomfort van de 305 Break-serie op hetzelfde hoge niveau als dat van de 305 Se dan-uitvoeringen. waarin ook de kwaliteitscontrole is begrepen; de Metro is completer uitgerust dan vele andere wagens in deze klasse, zodat aanschaf van dure extra's niet nodig is; de Metro heeft slechts na 20.000 km of één jaar een onderhouds- beurt/olieverversen nodig, waar door geld aan onderhoudswerk zaamheden wordt bespaard. Remstofkappen o.a. in de Vere nigde Staten populair om alumi nium sportvelgen van remslijp- sel te ontdoen, worden thans ook in Europa geleverd. Clean Wheel-remstofkappen zor gen ervoor, dat de aluminium vel gen, die gewoonlijk snel vuil wor den door het remslijpsel van de schijfremmen, sprankelend schoon blijven. Voor de verwijdering van het remslijpsel is derhalve geen agressief en milieu-onvriendelijk reinigingsmiddel nodig. Het aan brengen van een Clean Wheel- remstofkap is eenvoudig. Na ver wijdering van het wiel wordt de stofkap over de naaf geschoven en vervolgens wordt het wiel weer gemonteerd. Een Clean Wheel kent geen onderhoud. De vorm van de stofkap is zodanig, dat het remslijpsel via de buitenrand wordt afgevoerd. Clean Wheel- remstofkappen worden vervaar digd van hoogwaardig geanodis- seerd aluminium. Door daarbij ge bruik te maken van speciale lege ringen ontstaan geen negatieve in vloeden op remwerking, balans, koeling en onafgeveerd gewicht. Interstate Europe B.V., Postbus 830, tel. 015-565115, een te Delft gevestigde technische handels maatschappij, levert de remstof- kappen via garagebedrijven en de automaterialenhandel. De prijs voor de consument bedraagt onge veer 175 gulden per set, exclusief BTW, afhankelijk van de wiel- maat. De produktie van Clean Wheel-remstofkappen voor BMW- Mercedes-, Porsche-, Opel Asco- na-, Manta-, Audi- en Volks- wagen-sportvelgen is reeds gestart. Binnenkort volgen remstofkappen voor andere merken. Neita, de Nederlandse importeur van Pirelli-banden, introduceert een nieuw twee-delig lichtmetalen wiel op de Nederlandse markt. Het wiel is ontworpen voor optimaal gebruik van de brede en lage P-se- rie banden. Om dit te kunnen ga randeren is het wiel, voorzien van P6- of P7-banden, uitsluitend ver krijgbaar bij ongeveer 30 erkende Vaco-bandenspecialisten. Een voordeel van een twee-delig wiel is dat de velgrand en het cen ter apart vervangbaar is. Bij be schadiging van de rand, of bij in ruil van de auto hoeft dus niet het complete wiel vervangen te wor den. Bovendien bevatten deze lichtmetalen wielen de bekende voordelen van het „plus 1 con cept": het gebruik van lage banden op velgen met grotere diameter, waardoor de totale omtrek gelijk blijft, maakt het mogelijk de auto van grotere en dus veiliger rem men te voorzien. De gaten in het eenvoudig te reinigen center zor gen in elk geval voor een goede koeling van de remmen. KONI, de bekende fabriek van o.m. nastelbare schokdempers, geeft uiteraard ook acte de pre sence op de RAI Personenauto Tentoonstelling. Naast een uitgebreid assortiment nastelbare, dubbelwerkende hy draulische schokdempers, waar mee KONI grote bekendheid in de internationale automobielwereld verkreeg - het is 's werelds enige schokdemperfabrikant, die zich in 1980 voor tienmaal in successie wereldkampioen in de Formule I kan noemen -, presenteert de Oud- beijerlandse fabrikant voor het eerst tijdens een Nederlandse ten toonstelling haar nastelbare gas hydraulische schokdempers. Nas telbare gasgevulde schokdempers zijn vooralsnog een unicum want het is alleen KONI die dit systeem ter verlenging van de levensduur van de schokdempers heeft. In verschillende Europese landen werden hiervoor reeds patenten verworven. De KONI gas hydrau lische schokdempers onderschei den zich ook op andere belangrijke punten van normale gasdempers, in het bijzonder in die konstruk- tieve details die van belang zijn voor de lange levensduur. mM

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 21