- Bij Daihatsu een grote RAI primeur in het klein Mazda brengt 323 Sedan De Alto is Suzuki's primeur op de RAI Citroen wil zuinig verder Mazda RX-7 (sport) nog verder vernieuwd w&smm - ifc. :-x< Mazda brengt de nieuwe 323 Sedan naar de Rai. De 323 Sedan is dan ook van af begin februari lever baar in Nederland. l-"f YJ V3 J i J Cfi.Ci ,v i WCXX-X/.vr-Xv M»k (WStv« Suzuki heeft het laatste jaar behoorlijk van zich doen spreken. En dan denken we natuurlijk niet aan de Suzuki- motoren, want daarin hebben zij al een heel grote naam, maar aan de automobielen. Suzuki introduceerde de vorige •RAI (2 jaar geleden) haar eerste automobielen namelijk de Suzu ki coupé en de vierwielen aange dreven terreinwagen, even later kwam daar ook de bestelauto bij. Deze drie wagens hebben het zeer goed gedaan, geheel bui ten verwachting bleken er aan zienlijk meer geïnteresseerden dan verwacht. Nu komt Suzuki met wederom een nieuwe auto, een personenauto in de gezinsklasse. De doelgroep is nu dus aanzienlijk vergroot voor Su zuki, immers coupérijders, terrein wagenrijders en bestelwagenrij ders zijn duidelijk doelgroepen. Met de nieuwe kleine gezinswagen de Alto mikt Suzuki nu op een veel breder publiek. De Suzuki Alto is een moderne wagen, een wagen in de stijl van Toyota Star let, Honda Civic, Mitsubishi Colt, Daihatsu Charade enz. Vooral met de laatste kan hij bijzonder goed concureren, want ook in de Suzuki Alto huist een 3-cilinder motor. De cilinderinhoud is 796 cc, het ver- omogen 40 pk. Wij hadden overi gens al een korte rij-impressie met de Suzuki, maar vanwege de weersomstandigheden (sneeuw stormen) konden wij geen juiste metingen verrichten. De accelera tie kwam ons echter vrij fel over, ook de top ligt zeker rond de 130 km/u, het verbruik is 3-cilinder eigen zeer bescheiden. De Alto is er in drie uitvoeringen namelijk een 3-deurs en een 4- deurs met wel een grote klep (de gehele ruit) zodat men het ook een 5-deurs zou kunnen noemen en tenslotte een besteluitvoering, ook 3-deurs dus, maar met slechts twee voorstoelen en geen achterzijrui- ten. De Alto wordt aangedreven op de voorwielen, de besturing is licht, de draaicirkel klein (straal 4,4 meter). Het geluidsniveau in de wagen is alleszins redelijk, er is wat motor- en windgeruis. Suzuki- eigen is de Alto rijkelijk uitgerust en dat allemaal voor 9.999,- voor de 3-deurs, 10.999,- voor de 4/5- deurs en 8.799,- voor de bestel. Verder is het hele scala op de RAI te zien, de SC 100 GX coupé, de LJ 80 terreinwagen, de Carry Van en Pick-Up bestelwagens. Op de aanstaande RAI-tentoon- stelling zal het nieuwe model Daithatsu Cuore in Nederland geïntroduceerd worden. Een gro te RAI primeur in klein for maat! Niet eens zo heel klein trouwens, want de typische Ja panse mini's van vroeger zijn intussen gegroeid. Ze zijn nu ook tegen Westerse ma ten bestand. Onnodig te zeggen dat de Cuore als kleine maar voldoen de ruime en uiterst zuinige auto precies is wat Nederland momen teel nodig heeft. Trendgevoelige politici zouden hem als dienstwa- wiel. Verticaal geplaatst, tegen de achterzijde van de achterbank wordt een diepe kofferruimte ge creëerd. Normaal ligt het reserve wiel horizontaal onder in de kof ferbak in een daarvoor uitgespaar de ruimte. Voorts kan de achter bank geheel of gedeeltelijk neerge klapt worden, waardoor de baga geruimte doorloopt tot aan de voorstoelen. Vanzelfsprekend is ook alle aan dacht besteed aan de ruimte voor bestuurder en passagiers. Het inte rieur is royaal en doorstaat een vergelijking met die van zijn klas segenoten glansrijk. Zoals alle wagens van Japanse ori gine is ook deze 323 Sedan luxe uitgevoerd. Naast de DX-uitvoe- ring wordt bovendien nog een SDX model met anderhalve liter motor geleverd. De extra uitvoe ring bestaat voorts uit een in hoog te verstelbaar stuur en een aantal nuttige en fraaie accessoires. De prijzen van de 323 Sedan zijn: 323 Sedan DX 1,3 liter 16.295.- incl. BTW 323 Sedan SDX 1,5 liter 17.295- incl. BTW Naast deze geheel nieuwe 323 Se dan, staan natuurlijk ook de ande re 323's te pronken op de Rai en daar weer naast de vernieuwde 626 -en, want ook de Mazda 626 is maar kort geleden gemoderni seerd. Vervolgens is er een ruime keuze in alle overige Mazda mo dellen op de Rai. gen moeten nemen... De nieuwe Cuore is zonder enige twijfel het gróte nieuws van Daihatsu op de RAI-tentoonstelling. Ook de Charade onderging echter enkele wijzigingen. Met name het nieuwe front is opvallend: nieuwe grille met hoekige koplampen, nieuw embleem, zwaardere bum per. Dit alles geeft de auto een nieuw gezicht. Binnen valt vooral de nieuwe bekleding op. Technisch is de Charade ongewij zigd. Hij onderscheidt zich van wat gebruikelijk is in de autowereld door zijn driecilinder viertakt lijn motor. Mazda laat op de RAI een nog verder vernieuwde Mazda RX-7 zien. De Mazda RX-7 werd in 1978 voor het eerst op de markt gebracht. Opvallend aan de RX- 7 is, naast zijn bijzonder fraaie lijn, de rotatiemotor ook wel „wankelmotor" genaamd. Mo menteel is Toyo Kogyo, de fa brikant van het merk Mazda, de enige autofabrikant die de rota tiemotor in serie maakt. Mazda heeft de nieuwe versie van de RX-7 toch nog kans gezien ver beteringen aan te brengen. In gro te lijnen is echter niets meer aan de opzet van de auto te verbeteren. Het motorvermogen van het '81 model is met 10% toegenomen, wat niet alleen resulteert in een snelle re acceleratie (0 tot 100 in nog geen 9 sekonden) en een hogere top, maar wat belangrijker is: het maakt de Mazda RX-7 nog zuini ger. Bij de in ons land wettelijk toegestane snelheid van 100 km/u draait de soepel lopende rotatie- motor op maar 20% van zijn ver mogen en is dan dus erg zuinig met de (normale) benzine die hij nodig heeft. Verder heeft Mazda door het vergroten van de voor spoiler en een verandering van de achterlichtpartij de RX-7 niet al leen een tikje mooier en „agressie ver" gemaakt. Ook de luchtweer- standscoëfficiënt is erdoor ver laagd naar 0,34. De prijs is aan zienlijk verhoogd en bedraagt van 35.350,-. Citroën Nederland B.V. toont dit jaar auto's die meer in het te ken van de zuinigheid staan dan ooit. Zo werden op de „kleinste" modellen de carburateurs we derom verbeterd en zijn de GSA's en CX'en voortaan alle met een 5-versnellingsbak lever baar. De brandstofverbruiken zijn daardoor nog gunstiger ge worden. Geëxposeerd wordt een zeer com pleet leveringsprogramma, dat zich uitstrekt van de allereenvou digste 2CV6 tot de luxueuze CX Prestige. Nieuw is daarbij voor het modeljaar 1981: de GSA Spécial in de uitvoerin gen Berline en Break, de volautomatische ZF-versnel- lingsbak verkrijgbaar op de CX 2400 Pallas (carburatie en Injectie), de CX 2400 Prestige en de CX 2400 Break en Break Familiale Su per. Naast het normale gamma toont Citroën een tweetal bijzondere auto's, te weten: de Citroën Karin een droomauto, gecreëerd door het „Bureau de style Citroën". Deze auto met futuristische lijnen ligt in de middenklasse. Het is een 2„vleugel"-deurs coupé met 3 ge scheiden zitplaatsen waarbij die voor de bestuurder zich in het midden bevindt. De wagen is 3,70 m lang, 1,075 m hoog en 1,90 m breed. Hij heeft voorwielaandrij ving. De 2CV Charleston een auto waarvan er in totaal 8.000 zijn gefabriceerd. Voor Nederland is een 400-tal beschikbaar en zij zullen na de tentoonstelling lever baar zijn. Het is een 2CV6 Club (motor 602 cm3, 29 pk, 115 km/h, verbruik 1 op 18,5 bij 90 km/h en 1 op 14,7 bij een stadstraject) en heeft een twee-kleurige carrosserie in rood en zwart met olakdecors in grijs. rondom. Ook hier is bij de voor wielophanging het principe van de negatieve schuurstraal toegepast. In combinatie met de eveneens zelfcorrigerende achterwielophan ging moet de wagen zelfs, onder de meest extreme omstandigheden optimaal te besturen zijn. De tandheugelstuurinrichting en de soepelwerkende versnellings bak zorgen, zo is in de drie- of vijf- deurs uitvoering al gebleken, voor een vlotte bediening. De 323 Sedan heeft uiteraard de vanouds bekende kofferbak, waar van de binnenruimte bovendien aangepast kan worden door een andere plaatsing van het reserve- Het is eigenlijk nog maar heel kort geleden dat de nieuwe 323 werd geïntroduceerd. De nieuwe 323 die op vele punten verschil de van de oude 323, dus niet al léén qua uiterlijk, maar ook technisch. Technisch is de Sedan versie gelijk aan de 323 in drie of vijfdeurs uit voering: een licht metalen motor dwars voorin, voorwielaandrijving en onafhankelijke wielophanging

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 25