Veel tumult in Leidse Groenoordhal Deelnemers aan NCRV Stedenspel: Joop Feytes Randstad-Edities Foto's: Ronald Stam „Op het moment dat het startschot valt vergeet je de camera's" Eén ding staat vast; van het NCRV-Stedenspel, dat dit seizoen zto tweede reeks uitzendingen heeft, geniet je het meest als je in een van de gemeenten woont die elkaar, twee per keer, bekampen. Nog een ding staat vast: als kijkspel is het pro gramma een wervelend gebeuren waar iedereen wel genoegen uit kan peuren. Een redelijke portie van het Nederlandse kijkerspubliek vindt dat ook. Dik vier mil joen mensen stemmen hun TV per uitzending op het spel af. Tw*é mensen van „Randstad Edities" stemden hun werk twee dagen lang op de voorbereidingen van het stedenspel tussen Amersfoort en Schoonhoven tf.Ze ke ken onbelemmerd mee over de schouders van de mensen van de TV en die van de spelers. Hun conclusie:in 90 minuten televisie wordt een allemachtige hoop moei te en geld gestoken. Om exact 16.09 uur op donderdag 2 fe bruari 1981, tovert Stedenspel-eindre- gisseur Reinder Richters de spelletjes voor aflevering nummer zes uit z'n schitterende leren koffertje. Op dat moment zijn de voorbereidingen en re petities voor Stedenspel nummer vijf nog in volle gang en moet dat spel nog worden uitgezonden. Deze week zit Richters alweer tot over z'n oren in het werk voor de uitzending van 10 april als Stedenspel nummer zes de lucht in gaat. Voor de jongste (34) en langste (1.98 m.) regisseur van de NCRV is het ste denspel een full-time job. Voor zo'n 170 anderen een gebeuren waaraan voor hen ook nog een fikse portie werk vastzit. Als de bussen met deelnemers zo'n 26 uur voor de live-uitzending vanuit de Leidse Groenoordhallen bij die impo sante bouwsels arriveren, ligt het resul taat van een kleine vier weken voorbe reiding al op hen te wachten. Voorbe reidingen die nu zo langzamerhand wel een routine-matig karakter krijgen (tenslotte draait Stedenspel nu voor het tweede seizoen) maar die desalniette min een fikse aandacht van de betrok ken televisiemensen blijven vragen. Alleen het feit al dat steeds andere ge meenten bij de uitzending zijn betrok ken en dat steeds opnieuw deelnemers moeten worden geïnformeerd, zorgt telkens weer voor een portie „va riabelen", die dan ook telkens weer tot .zekerheden" moeten worden omge vormd. SFEER Van al die voorbereidingen zien de kij kers thuis helemaal niets. Deze hebben zo onderhand wel een vermoeden van de voorbereidende inspanningen van de deelnemers, maar de werkelijke om vang daarvan kan toch alleen worden beoordeeld door hen die aan zo'n ste denspel hebben meegedaan of eraan mee gaan doen. Decorbouwers van de NOS hebben al een dag hard werken achter de rug als de deelnemers uit de twee gemeenten arriveren. Het gigantische decor hangt ei staat al;de tribunes staan opgesteld, een kudde televisie-toestellen is gelijk matig over de immense hal verdeeld, batterijen lichten zijn gemonteerd en de opbouw van de diverse spelletjes is nagenoeg voltooid. De gigantische, kille en in acoustisch opzicht rampzalige hal waarin de lucht van de veemarkt nog nadrukkelijk aanwezig is, heeft zowaar sfeer gekre gen en ademt door het werk van de de corbouwers zowaar een portie gezel ligheid uit. Ook de bars en restaurants van de Groenoordhallen hebben een meta morfose ondergaan. Waar normaliter formica en kunststof, plastic bordjes er^ non-woven onderleggers een schijnbaar tegemoet, maar verwacht aan de ande re kant ook het nodige van ze. Hoofd Gevarieerde Programma's van de NCRV, de heer Dick van Bommel, bevestigt beide elementen in zijn wel- komsttoesjyaak: ,Die show morgen, gaan we samen maken", zo houdt hij de verzamelde deelnemers voor. „Wij zien u als onze collega's die een hoofdrol gaan spelen in een program ma waaraan de mensen thuis een mas- monopolie bezitten, verschijnen ineens linnen tafellakens, glas en aardewerk en al die zaken die van een consump tiegelegenheid een bar of restaurant maken. De televisiemensen worden voorko mend en attent bediend en de deelne mers uit de gemeenten staat een wer kelijk riante ontvangst te wachten: ge reserveerde kamers in het „Holiday Inn", verzilverde schalen met luxe ge decoreerde toastjes, bitterballen en ge vulde champignons, vloeibare versna peringen en nog geen uur na aan komst een riante maaltijd zoals wij elkander eigenlijk alleen met Kerst en andere hoogtijdagen voorzetten. hn aan de verzorging van de inwendige mens gedurende de dag van de uitzen ding zelf (die vrijdag 13 februari om 19.00 uur werd uitgezonden) mankeer de al evenmin iets. De NCRV be schouwt de deelnemers kennelijk als sterren, treedt hen dan ook als zodanig Paarden met hoge nood sa plezier gaan beleven. U bent morgen de vedetten, maar voerdat het zover is, gaat u een uiterst vervelende avond te gemoet. Vaak zal u worden gevraagd een activiteit te herhalen; vaak zult u moeten wachten en het is niet onmoge lijk dat u wordt geconfronteerd met wellicht wat bruuske opmerkingen van onze mensen die in luttele seconden, temidden van een berg gegevens en regie-aanwijzingen, de juiste beslissing moeten nemen en aan u overbrengen". Van Bommel doelde in zijn welkomst woord op de repetitie van de donder dagavond waarin techniek en spelers voor het eerst met elkaar gingen sa menwerken. Op zo'n avond komen de voorbereidende lijnen voor het eerst samen en het is eigenlijk wel logisch dat er hier en daar wel eens een knoop je te ontwarren valt. Voor de spelers, vooral van het fysieke gedeelte, was die repetitieavond tevens de eerste keer dat ze met de echte spel letjes werden geconfronteerd en de eer ste keer dat ze een indruk kregen van de entourage waarin ze hun prestaties moesten leveren. Dat viel hier en daar opvallend tegen. Tactieken en ideeën diaiden duidelijk te worden aangepast en taken te worden herverdeeld. De aanvankelijk uitbundige geestdrift bij de deelnemers werd gedurende de repetitie-avond nogal getemperd. Door de indrukwekkende entourage ener zijds en door de TV-technische aanwij zingen en de confrontatie in het „echt" met de opdrachten anderzijds. De goede voorbereidingen en de onver zettelijke wil om hun gemeente goed voor de dag te laten komen, vormde echter een betrouwbare basis, zodat problemen en schoonheidsfoutjes in toch wel eendrachtige samenwerking tussen spelers en TV-mensen, werden opgelost. DISCIPLINE De discipline wordt strak aangehou den. Als er gewerkt moet worden, dan wordt er gewerkt. Dat was alle deelne mers al gauw duidelijk. De NCRV wil de deelnemers best met alle egards be handelen, maar er dient wel wat tegen over te staan. In het belang van de kij ker wordt er van de directie voorberei dingen voor de uitzending bepaald geen „zootje" gemaakt en wordt iedere uitwas in de richting van: „we-zjjn-er- met-z'n-allen-een-lekker-dagje-ult-dus- hola, hopsasa, tralala" direct de kop ingedrukt. Een voorbeeld daarvan toonde Dick van Bommel die in zijn welkomstwoord nogal irritant werd gestoord door dóór- babbelende deelnemers: „Praat u maar rustig verder, leest u die krant maar rustig even uit. 't Is een goede krant. Ik heb 'm net ook gelezen. Voordat u bin nenkwam. Omdat ik het wel zo beleefd vind om me nu met u bezig te houden", zo sprak Van Bommel op luchtige toon met een vinnige ondergrond. Daarna werd er geluisterd. SCHIETSCHIJF Geluisterd werd er diezelfde donder dagmiddag ook naar regisseur Reinder Richters die met cameramensen het hele programma nog eens doornam. Ook al op luchtige wijze, maar wel de gelijk zeer gedisciplineerd en nuttig. Aan de hand van een imposant draai boek werden alle spelen en gebeur-, tenissen tijdens de uitzending doorge nomen en waar nodig toegelicht. Zo werd bijvoorbeeld meegedeeld dat de schietschijf v or het boogschieten was verplaatst. De schijf stond aanvan kelijk recht voor de tribune. Waardoor overduidelijk teveel risico voor de toe schouwers zou ontstaan. De schijf werd daarom voor een minder delicate achtergrond gezet en twee stevige hou ten schotten verleenden cameraman en jury de nodige dekking. De schutters van Amersfoort en Schoonhoven ble ken echter zeer trefzekere lieden. Tij dens de repetities raakten niet alleen alle pijlen de schijf, maar troffen die ook nog vaak de roos, of aanpalende percelen. BOEIEND Ondanks de inspanningen bij de repe tities en de generale repetities op vrij dagmiddag blijft er voor de deelnemers aan het Stedenspel toch ook meer dan genoeg boeiends te zien. Naast de vor stelijke ontvangst en het genoegen dat je altijd beleeft als je met een hoop kennissen weggaat, blijft een live-TV- uitzending een boeiend gebeuren. Een kijkje in de regiewagen is niet iedereen vergund en velen vinden het nog altijd erg aardig om schouder aan schouder met de eigen burgemeester, met Dick Passchier, Tanja Koen of Judth Bos een drankje te nuttigen. De mensen achter de schakeltafels, de belichters Zo ziet de cameraman het. en de cameramensen verheugen zich tdkens weer in een immense belang stelling van de deelnemers en toe schouwers en het feit dat fer een televi siezending om „jou" wordt gemaakt, geeft de deelnemers uit de gemeenten duidelijk een „kick". Als de eerste confrontatie op donder dag eenmaal achter de rug is, voelen de meesten zich dan ook duidelijk in hun element en lopen door de Groenoord hallen heen alsof ze nooit anders heb ben gedaan. Eigenlijk is iedereen wel opgepept door de vedettenrol die ze tij delijk zullen gaan vervullen; een voor waarde om een TV-programma goed te laten verlopen en een voorwaarde om een goede prestatie tg leveren. „Als het startschot valt, vergeet je de camera's", zo vinden de meeste deelnemers. Degene die wellicht het meest de smoor in heeft is ene ,Jaap" uit Schoonhoven. De pechvogel blesseerde bij de voorbe reidingen voor de spelletjes zijn voet en moet de prestaties van zijn team vanaf de tribune gadeslaan, waar hij zijn met gips ingepakte voet triest op de volgen de zitplank laat rusten. Veel aandacht wordt ook besteed aan de pnkele momenten" stilte die de programmaleiding aan het begin van het programma wil inlassen om de re centelijk overleden commentator Ba rend Barendse te herdenken. Al meteen bij de aankomst van de deelne mers worden deze op dat idee gewezen en wordt een beroep gedaan op hun discipline om die van hun supporters te activeren. Vlak voor de uitzending wordt nog eens direct een beroep geda an op de supporters uit beide gemeen ten die de Groenoordhallen „en masse" bevolken om hun enthousiasme enkele ogenblikken in de doofpot te stoppen. De oproep heeft effect, aan het begin van de uitzending slaagt Passchier erin enkele momenten stilte te krijgen. Ter wijl de tribune zowaar zijn voorbeeld volgen en gaan staan. Passchier maakt echter nog maar aanstalten om te gaan zitten, of de hel breekt los. Gejoel, ge juich, gestamp en geschreeuw, zorgen voor 't onderhand traditionele acousti- sche decor dat in elk „Stedenspel" aan wezig is. Negentig min. lang leven deelnemers en hun supporters op de tribunes zich uit A raison van 125JOOO,en vier weken koortsachtige voorbereidingen schotelt de NCRV haar ktykers een flit send en wervelend stuk ktykspel voor. Tot genoegen van dik vier miljoen TV- kijkers, die ondanks alle moeite en in vesteringen tenslotte de beslissende stem hebben en het voortbestaan van het programma in de hand hebben. Gezien de aanpak en de waardering heeft Stedenspel z'n waarde nog lang niet verloren. firn In devotie voor een groot glas bier. Of- wel de inspecient aan het werk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 33