B en W vatten zaak kalm op Petaio nu in Schiedam Menu van de week Zigeunermuziek in Sted. Museum „Economizers" op c.v. laten het afweten Schiedam - De ex-zige-ner- ko.ing Koko Petaio en zijn familie zijn neergestreken in Schiedam. Na een zwerf tocht van ruim een week door het Rijnmondgebied heeft Petaio nu zijn cara vans gestald op een ter- reintje aan de Parallelweg, achter het station. Experiment in Woudhoek mislukt HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 11 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 De caravans van de familie Petaio, ge stald op het kermisterrein aan de Pa rallelweg. Petaio arriveerde daar woensdag avond omstreeks negen uur, nadat hij voor de tweede maai binnen één week buurgemeente Vlaardin- gen had moeten verlaten. Na zijn eerste vertrek uit die stad had de familie Petaio met alle me dewerking van het Maassluise ge meentebestuur een viertal dagen in Maassluis - West mogen doorbren gen. Na het verstrijken van die termijn verscheen Petaio opnieuw in Vlaar- dingen, waar hij voor de tweede maal de sommatie kreeg, de stad te verlaten. Burgemeester Kieboom wist zich ditmaal gesteund door de fractievoorzitters van alle politieke partijen, toen hij dit bevel uitvaar digde. Lakoniek Bij Petaio's eerste bezoek had de burgemeester alle bemiddelingspo gingen genegeerd en moesten de zi- geuneurs stante pede uit Vlaardin- gen weg. Het Schiedamse gemeentebestuur heeft Petaio's aanwezigheid aan merkelijk kalmer opgevat. Anders dan in Vlaardingen staken burge meester en wethouders niet ter stond in paniek de hoofden bij el kaar. De zesde etage van het stadskan toor, waar burgemeester en wet houders zetelen, was donderda gochtend geheel verlaten. De stadsbestuurders zagen geen en kele reden om de kwestie met hoge voorrang te behandelen. Burge meester Te Loo was de hele dag de stad uit. „Alsjeblieft geen Vlaardingse toe standen hier" zo was de algemene lak'onieke opvatting op het stads kantoor. De komst van de ont heemde familie -die in het verleden overigens wel vaker in Schiedam heeft gebivakkeerd- zor de in geen geval voor opgewonden hoogstand jes. Koka Petaio, gefotografeerd bij zijn minder succesvolle verblijf In Vlaar dingen. B en W hebben donderdag niet over de kwestie beraadslaagd. In de loop van vandaag zou het stadsbestuur een beslissing nemen. Verwacht wordt dat de familie Pe taio in elk geval het weekeind in Schiedam zal overblijven. Op het terrein aan de Parallelweg, de plaats waar normaal kermisvoor- stelling en worden gegeven, zijn elemen taire voorzieningen als water en elektriciteit aanwezig. Overigens is de familie Petaio min üf meer gedwongen voorlopig in deze regio te verblijven omdat één van de kinderen in het Holyzieken- huis behandeld wordt voor hyper ventilatie. Amsterdam De uit ongeveer 25 personen be staande familie Petaio is op zoek naar een vaste tandplaats voor hun caravans, bij voorkeur in het Rijn mondgebied. Daar willen zij tot on geveer juni dit jaar blijven. Rond die tijd komt een standplaats voor hun gereed in Amsterdam. Momenteel is op een andere lokatie in de hoofdstad eveneens plaats voor de familie, maar Petaio en zijn aanhang mijden die plek omdat zij zich daar door andere zigeuners be dreigd voelen. Een gemeentebestuur moet reke ning houden met' de bepaling dat woonwagenbewoners alleen op de officiële terreinen een plaatsje kun nen krijgen. Het Schiedamse woon wagenkamp is echter tot op de laat ste plaats bezet. Een verblijf op een niet-officiële plaats (zoals de Parallelweglis ei genlijk niet toegestaan. Geeft men daaraan toch zijn goedkeuring, dan loopt men de kans dat meer zigeu ners zich daar vestigen, en dat is iets wat men koste wat kost wil voorkomen. Vis kunt u op veel manieren klaarma ken. Zo kunt u een saus serveren bij gekookte of gestoofde vis. De basissaus kan men variëren, door er bijvoorbeeld mosterd, citroensap, kaas of witte wijn door te mengen. Heel lekker is het om vis te serveren met een vissaus. Daar voor kunt u gebruik maken van schaal- en schelpdieren, zoals garnalen. De saus kan men verfijnen door er wat room en eierdooier aan toe te voegen. ZONDAG: Varkensfricandeau, spruitjes, stoofpe ren, aardappelen, roomvla met ananas. MAANDAG: Gebakken lever, sla, spaghetti met to matensaus en geraspte kaas, vanillevla. DINSDAG: Zuurkoolschotel met worst, griesmeel- vla. WOENSDAG: Gebakken kaasplak, broccoli, aardap pelpuree, chocoladepudding met van illesaus. DONDERDAG: Bloedworst, rode kool, gebakken appel, gekookte aardappelen, kwark met si naasappel. VRIJDAG: Kabeljauw, garnalensaus, rijst, wor teltjes, koffievla. ZATERDAG: Groentesoep, kaasflensjes. GARNALENSAUS 35 gr. boter, 35 gr. bloem, Vi liter vis bouillon, Vi dl room, 1 eierdooier, 50 gr. garnalen, citroensap, zout, peper. Smelt de boter. Voeg de droge bloem toe en daarna al roerend beetje voor beetje de visbouillon, tot een gladde saus is ontstaan. Klop de eierdooier los met de room. Voeg al roerend iets van de hete saus toe en roer daarna voor zichtig het dooiermengsel door de saus. Doe er garnalen bij en iets citroensap. Breng de saus op smaak met zout en peper. Warm de saus goed door. Schenk er iets van over de vis en ser veer de rest er apart bij. ALKMAARSE KAASFLENSJES (cir ca 15 stuks). Voor het beslag: 2 eieren, 80 gr. bloem, 3 dl melk, zout, 50 gr. boter. Voor de vulling: 150 gr. ham, 150 gr. champignons, 100 gr. belegen kaas, 1 groene paprika, 20 gr. boter, zout, 1 teentje knoflook, cognac. Voor het gratineren: 100 gr. geraspte kaas. Maak van de losgeklopte eieren, de bloem, de melk en zout een glad beslag en roer er de gesmolten afgekoelde bo ter door. Bak hiervan in de droge koe- kepan dunne flensjes. Snijd de ham, de schoongemaakte champignons, de kaas en de paprika in kleine stukjes. Bak ze in de boter even aan en maak het mengsel op smaak af met zout. Pers het knoflookteentje uit. Doe het knoflooksap met iets cognac bij het hammengsel. Verdeel de vulling over de flensjes. Rol ze op, leg in een oven vaste schotel. Strooi er de geraspte kaas over en gratineer ze bovenin een op 250 graden Celcius voorverwarmde oven of onder de grill. SCHIEDAM Op zaterdagavond om 20.30 uur, 28 februari 1981 zal in de aula van het museum optreden het „zigeunerorkest" Csardas uit Leiden. Csardas speelt voornamelijk volks muziek uit Roemenië, Hongarije en Tsjechoslovakije. Deze muziek ken merkt zich door een grote afwisse ling in maatsoorten en tempi en de toepassing van veel specifiek fol kloristische instrumenten. Ook speelt het orkest wel zigeuner muziek, d.w.z. de onder die naam bekende vorm van door zigeuners bewerkte Hongaarse muziek. De groep heeft verschillende reizen ondernomen naar de landen waar van zij de volksmuziek ten gehore brengen en brachten van deze mu zikale excursies een aantal speci fieke folkloristische instrumenten mee, zoals een cymbaal, dfe taragot, de zurle, de nai, de Roemeense pansfluit, de fluier, de cimpoj, de Roemeense doedelzak. Al deze volksmuziekinstrumenten zijn tezamen met viool, altviool, vio loncello en contrabas te zien en te horen in het stedelijk nuseum op het zaterdagavondconcert van 28 februari. Om de sfeer nog beter te benaderen treedt men op in authentieke kle derdracht, hetgeen het gebeuren tot een feest maakt. Het concert begint anders dan anders om half negen, in de aula van het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 112. SCHIEDAM Het experiment met zogenaamde economizers op c.v. in stallaties in Woudhoek Zuid is in zekere zin een mislukking geworden. Vaker dan verwacht treden er storingen op in deze energie (en dus geld-) besparende apparatuur. Van de 14 geplaatste apparaten zullen er binnen kort twee buiten gebruik worden gesteld. De overige 12 blilven gehandhaafd omdat de besparing op de stook kosten, ondanks de storingen, aan zienlijk is: gemiddeld 5 tot 20% per jaar, wat in geld omgerekend neer komt op rond de 150 gulden. Volgens deskundigen van de Open bare Nutsbedrijven, die toezicht ui toefenen op de apparaten, is de vei ligheid op de economizers „te kriti sch". De beveiliging is zo scherp afge steld dat het apparataat het al bij kleine onregelmatigheden zoals onverwacht felle koude, of een vo gelnest in de schoorsteen het laat afweten. KOU Op zulke momenten blokkeert niet alleen de economizer, maar valt de complete verwarmingsinstallatie uit. De bewoner komt dan in de kou te zitten. In het enkele jaar dat de economi zers er nu op hebben zitten, moes ten onderhoudsmensen van de ONS regelmatig de apparatuur bij stellen, soms tot tweemaal per week. Het onderhoud is voor Schiedam overigens de enige kostenpost bij dit experiment, dat betaald wordt door de Nederlandse Energie Ont- wikkelings Maatschappij. De economizers zijn ontworpen door een aantal Nederlandse indus trieën en behalve in Schiedam ook geplaatst in Apeldoorn, Spijkenisse en Drachten. In die steden zijn de ervaringen al even teleurstellend. Op een persconferentie zeiden de wethouders Zijdeveld en Scheeres deze week dat dit geen reden is om het experiment stop te zetten. Kon- sekwentie is wel dat de aangekon digde plaatsing van nog eens 100 apparaten voorlopig is opgeschort, totdat betere ecónomizers zijn ont wikkeld. Bij deze „tweede generatie" zullen de apparaten niet meer direkt op schoorsteen en cv worden aangeslo ten, maar daarvan worden losge koppeld, zodat bij storing niet me teen ook de hele verwarming uit valt. GEEN GEVAAR Zijdeveld gaf toe dat dit aanvanke lijk zo bejubelde experiment een mislukking was geworden. „We trekken lering uit de fouten in het apparaat. De volgende serie zal waarschijnlijk al stukken beter functioneren". „Als er mogelijkheden zijn om die nieuwe apparatuur die niet op alle types centrale verwarming past, aan te sluiten, zal Schiedam straks weer van de partij zijn", aldus Zij develd. Overigens wordt er op gewezen dat er behalve het uitvallen van de cv, geen enkel risico is verbonden aan het gebruik van de huidige appara tuur. Volgens de heer Van Kulik van het Gemeentelijk Woningbeheer is niet het gevaar aanwezig dat bijvoor beeld giftige gassen zouden vrijko men als de economizer het laat af weten. Daarvoor is de beveiliging, die de kuren van het apparaat veroor zaakt, juist té goed. Ze rukken weer onverbiddelijk op; de crocussen. Men moet niet denken dat onder de grond ge durende de wintermaanden stilgelegen wordt, de bolletjes planten zich voort en ver overen ongezien bermen en grasvelden. Nu ze de kop weer boven aarde steken ziet men dat ze weer ter rein gewonnen hebben, men zou kunnen denken dat straks heel Nederland met crocussen bedekt is. Dat zou overigens leuk staan; de kleuren wit, paars en oranje doen het goed en de bollen schijnen zelf niet te weten wat voor kleur bloe men ze gaan produceren. Van daar die gemengde velden. Voor een fotograaf is de crocus een dankbaar object, vooral omdat hij met een foto jaren toekan. Want de crocus doet niet aan mode, zijn stengel is niet het ene jaar lang en het an dere jaar kort. Ook de uitvoe ring van de bloem blijft steeds gelijk: een omgekeerde rok, die weliswaar nauwsluitend is als het koud blijft en wijd klokt als de zon schijnt, maar qua snit niet wijzigt. Vanaf heden is de crocus weer overal te bezichtigen, de beste tijd is tussen 9 uur 's morgens en 4 uur 's middags.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 11