ijd voor je zelf en wat doen we er mee Laat eens wat horen De klok en uwklepel vrije tijds besteding op Dat is voor de ja ren tachtig de eerste, nog voor zichtig geuite om schrijving van de uren, die niet met arbeid zijn gevuld. We vingen het tijdens de beurzen „Kreatief' en „Karwei", twee zeer recent in de Utrechtse Jaarbeurs ge houden manifestaties, die bij uitstek bij dit onderwerp pas sen. Méér tijd heeft vooral te maken met de economische situatie van nu en straks, het begrip vrije tijd heeft een wat andere inhoud, een wat positievere klank. Maar voor beide geldt, dat het soms wel eens goed kan zijn even aan een eekhoorn te den ken. Die verzamelt 's zomers zijn noten om 's winters niet zonder te zitten. Met andere woorden: wie op een bepaald moment niet met lege handen wil ko men te staan, zich niet wil ver- velen met letterlijk alle verve lende gevolgen van dien, zal bezigheden moeten hebben. Dat geldt trouwens ook voor mensen, die het zó druk heb ben dat ze door het gemis aan vrije tijd zichzelf voor nu en la ter te kort doen. Gelukkig hebben we heel wat cijfers achter de hand, die aan tonen, dat we ons in Neder land niet onaardig door onze vrije tijd heen slaan. Want we doen wat met z'n aijen. Sporten bijvoorbeeld. Meer dan zeventig procent sport, op gezette tijden of meer inciden teel. Daarbij is het opmerkelijk, dat de zogenaamde recreatie sporten behoorlijk toenemen. Veertien procent van de bevol king boven de achttien jaar is bijvoorbeeld aan het trimmen geslagen. In deze bijlage meer hierover. Klussen! Nog zoiets. Miljoenen mensen doen kar weitjes in en rond huis zelf, waarbij op het ogenblik al sprake is van een tweede generatie doe-het-zel- vers. De doe-het-zelf-markt is een van de weinige, die nog groeit en het totale bestedingsvo lume ervoor bedraagt zelfs 3,3 miljard. Ook hierop haken we in. Tuinieren mag er met 50% van de bevolking boven de achttien ook zijn, een grote plaats neemt zeker handwer ken in, zoals naaien en breien, waarmee 40% zich bezig houdt. Fotograferen en filmen zijn goed voor 35%, muziek maken en zingen komen met een pro cent of 25 uit de vrije tijdsbus. De knutselaars/sleutelaars scoren met 20%, de kreatievelingen (schilderen, weven, boetseren etc.) met 13% aan toneel, ballet en volks dansen doet 3%. Laten we ook de tijd niet uit vlakken, die er (vrijwillig) gaat zitten in politiek, kerkelijk- of verenigingsleven in welk ver banch dan ook. Voor 40% van ons zinvolle bezigheden! Favoriet in de avonduren vooral voor ouderen, is en blijft de tévé. De beeldbuis heeft overigens het lezen niet verdrongen! Dat komt dan goed uit voor deze bijlage, waarmee we een aardig stukje vrije tijds beste ding bij u thuis hebben ge bracht. Aan deze speciale bijlage van Randstad-Edities wertcten mee: red a Wie: Ank Hoving-Krayo foto's: Aad van der Drift, Tint Hietkema, Hans Keiizer, Ronald Stam a.a. illustraties: Bambang Rudiansah Sutanandlka lay out: Matti Mostert commercieel coördinator: Bram Jongeling Vijf uur. 't Zit er weer op. Tijd voor je zelf. Dat is natuurlijk zeer in z'n al gemeenheid gezegd, want er zijn legio mensen, wier vrije tijd op heel andere momenten beginnen. De „vrije tijds klok" op deze pagina wijst dan ook in symbo lische zin vijf uur aan. We wil len er in feite mee aanduiden, dat er op de klok van elk men senleven uren zijn, die je zelf kunt invullen. Met een hobby, een bezigheid, je interessen of hoe je dat maar noemen wilt. Daar gaat deze bijlage over. De klok brengt de onderwerpen, die we onder de loep nemen, in beeld. Wij luiden de bel voor vrije tijd en 't zit er dik in, dat velen bij het zien van die klok hun eigen klepel al weten te hangen. Uren voor je zelf dus en wat doen we er mee. Antwoorden genoeg in de ja ren tachtig. Er is zo veel voor je hoofd of je handen, je lijf en je leden, indivi dueel of in groepsver band. Neem er even wat vrije tijd voor en lees er deze spe cial maar op na O Beestenspul o SchilderenoLezen boekenoVerzamelenoFotograferenoKoken oFilmen oSport o Handenarbeid o Modelbouw o Doe Het Zelf o Muziek maken, platen enz. Bijna een miljoen brievenbus sen gaan deze week open voor een Randstad-Editie. Voor uw thuiskrant in stad, streek of dorp. Dus ook voor deze bijlage, die in uw eigen Randstad-Editie is opgenomen. Heel wat vrije-tijds onderwer pen komen er in aan bod, waarbij we op de een of an dere manier ons gehele ver- schijningsgebied hebben be trokken. Daarbij komt ook de lezer(es) aan het woord. Als represen tanten van al die honderd dui zenden zegt een aantal vrou wen en mannen hoe men over de eigen vrije tijdsbesteding denkt. Dat gebeurt via een Flitsview, een mini-interview met reak- ties, waarin u zichzelf wellicht herkent. Zou het leuk vinden een eventuele volgende keer eens op zo'n manier in een bij lage als deze in het kort iets te zeggen: schrijf het gerust. Maar schrijf ons vooral indien u een vrije tijds onderwerp belicht wilt zien, dat we nu nog niet bij de kop na men. Uw brief is wel kom bij: Redaktie Vrije Tijdsbijlage, Postbus 167, Delft. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 19 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 19