jUisview We gaan steeds meer lezen in Nederland -en geven er ook wat voor uit. De „sssttf'-juffrouw is verleden tijd ROODBCHRUBENSPLEIN méér dan een boekhandel IfAKANTIE^ DOMINICUS PORTRET REEKS J. S. VAN LEEUWEN [U ROODBOl RUBENSPIE1N H méér dan een boekhandel ROODBOL/RUBENSPIEIN méér dan een boekhandel mm m mm waarom naar voor at uw boeken? Daarom gaan steeds meer mensen naar voor hun boeken! aktuele sortering op elk gebied speciale kinderhoek voor kinderen tot twaalf jaar grote collectie permanent in prijs verlaagde boeken snelle informatie over verkrijgbare boeken via het micro-fiche systeem uitgebreide afdeling reisgidsen en wegenkaarten zes maal per jaar speciale a kties onder het motto101 in prijs verlaagde boeken bestellingen op in Nederland verkrijgbare boeken binnen een week in huis ook steeds het nieuwste op schrijfwarengebied en teken- en bureau- artike/en Bij ons vindt u ook: Berlitz reis- en taalgidsen Cantecieer, kunstreisgidsen, Kosmos reisgidsen, wat en hoe taalgidsen, Time-iife stedenserie, ANWB reisgidsen, Faikpian kaarten, Micheiin uitgaven KIJK VOORUIT IN EEN DOMINICUS REISGIDS Er zijn nu ai 33 gidsen in de uw vakantie bestemming zit er vast ook bii vrije tijds besteding Lezen boeken Rubensplein 16 3116 BR Schiedam telefoon 269513 WJrmmmJTmJL JU ib Boekhandel Broersvest 44, Schiedam, telefoon 268152 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 21 VRIJDAG 20 FEBRUAR11981 Mevrouw J. C. van Baars-Groeneveld huisvrouw, moeder van acht kinde ren, Vlaardingen. Zij leest. Waarom? ,,Het is een levensbehoefte. Ik ben dol op geschiedenis, houd van ge dichten. literatuur. Dus lees ik". Altijd ai gedaan ,,Ja. Nu had ik vroeger op m'n ver trouwde Mulo een goede lerares Ne derlands en dat scheelt altijd", 'n Groot gezin, waar haaide u de tijd vandaan ..Die maak je. Daarnaast heb ik. al lezend, altijd bij willen blijven bij wat m 'n kinderen leerden en lazen Die lezen dus ook? ..Ja. ze zijn erfelijk belast. Ook van mijn mans kant. Net zo 'n lezer als ik. Theologie en filosofie, maar dat is dan specifiek zijn afdeling Wat leest Veel. Het is me geloof ik, op het lijf geschreven Waar we in 1980 ook op bezuinigd mogen hebben, op het boek in ieder geval niet. In vergelijking tot 1979 zijn er in '80 zelfs meer boeken gekocht. Om wat aantallen te noemen: gingen er in '78 over de toonbank van de 2236 in ons land gevestigde (kantoor) boekhandels 32,8 miljoen boeken, het jaar daarop waren dat er 32,9 miljoen. Ofschoon het officiële cijfer nog niet bekend is, zit de Stichting Speurwerk betreffende het boek met de verkoop van 34 mil joen boeken in 1980 er zeker niet ver naast. We gaan meer lezen. Het aantal mensen, dat het afgelopen jaar lid werd van een bibliotheek steeg met honderdduizend, waardoor we in 1980 met 3.900.000 aan het groeien zijn naar, wie weet het vol gend jaar, de vier miljoen. Natuurlijk komen al die leden niet elke week èén of meer boeken halen van de ruim 29 miljoen exemplaren, die de 1167 bibliotheken, uitleenposten of bibliobussen voor hen ter beschikking hebben. Maar gelezen wordt er veel. Of we die boeken nu lenen in de bieb met z'n 9650 medewerkenden in ons land, le nen van elkaar, óf kopen. Dit lijkt wel boekhouden met al z'n cij fers, maar wie het boek, dus het lezen ter harte gaat, wil vast wel weten, wat we er voor over hadden en waar zo'n beetje onze lezende belangstelling naar uit gaat. 615 MILJOEN Wel besteedden we in '78 in Nederland 599 miljoen aan boeken, in '79 was dat 607 miljoen. In '80 zal dat ongeveer 615 miljoen zijn geweest. In '79 kwam dat neer op 43,43 per hoofd van de bevolking. Dat zijn alleen nog de boeken, die in de erkende hoekzaken worden ver kocht. Het aantal zogenaamde roman tijdschriften (doktersromans etc.) die bij de sigarenwinkel of in de super markt gelijk worden meegenomen, liegt er ook niet om. Naar schatting waren dat er in '79 zo'n 33 miljoen, in 1980 zijn het er om en nabij de 40 mil joen geweest! DE ROMAN! Wat lezen we. Kenmerkte het begin van de jaren ze ventig zich door brede interesse voor veel wat met Informatie te maken had, was het vergaren van kennis, het daar door kunnen meepraten en denken, belangrijk, in 1980 lag dat wat anders. Het ik-tijdperk zet zich ook hier door. want we kruipen nu liever met een ro man in een lekkere stoel Of die de romans dus nu in pocketvorm, pa per back of gebonden is uitgegeven Uitgedrukt in percentages nam bij aankoop die roman met 60% over de drie eerste kwartalen van '80 de be langrijkste plaats in. De zogeheten historische/familiero mans volgen met 15,2 literatuur komt met 13.8 op een niet onaar dige derde plaats en het kinderboek met 10,3 op de vierde. Vervolgens grijpen we met 9,8 naar de detectives, terwijl streek/liefdesro mans met 1,4 hekkesluiter zijn bij de erkende boekhandel. Lezen begint vaak met kiezen en dat 's al een fijn begin. Nog drie cijfertjes tot besluit. Per jaar komen er in ons land 13.000 boekti tels uit met bijna 8000 nieuwe boeken en 5000 herdrukken. Jantine Jansen-Vink kan het zich nog herinneren, dat er een boos kijkende juffrouw in een bibliotheek „sssttt" riep, als je de euvele moed had de rust en gewijde stilte hier te versto ren. In „haar" bibliotheek, een van de aardigste die we in ons verschij- ningsgebied zijn tegengekomen, gaat het anders toe. Dit speels uitgevoerde gebouw in Sas- senheim, dat er door grasgroene ac centen aan de Kerklaan in de bollen streek duidelijk uitspringt, ademt een plezierige sfeer. Veel ruimte, tapijt op de grond, een aparte kinder-voorleeshoek om lekker lui te kunnen neerploffen, een ,,ga- maar-zitten-lezen" tijdschriften afde ling: Jantine Jansen staat aan het hoofd van een bilbiotheek met allure, zonder dat je drempelvrees hoeft te hebben. Zo komt het, dat vlak bij een super markt gevestigd, men hier gemakkelijk binnenloopt om de Haagse Post, de Viva of de Avenue te pakken, om maar drie willekeurige voorbeelden te noe men. 1/3 IS LID 't Belangrijkste is natuurlijk het boek, dat een hoofd van een bibliotheek niet klakkeloos, maar met zorg uitkiest. De recensies op de lijsten worden beke ken, Jantine's hobby lezen combineert ze met haar vakkennis en zodra er weer nieuwe boeken aankomen vliegt ze er als 't ware op af. En mét haar één/derde van Sassen- heimse bevolking, want zovelen zijn er lid van de biliotheek. PLUSPUNT „Een geweldig pluspunt heb ik gevon den en vind ik nog het kosteloos lid van een bieb kunnen zijn als je nog geen 18 bent. Dat heeft voor een enorme toeloop gezorgd. Trouwens: een tientje per jaar voor volwassenen is ook een bedrag om over heen te ko men", aldus stelt deze in Delft wo nende en in Sassenheim werkende Een van de 9650 bibliotheek-mede- werkenden in ons land: Jantine Jansen-Vink in „haar" bieb te Sas senheim. „aanvoerster" van een team van 10 parttimers, die hier een aantal midda gen en avonden per week werkzaam zijn. Openingsuren van bibliotheken zijn afhankelijk van de stichtingsbestu ren, zo hoor je en passant.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 21