zeggen foto's dan woorden JUtsvicu/ Voordat 't kalf verdronk... Foto-creatief: ook in de doka Speciale aanbieding Huizm vergroot zelf uw foto- uondenjuoQl RolleimatE vrije tijds besteding Fotograferen Of'tnu licht of donker is. De Rolleimat F is een kleinbeeld- camera voor dag en nacht. De elektronenflitser is ingebouwd en wordt met een ingenieus liftsy- steem in werking gezet. Hij heeft een bereik van 5 meter. In de zoe ker ziet u wanneer u kunt flitsen en wat het automatisch ingestel de diafragma is (van 2,8 - 22). Met behulp van symbolen op de ob- jectiefring stelt u de afstand in van 1 m tot Wilt u zelf op de foto? De zelfontspanner (met zoemtoon) geeft u 10 seconden de tijd om uw plaats in te nemen. Technische gegevens. Objectief: Rolleinon 2,8/38 mm. Sluiter: Elektronisch geprogram meerd van 1/60 - 1/350 sec. Flimsnelheden: 15-28 DIN,25- 500 ASA. Flitsafstand: 1-5 m bij 21 DIN. Aantal flitsen: Ca. 250. Gewicht: 380 gr. excl. batterijen. Afmetingen: 135 x 54,5 x 77 mm. Camera is inclusief: tas, pols- koord, 1 camerabatterij, 2 flitsbat- terijen, objectiefdop. 2 jaar garantie 2 jaar verzekering Tuinlaan 98 Mgr. Nolenslaan 688 Hof v. Spaland 7 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND Met een eigen doka hebt u nog meer plezier van uw foto's. U kunt de door u zelf gemaakte opname ook geheel naar eigen wensen en inzicht afdrukken. Zelf vergroten is bovendien een boeiende hobby, die veel voldoening geeft. Of u nu in kleur of in zwart/wit wilt gaan vergroten: we zullen u graag adviseren óók na de start in uw eigen doka. Rembrandtlaan 71 3117 VE Schiedam Tel.: 010-264374 Het kalf stond met z'n poten tot aan z'n jonge lijf in het water. In z'n ogen las ik een mengeling van angst, on begrip, hulpeloosheid en een schreeuw om hulp. Het langwerpige toestel, dat iemand me haastig in de handen had gestopt, hing met z'n grote vierkante ruit on wennig op m'n buik te bungelen. Even stil houden die camera, knippen en toen met m'n éigen werkmateriaal (bloknoot/vulpen) in haastige krab bels genoteerd wat mijn ogen en dat oog van die camera zagen. Dat bijna verdronken kalf kwam in de krant. Een watersnood-foto uit 1953. Voor mij een pure toevalstreffer. In het beste proza, dat ik toen als „jonkie" uit m'n schrijfmachine kon krijgen, heb ik er wat bijgeschreven. 'k Weet al lang niet meer wat, daar ben ik ook helemaal niet nieuwsgierig naar, maar die foto staat in m'n geheu gen gegrift. Niet omdat het m'n eerste en enige foto is, die ooit is geplaatst. Schrijvende en fotograferende pers zijn in vele gevallen nog duidelijk twee en dat is in mijn geval maar goed ook. Die plaat is bij m'n herinneringen blij ven hangen, omdat ik nooit in woor den heb weten te vangen wat die ogen van dat kalf op die foto uitdrukken. Goede foto-amateurs zullen dat gevoel herkennen. Aankomenden en pas be- ginnenden zullen er naar streven, waarbij ik hen niet alleen zo'n toe valstreffer, maar ook andere onder werpen voor hun lens gun. Die kans is groot. Omdat er niet min der dan ruim vier en een half miljoen camera's in ons land door amateurs worden gebruikt. En daarmee kun je wat vastleggen. In driekwart van de nederlandse ge zinnen is een fototoestel, in verschil lende gezinnen zelfs meer, zodat men bij tellingen is uitgekomen op 98 camera's per 100 gezinnen! VOOR IEDEREEN Sinds 1950 is het aantal gezinnen met een fototoestel verdubbeld, waarvoor twee faktoren het belangrijkst zijn. Fo tograferen is eenvoudiger én goedko per geworden, 't Is nu voor iedereen bereikbaar. Bent u nog niet zo'n ingewijde dan kan het nuttig zijn verschillende soor ten fototoestellen even op een rij te zetten voor u er straks als het lente wordt mee aan 't werk gaat. Het heiligdom der rechtgeaarde ama teur is de doka, de donkere kamer. Daar worden van een fotorolletje ne gatieven gemaakt (ontwikkelen) en vervolgens van die negatieven fo to's (afdrukken). Ideaal is natuurlijk een „vaste doka" maar je vindt ze bij gebrek daarvan op alle mogelijke plaatsen. Badkamer, keuken, kelder, zolder, als men maar zorgt voor een plek waar niet iedereen even komt binnen stappen. En waar uiteraard duisternis heerst. DURF Niet alleen tijdens het fotograferen, ook in de doka kan de amateur invloed uitoefenen op het produkt. Durf na de techniek onder de knie te hebben, de creativiteit eens de vrije loop te laten. Belangrijk onderdeel van de doka is het vergrotingsapparaat. Die bestaat uit een blad met daarboven een soort projector, die langs een zogeheten zuil op en neer kan bewegen. ZO ZIT DAT In de projector doet men het negatief en op de grondplaat gaat het lichtge voelige papier, waarop het beeld en kele seconden wordt geprojecteerd. Met dit apparaat kan men dus het hele negatief afbeelden, maar ook een ge deelte dat het meest aanspreekt, uit vergroten. Bepaalde delen van het ne gatief kan men meer licht geven door andere af te dekken. Zo ontstaan bij- IN JE ZAK Eerst: de pocketcamera. Pocket (zak) zegt het al: zo'n toestel is altijd makke lijk mee te nemen en tevens het een voudigst in gebruik. Een cassette er in en je kunt twaalf of twintig foto's ma ken. Er zijn pocketcamera's, waar niets ingesteld hoeft te worden ('t makke lijkst), die men zelf scherp moet stel len, met verwisselbare objectieven (lenzen) én met ingebouwde flitsers. Ze zijn er al vanaf dertig gulden. COMPACT De compactcamera is ook vrij klein, maar men krijgt grote negatieven. Ze zijn 24 bij 36 millimeter en dat bete kent dat er veel grotere afdrukken van te maken zijn. Vanaf een gulden of honderd, ook wel kleinbeeldcamera's genoemd. Bij de direkt-klaar-camera komt, naar bekend, de foto er direkt uitrollen, 't Voordeel is, dat je gelijk ziet of je het goed hebt gedaan (of niet) al heb je dan geen negatief: bij de fotozaak kan je de foto laten reproduceren. Die ca mera's zijn er al vanaf een gulden of veertig. MOGELIJKHEDEN voorbeeld foto's van grauwe (fabrieks) gebouwen met een dreigende donkere lucht erboven. OOK KLEUR De techniek is inmiddels zo ver, dat een beetje amateur ook fijn met kleu- renmateriaal in z'n doka uit de voeten kan en dat zorgt gewoon voor een di mensie er bij. Veel genoegen ermee in 't licht of don ker en, stuur me eens een afdrukje van uw eerste lentegebeuren in deze nu nog zo winterse tijden. Als 't maar geen kalf is met verdrietige ogen... V! O i: i - SS S v S S S X i De spiegelreflexcamera tenslotte biedt de meeste mogelijkheden. In de zoe ker ziet men exact wat er straks op de foto komt. Er zijn volautomatische ca mera's óf die, waarbij men de belich tingstijd en het diafragma (lensope ning) zelf instelt. De verscheidenheid aan mogelijkhe den zit vooral in de verwisselbaarheid van de objectieven. Groothoeklens, te lelens, speciale dichtbij hulpmiddelen: de fotovakman vertelt er alles over. Zo'n camera is er vanaf ongeveer drie honderd gulden. Besluiten we deze lang niet volledige babbel met wat tips voor de begin ners: 0 lensdop, cameratas en vinger houdt men (natuurlijk) voor de lens weg. 0 ga in spreidstand staan om bewe gen van het toestel te voorkomen, zoek desnoods een steuntje tegen een muur of boom en knip niet af met het volle gewicht. 0 durf ook eens te fotograferen met het licht opzij, desnoods zelfs vóór u inplaats van altijd die rug naar de zon 0 ga eens door de knieën als u kinde ren fotografeert, geeft ineens een an der effekt 0 knip gelijk als er zich iets leuks ak- tueels voordoet, kies in minder „ur gente" gevallen met zorg uw stand punt en de beste achtergrond. Je vindt doka's (donkere kamers) op alle mogelijke plaatsen in menig huis. Een badkamer (zoals op deze foto) is helemaal zo gek nog niet HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 VRIJDAG 20 FEBRUAR11981 -<oC |t i}< De heer B. Lobèe, bedrijfsleider Ber- kel en Rodenrijs. Hij fotografeert. Waarom? ..Het is een heerlijke ontspanning en je houdt er iets leuks aan over. Wat fotografeert u zoal? ,Jk vind protretten interessant, op namen in de natuur mag ik ook graag maken. Gaat u daar speciaal voor op stap ..Jazeker, met m 'n vrouw. Het bos in. Paddestoelen, mooie bladeren, bomen. U houdt van close-ups. ..Ook als je ergens een aardig de tail. van ziet. fotografeer je dat. Daarna bezig zijn in de donkere kamer, lekker zo in je eentje wat aan het rommelen, kijken wat 't is geworden, gewoon fijn om te doen. U fotografeert zwart-wit ,,Nee hoor, ik ben gelijk met kleur begonnen en al doende leer je steeds wat er bij. Op alle opname apparatuur, boven 100,— Officieel dealer van: MINOLTA NIKON NIZO CANON ROLLEI DURST foto film video plezier! m

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 23