jïiisvieur Wat gebeurt er met je body als je sport Huppel thuis voor de tévé s. De verbouwing is klaar NIEUW EN UNIEK IN HET HART VAN SCHIEDAM BODYBUILDING Neêrlands sport in cijfers M .A. is er voor. Nu de modernste rijwielhandel ensportshop van Schiedam ravof>etface-sPort v0or VOETBAL - TENNIS ZWEMMEN - WIELRENNEN TRAININGS- en JOGGINGPAKKEN HOMETRAINERS - TRIM FIETSEN Voetbal- Tennis- en Trimschoenen C" SPORT EN ONTSPANNING VOOR IEDEREEN!!! Laat naar je kijken. Moderne Amerikaanse toestellen en haltertraining Ae Fipïi vrije tijds besteding Sport Sportshop en Rijwielhandel I Mgr. Nolenslaan 690-692, Schiedam. Tel.: 701372 (vlakbij de Hema) Fitness Figureform (nieuw) (speciale damescursus) 's Gravelandseweg 612 Schiedam Telefoon 010-737082 Tot ziens Loek en Jannie Klaassen Deskundige begeleiding door gediplomeerde krachten Tevens verkoop van sportartikelen en voeding Arie Ravensbergen sporthalbeheer- der, Voorschoten. Hij sport.Waarom? ..Omdat ik short track ontzettend leuk vind". Wat zegt u daar nou ..Short track, dat is het Ameri kaanse woord voor korte baan rij den. Dat kun je toch alleen maar s win ters doen ..Nee. short track rij je zo n beetje acht maanden per jaar op een overdekte ijsbaan. Met een team van vier rij je je rondjes. Over hoeveel meter 500. 1000 of 1500 meter zijn zo n beetje de afstanden van deze in door hardrijderij op aangepaste noren. Leuke sport? ..Machtig, schaatsen is tenslotte iets typisch Nederlands en met zo 'n 30 ijsbanen in ons land heb je altijd wel een hal in de buurt. 'n Sport in opkomst? ..Jazeker, vooral de jeugd heeft er vee! belangstelling voor Sporten doe je voor je plezier. En een beetje voor je ego. Als je jong bent ten minste. Het competitie-element, voor jezelf nagaan waar je grenzen liggen bij het leve ren van prestaties: dat is de kick van sport. De voldoening als je wat bereikt, bij veel sporten uitgedrukt in winnende punten, is dan nog de leuke schep daar boven op. Maar ben je een jaartje of dertig, een stukje daaronder of een stug eindje daarboven, dan verschuiven de accenten. Lichaamsbeweging, je body „aan de praat houden"... iedereen die dit nu zit te lezen weet, dat dit niet mis te verstane facet van sporten dan sterker gaat meespelen. En terecht. Want als je hoort wat er met je lichaam gebeurt als je sport, maar vooral wat de konsekwenties kunnen zijn wanneer je dat niet doet, zou je er zo aan beginnen. Wie op dit moment zou denken: dat is allemaal niks voor mij (geen tijd, te oud, te stijf, jaren niks gedaan) moet helemaal verder lezen. Niet alleen, om dat er bijna voor iedereen wel een nooduitgang is om toch iets te doen, maar vooral, omdat deze categorie er het hardst aan toe is. Sporten, maar u mag voor 't zelfde geld lezen: verstandig en geregeld be wegen, is eigenlijk van levensbelang. Want wat gebeurt er met je body als je 't doet. JE HART Wel, iedereen weet, dat bij lichame lijke inspanning je hart sneller gaat kloppen. Dat kan, mits men gezond is, geen kwaad. Integendeel. Het werkt volumevergrotend en, eenmaal in rust, hoeft je hart minder te doen. Je pols slag wordt lager, het hart gaat door deze wisselwerking effektiever pom pen. De stofwisseling is er ook mee gebaat. De opname van zuurstof en de ver werking van afvalstoffen gaan een stuk beter als je de zaak in beweging houdt. Niet te hooi en te gras, niet een weekje hollen en dan weer een half jaar stil staan, nee, we zullen door gaan. POSITIEF Doe je dat, dan mag je ervan verzekerd 'zijn, dat je kransslagaderen wijder worden (er moest immers in hoger tempo meer bloed per minuut door je slagaderen). Dat het vaatstelsel als zodanig hier po sitief door wordt beïnvloed is het logi sche gevolg, met name als we denken aan bloeddrukverlaging. Dokter Guus Roels (links), niet al leen onze informateur voor deze pagina, maar ook „sportkeurder" op een SMA, waar -al fietsend- o.m. een hartfilmpje wordt gemaakt Lees nog even medisch mee (want 't gaat tenslotte om uw eigen lijf): een goede lichamelijke inspanning bete kent ook vergroting van de longcapa citeit. Meer zuurstof per minuut werkt alleen maar gunstig op weefsel en spieren en dat je tenslotte je gewrich ten soepel houdt, nou dat schrijven we maar niet. Konkluderend: sport je puur voor je plezier dan moet je dat blijven doen zo lang je kunt^ben je lichamelijk een vrij onbeweeglijke figuur, dan is een mens nooit te oud om te leren en in dit ver band ergens mee te beginnen. Op deze pagina enkele wenken daarvoor. Sport in cijfers geeft in ons land een niet negatief beeld van deze vorm van vrije tijds besteding. Zo doet 69% van Nederlands bevolking aan sport, waarbij 4,3 miljoen sporters zijn georganiseerd. Met name in de laatste tien jaar is de niet prestatie gerichte sport, zoals trim men, toegenomen; 12% van onze bevolking houdt er zich mee bezig. Toch is de gemiddelde Nederlander stijver dan, pak weg, een jaar of dertig ge leden, al die cijfers ten spijt. Eén van de redenen zou kunnen zijn het nog niet voldoende aandacht geven aan de lichamelijke opvoeding van jongs af aan. Met name op de scholen zou best meer tijd en aandacht voor sportonderwijS uitgetrokken kunnen worden. De vraag is alleen wie de kat de bel aan bindt, nadat we, puur Nederlands, grondig hebben uitgezocht wie precies de kat is... Wie dagelijks één uur achter elkaar gedurende minstens acht maanden sport, wandelt, fietst, zwemt of tui niert, heeft voor de helft minder kan op een hartaanval. Of voor diezelfde helft op complicaties na een hartaan val. Ga daar maar even voor zitten. Als u dat maar niet blijft doen. Want bewe gen kan (bijna) iedereen. Je auto verder wegzetten dan waar je wezen moet, dan loop je tenminste een stuk heen (en terug). Naar het nieuws kijken op de tëvë, maar dan niet op je derrière, doch hup-twee-drie looppas-op-de-plaats. Kijken en bewegen tegelijk. Ook leuk op kantoor, tijdens de koffie, met z'n allen. Zo is er met een beetje goede wil heel wat te verzinnen. Een steun in de rug is daarbij o.m. het boekje: „Trimprogramma's en Cooper- test", waarin je ook en vooral, leest dat je wat je ook doet, langzaam moet opbouwen. Stap voor stap, soms mi nuut voor minuut voor de hele stij- verds. Het boekje is te bestellen bij de Ned. Hartstichting, Sophialaan 10, 2414 JR Den Haag, telefoon 070-924292 Een tijdje niks gedaan? Weten, dat je daar helemaal geen goed aan ZIT te doen? Dus daarom aan de sportieve be weging? Laat u dan eerst even keuren. Door uw huisarts of in een Sport Medi sch Advies Centrum S.M.A. In zo'n centrum zijn er drie keurin gen: een basiskeuring, een keu ring, waarbij een elektro cardio gram wordt gemaakt en een in spanningstest van een half uur met o.m. een hartfilm. Nou dan weet je na afloop wel waar je met je body en je mogelijk heden aan toe bent. Dat hoorden we van een Rotter damse huisarts, dokter Guus Roels, die namelijk aan zo'n S.M.A. is verbonden. Dit aan de Westzeedijk 118 te Rot terdam gevestigde centrum is er één van de dertig, die in ons land door de Vereniging van Sport Ge neeskunde zijn/worden opgezet. Van dokter Roels, onze informatie bron voor dit onderwerp in deze bij lage, kregen we even een telefoon nummer door voor hen, die den ken: zó laat ik eens naar me kijken. Wie dan 010-366988 draait, hoort waar men in de eigen omgeving zo'n S.M.A. kan vinden. l'j ^essce^

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 27