JWÏÊ'ï f wju Voor tekenen een 8, maar wat doe je er mee we! eens aan een cursus gedacht?. VERF AUTOLAK vim LOI5NEN van LOENEN iKENMATElllAAL van LOENEN BEHANG (Ui sierpleisters van loenen W en schilderijen telefoon 010-266192 De gehele week geopend voor vakkundig advies vim LOENEN Daar moet u zijn VAN LOENEIM SPUITBUSSEN vulmachine VINYL 1295 DAM 41-45 vrije tijds besteding Schilderen W talens penselen: veldezels SUPROFIL WANDWEEFSEL KLEINE BLOEMETJES ja qb de grootste en mooiste kollektie lijsten o.a. mm Een 8 voor tekenen (want negens geven ze niet zo gauw). Jouw werkstukken werden opgehangen of, als je iets had gemaakt van klei, op de plank gezet als voorbeeld van 't betere werk bij handenarbeid. Maar kom je dan van school af, welke dat ook is geweest, heb je zelfs tekenen als examenvak gekozen (dat kan tegenwoordig sinds een tijdje) dan gebeurt er meestal niet zo veel meer met dat stukje van jezelf. Zo kun je immers teke nen en schilderen toch noemen, 't Is iets wat je hebt, wat je kunt, wat er in zit, dus iets van jezelf. Mevrouw E. Bovenberg-Marrenga, huisvrouw, Krimpen aan den IJssel. Zij tekent. Waarom? ,,Dat heb ik eigenlijk altijd ai met plezier gedaan. Als klein meisje keek ik in de boe ken van mijn moeder, die bij haar gedegen opleiding ais kleuter leidster veei moest tekenen. Nu ben ik dan zélf iets met dat te kenen gaan doen". Wat? „ik voig een cursus en dat is enig".. Ooit een acht voor tekenen gekre gen? ..Nee nooit, ik had geen hoge cij fers, maar wel animo en het ge voel, dat ik het kon". Lukt het een beetje ,,A/s ik de geest heb, maar dat is met alle dingen in je leven geloof ik". Door allerlei omstandigheden, zoals je werk, geen tijd, geen kans, er ge woon geen erg meer in hebben, doen velen er dan verder weinig of niets meer mee, de bekende uitzonderin gen, die er (gelukkig!) bestaan daar gelaten. „Eigenlijk is dat ontzettend jammer. Want als je ziet hoeveel mensen, on geacht hun leeftijd, achtergrond, opleiding of noem maar op, een stuk plezier aan dat tekenen en schilderen kunnen beleven, kun je begrijpen, dat men vaak zegt: was ik er maar eerder mee begonnen". Dat is de praktijk-ervaring van Betsy Rooker-Hake en met „dat beginnen" heeft ze veel te maken. Ze geeft name lijk les in tekenen. Via een cursus. Zoals er zovele in alle mogelijke ge meenten en in alle mogelijke gebou wen worden georganiseerd De hare gaat uit van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen in Krimpen aan den IJssel, maar in het kader van deze bijlage is het eigenlijk zo maar een van de vele adressen, die mensen met interesse over de drempel helpen. Want dat is het vaak, zo blijkt uit een gesprek met Betsy Rooker. Men on derschat zichzelf, men durft niet altijd of denkt: dat is toch niets voor mij. „Ondanks dat je van binnen best weet er aanleg voor te hebben", is dan onze vraag. UITING „Wat is aanleg" zegt deze vrouw van een Krimpense huisarts, die met de acte l.o. tekenen, les op een academie én vroeger bezig als therapeute bij ge handicapte kinderen, tekenen en schil deren vooral beschouwt als een uiting. „Maar je moet er toch wat van kun nen" wil je haar dan wel horen zeg gen, omdat je toevallig zelf geen lijn redelijk op het tekenpapier kunt krij gen. VAARDIGHEID „Akkoord, wie naar een cursus komt, moet er vroeger hoe lang geleden dat Het volgen van een cursus tekenen en/of schilderen is slechts één facet van deze kreatieve hobby. Wie er zin in zou hebben gekregen kan meestal via de door vele gemeen ten uitgegeven informatieboekjes wel aan de weet komen waar men voor zo'n cursus terecht kan. In grote steden zijn de afdelingen voorlichting vaak op de hoogte. Het elkaar al tekenend en schilderend treffen via één van de amateurgezel schappen op dit gebied, die we in de Randstand kennen, is uiteraard ook een prima manier om in een sfeer van gelijkgestemden wat wijzer te worden. ook is geweest, plezier in hebben ge had. En meestal heb je ergens plezier in als je het kunt" is een uitgangspunt, maar het jezelf uiten op deze manier blijft zij toch wel een belangrijk facet vinden. „Kijk, nou kan je in je eentje thuis wel gaan zitten schilderen of tekenen, je ezel in het vrije veld opzetten, maar het aanleren van wat technieken hel pen je verder. Uiteraard, je hebt na tuurtalenten, maar dat zijn uitzonde ringen. Zoals bij zoveel moet je ook hier de nodige vaardigheid verwer ven". EERST TEKENEN Compositie, perspectief, kleurenleer, materialenkennis, het zijn enkele uit gangspunten tijdens de cursus bij Betsy Rooker. Haar standpunt is voorts, dat je ei genlijk het beste met tekenen kunt beginnen om dan verder te gaan. Olieverf, het aquarel, andere krea tieve uitingenals je eenmaal de stap hebt gezet rolt er vanzelf wel uit wat 't daarna worden kan als je dat wilt. „Maar dan moet je wel eerst die stap zetten en daar hebben heel wat men sen soms een beetje moeite mee, dat is ontzettend jammer". Waarom? KRITIEK Wel, het sociale kontakt, het kijken naar eikaars werk, het vergelijken, kri tiek op elkaar maar dan zo, dat je niet teneergeslagen naar huis gaat: dat zijn voor Betsy Rooker in feite de hoekste nen van 't hele „Mijn peer lijkt net een appel met een muts op" of „hé, doe jij die hand zo, ik heb hem op een andere manier getekend" of „ze zeggen dat een boom laat zien hoe je karakter is. Nou dan ben ik niet goed uit de verf gekomen" zijn dan opmerkingen, die je kunt horen als je zo met z'n allen bezig bent. AFRONDING Want ken je elkaar eenmaal een beet- Aanwijzingen tijdens een cursus tekenen: in Krimpen aan den IJssel gebeurt dit o.a. door Betsy Rooker- Hake. O je, dan kan een „zeventje ineens ver rassend uit de tekenhoek komen en een „negen" op zijn of haar penselen zitten bijten. Het houden van een tentoonstelling als een kursus is afgelopen, vormt na tuurlijk een fijne afronding. Bij Betse Rooker is het dan niet zo, dat ze alleen de mooiste of beste dingen ophangt. Ze wil iedereen eigenlijk 't liefste laten zien hoe je als je zo'n cur sus begint, stap voor stap naar iets kunt toegroeien. Dat lukt meestal vrij redelijk, maar wei nigen haken af. Vooral omdat het sa men ergens aan en mee bezig zijn soms prevaleert boven de resultaten. Dat werkt stimulerend, naar beide kan ten. ZELFVERTROUWEN Een 8 voor tekenen. Ik heb het haar niet gevraagd, maar ik denk zo, dat Betsy Rooker geen cijfers geeft. Wat zij en velen met haar, les gevend en begeleidend wel geven is —zo no dig— een stukje meer zelfvertrouwen met je potlood, je oost-indische inkt, je houtskool of je penselen in je vin gers. Zo krijgt de liefhebberij van velen een gezellige duw in de betere teken- of schilderrichting. Een dankbare kom- binatie! valspar verf bondex histor verf benar-olie heerenlux verf oxanolie epifanes bootlak panellak ruwa bootlak polyurethaanvernis sikkens rubbol t.h.b. 2 komponentenvernis cetabever bijts iq frenken waterbeits buitenbeits speciaal frenken wasbeits transparant satin carbolineum transparant glans koolteer hardhoutbijts paratol wasbijts smit houtstruktuur schrootjesbijts roll-rockets celluioselak vitral-voorzetramen vloerbijts vensterglas gupa ontspiegeld glas glitsa parketlak loctite lijmen allihol houtveredeling bison lijmen pehalin beits perfax lijmen sadolins houtverdeling alabastine verkrijgbaar bij: binnenkort: TEOFLUX autolakken-mengmachine voor 5000 autokleuren in 1/4,1/2 of 1 liter dus elke kleur leverbaar in spuitbus in voorraad: 1000 kleuren autolak spuitbussen 1000 kleuren autolak 160 cc. kwastlak 300 kleuren autolak stift novorox kurust coroliess metalprimer zinkchromaatprimer zinkcompound staalplamuur polyesther rep/sets glasvezelmat verkrijgbaar bij: glasvezelmat vloeibaar metaal vloeibaar staal uitlaat rep/sets tectiel bodysafe tectiel voor kwast autoplamuur rood autoplamuur grijs plamuurrubbers glasgraveren: komplete sets diamantstiften slijpstiften voorbeelden glas op maat elektr./sets bloemenmaken: zilverdraad groen tape textiel verf bruin tape blaadjes meeldraad nylon, zijde plakkaatverf olieverf van gogh olieverf rembrandt waterverf polymerverf acrylverf volksschilderkunst tekeninkt eta verf stofverf glasverf runderhaar marterhaar varkenshaar ravensburger schilderpakketten humbrol verf verkrijgbaar bij: atelierezels schilderskisten de enige echte struktuurvinyl van merburg van 41,50 29.95 voor keuken, badkamer vanafI «ivW grote sortering, allemaal echt murlin, dus 1e kwali teit, 92 cm breed met 10-20% korting, reeds per me- P QC ter vanaf3iW o.a. combiflor, per rolI W«5w Modern behang, klassiek behang, varens, effen behang grote keus en scherp geprijsd 00k in voorraad granol 2 mm en 4 mm vulcano grof struktuur kwartsverf ook op kleur gemaakt rauphaserverf ook op kleur gemaakt japanse sierpleister 15 kleuren fibron 8 kleuren verkrijgbaar bij: ornament ajour mahonie eiken alle standaardmaten in voorraad, ook op maat gemaakt ook leverbaar per meter gratis verstek gezaagd grote sortering: limba 2.10 m lang van 1 tot 9 cm breed aluminium lijsten glas lijsten fotolijsten ovale lijsten verkrijgbaar bij: aquarellen van Schiedam (de echte) etsen o.a. Rotterdam reprodukties schilderstukken: o.a. havengezichten landschappen zeegezichten bloemen wij hebben alleen echte olieverfdoeken, geen kitsch en geen massawerk verstekklemmen verstekbakjes passé pertout karton ontspiegeld glas alles op maat

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 38