Rijnmond niet aan een ramp ontsnapt Mengelberg en Bennink met jazz in B'Bwana Oosterse groenten van eigen bodem Ontploffing B.P.-R Ouderenmiddag in Vier Molens Wetenschappelijke lezing over Nederl. cabaret HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 52 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 RIJNMOND Het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft zich bezig gehouden met de explosie, die op zaterdag 10 ja nuari plaats vond in de B.P. raffinaderij in Europoort. Het D.B. van Rijn mond was hiertoe genoodzaakt omdat het Rijnmondraadslid Dick van der Laan (PvdA) hierover schriftelijke vragen heeft gesteld. Dick Laan: „Zaterdag 10 januari 1981 heeft er omstreeks 17.00 uur een explosie plaatsgevonden ge volgd door brand op de BP-raffina- derij in Europoort. Uit eigen waar neming is gebleken dat er veron trusting was ontstaan onder de be volking. De eerste berichtgeving over de situatie vond plaats via de radio-uitzending van de ANP- nieuwsdienst om 18.00 uur. In verslagen spraken deskundigen uit dat door snel handelen van de brandweer het gehele Rijnmondge bied aan een zeer gevaarlijke situa tie zou zijn ontkomen. Is de bewering dat het gehele Rij- mondgebied aan een gevaarlijke si tuatie is ontkomen juist?" Het dagelijks bestuur van Rijn mond is er kort en erg duidelijk op deze rampvraag. Men stelt name lijk neen. Het Rijnmond bestuur gaat verder: „Wel moet worden opgemerkt dat de op dat moment heersende win drichting van invloed is geweest op het beperkt blijven van de gevol gen. Bij een andere windrichting, bijvoorbeeld de in het Rijnmondge bied meest voorkomende wind va nuit zuidwestelijke richting, zouden de gevolgen op het bedrijfster rein meer omvangrijk hebben kun nen zijn. Voor zover dit gevolgen zou hebben gehad buiten het be drijfsterrein van de BP-raffinade- rij, zou dit slechts een zeer gering deel van het Rijnmondgebied be treffen". Dick Laan wil ook weten wat de ge varen waren, die hadden kunnen ontstaan b.v. voor de bevolking van Oostvoorne. Hierbij denkend aan de opslag op het BP-terrein, de aan grenzende Schell-opslag, de aanwe zigheid van schepen met gevaar lijke lading in de belendende ha vens en aan giftige c.q. gevaarlijke stoffen die op het BP-terrein aan wezig zijn (b.v. fluorwaterstof- zuur)? Het Rijnmond bestuur „Voor de beantwoording van deze vraag wordt uitgegaan van het ge geven dat tijdens de onderhavige incident in totaal 15m3= 9 ton bu taan is vrijgekomen. Bij een ver traagde ontsteking van de ge vormde gaswolk op het moment dat de wolk' zijn grootste explosieve in houd heeft, hadden alleen de instal laties in de direkte omgeving van het ontstekingspunt kunnen wor den beschadigd. Dit zou echter alleen tot gevolg heb ben gehad dat de brand een grotere omvang zou hebben aangenomen. Gezien de lokatie en de konstruktie van de HF-alkylatiefabriek is het niet aannemelijk dat vergiftigings gevaar'door het vrijkomen van fluorwaterstof zou zijn ontstaan. In het ergst denkbare geval had de kans bestaan op incidentele ruit- breuk in het noordelijk gedeelte van het rekreatiegebied Kruininger Gors". De derde vraag van de heer Laan luidt: „Zou het ergst denkbare gevolg van deze brand een dermate grote om vang hebben kunnen aannemen dat bij een vergelijkbare gebeurtenis de geplande LPG-terminal of een LPG-tanker op de thans gekozen lo katie gevaar zou hebben gelopen"? Antwoord: „Aangezien de tanks van de geplande LPG-terminal zich op 1.400 meter van de bron bevin den en het ontwerp van deze tanks rekening houdt met piekoverdruk- ken van 0,3 bar kan deze vraag ont kennend worden beantwoord. Van wege de afstand (2.000 meter) is er geen reden om aan te nemen dat de LPG-tankers gevaar zouden heb ben opgelopen". De vierde vraag van de heer Laan luidt: ,Is er overwogen aktief voorlich ting te geven of een waarschuwing te laten uitgaan aan de bevolking die door de brand was opgesch rikt"? Antwoord: „Door de kommandan van de brandweer, die op de plaats van het ongeval aanwezig was, is overwogen de bevolking te infor meren over de situatie op de BP- raffinaderij. De situatie was echter niet zodanig alarmerend dat dit door hem noodzakelijk werd geacht. Ook ter plaatse gemeten concentraties van H2S leverden geen gevaar op voor de omgeving en gaven derhalve geen aanleiding de bevolking te waarschuwen". De vijfde vraag van de heer Laan luidt: „Mij is niet gebleken dat het Regionaal Coördinatiecentrum Rampenbestrijding bijeen is ge weest. Is dit ook inderdaad niet ge beurd? Op grond van welke over wegingen, van wie en wanneer is daartoe besloten"? Antwoord:,,Het regionaal coördina tiecentrum rampenbestrijding is voor dit incident niet bijeengeroe pen. In overleg om plm. 18.30 uur met de dienstdoende ambtenaar rampenbestrijding, die hem om een beslissing vroeg, heeft de Voorzitter van Rijnmond met inachtneming van de verkregen informatie vanaf de plaats" ongeval besloten het re gionaal co ördinatiecentrum niet 'bijeen te roepen. Primair gold daarbij de overweging dat de situatie als gevolg van het doelmatig optreden van het bedrijf en de brandweer beheersbaar bleek te zijn. Daarnaast gold de overweging dat er voor de Rotterdamse bestrij dingsdiensten geen aanleiding was de Burgemeester van de gemeente Rotterdam voor de bereiden op de mogelijkheid dat er een rampver klaring zou moeten worden afgege- wmmmm. VLAARDINGEN - Zaterdag avond 21 februari is er in B'Bwa na, Hoflaan 12, Vlaardingen een optreden van de Instant/Compo sers Pool, veelal kortweg ICP-or- kest genoemd. Misha Mengelberg en Han Bennink staan bekend als jazzmusici van topklasse. Het optreden zal niet verstoken zijn van de nodige satire: in het verle den heeft Misha Mengelberg zijn satirische kijk op de Amerikaanse jazz-traaitie uitgebreid getoond. Aanvang 22.00 uur, entree ƒ6,—. Op de vrijdagavond ervoor, 20 fe bruari, is er in B'Bwana een optre den van de bekende Vlaardingse groep „De Amazing Rockwafels", bestaande uit: Louis Debij (slag werk), Arie van de Graaf (gitaar), Willem Kerkhof (piano, orgel), Koos Pakvis (bas), en Fred Piek (zang, gi taar). Aanvang 22.00 uur, entree 5,—. Er zijn in Nederland talrijke, voor menigeen onbekende soorten groenten te koop. Wie weieens op de groente markten in de grote steden rondneust, kan zijn hart op halen aan de exotische waar. Op de Amsterdamse Albert Cuyp-markt bijvoorbeeld is er een levendige handel in groenten als agoemawiri, soekwa, oker, amsoi, boulangs- jé,paksoi, kouseband, dagoeblad, bitawiri, lobak en tsoi- sam. Lang niet al dat vreemde lekkers wordt geïmporteerd. Een belangrijk deel ervan wordt in ons land in kassen of buiten, in de volle grond, geteeld. Amsoi (ook sawi of bladmosterd genaamd) bijvoorbeeld, een bladgroente met een scherpe smaak, wordt net als Chinese kool in de zomer buiten en in de koude maanden in de kas geteeld. Ook paksoi, een losbladige Chinese kool en tsoisam, een bij de Chinezen geliefde steelkoolsoort, worden in ons land geproduceert. Dit geldt ten dele ook voor de bladgroenten klaroen, kangkong en tajerblad;hiervan bestaat evenwel ook im port uit Suriname. Het zal duidelijk zijn dat het vooral aan de in ons land verblijvende buitenlanders en Surina- mers, Antillianen en Indische Nederlanders te danken is dat hier zoveel soorten exotische groenten verkrijgbaar zijn en aan bepaalde restaurants. Verhoudingsgewijs gaat het hier om een kleine kopers markt. De telers verkopen hun waar niet via de veiling, maar rechtstreeks aan marktkooplui en winkeliers, of ze zijn zelf tevens groenteman. Geregeld proberen ze nieu we teelten. Chinezen bijvoorbeeld laten zaad uit Hong kong komen, waarna de tuinders er hier mee aan de slag gaan. SPEURTOCHT DOOR HET VERRE OOSTEN Het ernaar uit dat een aantal exotische produkten de komende jaren gemeengoed gaat worden in ons land en de rest van de West-Europese markt. Nederlandse tuin- bouwdeskundigen hebben zowat heel zuid-oost-Azië doorkruist en er gezocht naar groentesoorten die in ons deel van de wereld nagenoeg onbekend zijn, maar die hiff best eens in de smaak zouden kunnen blijken te val len. En die, want daar gaat het natuurlijk om, bovendien door de Nederlandse tuinders zouden kunnen worden geteeld. Behalve met een boel ervaringen en ideeën, na men de marktverkenners ook de zaden van honderden groentesoorten uit het Verre Oosten mee naar huis. Op de tuinbouwproefstations is men er al druk mee aan het beproeven. Men geeft een stuk of dertig verschillende oosterse groenten kans van slagen bij de Nederlandse tuinders en hun 250 miljoen West-Europese klanten. De beste mo gelijkheden lijken te bestaan voor Spaanse peper, de ro de en gele cherry-tomaat, de kleine watermeloen, paksoi, ramenas, peul, kouseband, Japanse bladui, rode bladsla en palak (snijbiet). Ramenas en peul zullen menigeen bekend voorkomen, maar in beide gevallen gaat het om een hier onbekende variëteit. In tuinbouwkringen ziet men voldoende kansen voor weer nieuwe produkten. De West-Europese consumen ten vragen namelijk steeds vaker naar betere kwaliteiten en een breder assortiment. De Nederlandse tuinders staan er om bekend er steeds als de kippen bij te zijn om aan die verlangens te voldoen. Als het om vernieuwingen gaat weten ze niet van ophouden, zo lijkt het wel. Nadat ze de West-Europese markt hadden veroverd met sla, to maten en komkommers, stortten ze zich tevens op de teelt van nieuwigheden als aubergine, courgette, papri ka, vleestomaat, ijsbergsla, broccoli en koolrabi. En met succes. Die nieuwe produkten blijken goed te zijn voor een extra omzet van zo'n 200 miljoen gulden per jaar. Al met al wordt er inmiddels voor rond de 2 miljard gul den aan verse groenten vanuit Nederland geëxporteerd. En dan nu alweer een nieuwe troef: oosterse groenten van eigen bodem. SCHIEDAM De Algemene Bond voor Ouderen en de R.K. Bond voor Ouderen houden voor hun leden op dinsdag 24 februari een gezellige bijeenkomst in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan. Het programma bestaat uit een to- neeloptoneelopvoering, pianomu ziek en zang. Verder worden er dia's vertoond van oud-Schiedam. De niddag begint om half twee (zaal open één uur). Toegang op vertoon van de strook die bijgevoegd is bij de mededelin genbladen van beide ouderenbon den. SCHIEDAM Op maandag 23 fe bruari geeft Dr. W. van den Berg, medewerker aan de Faculteit So ciale Wetenschappen van de R.K. universiteit in Nijmegen, een lezing in de aula van het Stedelijk Mu seum in Schiedam. Onderwerp van deze lezing is „het cabaret sociologisch bekeken". In zijn betoog gaat Dr. van dpn Berg in op een aantal Nederlandse caba retgroepen, het publiek dat dit soort voorstellingen pleegt bij te wonen en de vraag, waarom men sen van cabaret houden. De lezing wordt georganiseerd door de Wetenschappelijke kring Schie dam en Vlaardingen en begint om half acht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 52