op de man wel erg duidelijk IS m I' a':.';. h s mm a Ms SCHIEDAM Zonder op de man te spelen is het deze week verschenen boek „In de ban van de tijd" voor echte Schiedammers toch wel erg duidelijk. „In de ban van de tijd" is een levensverhaal tegen de achtergronden van historische gebeurtenissen en toestan den, terwijl voorts is weergegeven hoe de schrijver denkt over henedaagse gebeurtenissen. De schrijver is niemand minder dan oud burgemeester Harm Roelfsema, die vanaf 19651974 eerste burger van Schiedam is geweest en daar vooral de laatste jaren met een progressief meerderheidscollege van burgemeester en wethouders dat zich in de gemeenteraad met een minimale meerderheid stand hield, een roerige tijd heeft meege maakt. 'V>' «P lis ENIGE BEPERKING Over de jaren 1965—1974 zegt hij dat deze jaren nog zo dicht bij lig gen dat hij zich wel enige beperkin gen heeft moeten opleggen. ,,Ik heb in mijn boek tot dusver weinig personen ten tonele gevoerd en voor de Schiedamse periode zal ik die lijn zeker volhouden, ook zal ik geen onthullingen doen", aldus de heer Roelfsema. Onthullingen of niet, het is toch wel aardig om na al die jaren nog eens terug te kijken. De eerste maanden was er niet eens een woning voor de familie Roelf sema; hij logeerde in een Rotter dams hotel en ging de weekeinden meestal naar de Groningse Verzet- slaan waar hij toen woonde. Een enorme geestelijke belasting noemt hij dat nu terecht. De eerste jaren van Schiedams bur gemeester Roelfsema waren poli tiek gezien wat rustig. Hij hield zich binnen het gemeentebestuur o.a. bezig met de woonruimteverdeling en dat was overigens ook in die ja ren al een zeer moeilijke taak. Kerkelijk is de familie Roelfsema aangesloten bij de Nederlandse Protestanten Bond, die een eigen kerkgebouw bezit op de Westvest ter hoogte van de Walvischstraat. De NPB is een samenwerkingsver band tussen de vrijzinnig hervorm den, remonstranten, doopsgezinden en niet kerkelijk geboden vrijzinnig religieuzen. Over deze NPB heeft de heer Roelfsema een behartenswaardige opmerking. „Wij hebben ons een aantal jaren wel in thuis gevoeld. Later werd de band wat minder sterk. Ik geloof dat de grondoor zaak daarvan is een geestelijke stilstand binnen de groep", aldus de heer Roelfsema. Hij schrijft ver der de overtuiging te hebben dat de NPB in Schiedam een aflopende zaak is. BINNENSTAD Na de aankondiging van het ver schijnen van „In de ban van de tijd" hadden wij een uitvoerig ge sprek met de heer Roelfsema over zijn levensverhaal. Veel wat er in dit boek staat hebben wij toen al vermeld. Ook gedeelte lijk zijn zienswijze op het zorgen kindje van Schiedam: de renovatie van de binnenstad. Ook de rol van Empeo de ontwikke lingsmaatschappij, die aanvanke lijk de renovatie van de binnenstad onder handen zou nemen, maar in middels na overleg met de huidige wethouder voor stadsontwikkeling Chris Zijdeveld daarvan heeft afge zien, komt uitvoerig ter sprake en het schrikbeeld Hoog Catharijne in Utrecht dat door deze zelfde Empeo is ontwikkeld. Oud burgemeester Roelfsema con cludeert dat dit Hoog Catharijne tenslotte door de Utrechtse ge meenteraad met open ogen is aan vaard. En dan het stadskantoor van elf hoog op het Emmaplein dat onder het tijdvak van de heer Roelfsema is ontwikkeld en gebouwd. SCHEEF OOG Van het huidige gemeentebestuur is bekend dat men met dit hoge stads kantoor allesbehalve gelukkig is. Ook de burgers van Schiedam kij ken wel eens met een scheef oog „In de ban van de tijd" vertelt over igens niet alleen de Schiedamse pe riode. Het is een lijvig boekwerk ge worden van 390 pagina's en begint uiteraard in het Groningse plaatsje Ten Boer waar de heer Roelfsema is geboren. Via zijn schoolopleiding, zijn be trokkenheid bij de SDAP en later de PvdA komt dan de tweede wereldoorlog eraan, een periode die ook een groot stempel op Harm Roelfsema heeft gedrukt, al was het alleen maar door zijn secretaris schap van de nu nog fel omstreden Nederlandse Unie. Na de tweede wereldoorlog werd hij aanvankelijk direkteur van de toen nog bestaande Groningse edi tie van Het Vrije Volk, werd wet houder van onderwijs van de ge meente Groningen, burgemeester van Hoogezand/Sappemeer en ge deputeerde van de provincie Gro ningen. In 1965 ging het dan richting Schie dam waar hij burgemeester werd. Hoewel het erin die jaren al maan den naar uitzag dat de heer Roelf sema burgemeester van Schiedam zou gaan worden bleef die benoe ming naanden uit. De heer Roelfsema zegt hierover in zijn levensverhaal, dat de reden hiertoe was de val van het kabinet Marijnen. De benoeming zou aan vankelijk ingaan op 16 januari 1965, maar het werd door de val van het kabinet pas 16 mei 1965. Ook vertelt de heer Roelfsema uit voerig over de reden waarom hij gesolliciteerd heeft naar de funktie van eerste burger in een stad die toch zo ver van zijn geboortegrond is verwijderd. De heer Roelfsema: „in de herfst van 1964 vroeg de toenmalige com missaris van de koningin in Zuid Holland, nr. J. Klaasesz, mij om op een zondagmiddag naar Leeuwar den te komen". „De heer Klaasesz was daar bij zijn moeder op bezoek. Hij wilde spre ken over enkele burgemeestersva catures in Zuid Holland (Rotterdan, Leiden, Delft, Gouda, Dordrecht en Schiedam). Het werd op aandringen van de heer Klaasesz uiteindelijk Schie dam, omdat men daar iemand no dig had met grote bestuurlijke er varing. De heer Roelfsema had niet veel be denktijd nodig om te solliciteren en de sollicitatie werd met succes be kroond, maar dan wel met enige vertraging. I .V mSsSSSmsSSSmsstSs^MSSSS^ *-v "v vjy' Oud-burgemeester Harm Roelfsema blikt terug op zijn loopbaan als be stuurder. naar dit hoge stadskantoor, omdat het de monumentale Singelkerk he lemaal wegdrukt in het stadsge zicht. De heer Roelfsema: „Een projekt, dat bij de binnen stadsplannen aansloot en dat reeds voor nijn komst naar Schiedam was ontworpen, was de bouw van een stadhuis, (later door achter wege laten van de bouw van het re presentatieve gedeelte stadskan toor geheten). De gemeentelijke secretarie en de diensten waren verspreid over de binnenstad en zetelden in enkele oude panden, die als werkruimte de toets der kritiek niet meer konden doorstaan of te weinig ruimte bo den. Het plan voorzag in de bouw aan de Emmastraat. Het kantoorgedeelte zou in hoogbouw (hoe zou het an ders hebben kunnen uitvallen in die tijd), het representatieve deel met raadzaal en trouwzaal zou in laag bouw (twee verdiepingen) worden uitgevoerd. Het plan was aangepast aan een concept-bestemmingsplan voor de omgeving. Zo zou de vlak bij de bouwplaats gelegen Rooms-Katho- lieke kerk met vrij hoge toren wor den afgebroken en een ruim plein van groot-stadse allure worden aangelegd. Dat de kerk zou verdwijnen stond toen vast. De Rooms-Katholieke pa rochie wenste de kerk te vervangen door een voor meervoudig gebruik geschikt gebouw met kerkzaal in de binnenstad. Het stadskantoor verrees dus op basis van „oude" bouwgedachten en van oude plannen met betrek king tot de binnenstad en op basis van vroegere ideeën omtrent de toe komst van een uitgegroeid Schie dam. Afgezien van waardering voor de architectuur, die men wèl of min der geslaagd kan vinden, schopt nu iedereen bijkans tegen de hoogte van het stadskantoor aan en vindt men het daarom al een lelijk geval. Men vergeet dan, dat de ideeën om trent de omgeving en omtrent de toekomst van de stad fundamenteel zijn veranderd en dat de Rooms- Katholieke kerk er nog staat en ook blijft staan. Het kerkbestuur heeft zelfs plannen ontworpen voor gron dig herstel en heeft plaatsing op de monumentenlijst aangevraagd, het geen met succes is bekroond. Wat kan er in tien jaar tijds veel veranderen! Het vreende is, dat de genen die indertijd stonden te jui chen over de plannen voor het nieuwe stadhuis, nu heel stil zijn ge worden en zelfs niet meer openlijk zeggen, hoe er vroeger gedacht werd. Zij laten de tegenwoordige kritiek het stadskantoor staat „bezopen" naast de kerk) over zich heen gaan of sluiten zich er bij aan. Oprechter zou zijn, bij de kritiek op het stads kantoor telkens de plannen en de ideeën van toen te vernelden. Voor een architekt is het toch wel heel erg ontmoedigend als hij zijn werk hoort misprijzen - afgezien dan weer van de wel of niet gewaar deerde architektuur of inrichting, heeft gedaan wa. de gemeenteraad heeft gewild". De laatste burgemeestersjaren stonden in het teken van een ge meentebestuur dat met minimale meerderheid regeerde. Aanvankelijk was dat met de WD wethouder drs. J. Houtman, die het overigens na korte tijd al voor ge zien verklaarde en later met D'66 wethouder Bert Kapteyn, die het ook wel voor gezien verklaarde, maar toch rustig zijn wethouder- stijd uitdiende. Kortom het was polarisatie wat de klok sloeg, hetgeen mede werd ver oorzaakt door de interne machts trijd binnen de Schiedamse PvdA, een machtstrijd die overigens tot op de dag van vandaag voortduurt. Uitvoerig gaat de heer Roelfsema op deze jaren in. Neiging om over te stappen b.v. naar DS'70 heeft de heer Roelfsema nooit gehad. „Ik voel niets voor splinterpartijen en DS'70 was voorbestemd om door zijn samenstelling in conservatief vaarwater terecht te komen". Aangezien vele Schiedammers de tijd van de heer Roelfsema in Schiedam hebben meegemaakt moet het voor hen boeiend zijn al die mijmeringen van hun oud bur gemeester terug te lezen. IN SCHIEDAM (KETHEL) Tenslotte de reden waarom de fa milie in Schiedam (Kethel) is blij ven wonen. De heer Roelfsema „In de ban van de tijd": „Er waren in Schiedam vele ban den voor het leven gelegd. Toch stak ik niet onder stoelen of ban ken, dat de politieke ontwikkelin gen in ons land en in het bijzonder ook in Schiedam mij menige, slape loze nacht hadden bezorgd en dat ik het niet in alle opzichten met die ontwikkelingen eens kon zijn. Intussen hadden we in Schiedam (Kethel) een huis kunnen kopen, want natuurlijk moesten we de ambtswoning verlaten. Dat voorlo pig in Schiedam blijven wonen, was niet zo vanzelfsprekend. Als oud-burgemeester moet je dan weten, dat je je geheel buiten ge meentezaken moet houden. Anders loop je je opvolger voor de voeten. Dat we het niettemin waagden in Schiedam te blijven, had zijn rede nen. Het werk, dat ik na mijn pensione ring bleef doen, bond ons wel aan Zuid-Holland en bovendien waren we zo vaak verkast, dat we er toen tegen op zagen nog eens opnieuw te verhuizen naar elders". „In de ban van de tijd" is uitgege ven door BV Drukkerij De Een dracht in Schiedam en is opgedra gen aan Jan van Pelt, een persoon lijke vriend van de heer Roelfsema. De heer Van Pelt was in leven di rekteur van deze drukkerij De Een dracht en heeft zich zeer persoon lijk bij de uitgave van dit boek be trokken gevoeld. Het boek is te verkrijgen bij de boekhandel of door overmaking' van 49,50 op postrekening nr. 47940 van B.V. Drukkerij De Een dracht onder vermelding van „In de ban van de tijd", waarna een exemplaar wordt toegezonden. R.M. vanH.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 53