Geschiedenis van de Singelkerk Wist u het nog... UIT DE PAROCHIE Medewerking van de koren Een uitnodiging aan u „ZIEKENDAG" GEDOOPT Aflevering 20 güip;f n' HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 6 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1981 binnenstadskerk uitgave voor de Rooms Katholieke binnenstadsparochie St. Liduina O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. - v~*Tp Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 320, Schiedam. Telefoon 263095 Inmiddels zijn wij met de geschiedschrij ving van de Singelkerk bij het jaar 1924 aangeland. Over dat jaar vermelden de kro nieken slechts enkele gegevens: Penningmeester Zoetmulder, die zijn funktie vanaf de oprichting van de paro chie in november bekleedde kwam in het najaar te overlijden. Hij had deze funk tie bijna 28 jaar onafgebroken vervuld. Begin 1925 werd de heer J. C. van der Tuyn tot zijn opvolger benoemd, Het jongenspatronaat, waarover wij reeds in één van onze vorige af leverin gen spraken, werd alsnog op 29 augustus 1924 opgericht, mede op aandrang van hogerhand. In dit jaar werd het raam van de H. Fa milie boven de kerkingang geschonken door de Vrouwencongregatie. Het raam van de H. Liduina was een geschenk van Isabella de Groot. In juni werd een Triduum gehouden ter gelegenheid van het 6e eeuwfeest van de heiligverklaring van Thomas van Aqui no. In verband met de oprichting van de paro chie van de H. Nicolaas in Rotterdam-West (Spangen) werden onze parochie-grenzen in april 1924 gewijzigd. Over het jaar 1925 valt, blijkens de kronie ken, niet veel te vertellen. De kronieken van het jaar 1926 beginnen met bijzonderheden over een kollekte. Op 10 januari werd met goedvinden van de bis schop door het R.K. Huisvestingskommit na alle H. Missen aan de ingangen van de kerk door de kollektanten gekollekteerd voor de slachtoffers van de watersnood. Met deze watersnood wordt bedoeld de overstroming van de Maas in 1926). Voor het patronaatswerk werd het pand Emmastraat 3 verworven. Dit gebouw stond ongeveer op de plaats waar thans de ingang is van het huidige Stadskantoor. Op 23 september 1926 vierde pastoor Jans sen zijn 40-jarig professie-feest. „Dit werd met meer dan gewone luister gevierd, om dat hij in onze parochie nog geen feesten had gevierd en nu dus zijn talrijke vereer ders en hem sympathieke parochianen een schoone gelegenheid hadden hem te huldi gen". (citaat: uit de Nieuwe Schiedamsche Courant). Twee bijzondere kerkelijke vieringen zijn er deze maand maart: Op zondag 1 maart om 12.00 uur in de paro chiekerk een plechtige Eucharistieviering waarin Deken van Diepen de nieuw be noemde pastores zal installeren. Dit zijn Pastoor P. M. Vismans en Kapelaan A. A. C. J. Nobel. I.H.D. en Jubilato zullen de zang verzorgen. En dan is er op zondag 15 maart a.s., nu ge woon om 10.30 uur een Eucharistieviering volgens de Byzantijns-Slavische ritus. Celebrant: Drs. G. Doene (M.H.M.) en dia ken: Dr. P. Al (O. Praem). Muzikale mede werking door het Utrechts Byzantijns Koor onder leiding van Dr. Miroslaw Antono- wycz. Op 20 mei 1927 werd een buitengewone ver gadering van het Kerkbestuur belegd. Aan wezig was ook Deken Schraag. Er moest een netelige kwestie worden behandeld om trent het buitenschilderwerk aan de pasto rie. Aanvankelijk was dit werk opgedragen aan de heer van der Poel, een ongeorgani seerde schilder, die in de parochie woonde. De georganiseerde schilderpatroons had den deze aangelegenheid ter kennis ge bracht bij de Vicaris-Generaal van het bis dom Haarlem. Op deze vergadering liet de Deken blijken dat dit bij de Vicaris-Gene raal niet in goede aarde was gevallen en hij deelde mee, dat er in feite maar één oplos sing mogelijk was, namelijk: onmiddellijk staken van het werk door schilder van der Poel en verder laten voltooien door een R.K. georganiseerde patroon. Hij beriep zich hierbij op voorschriften van het bisdom. Er onststond een uitgebreide diskussie over de interpretatie van deze voorschriften. Het Kerkbestuur trachtte zich tegen het standpunt van het bisdom te verzetten, maar dit mocht niet baten. Het werk werd daarnaa ter voltooiing aan de Firma Gebr. Dries opgedragen. Hoe de schilder van der Poel hierop reageerde ver melden de kronieken niet. In onze ogen ken deze diskussie en gang van zaken bekrompen over, maar we moe ten de tijd in aanmerking nemen, waarin zich dit afspeelde. Op 3 juli 1927, zo melden ons de kronieken, verscheen voor het eerst de „Singelklok- ken", tegelijk met de „Klokken" van de an dere kerken van de stad. Dit waren paro chie-weekbladen bedoeld om de band tus sen de kerk en de parochianen nog nauwer aan te halen. Later, na de oorlog, werd dit periodiek „Sursum Corda" genoemd en de meeste katholieken waren op deze bladen geabonneerd. C. H. van der Zant „Honderd jaar en toch nog jong" was het thema, waarmee Pater E. Robben de eerste kerkelijke eeuwfeestviering opende. Zeer behartigenswaardige woorden sprak hij vanaf de kansel, in de feestelijk versierde Binnenstadskerk. De nog jonge 100-jarige moet vooruitzien, bouwen aan de volgende 100 jaar in groot geloof en eendrachtige sa menwerking. Laten wij als parochiege meenschap, onder leiding van de pastores, ons hier met volle kracht voor inzetten. En dan was er op 20 februari in zaal Irene Prins Geraldo III die de aanwezige feest vierders begroette met: „Zottinnen en zot ten van Schiedam, Alaafü". Met zijn grote gevolg, de Raad van 11, de boerenkapel, de narren en de dansmeisjes bracht hij onmid dellijk de vrolijke carnavalsstemming er in. Twee bijzondere „schapen" uit de parochie werden door hem onderscheiden met een grote oorkonde en waarderend toegespro ken. Het witte schaap, kapelaan Kempen, kennen we allemaal. Maar de jarenlang be scheiden achter de schermen werkende me vrouw Zappey werd als zwart schaap even eens in het zonnetje gezet. De familie Zappey viel trouwens goed in de prijzen, want meneer Zappey was gestoken in „het beste pakje van de avond". Al met al een gezellige parochieavond in vrolijke car navalssfeer. in de samenkomsten van het weekeinde Weekeinde 28 februari en 1 maart in de kapel: geen Parochiekerk: (zaterdag 19.00 uur volks zang) zondag: 12.00 uur herenkoor I.H.D. en dames Jubilatio. Weekeinde 7 en 8 maart Vasten I in de kapel: zondag 10.45 uur grego riaans koor en volkszang m.m.v. I.H.D. Parochiekerk: zaterdag 19.00 uur Vale- riuskoor Behalve feestvieren wordt er ook nog ge werkt. En hoe! Enkele leden van het heren koor hebben zich, na de herstelwerkzaam heden op het koor, nu met verve geworpen op een schoonmaakbeurt in het kerkinte rieur. Een hele klus, waarvoor best nog wat helpende handen gebruikt kunnen worden. In de pastorie wordt ook getimmerd en ge daan, maar dan door beroepskrachten. Straks zullen de nieuwe pastores ontvangen kunnen worden, in hun piekfijn opgeknapte kamers. De genade komt wel van boven, maar een nieuw verfje en behangetje kun nen ook inspirerend werken. U heeft de envelopppe van de aktie Kerkba lans toch niet ergens achteloos in de kran- tenbak laten slingeren? Dan bestaat het ge vaar dat u bij het terugvinden denkt: o jee, nu is het te laat, nu is het jaar toch bijna om. In een carnavalsliedje (we blijven in de sfeer) komt het zinnetje voor: „en we eindi gen allemaal met de neus omhoog". Met an dere woorden: je kunt het toch niet meene men. En waaraan beter besteed dan aan uw eigen Kerk, in dankbaarheid dat we ons ge loof in vrijheid mogen beleven en belijden. Weekeinde 14 en 15 maart Vasten 2, tweede dag van eeuwfeestviering in de kapel: geen Parochiekerk: zondag 10.30 uur gastkoor Het Utrechts Byzantijnskoor Weekeinde 21 en 22 maart Vasten 3 in de kapel: zaterdag 17.30 uur het Val- riuskoor Parochiekerk: zaterdag 19.00 uur de Creed.singers, zondag: 9.15 uur grego riaans koor en volkszang m.m.v. I.H.D. Weekeinde 28 en 29 maart Vasten 4 in de kapel: zondag 10.45 uur De Creed- singers Parochiekerk: zondag 9.15 uur grego riaans, volkszang en koor I.H.D. Bij gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de Binnenstadskerk wordt er dit jaar een ziekendag gehouden voor alle parochies van onze stad. Deze dag wordt dus speciaal georganiseerd voor thuiszittende en gebrek kige zieken en bejaarden. In het kader van het jubileumjaar wordt het een hele bijzondere dag. Want naast een kerkelijke viering zal de dag ook nog met wat aardser amusement worden opgeluis terd. Voor deelname en verdere informatie kunt u zich opgeven bij de afdeling „Zonne bloem" van uw parochie, of bij de dames: mevrouw C. F. van Leeuwen, Veenlant- straat 8, 3117 CK, Schiedam, telefoon 265940, mevrouw C. Leewens, Marconi straat 45a, 3112 EJ Schiedam, telefoon 263629 Al veel te lang moesten wij wachten met het publiceren van de dopelingen in de paro chie. Maar eindelijk is er dan plaatsruimte 22 november: Maaike, dochter van Leo Thijssen en Lidy Mouwens; 23 november: Anna Hendrina, dochter van Adrianus van Elswijk en Johanna Bel; 26 november: Monique Anne, dochter van Humbert Heilbron en Vera Marie Lo Fo- Sang; 26 november: Joan, dochter van Humbert Heilbron en Vera Marie Lo-Fo-Sang; 26 november: Cynthia, dochter van Hum- bert Heilbron en Vera Marie Lo-Fo-Sang; 7 december: Karin, dochter van Johan Bij- sterveld en Klazina Hoving; 14 december: Pauline, dochter van Charlie v.d. Zant en Wilhelmina de Reijdt; 20 december: Elder, zoon van Dos Reijs Rosario en Antionia Rosario Dos Reijs. 20 december: Nilson Manuel en Daniel, de rest van de drieling van vader en moeder Rosario; 21 december: Wouter, zoon van Petrus Roodenrijs en Bernardina Janssen; 10 januari: Wendy, dochter van Anthony van Zomeren en Anna in 't Veld; 25 januari: Johannes Marinus, zoon van Jo hannes Prein en Hermina Krijnen; 8 februari. Ruud, zoon van Gerardus Ja cobs en Maria van Mil; 22 februari: Thierry, zoon van Petrus Re- bers en Dina Dingenouts.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 6