Besluiten van de gemeenteraad Heffing water verontreiniging naar Delfland Aanvragen bouw vergunning Veiligheid met elektriciteit Openbare commissie vergaderingen Bevolkingsloop in 1980 Algemene Arbeidskrachten telling pubHkatie van de Gemeente Schiedam Bureau Voorlichting 0500 Contactdozen HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 10 WOENSDAG 4 MAART 1981 Tijdens de vergadering van de gemeente raad van Schiedam op 16 en 17 februari j.l. is de heer J. H. Simons beëdigd en geinstal- leerd tot raadslid in de opengevallen plaats van mevrouw J. B. Ouwens-Muller (PvdA). Naar aanleiding van een gehouden interpel latie heeft de raad met 17 tegen 14 stemmen een motie aangenomen, waarin de raad als de mening uitspreekt dat het wenselijk is, dat Schiedam wordt aangemerkt als hoofd stad van de toekomstige provincie Rijn mond, waarbij het college van B en W is ver zocht alle invloed aan te wenden om Schie dam als hoofdstad aangewezen te krijgen. Daarnaast heeft de raad nog een groot aan tal besluiten genomen, waarvan we de vol gende willen vermelden. Het Hoogheemraadschap Delfland heeft reeds eerder er op, aangedrongen dat het Hoogheemraadschap van de gemeenten in haar gebied de waterverontreinigingsheffing zal overnemen. Nu heeft de raad besloten om het beheer in administratief/juridische zin over de laatste meter van de rioolafvoerlei- dingen (en daarmee in feite de riolering), waarmee afvalstoffen afkomstig uit de ge meentelijke riolering worden afgevoerd op het oppervlaktewater over te dragen aan het Hoogheemraadschap Delfland, met ingang van 1 januari 1981 tot het moment, waarop het afvalwater uit de gemeentelijk riolering wordt afgevoerd op de zuiveringsinstallatie De Groote Lucht. Tevens is besloten om de gemeentelijke ver ordening op de heffing en invordering van een belasting op waterverontreiniging in te trekken met ingang van 1 januari 1981. Per gelijke datum treedt dan de verordening, welke de heffing door het Hoogheemraad schap mogelijk maakt, in werking. De raad heeft besloten van de Sint Willibror- dusstichting de houten kleuterschool te ko pen, die door de stichting uit eigen middelen is neergezet op het speelterrein van de Ja- cintha-kleuterschool aan de Mgr. Nolenslaan. Het gemeente-bestuur wil het houten gebouw als oefen- en clubruimte in gebruik geven aan het harmonie-orkest Oefening Baart Kunst, dat haar clubgebouw door brand ver loor. Het gebouw en de lokatie is voor het or kest bijzonder gunstig. Om mogelijke geluidsoverlast voor omwo nenden te elimineren, worden akoestische voorzieningen getroffen. Deze voorzieningen evenals alle verbouwings- en onderhoudskos ten komen voor rekening van O.B.K. Een krediet van 2.341.500.is door de raad verleend voor de verbouw en vernieuwing van het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein, waar we kortgeleden op deze plaats nog over schreven. Het beheer over het wijkcentrum is door het Gemeentelijk Woningbeheer overgedragen aan de secreta rie-afdeling Cultuur, Sport- en Jeugdzaken. Een bedrag van 4.000,— is bestemd als sub sidie van het vogelasiel Babberspolder van de afd. Waterweg-Noord van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Gezien de educatieve waarde van het vogelasiel voor de jeugd is reeds eerder een bijdrage gege ven, maar B en W menen dat het vogelasiel zijn bestaansrecht zozeer heeft bewezen, dat een gewone subsidie op z'n plaats is. Op de openbare basisschool Het Windas is eind 1979 een experiment voor drie jaren ge start met een georganiseerde overblijfgele- genheid voor de leerlingen. Thans, anderhalf jaar later en veel ervaringen rijker, is geble ken dat de kosten, toen geraamd op 4.000,— per jaar, veel hoger liggen. Dit komt voor namelijk door de personeelskosten, die op zich onvermijdelijk zijn. Stappen zijn onder nomen om het tekort voor 1981 drastisch te beperken, maar voor 1980 is een aanpassing niet te vermijden. Daarvoor is een krediet van ƒ31.820.— ver leend, waar tegenover staat een bedrag van 11.400 uit inkomsten uit de ouderbijdragen. De raad heeft de jeugdsportsubsidie uitge breid. Aangezien de ervaring leert dat jonge ren op steeds jeugdiger leeftijd actief deelne men aan de sport in verenigingsverband] wil len B en W met ingang van dit jaar de subsi die verstrekken voor jongeren in de leeftijd van 6 t/m 18 jaar, voor zover zij lid zijn van een vereniging, die aangesloten is bij de Schiedamse Sportraad. Voor zwem- en gym nastiekverenigingen zijn de leeftijdsgrenzen bepaald op 4 t/m 18 jaar. In 1979 is voor 6.569 jeugdleden subsidie ver strekt; voor 1981 zal dit aantal met 568 toene men tot 7.137. Daarvoor is naar raming 57.096 nodig. Voor 1981 is het bedrag per jeugdlid bepaald op 8.00 per jaar. In het streven van B en W om de sport en de recreatie gemeengoed te laten worden voor de gehele bevolking, past het voorstel om het budget voor de organisatie van sportin- stuiven dan wel sportieve recreatie-activi teiten voor 1981 te verhogen met f 15.750.— De raad heeft een krediet tot dat bedrag ver leend. Voor de verlichting van de kleine en grote foyer en de entree van het Passagetheater zijn 55 armaturen aangebracht. Daar 22 van de 55 lampen, van een type dat thans niet meer verkrijgbaar is, defect zijn, is de hui dige verlichting aan de minimale kant. Met de verwachting dat over een half jaar in ge noemde ruimten nagenoeg geen verlichting meer zal zijn. Toch is een goede verlichting noodzakelijk, mede in verband met de wette lijk daaraan gestelde eisen. Het installeren van nieuwe armaturen is dan ook onvermij delijk. De raad heeft daarvoor een krediet van 15.500,verleend. Een krediet van 25.000.is verstrekt voor de aanschaf van een snijmachine met foto- cel-beveiliging en verdere toebehoren voor de huisdrukkerij van de secretarie in het Stadskantoor. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. De aanvragen zijn nog in behandeling; er zijn nog geen beslis singen genomen. Belanghebbenden kunnen nadere informatie krijgen bij het Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. - S.S.V. Asvion voor sportpark Thurlede: clubhuis oprichten; - H. van Hattum voor Groenendal 1: pand inwendig verbouwen tot café; - P. A. van Elswijk voor Hoogstraat 50: win kelpand vergroten; - A. C. Radder B.V. voor: Overschiesestraat 31/33: gevel van kantoorpand wijzigen; - J. de Regt voor Singel 214: horecabedrijf inwendig verbouwen; - Th. H. de Vette voor Polderweg 178: wo ning in- en uitwendig verbouwen; - J. de Reuver voor Beierlandsestraat 41b: dakkapel vergroten aan de voorzijde van de woning; - E. E. de Wilde voor Galjoot 21: dakvenster maken in de garage; - Stichting Weeshuis der Hervormden De Lindenhof voor Frans Halsplein 47b: wo ning inwendig verbouwen. Leven zonder elektriciteit is in deze tijd niet goed meer denkbaar; iedereen gebruikt elek trische energie! De een wat meer, de ander wat minder. Dan is het erg belangrijk dat men verstandig en veilig met elektriciteit omgaat. Hoewel iedereen weet dat elektri sche stroom gevaarlijk kan zijn, wordt er niet altijd op de juiste wijze mee omge sprongen. Weliswaar bedraagt het aantal door elektriciteit veroorzaakte ongevallen in en om de woning slechts een half procent van het totaal, toch moet getracht worden dit percentage nog verder terug te brengen. Daarom hierbij wat wenken en waarschu wingen. Belangrijk is een z.g. „aardlekschakelaar" in de woning. Deze ziet er op toe dat de stroom in de installatie en in de elektrische toestellen de goede weg volgt. Is dat het geval dan rea geert de schakelaar niet. Zodra echter de stroom langs een verkeerde weg de installa tie verlaat, sluit de schakelaar onmiddellijk de stroomtoevoer af. Deze „verkeerde weg" kan een menselijk lichaam zijn, bijvoorbeeld wanneer een defect toestel of beschadigd snoer is aangeraakt. In dat geval gaat een „lekstroom" door het lichaam. Een aardlekschakelaar kan dit voorkomen Dit apparaat is zó gevoelig dat hij reeds bij een zwakke lekstroom de stroomtoevoer uit schakelt. Het is daarom zeer aan te raden deze aardlekschakelaar in de bestaande in stallatie te laten aanbrengen. Door erkende installateurs uiteraard. Het gevaar ontstaat wanneer de stroomdraad op een of andere manier blank komt tè staan, bijvoorbeeld bij aansluitingen op armaturen of toestellen. Eèn praktische tip: draai een lamp niet rond, bijvoorbeeld bij het afstof fen, want dan draait u langzaam maar zeker de draden los. De lamphouder is gemaakt van isolerend materiaal en moet de koperen lampvoet geheel omsluiten om contact met het koper onmogelijk te maken. Belangrijk is het gebruik van goede verlengsnoeren; deze geven een veilige verbinding tussen beide aan te sluiten snoeren en de onder spanning staande delen kunnen niet aangeraakt wor den. Een bron van gevaar zijn de contactdozen, die dienen om het aantal aansluitpunten te vergroten. Het voorschrift is dat de contact doos door een installateur op vakkundige wijze wordt aangebracht, doch in de prak tijk gebeurt het te vaak dat bewoners de doos zelf aanleggen. Met alle gevaren daar van. Een veel voorkomend euvel is, dat het aanvoersnoer te dun is om er toestellen met een hoog vermogen (zoals een strijkijzer) op aan te sluiten. Wanneer de snoeren met ge wone spijkers worden vastgemaakt, kan het snoer beschadigd worden, waardoor de spij kers onder spanning komen te staan. Een verkeerde manier om meer aansluitpun ten te krijgen, is ook het gebruik van „aftak- contactdozen" of T-stekkers en drieweg stek kers. Hierbij kan men makkelijk in aanra king komen met de onder spanning staande pennen. In de keuken kunnen de vloer en de lucht vochtig zijn. De vloer geleidt de elektri citeit goed en in een vochtige omgeving kan dit gevaar opleveren. Extra veiligheidsmaat regelen zijn zeker op hun plaats. In ieder ge val moeten in de keuken geaarde stopcontac ten aanwezig zijn. Het is gevaarlijk om een tweeaderig snoer in een wandcontactdoos met aardcontact te gebruiken, in dit snoer ontbreekt de derde draad en in de stekker het aardcontact. Er is dan geen verbinding met de aarde. Men dient dus steeds een drie-aderig snoer met geaarde contactstoppen te gebruiken. Een uitzondering kan gemaakt worden voor dub bel geïsoleerde toestellen of apparaten, te herkennen aan een tekentje op het typeplaat je. Volgens de voorschriften mogen in douche cellen en badkamers geen wandcontactdozen aanwezig zijn, omdat de vloeren dikwijls ge maakt zijn van materialen die de elektrische stroom goed geleiden. De natte huid heeft ook bijzonder weinig weerstand tegen de stroom. Het gebruik van verplaatsbare elek trische toestellen is dan ook verboden. Een uitzondering vormt de contactdoos voor het aansluiten van een scheerapparaat, die dan wel aan bijzondere eisen moet voldoen. Op voorwaarde dat bijzondere voorzieningen worden getroffen, mogen ook wasmachines en centrifuges in de badkamer of douchecel worden gebruikt. Let wel: radiatoren en metalen delen in bad- of doucheruimte dienen geaard te zijn. De er kende installateur geeft inlichtingen over 'deze speciale wijze van aansluiten. Verdere inlichtingen over veiligheid bij elek triciteit geven de afdeling Inspectie Elektrici teit of de afdeling Voorlichting van de Open bare Nutsbedrijven Schiedam, Van Heek straat 15, telefoon 622222, tijdens kantooru ren op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. In de komende week zullen de volgende ge meentelijke commissies in het openbaar ver gaderen. De agenda's met de bijbehorende stukken liggen ter inzage bij het bureau Voorlichting in het Stadskantoor. De Raadscommissie voor Volksgezondheid houdt de openbare vergadering op donder dag 5 maart om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. De agenda vermeldt o.m.: gedachtenwisseling met mevrouw M. van Houten, GVO-functionaris, inzake de ontwik keling van gezondheidsvoorlichting en -op- voeding; de concept-statuten van Medisch Kleuterdagverblijf en van het Regionaal In stituut Geestelijke Gezondheidszorg; de con cept-gemeenschappelijke regeling Genees kundige en Gezondheidsdienst Nieuwe Wa terweg-Noord. Aan het begin van de vergade ring is er het vragenhalfuurtje voor het pu bliek. De AROB-Bezwaarschriftencommissie houdt voor huisvestingszaken de openbare vergadering op maandag 9 maart om 14.30 uur in de rechter nis van de recreatiezaal van het Stadskantoor. De commissie voor Finan ciën en Economische Zaken komt bijeen op dinsdag 10 maart in het Stadhuis (voorm. B. en W.-kamer) aan de Grote Markt, waarvan het openbare gedeelte begint om 20.00 uur. Behandeld zal worden de agenda voor de openbare raadsvergadering van maandag 16 maart, voor wat betreft de financiële aspec ten van de voorstellen, eventueel aangevuld met punten met betrekking tot de O.N.S. De Museum-commissie houdt de openbare vergadering op dinsdag 10 maart om 20.00 uur in het Stedelijk Museum. De commissie voor de Ruimtelijke Ordening vergadert in het openbaar op woensdag 11 maart om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. In de maanden maart tot en met mei van dit jaar zal opnieuw een Algemene Arbeids krachtentelling (A.K.T.) worden gehouden. Bij deze door het Centraal Bureau voor de Statistiek georganiseerde telling zijn in dit gebied het Openbaar Lichaam Rijnmond en de gemeenten nauw betrokken. Het doel is het verzamelen van gegevens over omvang en samenstelling van beroepsbevolking. Daarnaast wil men ook informatie verzame len over personen, die nog niet of itfet meer aan het arbeidsproces deelnemen. De gegevens uit deze telling zijn van groot belang voor het te bepalen beleid met betrek king tot de werkgelegenheid. Met deze gege vens zal op rijks-, regionaal- en stedelijk ni veau worden gewerkt. Deze tellingen worden om de twee jaar ge houden in alle lidstaten van de E.E.G. Men zal werken op basis van een 5% steekproef, zodat 1 op de 20 adressen door een enquêteur bezocht zal worden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht de voorlopige uitkomsten begin 1982, de definitieve uitkom sten zullen begin 1983 binnen zijn. De gemeente Schiedam telde per 31 decem ber 1980 in totaal 74.233 personen hetgeen 662 personen minder is dan op 31 december 1979, toen er 74.895 inwoners waren. Dit blijkt uit de stroomstatistiek van de secreta rie-afdeling Burgerzaken van de gemeente Schiedam. In het jaaroverzicht worden de volgende cijfers gegeven, met ter vergelij king de cijfers over 1979 tussen haakjes Zo zijn gedurende het jaar 1980 in totaal 806 (1979: 741) kinderen geboren, terwijl er 761 (711) personen overleden. Een geboorte-over schot voor het hele jaar van 45 (30). 2.757 (2.776) mensen kwamen zich nieuw vestigen in Schiedam, doch er vertrokken 3.464 (3.168) personen naar elders. Een negatief vesti gingsoverschot dus van 707. Daardoor nam het inwonertal af met 662 (362). In 1980 zijn in Schiedam 519 (556) huwelijken gesloten, terwijl er 237 (201) huwelijken ont bonden zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 10