SFC en Ursus verstevigen koppositie zaalvoetbal „Het pakt de mensen" Karate kampioenen in Passagetheater ill SCHIEDAM Ondanks dat het zaalvoetbalteam van SFC maandagavond een vergeefse reis maakte naar de sporthal Margriet, tegenstander GSV/Sero kwam niet opdagen, is de Schiedamse ploeg toch verder uitgelopen in de derde klas H. Het zaalteam van de Schiedamse Politie was zo bereidwil lig om hun stadgenoten een handje te helpen door het op de tweede plaats staande Excelsior uit Rotterdam een 5-2 nederlaag te bezorgen. SPSV-Excelsior R 5-2 Schiedam-DHS 4-3 Excelsior'20-Goudsw.Boys 7-2 SVV-Heineken 5-3 Groenoord-Eurosport 3-4 Ursus-Excelsior P 2-1 Overige uitslagen SCHIEDAM Hij draaide schertsend de fotograaf de arm uit de kom, sloeg hem lachend zijn bril van zijn neus, en roffelde een paar maal hard op diens maagstreek, zodat wij goed konden vaststellen dat hij het allemaal nog niet verleerd is. Loek Hollander, één van de meest vermaarde karateka's van de wereld, hoofdscheidsrechter bij de wereldkam pioenschappen in Japan, en toevallig Schiedammer van geboorte. DISCIPLINE NIET ER OP LOS BEUKEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 37 .WOENSDAG 4 MAART 1981 In de derde klas I behaalde Ursus een krappe maar verdiende 2-1 overwinning op Excelsior Pernis en heeft met nog zes wedstrijden te spelen een riante voorsprong van negen punten. Het team van de Schiedamse Poli tie kwam al snel op 0-1 achter maar Gerard Elderkamp bracht de ploe gen weer naast elkaar. Piet van de Hengel zorgde voor 2-1 en dat was tevens zijn eerste doelpunt in deze competitie. Toen daarna SPSV een strafschop mocht nemen en door Gerard El derkamp werd benut ging het er naar uit zien dat de twee punten in Schiedam zouden blijven. Elderkamp onderstreepte dat nog eens door zijn derde doelpunt voor de rust te maken. De ruststand werd 4-2. De jarige doelman Ed Batenburg ging ook in het succes een woordje meespreken en wist een strafschop keurig te stoppen. In de tweede helft was het wederom Gerard El derkamp die de eindstand op 5-2 bracht. In de derde klas G is Schiedam met een gelijk aantal punten naast DHS op de derde plaats gekomen. Eef Krabbendam opende voor Schiedam maar Karei van Vliet zorgde voor 1-1. Kort voor rust scoorde Joop Krommenhoek met een mooie lob 2-1. In de tweede helft liep Schiedam verder weg en met t?ee treffers van Chris Jongman werd het 4-1. DHS vocht verwoed terug en het was Ge rard van der Pluym die met twee doelpunten de spanning weer terug bracht. Schiedam hield stand en stond geen doelpunten meer toe. Een gemakkelijk en constant spe lend Excelsior'20 is geen moment in gevaar geweest. Onder leiding van coach Martin de Vette werd er takties gespeeld. Cees Schouwenburg was in het be gin van de wedstrijd de grote man en scoorde drie doelpunten op rij. Paul Stuy en Willem Uitdewilligen zorgden voor een 5-0 voorsprong bij de rust. In het tweede bedrijf geloofde Ex celsior het wel en gaf de Boys twee maal de gelegenheid om de voor treffelijke doelman Coen van der Pas te passeren. Willem Uitdewilli gen en Cees Schouwenburg zorg den voor 7-2. SVV, dat zes punten achterstond op Heineken dat de tweede plaats inneemt in de eerste klas A, heeft deze achterstand terug gebracht naar vier punten en is daarmee drie plaatsen op de ranglijst geste gen. De Schiedammers kwamen al snel op 0-1 achter toen doelman John de Groot wat nonchalant handelde. Voor de rust bracht André Ooster waal zijn ploeg op een 2-1 voors prong. Via 2-2 in de tweede helft waren het Maarten van Beek (2x) en Pieter van Wijk die de voorsprong uit bouwden naar 5-2. Toen daarna de Heineken-doelman een sliding maakte moest hij te recht van de uitstekend leidende scheidsrechter Ed Schaeffer voor twee minuten naar de strafbank en mocht SW een strafschop nemen. Pieter van Wijk schoot de bal hard naast. Kort voor tijd kwam Heine ken nog op 5-3 maar verder liet SW het niet komen. Hoofdklasser Groenoord had twee jeugdige spelers in de ploeg opge nomen en niet zonder succes. Eén er van, Peter van de Hil, scoorde al in de openingsfase het eerste doelpunt. Eurosport kwam terug tot 1-2 bij de rust. In de tweede helft werd het eerst nog 1-3 voordat Lex Janse en weer Peter van de Hil de stand gelijk trokken. Kort voor het einde maakte doel man Aad Barto een beoordelings fout en dat koste Groenoord de punten. DRZ-Hermes DVS 4-5 De derby tussen DRZ en Hermes DVS was niet meer van belang voor de gevolgen in de tweede klas B. Nieuwenhoorn wordt daar onge twijfeld kampioen en Blijdorp zal het volgend jaar een klas lager moeten gaan spelen. Toch hebben beide teams er een aantrekkelijke wedstrijd van ge maakt. Rob van der Tuyn bracht Hermes op 0-1 maar Cees Bruinsel en Geert Wigmans zetten DRZop een voorsprong. Jack Geratz en Hans Meier zorgden voor een 2-3 voorsprong bij de rust voor Her mes. In de tweede helft bouwde Aad van der Voort de voorsprong uit naar 2- 4 maar Gerrit de Kok haalde weer op tot 3-4. 3-5 werd het door Rob- vander Tuyn en weer was het Ger rit de Kok die het verschil terug bracht tot één doelpunt. Ursus dat al enkele jaren in de kop van de ranglijst meedraait heeft nu een goede kans om de promove ren naar de tweede klas. Vorig jaar zat de ploeg er al erg dicht bij, maar kwam toen twee doelpunten te kort. Maandagavond hadde ploeg als tegenstander Ex celsior uit Pernis. Ursus heeft in deze competitie slechts één verlies- punt moeten incasseren en dat was door een 2-2 gelijkspel tegen het zelfde Excelsior. Beide ploegen de den niet veel voor elkaar onder en de beide doelverdedigers speelden een belangrijke rol bij de 0-0 rust stand. In de tweede helft maakte Kees Dontje 1-0 toen hij uit een ingooi keurig inkopte. Op zijn eigen speel- helft mocht Henk Verwey een vrije schop nemen, maar deed dat zo nonchalant dat de bal via een Ex celsior speler in zijn eigen doel te recht kwam en hopeloos moest toe- i zien dat ook zijn doelman Joop Kui ters hier niets meer aan kon doen. Een minuut later maakte Verwey zijn fout weer goed door de stand op 2-1 te brengen. Excelsior pro beerde er alles aan om toch nog minstens ook nu weer een gelijks pel te behalen maar Ursus stond dit niet toe. OACN Boys-NVK4-4 ODI-FC Nieuwland'665-5 CCO-SVDPW2-6 RFC-Olympus2-3 en Egelantier Boys-GSS7-1 Het zaalvoetbalteam van Ursus dat met nog zes wedstrijden te spelen een voorsprong van negen punten heeft. Komende vrijdagavond organi seert hij in het Passage-theater in Schiedam de nationale karate- kampioenschappen, met uitzen ding naar de WK in Tokio als inzet. De tegenwoordige nationale kam pioenschappen zijn spectaculairder dan ooit. „We hebben immers de ambtenarij binnen de Budobond uitgebannen door op eigen benen te gaan staan.", zegt Hollander. „De zaak werd vroeger geregeld door mensen, die zelf nog nooit in de ring hadden gestaan. Ze waren beïnvloed door de films van James Bond. Men zag alleen maar gruweldingen, terwijl die eigenlijk niet eens bij onze sport hoorden. Misschien heb ben we zelf in de beginjaren ook wel fouten gemaakt, omdat we dachten daarmee een groter pu bliek te bereiken. We zochten het allemaal in de sen satie-sfeer, maar dat kwam omdat de Budobond ons ontnam om opti maal te kunnen functioneren, zoals dat in Japan en China waar de sport vandaan komt wel kon. Maar nu hebben we onze wedstrij den, en nu wordt er echt gevochten. Het is geen schijn meer. Het is net als bij het boksen. Wie niet traint, geen neer. Wie zich niet concen treert, krijgt een pak slaag. Een wedstrijd kan gewoon worden afgemaakt met een knock out en knock down. Men kan op de tri bune meeleven. Men zat vroeger al leen maar te applaudisseren voor een beetje show". Loek Hollander heeft als voorzitter van de Europese Kyokushinkai-or- ganisatie opgemerkt, dat Neder land in zijn vorderingen bij de aan passing aan de Japanse regels ver reweg voorop loopt, maar neemt het de andere landen niet kwalijk dat ze zover nog niet zijn. „Je moet niet verg n", ttelt hij vast, „dat we jarenlang geoefend hebben om de soot of de schop bij het gezicht te laten ophouden. Dat heeft karate een enorme disci pline gegeven. En nu ineens alles mag, moet je oppassen voor onge lukken! Er zijn in de dojo's knoc kouts gevallen, die en dat zeg ik uitdrukkelijk niet nodig waren. Karate is niet alleen kracht, maar het is ook een beetje magie. Je moet niet proberen om erop los te beuken, want ik garandeer je dat er dan niets van terecht komt. Je moet ook afstand nemen van de sfeer om je heen. Dat is karate". Goed kwaad wordt Loek Hollander als we hem oude foto's laten zien, waarop een collega-karateka uit nijd een krantenredaktiepand in Arnhem met een truck binnenrijdt, en wanner we hem een foto tonen van een zaal, die na afloop van een karate-voorstelling in een ravage is veranderd. „Dat is het werk geweest van onbe nullen", zegt hij, „en bovendien twintig jaar geleden gebeurd. Ze wisten toen niet waar ze mee bezig waren. Dit mocht niet, dat mocht niet, dus zocht men het in het bre ken van hout en stenen. Dat pakte de mensen. Dat was ook het enige spectaculaire, en je weet als je stenen breekt, dat dit niet sjiek kan. Het verpulvert, en als je bij het nemen van een foto daar het accent op legt, ja dan heb je je doel bereikt. Maar ik verzeker je, dat dit een ver keerde voorstelling van zaken geeft. Karate is een zuivere sport. De gezichten worden niet met de vuisten geraakt, maar met de voe ten. Grote blessures kennen wij niet. De voetbalblessures komen bij ons niet voor. Maar je moet wel je mannetje staan". Loek Hollander, gediplomeerd le raar met een ClOS-opleiding, noemt karate ook een waterdichte vorm van zelfverdedigen. „Wat is immers je eerste reactie als van achteren wordt aangevallen?", vraagt hij om onmiddellijk zelf het antwoord te geven: „Dan sta je stijf van schrik. Dat is wat wij de leerlingen op onze scho len als eerste bijbrengen. En vooral de meisjes, die bij ons op les zitten. Ik zal niet zeggen, dat je door karate iedereen van het lijf kan houden, maar we leren de mensen wél om bij je positieven te blijven. Dat is in zo'n situatie de halve winst".

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 37