AUTOBANDEN Steeds nieuwe ontwikkeling in banden Banden krijgen vaak te weinig aandacht 59.50 Langer mM Andera slijtage* 155x12 TL merk Pirelli 155x13 TL merk Kelly Springfield 165x13 TL merk Goodrich gt 200 Aanbiedingen in diverse sportvelgen 110.00 160.00 190.00 160.00 190.00 160.00 EDDYS - AUTOSHOP Banden zijn steeds in ontwik keling. De grote bandenfabri kanten zijn dagelijks bezig de banden beter te maken, vei ligheid staat daarbij voorop. Samenhangend met die vei ligheid gaat ook de levens duur, de levensduur van goe de merkbanden wordt steeds langer. Band en velg Vele merken Randstad-Edities 33 huis-aan-huis bladen MMÊBffÊA totaal oplage 980.000 exemplaren HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 12 VRIJDAG 6 MAART 1981 Banden behoren tot de belangrijkste onderdelen van de auto, zij zorgen voor het contact auto-weg en dus voor de hoogste veiligheid van de auto. Helaas krijgen onze banden maar bit- Deskundig ter weinig aandacht. over alle aut's in Nederland boven de 50%. Naast die zo belangrijke veilig heid, en dat geldt dan natuur lijk niet alléén voor de inzitten den, maar voor alle medewegge bruikers, is er nog veel meer met de banden, waarvoor onze aandacht best de moeite waard is. Dat zijn dan in hoofdzaak economische aspecten, maar ook zaken als comfort e.d. spelen mee. Over het veiligheidsaspect valt ei genlijk niet zoveel te zeggen. Ie dereen weet wat een gladde band, zeker bij regenachtig, dus glad weer, kan veroorzaken. Maar ook een al ver afgesleten (dus met nog maar enkele milimeters profiel) werkt al veel minder bij regen e.d. en geeft dus minder grip op de weg. Goede banden, maar onjuist gemonteerd, of banden met veel onbalans, niet op juiste spanning, vier verschillende banden onder éA auto enz. kunnen ook in hoge mate de veiligheid beïnvloeden. Dit soort zaken vergt dus" allemaal onze aandacht, maar het wordt misschien pas interessant als het economisch aspect ook even be licht wordt. Banden die niet op de juiste sppanning zijn, rijden niet pret tig, verlagen de veiligheid, maar slijten duidelijk meer en gaan dus minder lang mee. Die span ning kan zonder meer te weinig zijn of te veel, maar kan ook on juist zijn door de mate van be lasten en de temperatuur, kort om probeer met een juiste aan gepaste spanning te rijden. Banden op onjuiste spanning slij-. ten sneller men is dus relatief eer der aan nieuwe banden toe, maar er is nog meer, zij verhogen ook het benzineverbruik, dat kan ge makkelijk één of twee liter op 100 km schelen. Hierover bestaan hele duidelijke cijfers, evenals er ook duidelijke cijfers bestaan over het aantal auto's met banden op on juiste spanning rond de 70%, grote kans dat het dus ook met onze auto het geval is. Bovenbesproken bandenproble men zijn echter zelf gemakke lijk te constateren, iedereen kan de spanning nagaan, iedereen kan het profiel bekijken en con stateren of de band glad of al ver op is. Er zijn echter banden- slijtages die men niet direct zo merkt en die te voorkomen zijn door nog meer aandacht aan de banden en daarmee de wielen te besteden. Een klein voorbeeldje is een onge lijkmatig afgesleten band. Wat precies de oorzaak is kan men zelf niet zeggen, het hoeft niet een on balans te zijn, het kan een afwij king zijn in de camberstand of in de casterstand of in de kingpin-in- clination, of de band is zelf on rond, of de band is niet bestemd voor het wiel of beter de velg, of er zijn andere oorzaken zoals slechte schokdempers e.d. Dat is al een respectabel rijtje met voor sommige wellicht wat al te techni sche woorden. Het zijn toch allemaal zaken die erg veel voorkomen, zo vertelde ons de heer Reedijk, van Reedijk bandengroothandel te Strijen. Ook hier liggen de percentages fouten Het is zaak bij banden deskun dig te werk te gaan. Bovag-gara- ges of de bekende dealers zijn meestal goed geoutilleerd om ook op bandengebied deskundig te zijn, maar er zijn natuurlijk ook de bandenspecialisten bij uitstek. In hun advertenties lijkt het vaak of ze uitverkoop houden, maar dat is dan geheel in het voordeel van de consu ment. Prijsbewust mag en moet je zijn, als de kwaliteit maar goed in de gaten gehouden wordt. De bandenspecialisten hebben echter meestal alle be kende grote merken in voor raad. Het beste is geen verschillende banden onder één auto, ook dar) kan de veiligheid, slijtage en brandstofverbruik in geding ko men. Goede montage, uitbalance ren en uitlijnen is telkens vereist. Een licht trillen van het stuur is vaak een onbalans van de wielen. Door een onjuist toespoor rollen de banden niet, maar schuren ze over de weg. Een afwijking in naspoor (casterstand) maakt vaak dat de wagen naar links of rechts trekt. Een afwijking in vlucht (camber stand) veroorzaakt een schuine bandenslijtage. Een afwijking in fuseepenstand (kingpin-inclina tion) geeft ook een schuine ban denslijtage en een extra belasting op de lagers. Een advies van de vakmensen is om tenminste na iedere 10.000 km de auto te laten uitlijnen (weer zorgen voor de juiste wielstand) en de wielen te balanceren. Het be perkt op de lange duur beslist de autokosten, het rijdt veel beter en ook veel veiliger. o.a. voor Opel Kadett, Honda Civic, Dat- sun Cherry, Ford Escort, Vauxhall Viva en Toyota o.a. voor Mitsubishi Lancer, Honda Ac cord en Prelude, Simca 1307, Daihatsu Charmant, Datsun Cherry en Sunny, Fiat 131, Lada 1200, Renault 17, VW 65.00 Passat o.a. voor Ford TaunuS, B.M.W. 1600. 2002, drie series, Opel Ascona en CA Manta Cromadora voor Datsun en BMW, Toyota, mitsubishi Midland (type Woolfrace) 13" B.M.W. (type origineel) Mercedes A.T.S. (type origineel) 14" 13" 14" Alle velgenprijzen zijn inklusief monteren Gustoweg 55, telefoon 010-260092 of 268391 terrein Sintmaartensdijk Raam 26, telefoon 010-265555, Schiedam "dagelijks geopend zaterdag tot 16.00 uur. Wie de geschiedenis bekijkt zal het één en ander zeker beamen. Na wat experimenteren met luchtbanden kwam rond 1920 de eerste draadband en lage druk- band, de levensduur lag rond de 10.000 km. Rond 1938 werden voor het eerst staaldraden in de band verwerkt en weer 10 jaar later wordt dan de radiaalband uitgevonden, een band bestaande uit verschillende lagen, de karkas is van staaldra den haaks op de rijrichting. Miche- lin was hier de eerste mee, de zgn. X radiaalband. De conventionale band, de diagonaalband zal van lieverlee voor auto's verdwijnen. Door deze hele technische voort schrijding heen loopt dan ook nog de geschiedenis van de binnen band, die rond de 50-er jaren ook overbodig wordt door de uitvin ding van de zgn. tubeless band, de band zonder binnenband, waar voor wel een speciale velg vereist is, maar die praktisch alle auto's tegenwoordig standaard hebben. Toch staat de ontwikkeling band en velg nog niet stil. Want vanuit de verbinding van de radiaalband is men doorgegaan en steeds bete re banden gaan maken. Ook de ei sen werden zwaarder, vooral door dat de auto's steeds sneller kon den. Een aantal bandenfabrikan ten hebben totaal nieuwe banden ontwikkeld, die een andere bouw en verhouding hebben dan de tot nu toe bekende banden. Die ban den met andere hiel, doorbuiging van de zijwand passen echter niet meer op de oude velg, die in feite was gefabriceerd voor diagonaal banden. Zo doet een nieuwe velg zijn intrede en zal men, wanneer men deze nieuwe banden (bekend als brede, lage banden (Michelin TRX, Pirelli P serie enz.) wil heb ben er ook velgen bij moeten mon teren. Het betreft hier meestal wel snelle wagens, zodat het niet direct voor iedere auto is geschikt. Niet iedereen die dus aan banden vervanging toe is. moet ook zijn velgen vervangen, bij lange na niet, want het merendeel van de auto's kan een echt brede band niet eens hebben en ook een veel voorkomend misverstand, een bre de band rijdt niet altijd beter. Het beste is hier het advies van een vakman op te volgen. Wie aan vervangen toe is heeft een heel grote keus. Het beste is onder één wagen altijd vier dezelfde banden te houden, wie dus per se slechts twee (of één of drie) banden wil vervangen zal rekening moeten houden met de banden die reeds onder de wagen zitten en dus blij ven zitten. Eventueel is tijdig wis selen van banden een oplossing, dan kunnen alle vier banden ge lijkmatig afslijten en ook alle vier gelijktijdig vervangen worden, waardoor men makkelijker van merk kan veranderen. Eén van de bekendste en ook bete re bandenmerken is Michelin. Deze heeft een hele serie banden verdeeld in SR (tot 180 km/u) HR (tot 210 km/u) en Vr (boven de 210 km/u). Michelin werkt met de ty peaanduiding dan met de bekende X; de ZX (of XZX) hoort in de SR serie thuis, de XAS, XVS, TRXAS/TRX in de HR serie en XDX, XWX en eveneens TRX in de VR serie. Er zijn ook speciale winterhanden, bij Michelin zijn dat de XMS en TRXMS, het M+S geeft de winterrichting al aan: Modder en Sneeuw. Bij de meeste andere merken heten zult soort banden ook modder en sneeuw- banden. Het zijn banden met extra grip in moeilijke omstandigheden zonder dat van spikes sprake is (Spikes zijn in Nederland verbo den). Om nog wat bekende mer ken te noemen Uniroyal, bekend als de regenband. Ook deze ban den zijn in vele series verkrijg baar, waarbij de fabrikant nog een leuke aktie heeft ook, bij aankoop van een Uniroyal regenband krijgt de koper een vakantiecheque van f 100,-, bij 4 banden dus 4x 100,- de spelregels zijn bij de banden handelaar bekend. Pirelli hebben we al even genoemd, deze heeft zijn vermaarde P serie, zij hebben dus ook een band met speciale velg. Continental is eveneens een groot bandenmerk, het is een Duitse band, die vooral bekend heid verwierf met zijn staalgordel- radiaal 771. Continental heeft ook een nieuwe reserveband met wiel vervaardigd, de CST 16, het vergt aanzienlijk minder ruimte en is ook veel lichter in gewicht. Ande re bekende goede merken zijn Vredestein, Goodrich, Good-year Kleber, Firestone, Bridgeston Ful- da, Dunlop enz. Het is met banden toch zaak een gedegen advies te vragen van een vakman (vaco-spe- cialist). Het is oppassen met erg onbekende merken, vaak uit het Oostblok, waar de techniek van banden toch achterblijft, of met foutband^n, banden die afgekeurd zijn, normaliter komt er dan een snelheidsbegrenzing op voor, maar ook deze kan er afgeslepen zijn, wat dan wel te zien is. 9 AUTO-TIPS

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 12