„Ik heb goed materiaal om lekker mee te werken" Liduina-mozaiek met bij Huize Frankeiand Horror bij Filmclub 1.75 7.75 1.25 De Aktuele 15 Leo Smit 25 jaar dirigent „Excelsior" Al 80 jaar Kippetartaar bijlzalmen Ludwiga Buit9 gulden novotel normaal 2.50 nu 2 voor voor hond en kat. Licht verteerbaar! Alle aquariumliefhebbers gaan voor de bijl als ze onze hebben gezien Normaal 15.- nu 4 voor Aquariumplant van de week normaal 2.25 nu 3 voor Wisselvallig weer? Help de vogels met conditio ;door de rui. Na de ruitijd weer volop zang met H3. Tegen hardnekkig veren pikken hebben we PR 5. P. H. Nijkamp, PRAKTIJK VERPLAATST NAAR SINT LIDUINASTRAAT 21 AFWEZIG TOT 16 MAART HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 3 VRIJDAG 6 MAART 1981 En dezle dagen is het 25 jaar geden dat Leo Smit als dirigent begon bij het koor Excelsior. Smit in het dagelijks leven hoofd van een lagere school en sinds juli 1979 gepensioneerd, stond niet vreemd tegenover dit werk. Voor zijn „Excelsiortijd" had hij al diverse koren gedirigeerd. Hij noemt de kleine stem West, 't Ridderkoor, het Gemengdkoor Ka- tendracht en het jeugdkoor Orp heus. Allemaal Rotterdamse koren, niet zo verwonderlijk als men weet dat Smit zelf ook 'puur Rotterdammer' is. Maar voor het Schiedamse koor Excelsior reist hij al 25 jaar lang bijna wekelijks naar Schiedam, om in de Magnalia Deikerk leiding te geven aan zang van een groep trouwe koorleden. TROUW Zeer trouw mogen we wel zeggen, want de heer Smit is niet de enige die jubileert. Er zijn 5 koorleden die even lang en enkelen die meer dan twee keer zo lang aan Excel sior verbonden zijn. Dat zijn de dames Hoogendoorn (60 jaar lid), Asmus (60 jaar lid), Op- schoor (50 jaar lid), mevrouw v.d. Hoek (40 jaar lid) en mevrouw Smit en de heer Zagwijn (25 jaar lid). Op 17 maart worden allen tijdens een „-ceptie in de Magnelia Dei- kerk, in het repetitielokaal, gehul digd. Voorts wordt op 9 oktober met een jubileumkoncert nog uit drukking gegeven aan de feest vreugde. Omdat Excelsior niet (meer) zo'n groot koor is, is de medewerking gevraagd van andere koren, zoals het dameskoor van Concordia en het Schiedams Christelijk Mannen koor. Verder verleent medewerking de Harmonie St. Radboud, Arie Sloot- maker, piano en Koos Bons, orgel. Uitgevoerd zal worden De Poppen kast van Meindert Boekei, een werk dat al in 12 jaar niet meer is uitge voerd. Ook staat op het programma het Te Deum van H. Andriessen. Het koor ls al druk aan het instude ren. GROTE ERVARING De ervaring van de heer Smit als dirigent van grote menigten komt hierbij goed van 'pas. De jubileum-uitvoering vindt name lijk plaats in de Grote Kerk in Schiedam. De ruim 100 zangers en zangeres sen staan in deze grote kerk ver bij het orgel vandaan, waardoor het enige tijd duurt eer het geluid de organist bereikt. ALGEMENE VOORWAARDEN gedeponeerd ter griffie van de arrondissementsrechtbank te 's -Gravenhage d.d. 30 juli '79 onder nr. 78/1979. KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 015-124331, toestel 35 Privé 01807-18513 Om nu alles toch synchroom te la ten lopen, heeft Smit besloten met een microfoon te werken en de or ganist met een koptelefoon op te la ten spelen. Datzelfde heeft hij eens gedaan toen hij in het Feyenoord stadion zo'n 3500 schoolkinderen moest di rigeren. In Rotterdam is Leo Smit voor ve len bekend van de Koninginneda- gobades door de scholen. Hij herinnert zich uit het begin van zijn dirigentencarrière nog wel dat hij kanpz knap zenuwachtig was als hij moest dirigeren. „Ik was nog maar een jong ventje toen ik Piet 't Hart wel eens moest vervangen. Voor het begin zon derde ik mij dan altijd even af om met mijn stemvork nog even te oe fenen. Later raak je dat wel kwijt". „Ik heb les gehad van Bernard Dia mant en van Piet 't Hart, die voor mij dirigent was bij Excelsior. Na zijn overlijden ben ik hem opge volgd. 't Was toen nog wel een flink koor, ruim 80 leden. Nu is het moeilijker, we hebben 46 leden. Het is erg moeilijk om leden te krijgen, je zou kunnen zeggen het is een vergrijzend koor". GOEDE KWALITEIT Een van de bestuursleden, me vrouw Cornelisse, valt bij met de mededeling dat er onlangs een 'jeugdig' lid bij gekomen is, iemand van onder de vijftig. „De sfeer is erg leuk", stelt de heer Smit vast. Ik heb goed materiaal om mee te werken, ze zijn lekker muzikaal. Er is een band doordat de meesten al zo lang lid zijn; en wat ook fijn is: de mensen hebben een enorme koorervaring. We wa ren oorspronkelijk een oratorium koor, maar het uitvoeren van die grote werken wordt veel te duur, omdat het orkest ook betaald moet worden. Vier jaar geleden, bij het 75-jarig bestaan van Excelsior hebben we met het Gewestelijk Orkest gekon- certeerd. Wat een geweldig orkest is dat, onbetaalbaar". We hebben ons ook wel eens gewaagd aan een zangprojekt van moderne muziek. Dat gaf in het begin wel proble men bij de mensen met instuderen, en er is ook heel wat gelachen. De koster kwam een glas water bren gen toen hij van Burden hoorde voorzingen. Het was natuurlijk heel iets anders dan wat hij gewend was te horen. Het stuk Magic of music is in deze kerk uitgevoerd, en een volledig succes geworden. Nee, aan zang concoursen doen we niet mee." „Dat is allemaal erg prestatiege richt, en je moet van goeie huize ko men om punten weg te slepen. Je bent dan erg lang aan hetzelfde be zig ook, een verplicht nummer en een vrij nummer. Dan geef ik m'n energie liever aan een concert..." Nu, dat heeft de heer Smit gedaan, en dat doet hij nog. De afdeling Schiedam van de arbeiderszangersvereniging Excelsior is een al bijna 80 jaar bestaande vereniging. Behalve medewerking aan grote werken als „Die Jahreszeiten" zingt het koor ook regelmatig in Schie damse bejaardentehuizen als Thurlede en St. Jakobsgast- huis. De repetities vinden iedere dinsdagavond plaats in een zaal van de Magnalia Deikerk aan de Albardastraat. Voorzit ter is de heer J. Polak, secreta resse mevrouw Cornelisse-Bos, penningmeester de heer Beze- Zaterdag 7/3 Zigeuner spies Zondag 8/3 Kippeborst Hawaii Maandag 9/3 Duitse biefstuk Dinsdag 10/3 Varkensrollade met paprikasaus Woensdag 11/3 Gebraiseerd rundvlees California Donderdag 12/3 Lamsbout met pernodsaus Vrijdag 13/3 Visragout met aardappelpuree en hollandaisesaus Wij verzorgen koude schotels vanaf 13,50 p.p. met een minimaal 4 personen. Minimaal 1 dag voordien bestellen. HARGALAAN 2. Schiedam telefoon 713322 SCHIEDAM De Sint Liduina Vereniging, bestaande uit een groep kat holieke stadgenoten, en niet te verwarren met het Sint Liduina Comitéis naarstig op zoek naar een plekje voor een markant glasmozaiëk. Dit werkstuk, dat 3000 gulden heeft gekost en gemaakt is door de Schiedamse glazenier Frits Henderickx, stelt de Schiedamse heilige voor die een groot deel van haar leven ziek te bed lag en in die toestand dan ook is af gebeeld. Het werkstuk werd vorig jaar ver vaardigd in opdracht van de Ver eniging, ter herdenking van Lidui- na's zeshonderdste geboortedag, die in 1980 op tal van wijzen in Schiedam werd gevierd. LINDENHOF De definitieve bestemming van het glasmozaiëk is „De Lindenhof" aan SCHIEDAM Op vrijdag 13 maart vertoont de Filmclub Schie dam (in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12) de horror-porduk- tie „The night of the living dead" van Geore A. Romero. „Zeker op de dertiende een film voor Schie dammers die durven", meent de Filmclub. „Deze f ilm zie je niet, je be- lééft 'm". De klassieker „The night of the li ving dead" werd indertijd onder scheiden met een prijs van de Film Department of New Yorks Museum of Modern Art. Bij de Filmclub gaan vrijdag de deuren open om half acht. De en tree bedraagt 3,50. de Lange Achterweg. Voorlopig is daar echter geen plaats. „De Lindenhof" staat op de nomi natie om te worden opgeknapt, en hMvel niemand met zekerheid kan zeggen wanneer die renovatie van start gaat, houdt men er rekening mee dat het mozaiek er in ieder ge val de eerste komende drie jaren niet zal worden aangebracht. Er moest dus worden gezocht naar een tijdelijk onderkomen elders. Gedacht werd darbij aan Huize Frankeiand aan de St. Liduinas- traat. BISSCHOP Geruchten dat het mozaiek daar op 12 maart aanstaande zou worden onthuld door Bisschop Simonis van Rotterdam en Schiedam burge meester John te Loo, blijken echter op een misverstand te berusten. Het bestuur van Huize Franke- land/St. Liduinastichting noemt die verhalen „abusievelijk en voorba rig". Want Huize Frankeiand zegt dat er voor het mozaiek helemaal geen plaats is. Gezien de voorgenomen bouwakti- viteiten in en rond Huize Franke iand Frankeiand wil drastisch gaan verbouwen en uitbreiden heeft het bestuur besloten geen toestemming te verlenen voor tijde lijke plaatsing van het St. Liduina- monument," zegt het bestuur in een verklaring. Waar is overigens wel dat bisschop Simonis en burgemeester Te Loo waren aangezocht, het beeld te ont hullen. Zij zijn inmiddels van de weigering van Huize Frankeiand op de hoogte gesteld. HELE LAND Mogelijk zullen beide hoogwaardig heidsbekleders binnenkort elders in de binnenstad het glasmozaiëk aan het volk tonen. Eén dezer dagen vergadert de St. Liduina verenigi vereniging name lijk over de vraag, waar het monu ment nu ondergebracht kan wor den. De heer Van der Goes, woordvoer der van deze Vereniging, kan of wil echter nog niet zeggen welke loka- ties daar zoal voor in aanmerking komen. „Ik kan alleen zeggen dat het mo nument binnenkort zal worden ge presenteerd. De mensen hebben daar recht op, want het mozaiek is betaald met geld uit het hele land. Bovendien willen we het zo snel mogelijk onthullen, als het even kan nog deze maand, want maart is de maand waarin Liduina werd ge boren". Capelle a/d IJssel: Koperwiek telefoon 010-503583 Schiedam: Broersvest 19 telefoon 010-732933 Ook in Zoetermeer huisarts Telefoon 268357 Voor spoedgevallen nemen waar: A. C. Nijs, C. J. J. Kloos, P. J. van Winterswijk, huisartsen Aanvragen huisbezoek: voor 9.00 's -morgens via boodschappendienst, telefoon 206611 SCHIEDAM Uit een woning aan de Willem Pijperstraat is het afgelo pen weekeinde voor ruim zeshon derd gulden aan geld gestolen. Een onbekende forceerde de voor deur en doorzocht enkele laden en kasten. Tweehonderd gulden aan kleingeld, enkele waardevolle mun ten en een bedrag aan bankpapier werden meegenomen. De firma Elderhorst (woninginrich ting) kreeg in het weekeinde even eens ongewenst bezoek. Bij de win kel in het Hof van Spaland werd de etalageruit ingeslagen. De buit bleef beperkt tot slechts ne gen gulden uit de kassa. DE AKTUELE 15 Elke week draait Radio Boemerang op de zondagmiddag tussen één en twee uur de Schiedamse top 15, ook wel De Aktuele 15 ge noemd. Deze hitparade werd samengesteld door 5 platenhandelaren in Schiedam. De hollandstalige top 3 is te beluisteren in het koffie- uurtje. Radio Boemerang zendt uit op kanaal 37 van de 98 Mhz. De aktuele 15, 2e jaargang nummer 10, gedateerd 8 maart 1981, ziet er als volgt uit: 1. (3) 6 weken EmbarrassmentMadness 2. (5) 4 weken Rock this townStray Cats 3. (1) 6 weken Stars on 45Stars on 45 4. (9) 2 weken In the air tonightPhil Collins 5. (11) 3 weken Don't stop the musicYarbrough and Peoples 6 (15) 5 weken ImagineJohn Lennon 7 (12) 8 weken Amoureux Solitaires-Lio 8 nieuw It's a love thing-The Whispers 9 nieuw While you seen a chanceSteve Winwood 10 nieuw Shine onL.T.D. 11 nieuw Hold on to lovePatty Brard 12 nieuw Ik heb zo waanzinnig gedroomd Kinderen voor kinde ren 13 nieuw HoutochdiekopDingetje 14 (10) 2 weken The eyes of JennySandy Coast 15 (6) 2 weken All American girlsSister Sledge DE HOLLANDSTALIGE TOP 3 1 nieuw Ik heb zo waanzinnig gedroomd Kinderen voor kinde ren 2 nieuw HoutochdiekopDingetje 3 nieuw Wij zijn de slijpers van ParijsDe Slijpers

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3